24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
Ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen törenlerle kutlandı.
Tarih: 24.11.2019 14:57:55/ 293okunma / 0yorum

 

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 24 Kasım Öğretmenler Günü´nü kutladı. Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda bir program düzenlendi. Düzenlenen programa; Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Garnizon Komutanı vekili Yarbay Fatih Özder, Belediye Başkanı Feyat Asya, Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arışbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programda, emekli öğretmen Alparslan Güner´i bir konuşma yaptı. Güner´in konuşması sonrasında kürsüye gelerek, katılımcılara hitaben konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, öğretmenlerin öneminden söz etti. Yaptığı konuşmasında öğretmenlere yönelik çeşitli öneri ve tavsiyelerde bulunan Müdür Engin, “Vazifesini yaparken sevgi, emek ve özveriden ödün vermeyen; ülkemizin uluslararası alanda söz sahibi olması için gayret gösteren değerli meslektaşlarım, Millî Eğitim Müdürü olarak sadece bugün değil, öğretmenimizin Kemalat yolculuğunda her zaman yanınızda olduğumu ve sizlerin destekçisi olduğumu bilmenizi isterim. Bu duygularla, 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü canı gönülden kutluyor, Tüm öğretmenlerimize sağlık ve esenlik dolu nice uzun ve başarılı yıllar; emekli öğretmenlerimize sağlık, huzur ve afiyet içinde mutlu bir emeklilik hayatı diliyorum. Şehit öğretmenlerimizi ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, tüm Maarif camiamızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Öğretmenler gününün önemine değinerek kutlayan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz ise, “Eğitim, devletimizin en önemli meselelerinden biridir. Bu 1923 yılı öncesinde olduğu kadar, 1923´den sonrada böyledir. Özellikle cumhuriyetin en önemli reform alanlarından biri eğitimdir. Çünkü eğitim konusuna dokunduğunuz zaman, doğrudan doğruya insana dokunursunuz ve zihniyete dokunursunuz. Eğer bir yerde değişim yapmak istiyorsanız, öncelikle zihniyeti değiştirmek gerekir. Statükonun değişebilmesinin tek şartı, zihniyeti değiştirmektir. Buda insanla ilgili olan bir husustur ve kaynağı da eğitimden geçer. Onun içindir ki cumhuriyet, gerçekten bu alana ilk yıllardan itibaren önemli yatırımlar yapmıştır” dedi.

Eğitim alanının başıboş bırakılması düşünebilecek bir alan olmadığını vurgulayan Vali Gündüzöz, “Eğitim, öyle başıboş bırakılması düşünülebilecek bir alan değildir. Eğitim, milli olması gereken, bizim kültürel konularımıza, manevi değerlerimize uyumlu olması gereken bir alandır. Çünkü bu alan, insan kaynağı ile ilgilidir, insan yetiştirmektir, zihniyeti belli bir noktaya götürmektir. Dolayısıyla bu devletin düşmanları da, bunu bildiği için öncelikle, eğitim sektörüne sızmaya çalışmışlardır. Tarihte bu hep böyle olmuştur. Çünkü insana doğrudan dokunan bir alan, insanı nereye götürürsen her şeyi öyle değiştirsin. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ve dolayısıyla burada devletimizi temsil eden vali sıfatıyla bizim en fazla önem vermemiz gereken konulardan birinin; eğitim olduğunu biliyoruz. Öğretmen ve eğitim, bizim kültürel kodlarımızda ziyadesiyle yerini bulmuş kavramlardır. Bizim dinimizin ilk emri okudur. Başka hangi dinin ilk emri okudur? Onun dışında ‘bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum´ diyen bu kültürün, bir unsuru ifadedir Hz Ali´nin meşhur sözü” diye konuştu.

Türkiye genelinde olduğu gibi Muş´ta da eğitim konusunda önemli yatırımların yapıldığını aktaran Vali Gündüzöz, “Bizim başımızın tacı olan kıymetli öğretmenlerimiz; tabi her kamu görevlisinin bir takım sorunları olabilir. Bu dünya aksine olsaydı, tüm sorunlar giderilmiş olsaydı cennet olurdu. Cennette yaşamıyoruz ama son dönemlerde de eğitim konusunda devletimizin çok daha fazla hassasiyetle yaklaştığını biliyoruz. Muş´ta da eğitim konusunda önemli yatırımlar yapılıyor ve derslik başına düşen öğrenci sayısı 23´dür. Bu aslında oldukça iyi bir rakam ve çok daha iyi olacak” sözlerini kullandı.

Vali Gündüzöz´ün konuşması sonrasında program, “Öğretmene Vefa” isimli film gösterisi ve şiirlerin okumasıyla devam ederken, emekli öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” ve “Plaket” takdimi yapıldı. En genç öğretmen Yasemin Öz´ün de bir konuşma yaptığı program, çiçeği burnunda öğretmenler için düzenlenen yemin töreni ile sürdürüldü. Çiçeği burnunda öğretmenlerin yemininin ardından program konser etkinliği ile devam ederken, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili öğretmen ve öğrencilere yönelik düzenlenen çeşitli yarışmalarda başarı elde edenlere, ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
Avrupa Spor Haftası kapsamında 81 ilde eş zamanlı yapılan etkinlikler Muş´ta da başladı. 23-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklere Muş Belediyesi´nin Göletli ve Lale Vadisi Parklarının ev sahipliğinde yapılacak olan etkinliklerin ilki sporcuların gösterileriyle renkli görüntülere sahne oldu.
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararların sahadaki uygulamalarını inceleyerek, “Bölge illerine göre, ilimiz biraz daha iyi ama bu bizi gevşetmemeli. Özellikle maske, mesafe ve temizliğe dikkat edeceğiz. İstasyon caddesinde de, Cumhuriyet Caddesinde de ve diğer alanlarda da denetimlerimiz devam ediyor. Denetimlerimiz esmasında tedbirlere uymayanlara uyarılar yapılıyor. Herkes kurallara uyacak” dedi
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, sağlıkçılara yönelik şiddete tepki gösterdi. Yazılı basın açıklaması yapan Koç, sağlıkçıların büyük bir fedakarlık örneği göstererek hizmet verdiğini belirterek, toplumun tüm kesimleri tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
Korona Virüs salgını döneminde bütün hijyen kurallarına uyularak, önlemler alan Kızılay Muş Şubesi Kan Bağış Merkezi, kan bağış otobüsü ile hizmet vermeye devam ediyor.
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında cadde ve sokaklarda asfalt serimine devam ediyor.
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
Muş´ta, Tarım ve Orman Bakanlığı´nın desteğiyle bal üretimine kadın eli değdi.
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ TRT GAP Diyarbakır Radyosu´nun konuğu oldu. Programda TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) tarafından desteklenen Goji Berry (Kurt Üzümü) hakkında detaylı bilgiler verdi.
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında mahallelerdeki yolları asfaltlamaya devam ediyor. Çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Feyat Asya, tahrip olan yolların onarımını da yaparak bu konuda yaşanan sorunları ortadan kaldırdıklarını belirten “Yolları modern bir görünüme kavuşturmak için özel bir çaba sarf eden Muş Belediyesi, doğalgaz, su, kanalizasyon gibi alt yapı çalışmalarının tamamlandığı yolları tamamen yeniliyor” dedi
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
Malazgirt ilçesinde pancar alım kampanyası törenle başladı.
DOLAR
7.6630
EURO
8.9277
Muş Durumu

İlim, kendini bilmektir.

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu