SPOR LİSESİ ÖĞRENCİLERİ HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR
Sportif alanda başarılı olan öğrenciler, Muş Spor Lisesi ile hayallerini gerçekleştiriyor
Tarih: 16.2.2018 13:28:22/ 237okunma / 0yorum

Nüfusunun yüzde 63’ünün kırsalda bulunduğu Muş’ta, Spor Lisesi, öğrencilerin hayallerini gerçekleştiriyor. Atletizm, boks, güreş, kayak, futbol ve voleybol spor branşlarında birçok derecesi olan Muş Spor Lisesi’nde eğitim gören öğrenciler, şimdiden Al Yıldızlı bayrağı dünya şampiyonluklarında dalgalandırmayı hedefliyor. Okuldan mezun olan öğrencilerin Beden Eğitimi ve Antrenörlük bölümlerinde Üniversiteye yerleştiğini belirten Muş Spor Lisesi Müdürü Mehmet Erdal Bingöl, neredeyse tüm öğrencilerinin aktif lisanslı birer sporcu olduğunu söyledi.

“ÜÇ ÖĞRENCİMİZDEN İKİSİ ÜNİVERSİTEYE YERLEŞİYOR”

Birçok öğrencilerinin sportif alanda Türkiye, Avrupa, Balkan ve Dünya dereceleri aldığını ve birçoğunun ise kırsal kesimlerden geldiğini ifade eden Bingöl, “spor lisemizin açılması gençlerimize umut oldu. Özellikle kırsal alanda olanlara üzeriniz okulumuzda büyük bir başarı sağlandı. İlk mezunlarımızı 2013-2014 sezonunda verdik. Yaklaşık 12-29 öğrencimizi yerleştirdik. Geçen yıl 9 öğrenci yerleşti ve bu yıl ise 25 öğrenciden 16 tanesi beden eğitimi öğretmenliği, spor yöneticiliği, antrenörlük bölümlerine yerleştiler. Yani yaklaşık olarak her üç öğrencimizden iki tanesi tanesini üniversiteli yapıyoruz. Aynı zamanda sportif anlamda da faaliyetler düzenleniyor özellikle okul sporları faaliyetleri kapsamında birçok etkinliklere katılıyor. Öğrencilerimiz ve bunların neticesinde güzel başarılar elde ettiler. Millî olan sporcularımız, öğrencilerimiz milli oldu. Bu başarılara aynı zaman da okul bittikten sonra da devam ediyor. Örneğin dünya olimpiyatlarına katılan güreşçimiz var. Davut Olcay Türkiye dünya üçüncüsü oldu. Avrupa da ikincisi olan kızlarımız oldu. Dünya ikincisi olan kızımız var bu anlamda hem başarı anlamında hem akademik anlamda büyük başarılara imza attılar” dedi.

“OKULUMUZ BİRÇOK ALANDA BAŞARI GÖSTERİYOR”

Öğrencilerinin pansiyonlarda kalıp eğitimlerine büyük bir katkı sunulduğunu kaydeden Bingöl, “Öğrencilerimizin % 80’ı kırsaldan gelmektedir. İlçelerimizin köylerinden ilçelerimizden gelmektedir. Biz bunları milli eğitim aracılığıyla kendi pansiyonumuzda erkek öğrencilerimizde erkek pansiyonumuzda barındırıyoruz. Bu kırsal olma dezavantajlarını avantaja çeviriyoruz. Hem akademik anlamda başarı sağlanmıştır. Hem sportif anlamda başarı sağlanmıştır. Kırsal olma dezavantajlarını avantaja çevirmiş durumdayız. Bu öğrencilerimizin hemen tamamına yakın lisanslı sporculardır, aktif sporculardır. Okulumuzda birçok faaliyet göstermektedirler. Özellikle atletizmde, kayakta, boksta, güreşte, futbolda ve voleybolda başarılar elde etmiş durumdayız. Bunların hemen hepsinde okul faaliyetleri sporlarına katıldığımız bütün spor faaliyetlerinde il birincisiyiz, bölgede derece yapmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

“LİSELER ARASI DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA ADAYIZ”

Şanlıurfa’da yapılacak olan Kros Türkiye Yarı Finallerine kız ve erkekler kategorisinde katılacaklarını ve amaçlarının Dünya Şampiyonu olmak olduğunu kaydeden Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şuanda 205 öğrencimiz bulunmaktadır. Şimdi biz Şanlıurfa’da yapılacak olan Krosta hem kız hem erkeklerde Türkiye Yarı Finallerine katılacağız. Temennimiz burada Türkiye Şampiyonu olmaktır. Buradan alacağımız sonuç ile Türkiye Şampiyonasına gideceğiz. Biz gerekli hazırlığımızı yaptık ve bu konuda sonuna kadar iddialıyız. Ülkemizi temsilen Dünya Liseler Arası Kros Şampiyonu olmak istiyoruz. Bunun için iddialıyız ve bunun için hazırız.”

“KIZ VE ERKEKLER KATEGORİSİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ VE İKİNCİSİ OLDUK”

Muş Spor Lisesi’nin bu yıl da çeşitli kategori ve branşlarda Türkiye birinciliği ve ikincilikler aldıklarını kaydeden Bingöl, “Ayrıca Okullar Arası Kayak Şampiyonası Erzurum Kandilli’de yapıldı. Biz 12 öğrenci ile müsabakalara katıldık. Bunun sonucunda biatlonda hem kız ve erkelerde Türkiye Şampiyonu olduk. Kayaklı koşuda kızlarda Türkiye birincisi ve erkeklerde ise ikinci olduk. Bu yıl farklı müsabakalarda kayak branşında 3 öğrencimiz Milli Sporcu olmayı hak kazandı. Bu bizim için gerçek son derece onur verici bir durumdur” dedi.

“HAYALİM DÜNYA ŞAMPİYONLUKLARINDA ÜLKEMİ TEMSİL ETMEK”

En büyük hayalinin dünya şampiyonluklarında Türkiye’yi temsil etmek istediğini ifade eden Biatlon Türkiye Şampiyonu Emine Kılıç ise “Zorlu şartlarda buraya geldim. Ben bu kadar başarı ve derece yapacağımı hayal bile edemiyordum. Şuanda Türkiye birincisi oldum ve daha büyük derecelere ulaşmak için çabalıyorum. Hedefim daha büyük yerlere gelmek ve aileme yük olmamaya çalışıyorum. Kendi ayaklarımın üstünde durmaya çalışıyorum. Şuan kendi kendime bakıyorum diyebilirim. Devletimizin sunmuş olduğu çok güzel imkanlar var her kes bu imkanlardan yararlanabilir. Devletin okulları ve yerleri var yani isteyen herkes gelip yapabilir. Daha büyük hedeflerim var en büyük hedefimde Avrupa da daha büyük başarıya imza atmak” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GENÇLİK LİDERLERİ ÖĞRENCİLERİ SPORA TEŞVİK EDİYOR
GENÇLİK LİDERLERİ ÖĞRENCİLERİ SPORA TEŞVİK EDİYOR
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezlerinde görevli Gençlik liderleri, Gençlik ve Spor Bakanlığının hayata geçirdiği proje ve faaliyetlerin tanıtımını yapmak için okullarda bilgilendirme afişleri astı.
MİLLİ GURURUMUZ AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU
MİLLİ GURURUMUZ AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU
Türkiye Atletizm Kros Milli Takımıyla, Avrupa Şampiyonasında piste çıkan İlimiz Milli Atleti Emine Akbingöl büyük başarı elde etti
“KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ” 16-22 ŞUBAT´TA MUŞ´TA YAPILIYOR"
“KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ” 16-22 ŞUBAT´TA MUŞ´TA YAPILIYOR"
Türkiye Dağcılık Federasyonu Muş İl Temsilcisi Ve Muş Dağcılık Arama ve Kurtarma İhtisas Kulübü MUDOSK Başkanı Mehmet Çağlayan, "Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” 16-22 Şubat 2019 tarihinde ilimizde gerçekleştirilecektir" dedi.
MENDERES SPOR EVİNDE FARKLI KAZANDI 4-0
MENDERES SPOR EVİNDE FARKLI KAZANDI 4-0
Lige verilen aranın ardından sezon hazırlıklarını tamamlayan Menderes spor ikinci yarının ilk maçında Bingöl temsilcisini 4-0 gibi bir skorla yenmeyi başardı.
LALEZAR SPOR PLAYOFF´U NERDEYSE GARANTİLEDİ
LALEZAR SPOR PLAYOFF´U NERDEYSE GARANTİLEDİ
Türkiye Voleybol Federasyonu 2. Lig´inde mücadele eden Muş Lalezar Spor takımı Muş Atatürk Spor Salonunda Hakkâri Sportif Faaliyetler Spor takımını ağırladı.
MŞÜ´DE 2. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ
MŞÜ´DE 2. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ
Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arsında 2. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi düzenlenecek.
MUŞ İLDER´DEN GELENEKSEL HALI SAHA TURNUVASI
MUŞ İLDER´DEN GELENEKSEL HALI SAHA TURNUVASI
MUŞ İLDER´in düzenlediği 7. Geleneksel Halı Saha Futbol Turnuvası´nda NETTECH SPOR şampiyon oldu. Turnuvada Lale Gençlik ikincilik, Tuaç Dekorasyon üçüncülük, Yoncalılar Derneği de centilmenlik kupalarını aldı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, DERECEYE GİREN SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ
VALİ GÜNDÜZÖZ, DERECEYE GİREN SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ
Muş Valisi İlker Gündüzöz, Avrupa Kros Şampiyonası´ndan dereceyle dönen Emine Akbingöl ve Derya Kunur´u altınla ödüllendirdi
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
Ezeli rakipler bu hafta sonu karşı karşıya geliyor. BAL Ligi 1. Grupta yer alan il temsilcimiz Muş Menderes Spor aynı grupta yer alan komşu il takımımız Bitlis Özgüzeldere spor ile karşılaşıyor. Maç Pazar günü saat 13:00´da. İl temsilcimiz 7 puanla 11. Sırada, Bitlis Özgüzeldere spor ise 16 puanla 11.sırada yer alıyor.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Erlerle sohbet seni de erlere katar.

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu