´´MUŞ´UN SPORTİF GELİŞİMİ AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ”
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fetih Ahmet Polat ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, ilk öğrencilerini aldığı günden bu yana yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettiren BESYO´nun açılm
Tarih: 22.1.2018 14:19:59/ 77okunma / 0yorum

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fetih Ahmet Polat ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, ilk öğrencilerini aldığı günden bu yana yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettiren BESYO’nun açılması onaylanan yeni bölümü hakkında açıklamalarda bulundular

Kapılarını açmasının üzerinden henüz bir yıl bile geçmeden akademik kadrosunun yetkinliği, öğrencilerinin başarıları, bilimsel etkinlikleri ve lisansüstü açılımlarıyla gündeme gelen BESYO’da Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümünün açılması Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından onaylandı. Rektör Prof. Dr. Polat, Türkiye’de şimdiye kadar sadece bir üniversitede bulunan söz konusu bölümün, ilk öğrencilerini gelecek yıl almasıyla Muş’un sportif gelişimi açısından son derece önemli bir aşama daha kaydedileceğini söyledi.

“TÜRKİYE BİR KONUDA DAHA LİG ATLAYACAK”

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, hem açılan yeni bölüm hem de BESYO’da yürütülen diğer faaliyetler hakkında Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı. Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümünün amacının, engelli bireylere beden eğitimi verecek öğretmenleri yetiştirmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Polat, bölümün açılmasında gerekli kolaylığı sağlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a ve YÖK Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan’a teşekkür etti.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde görüşmeler yaparak söz konusu bölümün mezunlarının istihdam imkânının genişletilmesine yönelik taleplerini ilettiklerini belirten Prof. Dr. Polat, “Bu bölümün mezunlarına bilhassa alanlarında öğretmenlik yapabilmeleri için fırsat tanınması hâlinde, bana göre Türkiye bir konuda daha lig atlayacak. Çünkü her yaştaki engelli vatandaşımızın spor eğitimi konusunda bilimsel altyapısı ve pedagojik yetkinliği olan eğitimcilere ihtiyacı vardır. Gelişmiş ülkelerin çoğunda bu alanla ilgili bölümlerin mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektörde çok rahat iş bulabiliyorlar.” şeklinde konuştu.

“ENGELLİLERLE İLGİLİ KALICI BİR FARKINDALIK OLUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın engellilerin koşullarının iyileştirilmesine özel bir önem verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanımız engellilerle ilgili her tür etkinliği özel olarak destekliyor, YÖK de özel bir teşvik sağlıyor. Bu çerçevede üniversite olarak farklı projeler geliştirdik ve YÖK’e sunduk. Örneğin engellilerle ilgili çeşitli sportif faaliyetlerin organize bir şekilde Türkiye çapında bütün üniversitelerin katılımıyla yapılmasına yönelik bir projemiz var. İnşallah yakın zamanda yetkili kurumlardan onay verilmesi hâlinde kamuoyuyla bu müjdeli projeyi paylaşacağız.

Muş, tekerlekli sandalye basketbol takımı örneğinden anlaşılacağı üzere engelli sporcular açısından kayda değer potansiyeli olan bir ildir. Üniversitemizdeki çalışmalarla Muş’taki sportif faaliyetleri çoğaltıp spor etkinlikleri yoluyla engelli sporcu kardeşlerimizi de gündeme taşıyarak engellilerle ilgili kalıcı bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Burada altını çizmek istediğim nokta, üniversitemizin bu amacı yalnız bir kamu görevi olarak değil vicdani bir sorumluluk bilinciyle yerine getirmeye çalıştığıdır.”

“DAHA İLK YILIMIZDA BÖYLE ÖZGÜN BİR BÖLÜMÜ AÇMAMIZDA EN BÜYÜK ETKEN, YÖNETİMİMİZİN UZAK GÖRÜŞLÜLÜĞÜDÜR”

BESYO Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu ise BESYO’da kısa sürede yapılan akademik ve idari hamlelerin bundan sonra yapılacak daha kapsamlı ve etkili faaliyetlerin işareti olduğunu söyledi. Doç. Dr. Kırımoğlu şöyle konuştu: “İlk yılımız olmasına rağmen Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalında tezli yüksek lisans programını açmış olduk. Önümüzdeki yıl Antrenörlük ve Spor Yöneticiliği bölümlerimize de öğrenci alımı yapacağız. Uluslararası Spor Bilimleri Dergimizin ilk sayısı yayınlandı.

Bizi gururlandıran son hamlemiz, Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümünü açmanın nasip olmasıdır. Bu konuda başta rektör hocamız olmak üzere yönetime teşekkür ederim. Çünkü Türkiye’deki onca üniversite arasında daha ilk yılımızda böyle özgün bir bölümü açmamızda en büyük etken, yönetimimizin uzak görüşlülüğüdür. İyi bir ekip çalışması yaptığımız için de kısa sürede netice elde ettik.

“BU BÖLÜMÜN MEZUNLARI, ENGELLİ BİREYLERİN BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİNİ YAPACAKTIR”

Bu bölümü açmamızın temel amacı, engelli bireylerin motor gelişimini, hareket eğitimini sağlayacak nitelikli ve yetişmiş eğitimcilerin işgücüne katılmasını sağlamaktır. Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümümüze de diğer bölümlerimiz gibi ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınav ve bizim yapacağımız özel yetenek sınavı ile öğrenci alınacaktır. Bu bölümün mezunları, engelli bireylerin beden eğitimi ve spor öğretmenliğini yapacaktır. Yani bu bölümde okumak için engelli olunması gerekmiyor. Mevcut sitemde bu bölümün mezunları öğretmen olarak atanabilmektedirler ancak biz üniversite olarak bu bölümü bitirenlerin hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki kaynaştırma eğitimlerinde hem de Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışabilmelerinin altyapısını sağlamak için girişimlerde bulunuyoruz.

Engelli bir çocuğun babası olarak, engellilerin hak ettikleri koşullara sahip olması için sportif konulardaki ihtiyaçlarının uzun yıllar boyunca yeterince giderilmemesinin kanayan bir yaramız olduğunu söyleyebilirim. Devletimizin son yıllarda ortaya koyduğu sosyal devlet anlayışı içinde engellilerimiz de pek çok kazanım elde ettiler. Birçok engelli bireyimiz üniversitelerimizde okuma imkânına sahipken özellikle zihinsel engelli, down sedromlu ya da otizmli çocuklarımız eğitim sistemine giremiyorlardı. Devletimizin yeni bir düzenlemesi ile bu yıldan itibaren artık özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerimizde zihinsel engelli bireylerimizin de eğitimine kapı aralanmış bulunuyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat başta olmak üzere eski sorunları aşarak bugün nasıl daha iyisini elde edebiliriz, on konuşur hale gelmemize katkıda bulunan herkese şükranlarımı sunuyorum.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLER SU SPORLARI ŞENLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
ÖĞRENCİLER SU SPORLARI ŞENLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Öğrencileri Murat Köprüsü´nde rafting ve kano heyecanı yaşadı.
YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİNDEN "KİMSESİZİN KİMSESİ OLALIM" PROJESİ
YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİNDEN "KİMSESİZİN KİMSESİ OLALIM" PROJESİ
Kalkınma Bakanlığı ve Muş Valiliği tarafından geçerlilik kazanan ve Muş Yetiştirme Yurdu Mezunları Derneği tarafından yürütülmekte olan "Kimsesizin Kimsesi Olalım" projesi kapsamında Balıkesir, Çanakkale ve İstanbul illerine geziler düzenlendi.
BESYO 2020 HEDEFLERİNE KARARLI ADIMLARLA İLERLİYOR
BESYO 2020 HEDEFLERİNE KARARLI ADIMLARLA İLERLİYOR
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzun (BESYO), 2020´de Spor Bilimleri Fakültesine dönüşmesi hedefine yönelik çalışmalar kapsamında, geçen yıl aktif hâle geçirilen Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Anabilim Dalının kurulmasına onay alındı ve Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Tezsiz Yüksek Lisans Programının açılması için müracaat edildi.
MUŞLU SPORSEVERLERE DESTEK ÇAĞRISI
MUŞLU SPORSEVERLERE DESTEK ÇAĞRISI
Menderes spor kulübünden takıma destek çağrısı. 12 Bingöl spor ile oynadığı maçta 1 puanla dönen il temsilcimizin kulüp yönetimi tarafından hafta sonu Diyarbakır Yol spor ile oynanacak maç öncesi Muşlu sporseverlere takıma destek çağrısı yapıldı. Menderes spor kulübü başkanı Maşallah Kandemir Genç ve hedefleri olan futbolculardan oluşan bir takım kurduklarını belirtirken, başarısı için zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.
MUŞ´TAKİ HAKEMLERDEN 2024 MESAJI
MUŞ´TAKİ HAKEMLERDEN 2024 MESAJI
Muş ili hakemleri ve gözlemcileri 2018-2019 Futbol Sezonuna merhaba dedi. Şehir stadyumundan düzenlenen törende, 27 Eylül´de açıklanacak olan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına ülkemizin ev sahipliği yapması bakımından pankart açarak seslerini duyurmaya çalıştılar.
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
Muş´ta faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüplerine, Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı Kapalı Spor Salonunda malzeme dağıtımı yapıldı.
MUŞ´TA MAHALLİ AT YARIŞLARI YAPILDI
MUŞ´TA MAHALLİ AT YARIŞLARI YAPILDI
Tarım Muş İl Müdürlüğü tarafından Hasköy İlçesinde düzenlenen mahalli at yarışları ilçeye bağlı Dağdibi köyünde gerçekleştirildi.
ÖRNEK BİR BAŞARIYA İMZA ATTILAR
ÖRNEK BİR BAŞARIYA İMZA ATTILAR
Açtıkları kurstan aldıkları ücreti öğrencileri yararına harcadılar. Halk Eğitim merkezinde kurs açarak BESYO ve POMEM´e 51 öğrencinin yerleşmesini sağladılar. Üniversiteyi bitirdikten sonra halen atama bekleyen Elvan Alkan ve Mücahit Altın adlı iki genç eğitmen, maddi durumu yetersiz olan öğrenciler yararına Halk Eğitimde özel kurs açtılar.
SPOR MÜSABAKALARI İÇİN GÜVENLİK GENELGESİ YAYINLANDI
SPOR MÜSABAKALARI İÇİN GÜVENLİK GENELGESİ YAYINLANDI
İçişleri Bakanlığı, spor müsabakalarında olası olayları önlemek için 81 il valiliğine güvenlik önlemlerini içeren bir genelge gönderdi. Genelgeye göre spor müsabakalarının güvenlik önlemleri risk analizlerine (yüksek, orta ve hafif) göre planlanacak. Spor müsabaka alanlarına her türlü yanıcı, ezici, delici alet olmak üzere fotoğraf makinesi, öz çekim çubukları, elektronik sigara ve benzeri materyaller alınmayacak
DOLAR
5.9042
EURO
6.8404
Muş Durumu

Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu