KÜTÜPHANE, 6 AYDA 41 BİN 825 KİŞİYE HİZMET VERDİ
İlk, orta, lise ve üniversite öğrencilerinin İl Halk Kütüphanesine beklediklerini belirten Muş İl Halk Kütüphane Müdürü Tarık Çoban, 2017 yılının son altı ayında 41 bin 825 kişiye hizmet verildiğini söyledi
Tarih: 23.1.2018 16:19:25/ 200okunma / 0yorum

2017-2018 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte ilk, orta, lise, üniversite öğrencileri ve vatandaşları İl Halk Kütüphanesine beklediklerini belirten Muş İl Halk Kütüphane Müdürü Tarık Çoban, güncel ve yeni yayınlanan dergilerinde bulunduğunu söyledi. 44 bin 578 adet kitabın mevcut olduğunu ifade eden Çoban, “İl Halk Kütüphanemizde 44 bin 299 adet kitabın mevcut olup aktif üye sayımız 6 bin 641, yıl boyunca ödünç materyal sayısı ise 16 bin 299’dur. 2017 yılının son altı ayı içerisinde İl Halk Kütüphanemizden 41 bin 825kişi faydalanmıştır” dedi.

“ÜYE SAYISI 11 BİN 605’E ULAŞTI”

Kütüphane kültürünün çok önemli olduğunu ve okuyucuların özellikle ziyaret etmesini istediklerini kaydeden Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kütüphanemize gönderilen kitaplarımız Bakanlığımız Kütüphane Yayınları Genel Müdürlüğü tarafından gönderiliyor. Kitaplarımız on konu başlığı altında toplanmaktadır. Teknik işlemler yapıldıktan sonra raflara yerleştiriliyor. Kitaplarımız genelde güncel yayınlardan seçilip gönderiliyor. Muş halkının 7’den 77’ye herkese hizmet veriyoruz. Her yaşa uygun kaynaklarımız bulunmaktadır. Özellikle süreli yayınlar dediğimiz güncel dergilerimiz vardır ve okuyucularımızın hizmetine sunuyoruz. Okumak isteyen tüm okuyucularımızı bekliyoruz. Salonumuz şuanda yetersiz durumda olsa da 2018 yılı Nisan ayı itibarı ile otogar kavşağında bulunan binamızı hizmete açarak modern bir şekilde çalışacağız. Yeni binamızda okul öncesi bölümünden tutun okul çağındaki salonumuza kadar imkanlar mevcuttur. Şuanda mevcut olan 11 bin 605 sayısını daha da ileri seviyelere götüreceğimize inanıyoruz. Bunun için gayretle çalışıyoruz.”

“16 BİN 299 KİŞİYE ÖDÜNÇ KİTAP VERİLDİ”

İl Halk kütüphanesinde 6 bin 641 kayıtlı aktif üyenin olduğunu aktaran Çoban, “Yıl içerisinde 16 bin 299 kişiye ödünç kitap verilmiştir. Günde ortalama olarak 650 ile 850 kişi kütüphanemizi ziyaret edip çeşitli kaynaklarımızdan faydalanmaktadır. Merkezde İl Halk Kütüphanesi, Malazgirt, Bulanık, Varto, Korkut, Hasköy ilçelerinde olmak üzere 8 adet kütüphanemiz bulunmaktadır. Bu kütüphanelerimizde yetişkinler bölümü (ödünç bölümü), yetişkinler için etüt salonu, çocuk bölümü, internet erişim merkezi, süreli yayın bölümü, Teknik işler bölümü, İdari ve mali işler bölümü ve İdari bölümler bulunmaktadır. Tüm öğrencilerimizin ve okuyucularımızın gerek merkez ve gerekse ilçelerdeki öğrencilerimiz ziyaret etmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“YILSONU VE ALTI AYLIK ZAMAN PERİYODUNDAKİ HEDEFLERİMİZE ULAŞMIŞ BULUNMAKTAYIZ”

İl Halk Kütüphanesi hakkında bilgi veren Çoban, “Muş İl Halk Kütüphanesi 1932 yılında halkevi okuma salonu olarak açılmıştır.1950 yılına kadar halkevinin okuma odasında hizmet veren kütüphanemiz, halkevlerinin kapatılması üzerine ilimizde de kütüphane faaliyetleri durmuş, daha sonra 1951 yılında halkevlerinin hazineye devredilmesi ile kütüphaneye ait kitap ve diğer eşyalar belediyeye verilerek belediye binasının bir odasında 1954 yılının ilk aylarına kadar hizmetlerini burada sürdürmüştür. Kütüphanemiz 1970 yılının Kasım ayında faaliyete geçerek şu anki binamızda hizmetlerini sürdürmektedir. Muş İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü olarak misyonumuz gereği okuyucularla kurmuş olduğumuz iyi ilişkiler neticesinde, yılsonu ve altı aylık zaman periyodundaki hedeflerimize ulaşmış bulunmaktayız. Her yıl, bir önceki yıla göre okuyucu sayımız ve kütüphaneden faydalananların sayısı artmaktadır” şeklinde konuştu.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
Yaklaşık üç buçuk ay süren eğitim-öğretim döneminin ardından öğrenciler bugün karnelerini alarak iki haftalık yarıyıl tatiline başlıyorlar
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
Bugün sona erecek olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, birinci dönemi dolu dolu geçirdiklerini belirterek, yarıyıl tatiline giren öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
Dünden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle muş Valiliği tarafından eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan projeler ergilendi.
EĞİTİME KAR ENGELİ
EĞİTİME KAR ENGELİ
Muş´ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bugün ara verildi
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) ve Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle sürdürülen Ziraat Mühendislerine yönelik teknik eğitim programının dördüncü oturumunu yaptı.
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Eğitimleri kapsamında kodlama merkezinde öğretmenlerle bir araya gelerek kursun açılışını yaptı
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından verilen farklı eğitim programlarını tamamlayan 180 kişinin sertifika töreni, Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapıldı.
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) "İslâm Düşüncesinde Eleştiri Kültürü ve Tahammül Ahlâkı" konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu