SPOR LİSESİ ÖĞRENCİLERİ HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR
Sportif alanda başarılı olan öğrenciler, Muş Spor Lisesi ile hayallerini gerçekleştiriyor
Tarih: 16.2.2018 13:28:22/ 122okunma / 0yorum

Nüfusunun yüzde 63’ünün kırsalda bulunduğu Muş’ta, Spor Lisesi, öğrencilerin hayallerini gerçekleştiriyor. Atletizm, boks, güreş, kayak, futbol ve voleybol spor branşlarında birçok derecesi olan Muş Spor Lisesi’nde eğitim gören öğrenciler, şimdiden Al Yıldızlı bayrağı dünya şampiyonluklarında dalgalandırmayı hedefliyor. Okuldan mezun olan öğrencilerin Beden Eğitimi ve Antrenörlük bölümlerinde Üniversiteye yerleştiğini belirten Muş Spor Lisesi Müdürü Mehmet Erdal Bingöl, neredeyse tüm öğrencilerinin aktif lisanslı birer sporcu olduğunu söyledi.

“ÜÇ ÖĞRENCİMİZDEN İKİSİ ÜNİVERSİTEYE YERLEŞİYOR”

Birçok öğrencilerinin sportif alanda Türkiye, Avrupa, Balkan ve Dünya dereceleri aldığını ve birçoğunun ise kırsal kesimlerden geldiğini ifade eden Bingöl, “spor lisemizin açılması gençlerimize umut oldu. Özellikle kırsal alanda olanlara üzeriniz okulumuzda büyük bir başarı sağlandı. İlk mezunlarımızı 2013-2014 sezonunda verdik. Yaklaşık 12-29 öğrencimizi yerleştirdik. Geçen yıl 9 öğrenci yerleşti ve bu yıl ise 25 öğrenciden 16 tanesi beden eğitimi öğretmenliği, spor yöneticiliği, antrenörlük bölümlerine yerleştiler. Yani yaklaşık olarak her üç öğrencimizden iki tanesi tanesini üniversiteli yapıyoruz. Aynı zamanda sportif anlamda da faaliyetler düzenleniyor özellikle okul sporları faaliyetleri kapsamında birçok etkinliklere katılıyor. Öğrencilerimiz ve bunların neticesinde güzel başarılar elde ettiler. Millî olan sporcularımız, öğrencilerimiz milli oldu. Bu başarılara aynı zaman da okul bittikten sonra da devam ediyor. Örneğin dünya olimpiyatlarına katılan güreşçimiz var. Davut Olcay Türkiye dünya üçüncüsü oldu. Avrupa da ikincisi olan kızlarımız oldu. Dünya ikincisi olan kızımız var bu anlamda hem başarı anlamında hem akademik anlamda büyük başarılara imza attılar” dedi.

“OKULUMUZ BİRÇOK ALANDA BAŞARI GÖSTERİYOR”

Öğrencilerinin pansiyonlarda kalıp eğitimlerine büyük bir katkı sunulduğunu kaydeden Bingöl, “Öğrencilerimizin % 80’ı kırsaldan gelmektedir. İlçelerimizin köylerinden ilçelerimizden gelmektedir. Biz bunları milli eğitim aracılığıyla kendi pansiyonumuzda erkek öğrencilerimizde erkek pansiyonumuzda barındırıyoruz. Bu kırsal olma dezavantajlarını avantaja çeviriyoruz. Hem akademik anlamda başarı sağlanmıştır. Hem sportif anlamda başarı sağlanmıştır. Kırsal olma dezavantajlarını avantaja çevirmiş durumdayız. Bu öğrencilerimizin hemen tamamına yakın lisanslı sporculardır, aktif sporculardır. Okulumuzda birçok faaliyet göstermektedirler. Özellikle atletizmde, kayakta, boksta, güreşte, futbolda ve voleybolda başarılar elde etmiş durumdayız. Bunların hemen hepsinde okul faaliyetleri sporlarına katıldığımız bütün spor faaliyetlerinde il birincisiyiz, bölgede derece yapmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

“LİSELER ARASI DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA ADAYIZ”

Şanlıurfa’da yapılacak olan Kros Türkiye Yarı Finallerine kız ve erkekler kategorisinde katılacaklarını ve amaçlarının Dünya Şampiyonu olmak olduğunu kaydeden Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şuanda 205 öğrencimiz bulunmaktadır. Şimdi biz Şanlıurfa’da yapılacak olan Krosta hem kız hem erkeklerde Türkiye Yarı Finallerine katılacağız. Temennimiz burada Türkiye Şampiyonu olmaktır. Buradan alacağımız sonuç ile Türkiye Şampiyonasına gideceğiz. Biz gerekli hazırlığımızı yaptık ve bu konuda sonuna kadar iddialıyız. Ülkemizi temsilen Dünya Liseler Arası Kros Şampiyonu olmak istiyoruz. Bunun için iddialıyız ve bunun için hazırız.”

“KIZ VE ERKEKLER KATEGORİSİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ VE İKİNCİSİ OLDUK”

Muş Spor Lisesi’nin bu yıl da çeşitli kategori ve branşlarda Türkiye birinciliği ve ikincilikler aldıklarını kaydeden Bingöl, “Ayrıca Okullar Arası Kayak Şampiyonası Erzurum Kandilli’de yapıldı. Biz 12 öğrenci ile müsabakalara katıldık. Bunun sonucunda biatlonda hem kız ve erkelerde Türkiye Şampiyonu olduk. Kayaklı koşuda kızlarda Türkiye birincisi ve erkeklerde ise ikinci olduk. Bu yıl farklı müsabakalarda kayak branşında 3 öğrencimiz Milli Sporcu olmayı hak kazandı. Bu bizim için gerçek son derece onur verici bir durumdur” dedi.

“HAYALİM DÜNYA ŞAMPİYONLUKLARINDA ÜLKEMİ TEMSİL ETMEK”

En büyük hayalinin dünya şampiyonluklarında Türkiye’yi temsil etmek istediğini ifade eden Biatlon Türkiye Şampiyonu Emine Kılıç ise “Zorlu şartlarda buraya geldim. Ben bu kadar başarı ve derece yapacağımı hayal bile edemiyordum. Şuanda Türkiye birincisi oldum ve daha büyük derecelere ulaşmak için çabalıyorum. Hedefim daha büyük yerlere gelmek ve aileme yük olmamaya çalışıyorum. Kendi ayaklarımın üstünde durmaya çalışıyorum. Şuan kendi kendime bakıyorum diyebilirim. Devletimizin sunmuş olduğu çok güzel imkanlar var her kes bu imkanlardan yararlanabilir. Devletin okulları ve yerleri var yani isteyen herkes gelip yapabilir. Daha büyük hedeflerim var en büyük hedefimde Avrupa da daha büyük başarıya imza atmak” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
Ezeli rakipler bu hafta sonu karşı karşıya geliyor. BAL Ligi 1. Grupta yer alan il temsilcimiz Muş Menderes Spor aynı grupta yer alan komşu il takımımız Bitlis Özgüzeldere spor ile karşılaşıyor. Maç Pazar günü saat 13:00´da. İl temsilcimiz 7 puanla 11. Sırada, Bitlis Özgüzeldere spor ise 16 puanla 11.sırada yer alıyor.
UĞURLU ÖĞRENCİLERDEN BİR BAŞARI DAHA!
UĞURLU ÖĞRENCİLERDEN BİR BAŞARI DAHA!
2018-2019 Eğitim Öğretim yılı okul sporları kapsamında Muş Yeni Spor Salonunda yapılan Liseler Arası Masa Tenisi il seçmesinde Genç Erkekler Kategorisinde Muş Uğur Lisesi öğrencileri takım olarak il Birincisi oldu
ÜNİVERSİTEDEN ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERE SPORTİF DESTEK
ÜNİVERSİTEDEN ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERE SPORTİF DESTEK
Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü, 2. Sınıf öğrencileri, “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Muş Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen Mobil Gençlik Organizasyonuna katıldı.
ÖĞRENCİLER SU SPORLARI ŞENLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
ÖĞRENCİLER SU SPORLARI ŞENLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Öğrencileri Murat Köprüsü´nde rafting ve kano heyecanı yaşadı.
YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİNDEN "KİMSESİZİN KİMSESİ OLALIM" PROJESİ
YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİNDEN "KİMSESİZİN KİMSESİ OLALIM" PROJESİ
Kalkınma Bakanlığı ve Muş Valiliği tarafından geçerlilik kazanan ve Muş Yetiştirme Yurdu Mezunları Derneği tarafından yürütülmekte olan "Kimsesizin Kimsesi Olalım" projesi kapsamında Balıkesir, Çanakkale ve İstanbul illerine geziler düzenlendi.
BESYO 2020 HEDEFLERİNE KARARLI ADIMLARLA İLERLİYOR
BESYO 2020 HEDEFLERİNE KARARLI ADIMLARLA İLERLİYOR
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzun (BESYO), 2020´de Spor Bilimleri Fakültesine dönüşmesi hedefine yönelik çalışmalar kapsamında, geçen yıl aktif hâle geçirilen Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Anabilim Dalının kurulmasına onay alındı ve Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Tezsiz Yüksek Lisans Programının açılması için müracaat edildi.
MUŞLU SPORSEVERLERE DESTEK ÇAĞRISI
MUŞLU SPORSEVERLERE DESTEK ÇAĞRISI
Menderes spor kulübünden takıma destek çağrısı. 12 Bingöl spor ile oynadığı maçta 1 puanla dönen il temsilcimizin kulüp yönetimi tarafından hafta sonu Diyarbakır Yol spor ile oynanacak maç öncesi Muşlu sporseverlere takıma destek çağrısı yapıldı. Menderes spor kulübü başkanı Maşallah Kandemir Genç ve hedefleri olan futbolculardan oluşan bir takım kurduklarını belirtirken, başarısı için zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.
MUŞ´TAKİ HAKEMLERDEN 2024 MESAJI
MUŞ´TAKİ HAKEMLERDEN 2024 MESAJI
Muş ili hakemleri ve gözlemcileri 2018-2019 Futbol Sezonuna merhaba dedi. Şehir stadyumundan düzenlenen törende, 27 Eylül´de açıklanacak olan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına ülkemizin ev sahipliği yapması bakımından pankart açarak seslerini duyurmaya çalıştılar.
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
Muş´ta faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüplerine, Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı Kapalı Spor Salonunda malzeme dağıtımı yapıldı.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
Muş Durumu

Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu