DR. TÜRKOĞLU´NDAN KENE UYARISI
Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, yaz aylarının gelmesiyle kenelerin neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı vatandaşları uyardı
Tarih: 27.5.2018 14:33:00/ 91okunma / 0yorum

Doktor Türkoğlu, yaptığı açıklamada, mümkün olduğu kadar vatandaşların kenelerin bulunduğu alanlardan uzak durması gerektiğini söyledi. Çiftçilerin sebze, meyve dikimi için araziye çıktığı günlerde son derece dikkatli olmaları uyarısında bulunan Türkoğlu, şunları kaydetti: "Vatandaşlar ve hayvancılıkla uğraşan, hayvanlarla teması olan çiftçiler keneler konusunda duyarlı olmaları gerekmektedir. Gösterilen hassasiyet ve duyarlılık hastalıkların bulaşmasında en önemli etkenlerden bir tanesidir. Tarla, bağ ve bahçede çalışanlar ve pikniğe gidenler buralara giderken vücutlarında açık yer kalmamalı, pantolon paçalarının çoraplarının içine sokmaları, uzun çizmeler giymeleri ve açık renkli kıyafetler giymeleri gerekmektedir."

Yapılan kontrollerde vücudun herhangi bir yerini kene ısırmış ise kesinlikle müdahale etmeden kısa süre içerisinde sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri gerektiğini ifade eden Türkoğlu, "Kene vücuttan ne kadar kısa zamanda uzaklaştırılırsa hastalığın bulaşma riski de o kadar azalacaktır." Dedi.

'KENEYİ KENDİNİZ ÇIKARMAYIN'

Piknik alanları ve yeşil alanlarda çıkarken dikkat edilmesi gerekenler hususlar hakkında bilgi veren Türkoğlu şöyle konuştu: "Vatandaşların yeşillik alanlara çıkarken özellikle açık renk kıyafetler giymeleri, kıyafetlerin paçalarını çorabın içine sokarak kapalı tutmalarını öneriyoruz. Keneler tırmanma yoluyla daha çok vücuda giriyor. Bu nedenle vücudun her yerinin kapalı olmasına çok dikkat edilmesini öneriyoruz. Bu tip alanlara çıkıldıktan sonra eve dönüldüğünde özellikle aile bireylerinin banyo öncesinde tüm vücutta kene aranmasını, çocukların saçlı deri olmak üzere kasık bölgeleri dahil olmak üzere tüm bölgenin aranmasını öneriyoruz. Eğer yapışmamış bir kene tespit edilirse elimize bir eldiven giyerek kenenin alınıp uzaklaştırılmasını, çıplak elle kesinlikle dokunulmamasını öneriyoruz. Eğer yapışmış bir kene var ise de en yakın acil servise kenenin çıkarılması için başvurulması gerekir. Biz kesinlikle vatandaşların keneyi ezerek, yakarak, kopararak çıkarmasını önermiyoruz. Bu konuda dikkatli olunmasını öneriyoruz "

'HENÜZ AKTİF AŞI YOK

Kene nedenli ölümlerinin en büyük nedeninin hafife alınmasından kaynaklandığını söyleyen Türkoğlu şöyle devam etti: "Kenenin çok küçümsenmesi ve vatandaşların 'bir şey olmaz, biz bunu köyümüzde görüyorduk' şeklinde vatandaşın yaklaşması nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle kenenin çok ciddiye alınması ve en yakın acil serviste ilgili uzman tarafından çıkarılmasını öneriyoruz. Kene aşısıyla ilgilide şuan çalışmalar devam ediyor. Ama henüz ülkemizde aktif olarak girmiş bir kene aşısı yoktur. Ama ülkemizin önderliğinde kene aşısına yönelik çalışmalar devam ediyor."

KKKA'NIN BELİRTİLERİ

KKKA'nın belirtileri hakkında da bilgi veren Türkoğlu, "Biz kene vakalarında özellikle kenenin tutunduktan son hastalık yapma süresi 10 gün diyoruz. Bu 10 gün içerisinde ateş, karın ağrısı, halsizlik, kusma, ishal gibi keneye özgü olmayan bütün hastalıklarda görebileceğimiz şikayetlerle birlikte eklemlerde, diş etlerinde, göz içinde kanamalar gibi şikayetler olursa mutlaka en yakın acil servise ya da enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurup bir kan ölçümü yaptırmasını istiyoruz." diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü, 12 Ekim 2018 tarihi Dünya Artrit Günü dolaysıyla bir mesaj yayınladı
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Dünya Yürüyüş Günü münasebetiyle Muşta çeşitli etkinlikler düzenledi
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
Uzmanlar, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için C vitamininden zengin gıdaları tüketmek gerektiğine dikkat çekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, “Çok önemli bir antioksidan olan C vitamini, vücuttan toksik maddelerin atılmasında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir" dedi. İşte griple savaşan 10 doğal savaşçı...
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
Muş İl sağlık Müdürlüğü düzenlediği etkinlik ve bilgilendirme programlarla halk sağlığının önemsenmesi gereken konuların başında geldiğini gözler önüne seriyor.
MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
Muş Özel Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Hava Yılmaz, hepatit türlerini, bulaşma yollarını ve korunma yöntemlerini anlattı.
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETE TUTUKLAMA VE CEZA GELİYOR
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETE TUTUKLAMA VE CEZA GELİYOR
Doktor ve hemşireler başta olmak üzere sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişilere tutuklu yargılama ve yüksek ceza geliyor.
DEVLET HASTANESİNDEN BAŞARILI BİR OPERASYON DAHA
DEVLET HASTANESİNDEN BAŞARILI BİR OPERASYON DAHA
Yürüme güçlüğü çeken 62 yaşındaki hastaya, birçok üniversite hastanesinde yapılamayan başarılı bir operasyon yapıldı
DOKTORLARDAN ŞİDDETE TEPKİ
DOKTORLARDAN ŞİDDETE TEPKİ
ATUDER Genel Sekreteri Prof. Dr. Behçet Al, "Sağlık çalışanlarını suç ve suçlulardan koruyacak sağlam sonuç alıcı hükümlerin ivedilikle çıkarılmasını ve var olan kanunların uygulanmasını arz ediyoruz" dedi
DOLAR
5.9042
EURO
6.8404
Muş Durumu

Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu