MUŞ İLİNİN EKONOMİK GELİŞİM AÇISINDAN SUNDUĞU FIRSATLAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Aslan, Muş İlinin Ekonomik Gelişim Açısından Sunduğu Fırsatlar konusunu kaleme aldı
Tarih: 20.3.2018 18:11:34/ 244okunma / 0yorum

Bu çalışma yazarın, ''Muş İli Özelinde Doğal Tarım ve Hayvancılığa Dayalı Sürdürülebilir Bir Ekonomik Gelişim'' adlı makalesinden derlenmiştir. Bu makale Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi (Anemon) tarafından 2018 de basılacaktır.

İLİN YATIRIMCI İÇİN SUNDUĞU FIRSATLAR

İlin gelişimine yönelik bazı fırsatlar aşağıda verilmiştir: Doğal Gıda Potansiyeli: İlin büyük çaplı mera hayvan stoku ve kimyasallarla kirlenmeyen ovalarının varlığı iç piyasa ve dış pazarda gittikçe artan doğal gıda talebi açısından büyük bir potansiyel sunmaktadır. Ancak burada doğru bir stratejik planlama gerekmektedir. İlde bu stratejilerin oluşumuna katkıda bulunabilecek kurumların brifinglerinde ve Ankara’nın bölgenin kalkınması için hazırlanan planlarında doğal gıda potansiyelinin il gelişimindeki hayati yönünün tam anlamıyla idrak edilememiş olduğu; yahut sıradan bir sektör olarak görüldüğü göze çarpmaktadır. Bu potansiyeli hakkıyla değerlendirebilmek için ilin gelişimi konusunda yetki ve imkân sahibi tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bir araya gelip bütünsel yaklaşıma dayalı stratejik bir kurgu çerçevesinde hareket etmesi gerekmektedir.

Devlet Teşviklerinin Sunduğu Avantajlar: Muş ili devlet teşviklerinde en avantajlı bölge olan 6. bölgede yer almaktadır.  İstihdama katkı sağlayacak firmalara verilen vergi teşvikleri, belli bir süre için işçi ücret ve sigorta primlerinin karşılanması, işçi sigorta primlerinin bir süreliğine ödenmesi veya işçi sigorta primlerinde sağlanan indirimler yatırımcıya işçi maliyetlerini düşürme olanağı sağlayarak ili cazip kılmaktadır.  KOSGEB’in ile sağladığı hibe oranının yüksekliği ve sıfır faizli destekler küçük ve orta çaplı işletmeler için cazip yatırım imkânları sunmaktadır. Ayrıca TUBİTAK, çeşitli bakanlıklar, KOSGEB, DAKA vb. kurumlar tarafından sağlanan ulusal destekler ve AB hibe fonları; BM, Dünya Bankası vb. uluslararası fonlardan hibe, sıfır faizli veya çok düşük faizli parasal kaynak temini sağlanabilmesi hayati öneme sahip birçok projenin gerçekleştirilmesini mümkün kılmaktadır.

Yatırım Tesisi Arazi Varlığı Avantajı: Muş Organize Sanayi Bölgesi, Muş Sanayi Merkezi, Malazgirt Tarım Makineleri İhtisas Sanayi Merkezi ve küçük sanayi sitelerinin varlığının yanı sıra yatırım yeri tahsisinde ilde sağlanan diğer kolaylıklar önemli sanayi atılımları için büyük imkânlar sunmaktadır. Muş Alparslan Üniversitesi’nin Giderek Büyümesi: MŞÜ’nün, halen eğitim gören yaklaşık 10 bin öğrencisi,  üniversite kuruluşu tamamlandığında eğitim göreceği öngörülen 20 bin öğrencisi ve bunları eğitecek akademik kadrosuyla Muş'a sağlayacağı ekonomik, sosyal ve kültürel katkıların ilin ekonomik gelişiminde potansiyel dinamikleri hayata geçireceği muhakkaktır (Günaydın Muş Gazetesi, 2015). Buna ilaveten ilin kalifiye eleman ihtiyacını giderebilme, kamu-üniversite-sanayi işbirliği oluşturabilme, Ar-Ge ekosisteminin gelişimine katkı ve SAN-TEZ gibi proje fikirlerine destek sağlayabilme kapasitesiyle MŞÜ, il sanayisine katkıda bulunabilecek konuma her geçen gün daha fazla yaklaşmaktadır. Ayrıca MŞÜ, Muş Sürdürülebilir Kalkınma Platformu’nun önemli bir üyesi olarak Muş iline ait doğru bir ekonomi ve sanayileşme kurgusu oluşturma çalışmalarında bilimsel vizyonunu ve metodolojik yaklaşımını diğer kurum ve kuruluşların hayatın içinden gelen pratik bakış açısıyla birleştirebilir. Böylece ilde uygulanabilir ve sürdürülebilir bir ekonomik gelişimin gerçekleşmesi için doğru kurgunun oluşumu sağlanabilir.

Batıdaki Büyük Merkezlerde Yaşayan Muşlu Zengin İşadamları: Muş ilinin ekonomik potansiyelinin küçüklüğü, aşiretçiliğin negatif etkileri ve 90'lı yıllardan itibaren özellikle ilçelerde artan terör olaylarından dolayı il dışına sermaye kaçışı olmuştur.  Son zamanlarda MŞÜ'nün kurulması ve devlet teşviklerinin etkisiyle il ekonomik büyüme eğilimi göstermiş, dolaysıyla dışarıdan sermaye çekebilme potansiyeli oluşmaya başlamıştır. Ancak il, terörün etkin olduğu bölge sınırları içinde olduğundan dış yatırımcıları burada işletme kurmaya ikna etmekte hala zorlanılmaktadır. İl dışından sermaye sağlamanın en etkin yollarından biri, batıdaki büyük illerde yaşayan girişimci zengin Muşlulara yönelmek olabilir. Daha önce Muş’tan göç eden bilinen zengin Muşlularla direkt bağlantıya geçilerek veya Muşluların İstanbul ve Bursa gibi birçok büyük kentte oluşturdukları Muş kültürünü tanıtma ve yaşatma dernekleriyle bağlantıya geçilerek yatırım kapasitesine sahip kişilerin hemşerilik, gönül bağı ve maddi teşvikler aracılığıyla ilde yatırım yapmaları sağlanabilir. Kaynaklar; Günaydın Muş Gazetesi (2015). Üniversite’nin Öğrenci Sayısı 10 Bini Geçti, Günaydın Muş Gazetesi, 18 Ağustos 2015.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Döviz kurlarındaki artıştan dolayı müteahhitlerin yaşadığı sorunlara değinen Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, fiyat farkının ödenmesi kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi sıkıntılardan kurtulmasına vesile olacağını kaydetti.
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Enflasyonla Mücadele Programına tam destek verdi. Ülkenin içinden geçtiği durumun önemli olduğunu ve herkesin aynı hassasiyetle davranması gerektiğini belirten Koç, üyelerle birlikte el ele vererek bu zorlu süreçten çıkacaklarını kaydetti.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle bu konuda gerekenin yapılması talimatı verildi.
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
Muş´ta Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle kurulan tekstil firması, ürünlerini Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Japonya, Çin, Hindistan ve Pakistan´a ihraç ediyor.
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, nefes kredisiyle ilgili olarak banka müdürleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Banka müdürlerinin nefes kredisi konusunda hassasiyet göstermesi ve başvuruda bulunan üyelerin işlemlerini kısa sürede tamamlaması için ortaklaşa çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
Konutta indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un katılımıyla gerçekleştirilen toplantı kapsamında başladı. Kampanyada faiz oranı yüzde 0.98´e çekildi. 31 Ekim´e kadar sürecek kampanyaya 100 bin konut dahil
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İş kurana ve işini büyütmek isteyene devletten 150 bin liraya kadar destek var. Desteğin 50 bin lirası karşılıksız yani hibe, 100 bin lirası ise faizsiz kredi olarak veriliyor.
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından genç girişimcilere verilecek olan prim teşviklerinin ayrıntıları belli oldu.
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürü Kenan Mergen, ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun çözümü için uygulamaya geçirdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni girişimcilik dest
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş Durumu

Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu