KÜTÜPHANE, 6 AYDA 41 BİN 825 KİŞİYE HİZMET VERDİ
İlk, orta, lise ve üniversite öğrencilerinin İl Halk Kütüphanesine beklediklerini belirten Muş İl Halk Kütüphane Müdürü Tarık Çoban, 2017 yılının son altı ayında 41 bin 825 kişiye hizmet verildiğini söyledi
Tarih: 23.1.2018 16:19:25/ 121okunma / 0yorum

2017-2018 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte ilk, orta, lise, üniversite öğrencileri ve vatandaşları İl Halk Kütüphanesine beklediklerini belirten Muş İl Halk Kütüphane Müdürü Tarık Çoban, güncel ve yeni yayınlanan dergilerinde bulunduğunu söyledi. 44 bin 578 adet kitabın mevcut olduğunu ifade eden Çoban, “İl Halk Kütüphanemizde 44 bin 299 adet kitabın mevcut olup aktif üye sayımız 6 bin 641, yıl boyunca ödünç materyal sayısı ise 16 bin 299’dur. 2017 yılının son altı ayı içerisinde İl Halk Kütüphanemizden 41 bin 825kişi faydalanmıştır” dedi.

“ÜYE SAYISI 11 BİN 605’E ULAŞTI”

Kütüphane kültürünün çok önemli olduğunu ve okuyucuların özellikle ziyaret etmesini istediklerini kaydeden Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kütüphanemize gönderilen kitaplarımız Bakanlığımız Kütüphane Yayınları Genel Müdürlüğü tarafından gönderiliyor. Kitaplarımız on konu başlığı altında toplanmaktadır. Teknik işlemler yapıldıktan sonra raflara yerleştiriliyor. Kitaplarımız genelde güncel yayınlardan seçilip gönderiliyor. Muş halkının 7’den 77’ye herkese hizmet veriyoruz. Her yaşa uygun kaynaklarımız bulunmaktadır. Özellikle süreli yayınlar dediğimiz güncel dergilerimiz vardır ve okuyucularımızın hizmetine sunuyoruz. Okumak isteyen tüm okuyucularımızı bekliyoruz. Salonumuz şuanda yetersiz durumda olsa da 2018 yılı Nisan ayı itibarı ile otogar kavşağında bulunan binamızı hizmete açarak modern bir şekilde çalışacağız. Yeni binamızda okul öncesi bölümünden tutun okul çağındaki salonumuza kadar imkanlar mevcuttur. Şuanda mevcut olan 11 bin 605 sayısını daha da ileri seviyelere götüreceğimize inanıyoruz. Bunun için gayretle çalışıyoruz.”

“16 BİN 299 KİŞİYE ÖDÜNÇ KİTAP VERİLDİ”

İl Halk kütüphanesinde 6 bin 641 kayıtlı aktif üyenin olduğunu aktaran Çoban, “Yıl içerisinde 16 bin 299 kişiye ödünç kitap verilmiştir. Günde ortalama olarak 650 ile 850 kişi kütüphanemizi ziyaret edip çeşitli kaynaklarımızdan faydalanmaktadır. Merkezde İl Halk Kütüphanesi, Malazgirt, Bulanık, Varto, Korkut, Hasköy ilçelerinde olmak üzere 8 adet kütüphanemiz bulunmaktadır. Bu kütüphanelerimizde yetişkinler bölümü (ödünç bölümü), yetişkinler için etüt salonu, çocuk bölümü, internet erişim merkezi, süreli yayın bölümü, Teknik işler bölümü, İdari ve mali işler bölümü ve İdari bölümler bulunmaktadır. Tüm öğrencilerimizin ve okuyucularımızın gerek merkez ve gerekse ilçelerdeki öğrencilerimiz ziyaret etmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“YILSONU VE ALTI AYLIK ZAMAN PERİYODUNDAKİ HEDEFLERİMİZE ULAŞMIŞ BULUNMAKTAYIZ”

İl Halk Kütüphanesi hakkında bilgi veren Çoban, “Muş İl Halk Kütüphanesi 1932 yılında halkevi okuma salonu olarak açılmıştır.1950 yılına kadar halkevinin okuma odasında hizmet veren kütüphanemiz, halkevlerinin kapatılması üzerine ilimizde de kütüphane faaliyetleri durmuş, daha sonra 1951 yılında halkevlerinin hazineye devredilmesi ile kütüphaneye ait kitap ve diğer eşyalar belediyeye verilerek belediye binasının bir odasında 1954 yılının ilk aylarına kadar hizmetlerini burada sürdürmüştür. Kütüphanemiz 1970 yılının Kasım ayında faaliyete geçerek şu anki binamızda hizmetlerini sürdürmektedir. Muş İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü olarak misyonumuz gereği okuyucularla kurmuş olduğumuz iyi ilişkiler neticesinde, yılsonu ve altı aylık zaman periyodundaki hedeflerimize ulaşmış bulunmaktayız. Her yıl, bir önceki yıla göre okuyucu sayımız ve kütüphaneden faydalananların sayısı artmaktadır” şeklinde konuştu.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yeni eğitim sezonu ile birlikte okul aile ve çocuk üçgeninde yeni bir projeye imza atılacağını söyledi.
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Türk Telekom İlkokulu/Ortaokulundaki “Kapsayıcı Eğitim Semineri” Çalışmalarına katıldı.
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
İlk öğrencilerini bu sene kabul eden Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokullarında (MYO), 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak yeni akademik yıl için son hazırlıklar tamamlandı. Varto MYO öğrencileri bu sene, Külliyede öğrenim görecek.
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı (MUŞVAK), kendisi, annesi ya da babası Muşlu olan lisans öğrencilerine burs veriyor
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
Okulların 17 Eylül´de açılacak olmasıyla birlikte velileri alışveriş telaşı sardı. Defterden kitaba, giyimden ayakkabıya kadar yapılacak okul alışverişinin ekonomiye 2,5 milyar dolarlık canlılık getirmesi beklenirken, veliler de en az 350 liralık bir masrafı üstlenmek zorunda kalacak.
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
Milyonlarca öğrenci üniversiteli olmanın heyecanını yaşarken, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu da yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını alıyor. 3 Eylül Pazartesi günü başlayan KYK yurt başvuruları, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine e-Devlet üzerinden alınıyor ve 10 Eylül Pazartesi günü saat 23.59´da sona eriyor.
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesinde, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucu kayıt süreci devam ediyor
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile üniversite kayıt işlemleri hakkında internet sitesinden bir duyuru yayınladı.
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, MŞÜ Yaz Okulunda görev alan eğitmenlere Teşekkür Belgesi takdim etti
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Cennet için ibadet geçersizdir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu