KÜTÜPHANE, 6 AYDA 41 BİN 825 KİŞİYE HİZMET VERDİ
İlk, orta, lise ve üniversite öğrencilerinin İl Halk Kütüphanesine beklediklerini belirten Muş İl Halk Kütüphane Müdürü Tarık Çoban, 2017 yılının son altı ayında 41 bin 825 kişiye hizmet verildiğini söyledi
Tarih: 23.1.2018 16:19:25/ 160okunma / 0yorum

2017-2018 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte ilk, orta, lise, üniversite öğrencileri ve vatandaşları İl Halk Kütüphanesine beklediklerini belirten Muş İl Halk Kütüphane Müdürü Tarık Çoban, güncel ve yeni yayınlanan dergilerinde bulunduğunu söyledi. 44 bin 578 adet kitabın mevcut olduğunu ifade eden Çoban, “İl Halk Kütüphanemizde 44 bin 299 adet kitabın mevcut olup aktif üye sayımız 6 bin 641, yıl boyunca ödünç materyal sayısı ise 16 bin 299’dur. 2017 yılının son altı ayı içerisinde İl Halk Kütüphanemizden 41 bin 825kişi faydalanmıştır” dedi.

“ÜYE SAYISI 11 BİN 605’E ULAŞTI”

Kütüphane kültürünün çok önemli olduğunu ve okuyucuların özellikle ziyaret etmesini istediklerini kaydeden Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kütüphanemize gönderilen kitaplarımız Bakanlığımız Kütüphane Yayınları Genel Müdürlüğü tarafından gönderiliyor. Kitaplarımız on konu başlığı altında toplanmaktadır. Teknik işlemler yapıldıktan sonra raflara yerleştiriliyor. Kitaplarımız genelde güncel yayınlardan seçilip gönderiliyor. Muş halkının 7’den 77’ye herkese hizmet veriyoruz. Her yaşa uygun kaynaklarımız bulunmaktadır. Özellikle süreli yayınlar dediğimiz güncel dergilerimiz vardır ve okuyucularımızın hizmetine sunuyoruz. Okumak isteyen tüm okuyucularımızı bekliyoruz. Salonumuz şuanda yetersiz durumda olsa da 2018 yılı Nisan ayı itibarı ile otogar kavşağında bulunan binamızı hizmete açarak modern bir şekilde çalışacağız. Yeni binamızda okul öncesi bölümünden tutun okul çağındaki salonumuza kadar imkanlar mevcuttur. Şuanda mevcut olan 11 bin 605 sayısını daha da ileri seviyelere götüreceğimize inanıyoruz. Bunun için gayretle çalışıyoruz.”

“16 BİN 299 KİŞİYE ÖDÜNÇ KİTAP VERİLDİ”

İl Halk kütüphanesinde 6 bin 641 kayıtlı aktif üyenin olduğunu aktaran Çoban, “Yıl içerisinde 16 bin 299 kişiye ödünç kitap verilmiştir. Günde ortalama olarak 650 ile 850 kişi kütüphanemizi ziyaret edip çeşitli kaynaklarımızdan faydalanmaktadır. Merkezde İl Halk Kütüphanesi, Malazgirt, Bulanık, Varto, Korkut, Hasköy ilçelerinde olmak üzere 8 adet kütüphanemiz bulunmaktadır. Bu kütüphanelerimizde yetişkinler bölümü (ödünç bölümü), yetişkinler için etüt salonu, çocuk bölümü, internet erişim merkezi, süreli yayın bölümü, Teknik işler bölümü, İdari ve mali işler bölümü ve İdari bölümler bulunmaktadır. Tüm öğrencilerimizin ve okuyucularımızın gerek merkez ve gerekse ilçelerdeki öğrencilerimiz ziyaret etmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“YILSONU VE ALTI AYLIK ZAMAN PERİYODUNDAKİ HEDEFLERİMİZE ULAŞMIŞ BULUNMAKTAYIZ”

İl Halk Kütüphanesi hakkında bilgi veren Çoban, “Muş İl Halk Kütüphanesi 1932 yılında halkevi okuma salonu olarak açılmıştır.1950 yılına kadar halkevinin okuma odasında hizmet veren kütüphanemiz, halkevlerinin kapatılması üzerine ilimizde de kütüphane faaliyetleri durmuş, daha sonra 1951 yılında halkevlerinin hazineye devredilmesi ile kütüphaneye ait kitap ve diğer eşyalar belediyeye verilerek belediye binasının bir odasında 1954 yılının ilk aylarına kadar hizmetlerini burada sürdürmüştür. Kütüphanemiz 1970 yılının Kasım ayında faaliyete geçerek şu anki binamızda hizmetlerini sürdürmektedir. Muş İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü olarak misyonumuz gereği okuyucularla kurmuş olduğumuz iyi ilişkiler neticesinde, yılsonu ve altı aylık zaman periyodundaki hedeflerimize ulaşmış bulunmaktayız. Her yıl, bir önceki yıla göre okuyucu sayımız ve kütüphaneden faydalananların sayısı artmaktadır” şeklinde konuştu.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
Eğitim İzleme Raporu 2017-18, sayılarla eğitimde genel tabloyu gösterdi. Okullulaşma oranı lise düzeyinde yüzde 83,6. Bu oran, Muş´ta yüzde 51, Ağrı´da yüzde 53,5. Türkiye´de örgün eğitimde olması gerekirken açıköğretimde okuyan öğrenci sayısı 332 bin 956
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
Özel Muş Uğur Lisesi öğrencilerinin katılımıyla kan bağışı programı gerçekleşti. Düzenlenen kan bağışı programında Kızılay Genel Sorumlusu İsmail Çelik öğrenciler bilgilendirildi.
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Bölgeye üç yeni yüksek lisans programı daha kazandırdı
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
Çeşitli temaslarla da bulunmak için Muş´a gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Muş Belediyesi´ni ziyaret etti
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat: "Üniversitemizi Dijital Çağa Taşıma Noktasında En Büyük Güvencemiz Kaliteli Akademik ve İdari Personelimizdir."
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Personeline Bilgisayar Ofis Programları Konusunda Eğitim veriliyor.
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) öğrencileri ders programına eklenen iki yeni alanda eğitim almaya başladı.
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
Özel Muş Uğur Lisesi, Organ Bağışı Farkındalık Haftası etkinlikleri düzenlendi
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
Nusret Sarman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda, 2017-2018 eğitim öğretim yılının I. Döneminde “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan okullara Beyaz Bayrakları törenle verildi.
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Muş Durumu

Erlerle sohbet seni de erlere katar.

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu