DR. TÜRKOĞLU´NDAN KENE UYARISI
Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, yaz aylarının gelmesiyle kenelerin neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı vatandaşları uyardı
Tarih: 27.5.2018 14:33:00/ 248okunma / 0yorum

Doktor Türkoğlu, yaptığı açıklamada, mümkün olduğu kadar vatandaşların kenelerin bulunduğu alanlardan uzak durması gerektiğini söyledi. Çiftçilerin sebze, meyve dikimi için araziye çıktığı günlerde son derece dikkatli olmaları uyarısında bulunan Türkoğlu, şunları kaydetti: "Vatandaşlar ve hayvancılıkla uğraşan, hayvanlarla teması olan çiftçiler keneler konusunda duyarlı olmaları gerekmektedir. Gösterilen hassasiyet ve duyarlılık hastalıkların bulaşmasında en önemli etkenlerden bir tanesidir. Tarla, bağ ve bahçede çalışanlar ve pikniğe gidenler buralara giderken vücutlarında açık yer kalmamalı, pantolon paçalarının çoraplarının içine sokmaları, uzun çizmeler giymeleri ve açık renkli kıyafetler giymeleri gerekmektedir."

Yapılan kontrollerde vücudun herhangi bir yerini kene ısırmış ise kesinlikle müdahale etmeden kısa süre içerisinde sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri gerektiğini ifade eden Türkoğlu, "Kene vücuttan ne kadar kısa zamanda uzaklaştırılırsa hastalığın bulaşma riski de o kadar azalacaktır." Dedi.

'KENEYİ KENDİNİZ ÇIKARMAYIN'

Piknik alanları ve yeşil alanlarda çıkarken dikkat edilmesi gerekenler hususlar hakkında bilgi veren Türkoğlu şöyle konuştu: "Vatandaşların yeşillik alanlara çıkarken özellikle açık renk kıyafetler giymeleri, kıyafetlerin paçalarını çorabın içine sokarak kapalı tutmalarını öneriyoruz. Keneler tırmanma yoluyla daha çok vücuda giriyor. Bu nedenle vücudun her yerinin kapalı olmasına çok dikkat edilmesini öneriyoruz. Bu tip alanlara çıkıldıktan sonra eve dönüldüğünde özellikle aile bireylerinin banyo öncesinde tüm vücutta kene aranmasını, çocukların saçlı deri olmak üzere kasık bölgeleri dahil olmak üzere tüm bölgenin aranmasını öneriyoruz. Eğer yapışmamış bir kene tespit edilirse elimize bir eldiven giyerek kenenin alınıp uzaklaştırılmasını, çıplak elle kesinlikle dokunulmamasını öneriyoruz. Eğer yapışmış bir kene var ise de en yakın acil servise kenenin çıkarılması için başvurulması gerekir. Biz kesinlikle vatandaşların keneyi ezerek, yakarak, kopararak çıkarmasını önermiyoruz. Bu konuda dikkatli olunmasını öneriyoruz "

'HENÜZ AKTİF AŞI YOK

Kene nedenli ölümlerinin en büyük nedeninin hafife alınmasından kaynaklandığını söyleyen Türkoğlu şöyle devam etti: "Kenenin çok küçümsenmesi ve vatandaşların 'bir şey olmaz, biz bunu köyümüzde görüyorduk' şeklinde vatandaşın yaklaşması nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle kenenin çok ciddiye alınması ve en yakın acil serviste ilgili uzman tarafından çıkarılmasını öneriyoruz. Kene aşısıyla ilgilide şuan çalışmalar devam ediyor. Ama henüz ülkemizde aktif olarak girmiş bir kene aşısı yoktur. Ama ülkemizin önderliğinde kene aşısına yönelik çalışmalar devam ediyor."

KKKA'NIN BELİRTİLERİ

KKKA'nın belirtileri hakkında da bilgi veren Türkoğlu, "Biz kene vakalarında özellikle kenenin tutunduktan son hastalık yapma süresi 10 gün diyoruz. Bu 10 gün içerisinde ateş, karın ağrısı, halsizlik, kusma, ishal gibi keneye özgü olmayan bütün hastalıklarda görebileceğimiz şikayetlerle birlikte eklemlerde, diş etlerinde, göz içinde kanamalar gibi şikayetler olursa mutlaka en yakın acil servise ya da enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurup bir kan ölçümü yaptırmasını istiyoruz." diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
Muş´ta devam eden dondurucu soğuk hava aktarlarda hareketliliğe neden oldu
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bu hafta itibarıyla 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır" açıklaması yaptı.
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş´a 9 yeni ambulans getirdiğini söyledi.
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilk yardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, ilk yardımda doğru bilinen yanlışları açıkladı.
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
Yağmurla birlikte yetişmeye başlayan ve kış mevsiminde tüketilen bir mantar türü olan Çıntar pazar tezgahlarında ilgi görüyor. Mantar zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Muş İl Sağlık Müdürü Serdal Türkoğlu, "Doğada yetişenler yerine, marketlerde bakanlık onaylı taze kültür mantarları tüketilmelidir" uyarısında bulundu.
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu