2019 İHRACATI 1 MİLYAR 842 MİLYON DOLAR
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğine (DAİB) üye firmalarca geçen yıl 1 milyar 842 milyon 192 bin dolarlık ihracat yapıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve DAİB verilerinden yaptığı derlemeye göre, geçen yıl birliğin faaliyet bölgesindeki Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Iğdır, Hakkari, Muş, Şırnak, Tunceli, Van, Kars ve Siirt´ten 199 ülkeye ihracat gerçekleştirildi.
Tarih: 12.1.2020 15:46:21/ 289okunma / 0yorum

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) 2019 yılı ihracat rakamları ve değerlendirme toplantısı DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem Tanrıver, DAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Polat, Yönetim Kurulu Üyeleri Osman Boz, Murat Aslan, DAİB Denetim Kurulu Üyeleri Abdurrahman Şakiroğlu ve Volkan Dölekli´nin katılımıyla gerçekleşen bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

DAİB Başkanı Ethem Tanrıver, 2019 yılında 1 milyar 842 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini, 2020 yılında 2 milyar dolar ihracat hedeflerinin olduğunu kaydetti. Geride kalan 2019 yılında Iğdır´da 71 milyon dolar, Elazığ´da 47 milyon dolar, Van´da 45 milyon dolar, Hakkari´de 19 milyon dolar, Ağrı´da 31 milyon dolar, Erzurum´da 27 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini açıklayan DAİB Başkanı Ethem Tanrıver “Bu yıldan ve gelecek yıllardan umutluyuz. Çünkü bulunduğumuz bölge hedef pazar konumundaki birçok ülkeye yakın. Yeter ki, biz bunu değerlendirmesini bilelim” dedi.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem Tanrıver, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 2019 yılında iki bin 657 firma ihracat yaptı. 10 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 2019 yılında 37 oldu. 10 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştiren sektör sayısı ise 17 olarak kaydedildi. 2019 yılında yapılan ihracatın 1 milyar 416 milyon dolarlık kısmını sanayi ürünleri oluştururken, ilk sırada 242 milyon dolar ile Makine Sektörü gelirken, ikinci sırada 230 milyon dolar ile Kimya ile 215 milyon dolar ile Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörü takip etti. En fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler ise 444 milyon dolar ile Irak alırken, bu ülkeyi, 121 milyon dolar ile Azerbaycan-Nahçivan, 104 milyon dolar ile Almanya ve 94 milyon dolar ile İran” diye konuştu.

DAİB olarak geride kalan yıl içerisinde gerçekleştirilen ve önümüzdeki dönemde planlanan çalışmalara da değinen DAİB Başkanı Ethem Tanrıver, Bölgemizin konum itibariyle Kafkaslar, Orta Asya ve Ortadoğu pazarına kolay erişim imkânı sunması ve 6 ülkeye doğrudan ulaşılabilir konuma sahip olunması, bölge illerine Kafkaslar ve Ortadoğu pazarına erişim açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. Hâlihazırda, komşu ülkelerimiz ihracatımız öne çıksa da, mevcut potansiyelinin altındadır. Bunda, bu pazarlarda yaşanan daralmanın ve bölgesel çatışma ve sorunların yoğunlaşmasının önemli etkisi var. Yaşanan çatışma ve kaos ortamının düzelmesiyle, pazar potansiyelleri daha da artacak olan bu ülkelere olan ihracatımız daha da ivmelenecektir. 2020 yılının başta ülke ekonomisi olmak üzere ihracatçılarımız açısında da başarılı ve dolu dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum." ifadesinde bulundu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 2019 İHRACATI MİLYAR MİLYON DOLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
SURİYE UYRUKLU ÇOBAN MURAT NEHRİNDE BOĞULDU
SURİYE UYRUKLU ÇOBAN MURAT NEHRİNDE BOĞULDU
Muş´ta çobanlık yaptığı öğrenilen Suriye uyruklu bir genç, serinlemek için girdiği Murat Nehri´nde boğuldu. Balık adamlar, Suriyeli gencin cansız bedenini çıkarırken, görgü tanıklarının bir kişi daha vardı iddiaları üzerine Murat nehrinde arama çalışmaları devam etti. Saatlerce nehirde arama yapan balık adamlar, daha sonra çalışmaları sonlandırdı.
EMNİYETTEN KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT YOK
EMNİYETTEN KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT YOK
Kaçakçılık Ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin emtia(Eşya) kaçakçılığına yönelik sürdürdüğü operasyonda çok sayıda malzeme ele geçirdi.
BULANIK/KOP KİTABI YAYIMLANDI
BULANIK/KOP KİTABI YAYIMLANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrşad Sami Yuca editörlüğünde Bulanık/Kop kitabı yayımlandı
İLİM VE İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
İLİM VE İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
Muş İl Müftülüğü Başvaizi Abdulhak Akpolat, Camiler ve Din Görevlileri Haftası´nın bu yılki temasının “Cami ve İlim” olarak belirlendiğini hatırlatarak hafta boyunca camilerin medeniyetimizdeki yeri ve hayatımızdaki anlamının anlatılacağını söyledi.
KIRIMOĞLU, ASALETEN ATANDI
KIRIMOĞLU, ASALETEN ATANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığını vekâleten yürüten Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, dekanlık görevine asaleten atandı.
KARŞIYAKA MAHALLESİ´NDE ASFALT HAZIRLIĞI
KARŞIYAKA MAHALLESİ´NDE ASFALT HAZIRLIĞI
İçme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon gibi yer altı hatları yenilenen Karşıyaka Mahallesi´nde asfalt hazırlığı yapılıyor. Ekipler bir yandan yol söküm çalışmaları yaparken diğer yandan asfalt altı malzeme serimi yaparak yol sıkıştırması yapıyor.
USTA ÖĞRETİCİLER 6 AYDA 65 BİN MESKE ÜRETTİ
USTA ÖĞRETİCİLER 6 AYDA 65 BİN MESKE ÜRETTİ
Muş´ta Halk Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren ve kursların kapanmasıyla boşta kalan 25 usta öğretici kadın, koronavirüs ile mücadele kapsamında gönüllü olarak maske üretiyor.
ASİMDER: KÜFÜR TEK MİLLETTİR!
ASİMDER: KÜFÜR TEK MİLLETTİR!
Asılsız Soykırım İddiaları ile Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Turhan Sur Ermenistan saldırılarına değerlendirerek “Küffar´ın şımarık kıblesiz Ermenistan´a talimat vermesi ile son yıllarda, Türk İslam Dünyası Coğrafyasına başlattığı kahpe saldırıların maksadını ve hedefini çok iyi bilmekteyiz” dedi
DOLAR
7.6946
EURO
9.0376
Muş Durumu

Hangi meyve oldu da dalın da kaldı? Öyleyse ölmekten korkma, ham olmaktan kork.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu