24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
Ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen törenlerle kutlandı.
Tarih: 24.11.2019 14:57:55/ 218okunma / 0yorum

 

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 24 Kasım Öğretmenler Günü´nü kutladı. Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda bir program düzenlendi. Düzenlenen programa; Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Garnizon Komutanı vekili Yarbay Fatih Özder, Belediye Başkanı Feyat Asya, Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arışbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programda, emekli öğretmen Alparslan Güner´i bir konuşma yaptı. Güner´in konuşması sonrasında kürsüye gelerek, katılımcılara hitaben konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, öğretmenlerin öneminden söz etti. Yaptığı konuşmasında öğretmenlere yönelik çeşitli öneri ve tavsiyelerde bulunan Müdür Engin, “Vazifesini yaparken sevgi, emek ve özveriden ödün vermeyen; ülkemizin uluslararası alanda söz sahibi olması için gayret gösteren değerli meslektaşlarım, Millî Eğitim Müdürü olarak sadece bugün değil, öğretmenimizin Kemalat yolculuğunda her zaman yanınızda olduğumu ve sizlerin destekçisi olduğumu bilmenizi isterim. Bu duygularla, 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü canı gönülden kutluyor, Tüm öğretmenlerimize sağlık ve esenlik dolu nice uzun ve başarılı yıllar; emekli öğretmenlerimize sağlık, huzur ve afiyet içinde mutlu bir emeklilik hayatı diliyorum. Şehit öğretmenlerimizi ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, tüm Maarif camiamızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Öğretmenler gününün önemine değinerek kutlayan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz ise, “Eğitim, devletimizin en önemli meselelerinden biridir. Bu 1923 yılı öncesinde olduğu kadar, 1923´den sonrada böyledir. Özellikle cumhuriyetin en önemli reform alanlarından biri eğitimdir. Çünkü eğitim konusuna dokunduğunuz zaman, doğrudan doğruya insana dokunursunuz ve zihniyete dokunursunuz. Eğer bir yerde değişim yapmak istiyorsanız, öncelikle zihniyeti değiştirmek gerekir. Statükonun değişebilmesinin tek şartı, zihniyeti değiştirmektir. Buda insanla ilgili olan bir husustur ve kaynağı da eğitimden geçer. Onun içindir ki cumhuriyet, gerçekten bu alana ilk yıllardan itibaren önemli yatırımlar yapmıştır” dedi.

Eğitim alanının başıboş bırakılması düşünebilecek bir alan olmadığını vurgulayan Vali Gündüzöz, “Eğitim, öyle başıboş bırakılması düşünülebilecek bir alan değildir. Eğitim, milli olması gereken, bizim kültürel konularımıza, manevi değerlerimize uyumlu olması gereken bir alandır. Çünkü bu alan, insan kaynağı ile ilgilidir, insan yetiştirmektir, zihniyeti belli bir noktaya götürmektir. Dolayısıyla bu devletin düşmanları da, bunu bildiği için öncelikle, eğitim sektörüne sızmaya çalışmışlardır. Tarihte bu hep böyle olmuştur. Çünkü insana doğrudan dokunan bir alan, insanı nereye götürürsen her şeyi öyle değiştirsin. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ve dolayısıyla burada devletimizi temsil eden vali sıfatıyla bizim en fazla önem vermemiz gereken konulardan birinin; eğitim olduğunu biliyoruz. Öğretmen ve eğitim, bizim kültürel kodlarımızda ziyadesiyle yerini bulmuş kavramlardır. Bizim dinimizin ilk emri okudur. Başka hangi dinin ilk emri okudur? Onun dışında ‘bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum´ diyen bu kültürün, bir unsuru ifadedir Hz Ali´nin meşhur sözü” diye konuştu.

Türkiye genelinde olduğu gibi Muş´ta da eğitim konusunda önemli yatırımların yapıldığını aktaran Vali Gündüzöz, “Bizim başımızın tacı olan kıymetli öğretmenlerimiz; tabi her kamu görevlisinin bir takım sorunları olabilir. Bu dünya aksine olsaydı, tüm sorunlar giderilmiş olsaydı cennet olurdu. Cennette yaşamıyoruz ama son dönemlerde de eğitim konusunda devletimizin çok daha fazla hassasiyetle yaklaştığını biliyoruz. Muş´ta da eğitim konusunda önemli yatırımlar yapılıyor ve derslik başına düşen öğrenci sayısı 23´dür. Bu aslında oldukça iyi bir rakam ve çok daha iyi olacak” sözlerini kullandı.

Vali Gündüzöz´ün konuşması sonrasında program, “Öğretmene Vefa” isimli film gösterisi ve şiirlerin okumasıyla devam ederken, emekli öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” ve “Plaket” takdimi yapıldı. En genç öğretmen Yasemin Öz´ün de bir konuşma yaptığı program, çiçeği burnunda öğretmenler için düzenlenen yemin töreni ile sürdürüldü. Çiçeği burnunda öğretmenlerin yemininin ardından program konser etkinliği ile devam ederken, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili öğretmen ve öğrencilere yönelik düzenlenen çeşitli yarışmalarda başarı elde edenlere, ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
Engellilere yönelik Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) tarafından "Mesleki Eğitim" projesi kapsamında açılan tekstil kursunun açılışını yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Cumhurbaşkanının bu konuda talimatlarının olduğunu belirterek “Bugün açılan kursta proje kapsamında 10 engelli çalışacak. Proje bittikten sonra 2 engelli burada sürekli iş sahibi olacak. Bu firmamızda İŞ-KUR desteğiyle yaklaşık 200 kişi çalışıyor” dedi
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı Trafik Timleri, ülke geneli eş zamanlı olarak gerçekleştirilen alkol denetimlerinde 134 araç sürücüsünü denetleyerek kurallara uymayanlara para cezası uyguladı.
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış otobüsü ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşları kan bağışına beklediklerini belirten Dr. Ahmet Kotan, kan bağışının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemeler ile ilgili olarak üyelerden gelen istekler ve talepler yine üyelerimizin menfaatlerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne (TOBB) iletildiğini belirtti.
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
Gebze´de düzenlenen Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi Kardeş Belediye Protokolü tanıtım toplantısı Gebze Ticaret Odası ev sahipliğinde, kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, yatırım programına alınan 500 yataklı hastane ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak “Nereye kurulursa Muş´a daha fazla katkısı olur, nereye kurulursa şehrin gelişimine etki eder, nereye kurulursa daha iyi olur bu ve benzer konularda toplumun tüm kesimleri fikirlerini beyan etmelidir ve doğru yer tespit edilmelidir” dedi
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu