´´MUŞ´UN SPORTİF GELİŞİMİ AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ”
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fetih Ahmet Polat ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, ilk öğrencilerini aldığı günden bu yana yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettiren BESYO´nun açılm
Tarih: 22.1.2018 14:19:59/ 469okunma / 0yorum

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fetih Ahmet Polat ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, ilk öğrencilerini aldığı günden bu yana yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettiren BESYO’nun açılması onaylanan yeni bölümü hakkında açıklamalarda bulundular

Kapılarını açmasının üzerinden henüz bir yıl bile geçmeden akademik kadrosunun yetkinliği, öğrencilerinin başarıları, bilimsel etkinlikleri ve lisansüstü açılımlarıyla gündeme gelen BESYO’da Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümünün açılması Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından onaylandı. Rektör Prof. Dr. Polat, Türkiye’de şimdiye kadar sadece bir üniversitede bulunan söz konusu bölümün, ilk öğrencilerini gelecek yıl almasıyla Muş’un sportif gelişimi açısından son derece önemli bir aşama daha kaydedileceğini söyledi.

“TÜRKİYE BİR KONUDA DAHA LİG ATLAYACAK”

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, hem açılan yeni bölüm hem de BESYO’da yürütülen diğer faaliyetler hakkında Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı. Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümünün amacının, engelli bireylere beden eğitimi verecek öğretmenleri yetiştirmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Polat, bölümün açılmasında gerekli kolaylığı sağlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a ve YÖK Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan’a teşekkür etti.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde görüşmeler yaparak söz konusu bölümün mezunlarının istihdam imkânının genişletilmesine yönelik taleplerini ilettiklerini belirten Prof. Dr. Polat, “Bu bölümün mezunlarına bilhassa alanlarında öğretmenlik yapabilmeleri için fırsat tanınması hâlinde, bana göre Türkiye bir konuda daha lig atlayacak. Çünkü her yaştaki engelli vatandaşımızın spor eğitimi konusunda bilimsel altyapısı ve pedagojik yetkinliği olan eğitimcilere ihtiyacı vardır. Gelişmiş ülkelerin çoğunda bu alanla ilgili bölümlerin mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektörde çok rahat iş bulabiliyorlar.” şeklinde konuştu.

“ENGELLİLERLE İLGİLİ KALICI BİR FARKINDALIK OLUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın engellilerin koşullarının iyileştirilmesine özel bir önem verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanımız engellilerle ilgili her tür etkinliği özel olarak destekliyor, YÖK de özel bir teşvik sağlıyor. Bu çerçevede üniversite olarak farklı projeler geliştirdik ve YÖK’e sunduk. Örneğin engellilerle ilgili çeşitli sportif faaliyetlerin organize bir şekilde Türkiye çapında bütün üniversitelerin katılımıyla yapılmasına yönelik bir projemiz var. İnşallah yakın zamanda yetkili kurumlardan onay verilmesi hâlinde kamuoyuyla bu müjdeli projeyi paylaşacağız.

Muş, tekerlekli sandalye basketbol takımı örneğinden anlaşılacağı üzere engelli sporcular açısından kayda değer potansiyeli olan bir ildir. Üniversitemizdeki çalışmalarla Muş’taki sportif faaliyetleri çoğaltıp spor etkinlikleri yoluyla engelli sporcu kardeşlerimizi de gündeme taşıyarak engellilerle ilgili kalıcı bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Burada altını çizmek istediğim nokta, üniversitemizin bu amacı yalnız bir kamu görevi olarak değil vicdani bir sorumluluk bilinciyle yerine getirmeye çalıştığıdır.”

“DAHA İLK YILIMIZDA BÖYLE ÖZGÜN BİR BÖLÜMÜ AÇMAMIZDA EN BÜYÜK ETKEN, YÖNETİMİMİZİN UZAK GÖRÜŞLÜLÜĞÜDÜR”

BESYO Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu ise BESYO’da kısa sürede yapılan akademik ve idari hamlelerin bundan sonra yapılacak daha kapsamlı ve etkili faaliyetlerin işareti olduğunu söyledi. Doç. Dr. Kırımoğlu şöyle konuştu: “İlk yılımız olmasına rağmen Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalında tezli yüksek lisans programını açmış olduk. Önümüzdeki yıl Antrenörlük ve Spor Yöneticiliği bölümlerimize de öğrenci alımı yapacağız. Uluslararası Spor Bilimleri Dergimizin ilk sayısı yayınlandı.

Bizi gururlandıran son hamlemiz, Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümünü açmanın nasip olmasıdır. Bu konuda başta rektör hocamız olmak üzere yönetime teşekkür ederim. Çünkü Türkiye’deki onca üniversite arasında daha ilk yılımızda böyle özgün bir bölümü açmamızda en büyük etken, yönetimimizin uzak görüşlülüğüdür. İyi bir ekip çalışması yaptığımız için de kısa sürede netice elde ettik.

“BU BÖLÜMÜN MEZUNLARI, ENGELLİ BİREYLERİN BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİNİ YAPACAKTIR”

Bu bölümü açmamızın temel amacı, engelli bireylerin motor gelişimini, hareket eğitimini sağlayacak nitelikli ve yetişmiş eğitimcilerin işgücüne katılmasını sağlamaktır. Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümümüze de diğer bölümlerimiz gibi ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınav ve bizim yapacağımız özel yetenek sınavı ile öğrenci alınacaktır. Bu bölümün mezunları, engelli bireylerin beden eğitimi ve spor öğretmenliğini yapacaktır. Yani bu bölümde okumak için engelli olunması gerekmiyor. Mevcut sitemde bu bölümün mezunları öğretmen olarak atanabilmektedirler ancak biz üniversite olarak bu bölümü bitirenlerin hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki kaynaştırma eğitimlerinde hem de Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışabilmelerinin altyapısını sağlamak için girişimlerde bulunuyoruz.

Engelli bir çocuğun babası olarak, engellilerin hak ettikleri koşullara sahip olması için sportif konulardaki ihtiyaçlarının uzun yıllar boyunca yeterince giderilmemesinin kanayan bir yaramız olduğunu söyleyebilirim. Devletimizin son yıllarda ortaya koyduğu sosyal devlet anlayışı içinde engellilerimiz de pek çok kazanım elde ettiler. Birçok engelli bireyimiz üniversitelerimizde okuma imkânına sahipken özellikle zihinsel engelli, down sedromlu ya da otizmli çocuklarımız eğitim sistemine giremiyorlardı. Devletimizin yeni bir düzenlemesi ile bu yıldan itibaren artık özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerimizde zihinsel engelli bireylerimizin de eğitimine kapı aralanmış bulunuyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat başta olmak üzere eski sorunları aşarak bugün nasıl daha iyisini elde edebiliriz, on konuşur hale gelmemize katkıda bulunan herkese şükranlarımı sunuyorum.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SPORCU ÖĞRENCİLER İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ENGİN´İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ
SPORCU ÖĞRENCİLER İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ENGİN´İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ
Gaziantep´te yapılan yarışmada bölge birincisi olan ve Osmaniye´de yapılacak Türkiye şampiyonasına katılmaya hak kazanan Muş Spor Lisesi Kız ve Erkek Kros takımı öğrencileri ve Erzurum ilinde yapılan Türkiye genç erkekler ferdi grup A grubu boks şampiyonasında Türkiye üçüncüsü olan öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin´i makamında ziyaret etti.
MUŞLU FENERBAHÇELİLER, 5 KÖYDE ÖZEL GENİŞ KAPASİTELİ KÜTÜPHANELER KURACAK
MUŞLU FENERBAHÇELİLER, 5 KÖYDE ÖZEL GENİŞ KAPASİTELİ KÜTÜPHANELER KURACAK
Genç Fenerbahçeliler Muş İl Yönetimi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü´ne bağlı Yetiştirme Yurdu Müdürlüğü bünyesinde bulunan çocuklarla yemekte buluştu. Genç Fenerbahçeliler Muş İl Yönetimi Başkanı Harun Karadağ burada yaptığı konuşmada, 5 köyde özel geniş kapasiteli kütüphaneler kuracaklarını söyledi
“BİLEĞİNE GÜVENEN GELSİN”
“BİLEĞİNE GÜVENEN GELSİN”
Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu (BESYO) bünyesinde kros, atletizm, kayaklı koşu, badminton ve güreş gibi dallarda elde edilen başarılarla adından sıkça söz ettiren üniversitemiz, şimdi de bilek güreşi kategorisinde “Bileğine Güvenen Gelsin” sloganıyla kendine ve bilek gücüne güvenen öğrencilerimiz arasından bir ekip oluşturdu.
GENÇ FENERBAHÇELİLER YURT ÇOCUKLARINI ZİYARET ETTİ
GENÇ FENERBAHÇELİLER YURT ÇOCUKLARINI ZİYARET ETTİ
Düzenledikleri etkinlikler ile dikkatleri üzerine çeken Genç Fenerbahçeliler Muş şubesi yönetim kurulu ve üyelerince etkinliklerine duygu yüklü bir ziyaret daha eklendi.
MUŞ LALEZAR SPORDAN MÜKEMMEL GERİ DÖNÜŞ
MUŞ LALEZAR SPORDAN MÜKEMMEL GERİ DÖNÜŞ
Türkiye Voleybol Federasyonu 2. Lig 6. Grupta mücadele eden temsilcimiz haftasonu Muş Atatürk Spor Salonunda Bağlar Gençlik voleybol takımını konuk etti.
ÜNİVERSİTEDE “OKULLAR ARASI MÜSABAKA SEÇMELERİ” YAPILDI
ÜNİVERSİTEDE “OKULLAR ARASI MÜSABAKA SEÇMELERİ” YAPILDI
Gençlik ve Spor Bakanlığı´na bağlı Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirilen 2019-2020 sezonu “Okullar Arası Müsabaka Seçmeleri” kros koşusu Muş Alparslan Üniversitesinde yapıldı.
“SPORLA DOLU DOLU GEÇEN BİR TATİL” PROJESİ BAŞLADI
“SPORLA DOLU DOLU GEÇEN BİR TATİL” PROJESİ BAŞLADI
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından başlatılan “Sporla Dolu Dolu Geçen Bir Tatil” sloganı kapsamında başlatılan sportif faaliyetler tüm hızıyla devam ediyor.
YİĞİT´TEN GÜNDEME DAİR AÇIKLAMALAR
YİĞİT´TEN GÜNDEME DAİR AÇIKLAMALAR
Muş Menderes sporun takımının teknik direktörü Samet Yiğit, "Rakip takım hocaların maçları nasıl ve hangi dualarla bitirdiğini herkes görüyor"
DEMİR, TÜRKİYE BADMİNTON ŞAMPİYONASI´NDA İPİ GÖĞÜSLEDİ
DEMİR, TÜRKİYE BADMİNTON ŞAMPİYONASI´NDA İPİ GÖĞÜSLEDİ
Türkiye Badminton Federasyonu tarafından 4 ay önce hayatını kaybeden badminton sporcusu Baha Tekin anısına düzenlenen Türkiye Badminton Şampiyonası´nda, Muş Alparslan Üniversitesi öğretim görevlisi Nihat Demir madalyalarına bir yenisini daha ekledi.
DOLAR
5.8564
EURO
6.5172
Muş Durumu

Resulullah (sav) rüşvet alana da verene de lanet etti.Rüşvet alan da veren de cehennemdedir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu