37. PANCAR ALIM KAMPANYASI AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI
Muş Valisi Aziz Yıldırım, Muş Şeker Üretim Sanayi A.Ş. 2018-2019 Yılı 37´nci Dönem Pancar Alım ve Şeker Üretim Kampanyası açılış törenine katıldı.
Tarih: 13.9.2018 18:03:02/ 137okunma / 0yorum

Muş Şeker Fabrikasında düzenlenen tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Törende bir konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım şunları söyledi; “ Değerli şeker fabrikası çalışanları, çok kıymetli çiftçi kardeşlerimiz, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hepinizin malumu geçen yıl ki ev sahiplerimiz bu yıl değişti çünkü artık şeker fabrikası özelleşti. Fabrika yeni sahipleri Erzincanlı kardeşlerimiz tarafından işletilecek, inşallah daha da güzel günlerimiz olur. Tekrar hepiniz hoş geldiniz. Bunun beraberinde getirdiği beklenti çok daha verimli çalışması, maliyetlerini düşürmesi gelecekte yapılacaktır. Fabrika müdürlerimizden ziyaret ettiklerinde duyduğumuz şeyler beni daha çok sevindirdi. Sadece Şeker Fabrikasında şeker pancarından şeker üretmek ile kalmayacaklar. Muş´un asıl potansiyeli olan tarım ve hayvancılık konusunda da bir takım yatırımlar yapacaklarmış. Yem ve besicilik üzerine üretimler ile de fabrika yılın 12 ayı çalışacak ve üretim olacak inşallah. Bu şekilde karar vermiş olmalarından girişimciliklerinden, cesaretlerinden ve fizibilite çalışmalarına başlamış olmalarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Muş´un ekonomik kalkınmasını, buradaki tarım ve hayvancılık potansiyelini daha yüksek veya daha üst seviyelere taşıması ile bunu yapabilecektir. Bu sayede Muş daha çok zenginleşecektir. Muş´taki hayvancılık ve çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımız da daha çok kazanacaklar ve Muş´tan başka illere olan göç duracak.

Muş Ovası, Bulanık Ovası, Liz Ovası Malazgirt Ovası hepsini topladığımızda 2.800.000 dönüm arazimiz var ve bu arazi hala bakir, Muş´un kullanılamayan arazisi 8500 km²´nin içerisinde sadece % 3,5 bunun dışında ya orman alanı ya mera ya özel mülkiyet yahut köy arazileri, hazine arazileri şeklinde kaydedilmiştir. Bizim tarımın yanında hayvancılığı daha güzel bir hale getirmemiz hayvan sayılarını arttırmamız da mümkün.  Bu sayede gençlerimiz daha kolay iş, daha kolay geçim kaynağı bulabileceklerdir. Bakın her kesime düşen işler var. Mademki bugün burada pancarı konuşuyoruz. Dünya´da stratejik öneme sahip glikoz şurubunun sağlığa zararlı etkileri gün geçtikçe daha fazla ortaya çıktığından, şeker pancarından elde edilen şekerin ne kadar kıymetli bir ürün olduğu bir defa daha karşımıza çıkıyor. Gerek pancar yetiştiren çiftçilerimiz gerek oradan söktükten sonra taşıyan şoför arkadaşlarımız gerek fabrikada işlemlerimiz gerek fabrika sahipleri açısından pek çok görev düşmekte her birimize. O yüzden her ürünün iyi şekilde yetiştirilmesi zamanında çapalanması, sulanması gerekiyor. Taşıyıcı kardeşlerimiz bu ürünleri bana kalırsa kamyonlarla taşınmalıdır ama traktörün arkasına birkaç tane römork takmak suretiyle taşıma daha ucuza geldiği için bu yolu tercih ediyorlar. Ama bunların arkasında ne ışıklandırma ne plaka ne de reflektörleri var. Allah esirgesin özellikle de geceleri kazalara sebebiyet veriyor her bir pancar alım kampanyası süreci başladığında bitene kadar her gün yüreğimiz yanmasın diye önlemlerimizi sıklaştırıyoruz. Gerek jandarma kendi bölgesinde gerekse emniyet kendi bölgesinde bunlara tedbir almaya bunları kurallara uymaya davet ediyor hatta zorluyorlar.  Bunu da yapmaya devam edecekler.  Biz ceza kesmekten hoşlanmıyoruz bunu özellikle söylemekte fayda var ama özellikle taşımacılık yaparken yola çıkmış olan arkadaşlarımızın mutlaka trafik kurallarına ve araçlarında bulundurmaları gereken bir takım donanımlara dikkat etmelerini özellikle istiyorum. Allah esirgesin kazalar olduğunda bunu geriye çevirecek hiçbir şey yok ve bu sadece dikkatsizlik nedeniyle tedbirsizlik nedeniyle meydana gelmişse ben inanıyorum ki huzuru ilahi de bunun cevabını veremeyiz.

Bu fabrikamız yeni yatırımcı arkadaşlarımızla çok daha güzel bir hale gelecek. İstihdamı çok daha yüksek bir şekilde karşımıza çıkacaktır. Geçen yıl istihdamı en çok artıran iller arasında 5. olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın ellerinden ödülü alınmıştı. İnşallah önümüzdeki yıl bu tür bir karşılaştırma ve analizde bu şeker fabrikasının da katkılarıyla yatırımcılarımızın başka alanlarda yapacak oldukları güzel katkılar ve yeni istihdam imkânları ile yeniden ödül almayı ümit ediyorum ki buna katkı vermelerini bekliyorum. Şeker fabrikası endüstriyel olarak Muş´taki en büyük fabrikalardan bir tanesi, onun için bizim gözbebeğimiz. Pek çok insan buranın ekmeğini yiyor. Buranın ekmeği ile birçok insan yetişti. Yarınlar için bu vatana, millete hizmet etmek için sürekli kendilerini geliştiriyor, onunla okuyorlar. Bugüne kadar Muş Şeker Fabrikasının Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Ortaklığı içerisinde Muş´a faydasını gördüm inşallah bundan sonra da aynı şekilde gerek istihdam alanında gerek farklı alanda yapılacak olan yatırımlar da gerekse sosyal alanda da, bereketlerle dolu olmasını niyaz ediyorum. İnşallah en ufak bir olumsuzluk yaşanmadan bu kampanya sürecini geçiririz. Üretimimiz en güzel şekilde ortaya çıkar ve ülkemizin insanımızın faydasına sunarız. Ben başta yatırımcılarımız olmak üzere buraya katılan bütün arkadaşlarımıza, çiftçilerimize, burada işçi olarak çalışan değerli kardeşlerimize, basın mensuplarımıza hepinizin huzurunda teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

Törende Fabrika Genel Müdürü Hakim Gündoğdu, Pancar Kooperatif Başkanı M. Ali Seçkin, Fabrika Ortaklarından Eşref Keleş de birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmaların ardından ilk pancar getiren çiftçilere hediyeleri verildi. Düzenlenen tören dua okunmasının ardından kantar başında kurdele kesimiyle sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BELEDİYE ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI
BELEDİYE ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI
Muş Belediyesi tarafından mevsim başı ile birlikte başlatılan alt yapı, üst yapı asfalt yapım, park bahçe kaldırım taşı döşeme işleri, sosyal tesis yapım çalışmaları, şehir içi düzenlemeler ve benzeri birçok işin Ekim ayı ile sona ereceği belirtildi
AFAD ÇALIŞANLARI SENDİKASININ KONGRESİ TOPLANDI
AFAD ÇALIŞANLARI SENDİKASININ KONGRESİ TOPLANDI
Muş´ta Afet ve Acil Durum Sendikası (AFADSEN) çalışanları 2. olağan kongresi yapıldı. Muş Öğretmenevi´nde düzenlenen kongrede mevcut başkan Ayhan Çelik tek aday gösterilerek yeniden güven tazeledi
SİGORTA ACENTELERİNİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
SİGORTA ACENTELERİNİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
Muş´ta faaliyet gösteren sigorta acentelerinin sorunlarını asgariye indirmek için Muş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından istişare toplantısı düzenlendi.
“BEN BAŞARDIM, TÜM KADINLARIMIZ DA BAŞARABİLİR”
“BEN BAŞARDIM, TÜM KADINLARIMIZ DA BAŞARABİLİR”
Matematik bölümü mezunu, atama beklerken özel eğitimlerde mesleğini devam ettirebilmiş, atama umudunu kaybettikten sonra yöresel bir yemek lokantası açan Iraz Abak adlı Azerbeycan Devlet Pedagoloji Üniversitesi Matematik bölümü mezunu kadın girişimci, sucuk köfte yöresel lokantasında örnek biçimde çalışıyor, kazancıyla da aile bütçesine katkıda bulunuyor.
BABALI MEZRASI YOL YAPILMASINI BEKLİYOR
BABALI MEZRASI YOL YAPILMASINI BEKLİYOR
Varto´ya bağlı Yurttutan köyüne bağlı Babalı mezrası (30) kişilik mezra halkı köy yollarının yapılmasını bekliyor.
ASYA´NIN SOSYAL BELEDİYECİLİK PROJESİ DEVAM EDİYOR
ASYA´NIN SOSYAL BELEDİYECİLİK PROJESİ DEVAM EDİYOR
Belediye Başkanı Feyat Asya, ‘Halk Buluşmaları´ toplantısı kapsamında Kültür Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek yapılan hizmetlerle ilgili kendilerini bilgilendirdi
VALİ YILDIRIM´DAN GAZİLER GÜNÜ MESAJI
VALİ YILDIRIM´DAN GAZİLER GÜNÜ MESAJI
Vali Aziz Yıldırım ‘19 Eylül Gaziler Günü´ dolaysıyla bir mesaj yayımladı
VALİ YILDIRIM´DAN ENGELLİ VATANDAŞA SÜRPRİZ ZİYARET
VALİ YILDIRIM´DAN ENGELLİ VATANDAŞA SÜRPRİZ ZİYARET
Muş Valisi Aziz Yıldırım, Sunay Mahallesi´nde ikamet eden engelli hemşehrimiz Murat Kaymaz´a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.
EV HANIMLARINDAN KIŞA HAZIRLIK TELAŞI
EV HANIMLARINDAN KIŞA HAZIRLIK TELAŞI
Salçadan turşuya, kurutmalık patlıcan ve kabağa kadar çeşitli ürünler imece usulüyle hazırlanıyor
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Muş Durumu

İlim, kendini bilmektir.

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu