2019 YILI SUNİ TOHUMLAMA SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde 01Şubat 2019 tarihinde Suni Tohumlama bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Tarih: 7.2.2019 17:12:14/ 161okunma / 0yorum

İl Müdürlüğü Toplantısı Salonunda düzenlenen toplantıya, İl Müdürü Mehmet Aydın, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ahmet Manap, Teknik Personeller ile merkez ve İlçelerde çalışan serbest Veteriner Hekimler ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri/Teknikerleri katıldı. Serbest Veteriner Hekimler ile her yıl imzalanması gereken sözleşme, toplantı salonunda imzalandı. İmzalanan Suni Tohumlama protokolü ile suni tohumlama faaliyetleri kontrollü bir şekilde sürdürülmektedir.

İl Müdürü Mehmet Aydın´ın başkanlık ettiği toplantıda, 2018 yılı çalışmaları değerlendirildi, 2019 yılı suni tohumlama çalışmalarının çerçevesi çizilerek sözleşme hükümleri gereği uygulayıcıların ellerindeki mevcut ve yeni aldıkları spermaları sisteme kaydettirmeleri, izin verilen ilçe dışında suni tohumlama yapmamaları, tohumlama yaptıklarında belgenin birinci nüshasını mutlaka yetiştiriciye vermeleri, tohumlama belgelerinin usulüne uygun doldurulması, tohumlama koçanlarının düzenli ve zamanında il ve ilçe müdürlüklerine teslim edilmesi gerektiği, kontrol ve denetimlerde suni tohumlama malzemelerini ibraz etmeleri ve 4 ayda bir spermaların canlılık muayenelerini yaptırmaları gerektiği anlatıldı.

Suni Tohumlama, Tabi Tohumlama ve Embriyo Transferi hakkında yönetmelik ve ilgili talimata göre hareket etmeleri gerektiğini belirten Aydın: "Suni tohumlama, gerek ilimiz ekonomisi açısından, gerekse ülkemiz ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda ilimiz ekonomisi için önemli bir yer tutan hayvancılığın geliştirilmesi, verim düzeyinin arttırılması ve ırk ıslahı için suni tohumlamanın ve dolayısıyla uygulayıcıların önemli rollere sahip olduğunu düşünüyorum" dedi.

Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı toplantı, katılımcıların 2019 yılı suni tohumlama sözleşmelerini imzalaması ile sona erdi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLANDI
MUŞ´TA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLANDI
Muş´ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.
KILIÇDAROĞLU´NA YÖNELİK SALDIRIYA TEPKİ
KILIÇDAROĞLU´NA YÖNELİK SALDIRIYA TEPKİ
Muş´ta bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na yönelik saldırıya tepki göstererek kınadı.
ENGELLİLER, YÖRESEL OYUNLARLA EĞLENİYOR
ENGELLİLER, YÖRESEL OYUNLARLA EĞLENİYOR
Hasköy İlçesinde engellilere yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendi. Çocuk oyunlarından mendil kapmaca, ip atlama, yöresel halkoyunları hem de doyasıyla eğleniyorlar
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 23 NİSAN MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 23 NİSAN MESAJI
Vali Doç Dr. İlker Gündüzöz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolaysıyla bir mesaj yayınladı.
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´İN 23 NİSAN MESAJI
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´İN 23 NİSAN MESAJI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.
BAŞKAN ASYA´DAN 23 NİSAN MESAJI
BAŞKAN ASYA´DAN 23 NİSAN MESAJI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TBMM´nin 99. kuruluş yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için kutlama mesajı yayımladı.
BAŞKAN ÖĞÜT, 23 NİSAN MESAJI YAYINLADI
BAŞKAN ÖĞÜT, 23 NİSAN MESAJI YAYINLADI
Kızılağaç Belediye Başkanı Burhan Öğüt, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı
BARIŞAN´DAN 23 NİSAN MESAJI
BARIŞAN´DAN 23 NİSAN MESAJI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, kalıcı milli egemenliğin başarılı bir eğitim modeli ile mümkün olacağını belirterek, "Çocuklarına sahip çıkamayan bir milletin geleceği, yarınlara ilişkin hedef ve heyecanı, daimi egemenliği olamaz" dedi.
‘MUŞLULAR BULUŞUYOR´ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİ
‘MUŞLULAR BULUŞUYOR´ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİ
Muş İli Kültür Eğitim Kalkındırma Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Muş İLDER) Kongresi´nin de gerçekleştiği ‘Muşlular Buluşuyor Şöleni´nde bir araya geldi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu