2019 YILI SUNİ TOHUMLAMA SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde 01Şubat 2019 tarihinde Suni Tohumlama bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Tarih: 7.2.2019 17:12:14/ 129okunma / 0yorum

İl Müdürlüğü Toplantısı Salonunda düzenlenen toplantıya, İl Müdürü Mehmet Aydın, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ahmet Manap, Teknik Personeller ile merkez ve İlçelerde çalışan serbest Veteriner Hekimler ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri/Teknikerleri katıldı. Serbest Veteriner Hekimler ile her yıl imzalanması gereken sözleşme, toplantı salonunda imzalandı. İmzalanan Suni Tohumlama protokolü ile suni tohumlama faaliyetleri kontrollü bir şekilde sürdürülmektedir.

İl Müdürü Mehmet Aydın´ın başkanlık ettiği toplantıda, 2018 yılı çalışmaları değerlendirildi, 2019 yılı suni tohumlama çalışmalarının çerçevesi çizilerek sözleşme hükümleri gereği uygulayıcıların ellerindeki mevcut ve yeni aldıkları spermaları sisteme kaydettirmeleri, izin verilen ilçe dışında suni tohumlama yapmamaları, tohumlama yaptıklarında belgenin birinci nüshasını mutlaka yetiştiriciye vermeleri, tohumlama belgelerinin usulüne uygun doldurulması, tohumlama koçanlarının düzenli ve zamanında il ve ilçe müdürlüklerine teslim edilmesi gerektiği, kontrol ve denetimlerde suni tohumlama malzemelerini ibraz etmeleri ve 4 ayda bir spermaların canlılık muayenelerini yaptırmaları gerektiği anlatıldı.

Suni Tohumlama, Tabi Tohumlama ve Embriyo Transferi hakkında yönetmelik ve ilgili talimata göre hareket etmeleri gerektiğini belirten Aydın: "Suni tohumlama, gerek ilimiz ekonomisi açısından, gerekse ülkemiz ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda ilimiz ekonomisi için önemli bir yer tutan hayvancılığın geliştirilmesi, verim düzeyinin arttırılması ve ırk ıslahı için suni tohumlamanın ve dolayısıyla uygulayıcıların önemli rollere sahip olduğunu düşünüyorum" dedi.

Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı toplantı, katılımcıların 2019 yılı suni tohumlama sözleşmelerini imzalaması ile sona erdi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen yükseköğretimde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlenen sekiz pilot üniversiteden biri olmaya layık görüldü
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Etkin Tanıtım ve Pazarlamanın Sektörel Gelişime Katkısı” başlığını kaleme aldı
MUHTAÇ AİLELERE ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞLIYOR
MUHTAÇ AİLELERE ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞLIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın açıkladığı muhtaç hanelere elektrik desteğinin önümüzdeki haftadan itibaren hayata geçirilmesi planlanıyor.
JANDARMA 180. YIL KUTLAMA STARTINI VERDİ
JANDARMA 180. YIL KUTLAMA STARTINI VERDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı 180´inci kuruluş yıldönümü kutlamalarının startını karda tatbikat yaparak verdi.
YATÇI, BAĞIMSIZ ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI
YATÇI, BAĞIMSIZ ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI
Cumhur İttifakı nedeniyle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş Belediye Başkan Adaylığından geri çekilen Şerafettin Yatçı, bağımsız aday olarak İl Seçim Kuruluna gerekli müracaatları yaptığını ve bağımsız aday olduğunu açıkladı.
TEK AYAKKABIYLA 3500 METRE KOŞTU, ALTIN MADALYA KAZANDI
TEK AYAKKABIYLA 3500 METRE KOŞTU, ALTIN MADALYA KAZANDI
Genç Kadın Atletizm Takımımız, 3 Şubat 2019 tarihinde Portekiz´in Albufeira şehrinde yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonası´nda birinci olurken, yarışmaya genç atletimiz Emine Akbingöl damga vurdu.
DAĞCILAR MUŞ´TA KIŞ GELİŞİM KAMPINDA
DAĞCILAR MUŞ´TA KIŞ GELİŞİM KAMPINDA
Türkiye Dağcılık Federasyonu(TDF) tarafından düzenlenen "Kış Gelişim Eğitimi" kapsamında 110 dağcı, Muş´ta eğitimlere başladı. Dağcılar, zorlu kış şartlarına uyum sağlamak için bir hafta eğitim alacak
UMRE ÖDÜLLÜ SİYER SINAVI YAPILDI
UMRE ÖDÜLLÜ SİYER SINAVI YAPILDI
Muşlular, Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından bu yıl 8´incisi düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavı´nda ter döktü.
BEDEN SOSYOLOJİSİ: EMANET VE SAHİPLİK
BEDEN SOSYOLOJİSİ: EMANET VE SAHİPLİK
Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş Temsilciliğinin konuğu olan Öğretim Görevlisi Burhan Taşkaya, “Beden Sosyolojisi: Emanet Ve Sahiplik” konulu bir seminer verdi.
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
Muş Durumu

Gün ışığı geldiğinde; kör insanı rehber olarak kullanmak saçmalıktır…” Heinrich Heine

Heinrich Heine
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu