´´MUŞ´UN SPORTİF GELİŞİMİ AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ”
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fetih Ahmet Polat ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, ilk öğrencilerini aldığı günden bu yana yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettiren BESYO´nun açılm
Tarih: 22.1.2018 14:19:59/ 257okunma / 0yorum

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fetih Ahmet Polat ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, ilk öğrencilerini aldığı günden bu yana yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettiren BESYO’nun açılması onaylanan yeni bölümü hakkında açıklamalarda bulundular

Kapılarını açmasının üzerinden henüz bir yıl bile geçmeden akademik kadrosunun yetkinliği, öğrencilerinin başarıları, bilimsel etkinlikleri ve lisansüstü açılımlarıyla gündeme gelen BESYO’da Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümünün açılması Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından onaylandı. Rektör Prof. Dr. Polat, Türkiye’de şimdiye kadar sadece bir üniversitede bulunan söz konusu bölümün, ilk öğrencilerini gelecek yıl almasıyla Muş’un sportif gelişimi açısından son derece önemli bir aşama daha kaydedileceğini söyledi.

“TÜRKİYE BİR KONUDA DAHA LİG ATLAYACAK”

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, hem açılan yeni bölüm hem de BESYO’da yürütülen diğer faaliyetler hakkında Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı. Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümünün amacının, engelli bireylere beden eğitimi verecek öğretmenleri yetiştirmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Polat, bölümün açılmasında gerekli kolaylığı sağlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a ve YÖK Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan’a teşekkür etti.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde görüşmeler yaparak söz konusu bölümün mezunlarının istihdam imkânının genişletilmesine yönelik taleplerini ilettiklerini belirten Prof. Dr. Polat, “Bu bölümün mezunlarına bilhassa alanlarında öğretmenlik yapabilmeleri için fırsat tanınması hâlinde, bana göre Türkiye bir konuda daha lig atlayacak. Çünkü her yaştaki engelli vatandaşımızın spor eğitimi konusunda bilimsel altyapısı ve pedagojik yetkinliği olan eğitimcilere ihtiyacı vardır. Gelişmiş ülkelerin çoğunda bu alanla ilgili bölümlerin mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektörde çok rahat iş bulabiliyorlar.” şeklinde konuştu.

“ENGELLİLERLE İLGİLİ KALICI BİR FARKINDALIK OLUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın engellilerin koşullarının iyileştirilmesine özel bir önem verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanımız engellilerle ilgili her tür etkinliği özel olarak destekliyor, YÖK de özel bir teşvik sağlıyor. Bu çerçevede üniversite olarak farklı projeler geliştirdik ve YÖK’e sunduk. Örneğin engellilerle ilgili çeşitli sportif faaliyetlerin organize bir şekilde Türkiye çapında bütün üniversitelerin katılımıyla yapılmasına yönelik bir projemiz var. İnşallah yakın zamanda yetkili kurumlardan onay verilmesi hâlinde kamuoyuyla bu müjdeli projeyi paylaşacağız.

Muş, tekerlekli sandalye basketbol takımı örneğinden anlaşılacağı üzere engelli sporcular açısından kayda değer potansiyeli olan bir ildir. Üniversitemizdeki çalışmalarla Muş’taki sportif faaliyetleri çoğaltıp spor etkinlikleri yoluyla engelli sporcu kardeşlerimizi de gündeme taşıyarak engellilerle ilgili kalıcı bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Burada altını çizmek istediğim nokta, üniversitemizin bu amacı yalnız bir kamu görevi olarak değil vicdani bir sorumluluk bilinciyle yerine getirmeye çalıştığıdır.”

“DAHA İLK YILIMIZDA BÖYLE ÖZGÜN BİR BÖLÜMÜ AÇMAMIZDA EN BÜYÜK ETKEN, YÖNETİMİMİZİN UZAK GÖRÜŞLÜLÜĞÜDÜR”

BESYO Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu ise BESYO’da kısa sürede yapılan akademik ve idari hamlelerin bundan sonra yapılacak daha kapsamlı ve etkili faaliyetlerin işareti olduğunu söyledi. Doç. Dr. Kırımoğlu şöyle konuştu: “İlk yılımız olmasına rağmen Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalında tezli yüksek lisans programını açmış olduk. Önümüzdeki yıl Antrenörlük ve Spor Yöneticiliği bölümlerimize de öğrenci alımı yapacağız. Uluslararası Spor Bilimleri Dergimizin ilk sayısı yayınlandı.

Bizi gururlandıran son hamlemiz, Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümünü açmanın nasip olmasıdır. Bu konuda başta rektör hocamız olmak üzere yönetime teşekkür ederim. Çünkü Türkiye’deki onca üniversite arasında daha ilk yılımızda böyle özgün bir bölümü açmamızda en büyük etken, yönetimimizin uzak görüşlülüğüdür. İyi bir ekip çalışması yaptığımız için de kısa sürede netice elde ettik.

“BU BÖLÜMÜN MEZUNLARI, ENGELLİ BİREYLERİN BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİNİ YAPACAKTIR”

Bu bölümü açmamızın temel amacı, engelli bireylerin motor gelişimini, hareket eğitimini sağlayacak nitelikli ve yetişmiş eğitimcilerin işgücüne katılmasını sağlamaktır. Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümümüze de diğer bölümlerimiz gibi ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınav ve bizim yapacağımız özel yetenek sınavı ile öğrenci alınacaktır. Bu bölümün mezunları, engelli bireylerin beden eğitimi ve spor öğretmenliğini yapacaktır. Yani bu bölümde okumak için engelli olunması gerekmiyor. Mevcut sitemde bu bölümün mezunları öğretmen olarak atanabilmektedirler ancak biz üniversite olarak bu bölümü bitirenlerin hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki kaynaştırma eğitimlerinde hem de Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışabilmelerinin altyapısını sağlamak için girişimlerde bulunuyoruz.

Engelli bir çocuğun babası olarak, engellilerin hak ettikleri koşullara sahip olması için sportif konulardaki ihtiyaçlarının uzun yıllar boyunca yeterince giderilmemesinin kanayan bir yaramız olduğunu söyleyebilirim. Devletimizin son yıllarda ortaya koyduğu sosyal devlet anlayışı içinde engellilerimiz de pek çok kazanım elde ettiler. Birçok engelli bireyimiz üniversitelerimizde okuma imkânına sahipken özellikle zihinsel engelli, down sedromlu ya da otizmli çocuklarımız eğitim sistemine giremiyorlardı. Devletimizin yeni bir düzenlemesi ile bu yıldan itibaren artık özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerimizde zihinsel engelli bireylerimizin de eğitimine kapı aralanmış bulunuyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat başta olmak üzere eski sorunları aşarak bugün nasıl daha iyisini elde edebiliriz, on konuşur hale gelmemize katkıda bulunan herkese şükranlarımı sunuyorum.”








Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GENÇLİK LİDERLERİ ÖĞRENCİLERİ SPORA TEŞVİK EDİYOR
GENÇLİK LİDERLERİ ÖĞRENCİLERİ SPORA TEŞVİK EDİYOR
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezlerinde görevli Gençlik liderleri, Gençlik ve Spor Bakanlığının hayata geçirdiği proje ve faaliyetlerin tanıtımını yapmak için okullarda bilgilendirme afişleri astı.
MİLLİ GURURUMUZ AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU
MİLLİ GURURUMUZ AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU
Türkiye Atletizm Kros Milli Takımıyla, Avrupa Şampiyonasında piste çıkan İlimiz Milli Atleti Emine Akbingöl büyük başarı elde etti
“KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ” 16-22 ŞUBAT´TA MUŞ´TA YAPILIYOR"
“KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ” 16-22 ŞUBAT´TA MUŞ´TA YAPILIYOR"
Türkiye Dağcılık Federasyonu Muş İl Temsilcisi Ve Muş Dağcılık Arama ve Kurtarma İhtisas Kulübü MUDOSK Başkanı Mehmet Çağlayan, "Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” 16-22 Şubat 2019 tarihinde ilimizde gerçekleştirilecektir" dedi.
MENDERES SPOR EVİNDE FARKLI KAZANDI 4-0
MENDERES SPOR EVİNDE FARKLI KAZANDI 4-0
Lige verilen aranın ardından sezon hazırlıklarını tamamlayan Menderes spor ikinci yarının ilk maçında Bingöl temsilcisini 4-0 gibi bir skorla yenmeyi başardı.
LALEZAR SPOR PLAYOFF´U NERDEYSE GARANTİLEDİ
LALEZAR SPOR PLAYOFF´U NERDEYSE GARANTİLEDİ
Türkiye Voleybol Federasyonu 2. Lig´inde mücadele eden Muş Lalezar Spor takımı Muş Atatürk Spor Salonunda Hakkâri Sportif Faaliyetler Spor takımını ağırladı.
MŞÜ´DE 2. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ
MŞÜ´DE 2. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ
Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arsında 2. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi düzenlenecek.
MUŞ İLDER´DEN GELENEKSEL HALI SAHA TURNUVASI
MUŞ İLDER´DEN GELENEKSEL HALI SAHA TURNUVASI
MUŞ İLDER´in düzenlediği 7. Geleneksel Halı Saha Futbol Turnuvası´nda NETTECH SPOR şampiyon oldu. Turnuvada Lale Gençlik ikincilik, Tuaç Dekorasyon üçüncülük, Yoncalılar Derneği de centilmenlik kupalarını aldı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, DERECEYE GİREN SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ
VALİ GÜNDÜZÖZ, DERECEYE GİREN SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ
Muş Valisi İlker Gündüzöz, Avrupa Kros Şampiyonası´ndan dereceyle dönen Emine Akbingöl ve Derya Kunur´u altınla ödüllendirdi
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
Ezeli rakipler bu hafta sonu karşı karşıya geliyor. BAL Ligi 1. Grupta yer alan il temsilcimiz Muş Menderes Spor aynı grupta yer alan komşu il takımımız Bitlis Özgüzeldere spor ile karşılaşıyor. Maç Pazar günü saat 13:00´da. İl temsilcimiz 7 puanla 11. Sırada, Bitlis Özgüzeldere spor ise 16 puanla 11.sırada yer alıyor.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.

M.AKİF ERSOY
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu