KAYNAR, SPOR LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE KONFERANS VERDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Kaynar, Spor Lisesi öğrencilerine ´´Kötü Alışkanlıklardan Korunma ve Sporda Başarılı Olmanın Yolları” başlıklı bir konferans verdi
Tarih: 13.12.2017 14:05:52/ 109okunma / 0yorum

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Kaynar, Spor Lisesi öğrencilerine “Kötü Alışkanlıklardan Korunma ve Sporda Başarılı Olmanın Yolları” başlıklı bir konferans verdi.

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Kaynar, Spor Lisesi öğrencilerine konferans verdi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Muş Gençlik Merkezi konferans salonundaki konferansa Spor Lisesi Müdürü Erdal Bingöl, Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş ve çok sayıda öğrenci katıldı. Konuşmasına, Yunus Emre’nin, “İlim ilim bilmektir” dizeleriyle başlayan Yrd. Doç. Dr. Kaynar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Demek ki ilim öğrenmeden maksat kişinin kendini ve yaratıcısını tanımasıdır. İnsanın kendini tanıması ise kâinattaki rolüyle daha iyi anlaşılmaktadır. Hiç düşündünüz mü, kâinattaki bitkiler, hayvanlar insanı tanımadığı, bilmediği hâlde insana hizmet etmeye programlanmıştır. Mesela koyun bizi tanımadığı hâlde etini, sütünü bize ikram ediyor. Zehirli bir böcek olan arı, bizi tanımadığı hâlde bize şifa kaynağı olan balı sunuyor. Üzüm, elma, portakal, kayısı ve diğer meyveler vücudun ihtiyacı olan vitaminleri ve besin ögelerini bizlere sunuyor. Anatomi ve fizyoloji dersinde kıymetli hocalarımız söylemiştir. İnsanoğlu diğer canlılardan daha mükemmel bir sisteme sahiptir. Hücrelerimiz bir fabrikadaki makinalar gibi işbirliği içinde çalışır. İşimize yarayan, bizi besleyen maddeleri içeri alırken zararlı maddeleri almazlar. Spor yaptığınızda kalbimiz ve akciğerimiz birlikte çalışarak kaslarımızın ihtiyacı olan oksijeni ve besini temin eder” dedi.

“NORMAL BİR İNSAN VÜCUDU YAKLAŞIK OLARAK 1,5 METREKARELİK BİR YÜZEYE SAHİPTİR”

İnsan vücudunu ele alarak sporculara önemli bilgiler aktaran Kaynar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Vücut soğukta titreyerek ıs kaybını önler; sıcaksa terleyerek ısı artışının önüne geçer. Aşırı soğuk ortamda ise vücut sadece önemli organları korur. Bu yüzden önce el ve ayakuçları ya da kulaklar donar. Ayağımıza bir çivi battığında duyu nöronları aracılığıyla hemen çekeriz yoksa çivi ayağa tam batmış olur. Yanan bir sobaya dokunduğumuzda elimizi hemen çekeriz, yoksa elimiz tamamen yanar. Elimiz kesildiğinde kesilen yerde trombosit denilen hücre parçaları pıhtılaşmayı sağlayarak kan kaybını engeller.

Normal bir insan vücudu yaklaşık olarak 1,5 metrekarelik bir yüzeye sahiptir. Vücut üzerindeki atmosfer basıncı da 15 ton 490 kilo civarındadır. Normalde vücut içindeki boşluklar havayla dolu olmasaydı ve aynı zamanda hücrelerimiz ve damarlarımız bir karşı basınç oluşturmasaydı dayanamaz, patlardık. Fakat hiç haberimiz olmadan nefes alıp veriyoruz.

Tıp ve bilim dünyasının en büyük çabalarından biri; insan elinin bir benzerini yapay olarak üretebilmektir. Nitekim birçok bilim adamı, insan elinin tüm fonksiyonlarına sahip robot bir elin yapılamayacağını düşünmektedir. ‘Karlsruhe Eli’ olarak adlandırılan robot eli yapan mühendis Hans J. Schneebeli bu konuda şunları söylüyor: ‘Robot eller üzerinde ne kadar çok çalışırsam, insanların sahip oldukları ellere de o kadar çok hayran oluyorum. İnsan elinin yaptığı işin bir kısmına bile ulaşabilmemiz için daha çok zamanın geçmesi gerekir.’”

“NEDEN İNSANOĞLU BU KADAR OLAĞANÜSTÜ ÖZELLİKLERE SAHİP YARATILMIŞTIR?”

İnsan özelliklerini detaylı bir şekilde analiz ederek sporcuların dikkatini üzerine çeken Kaynar, şunları söyledi: “Söz gelimi kulak ancak belirli sınırlar arasındaki ses titreşimlerini algılar. Çok daha geniş sınırlar içinde duymak ilk başta avantajlı gibi gözükebilir. Ancak, “duyum eşiği” olarak adlandırılan bu algı sınırları, belirli bir amaca yönelik ayarlanmıştır. Eğer çok hassas bir kulağa sahip olsaydık, kalbimizin atarken çıkardığı sesten, yerdeki mikroskobik böceklerin çıkardığı hışırtılara kadar birçok sesle her an muhatap olmak durumunda kalacaktık. Bu da bizim için oldukça rahatsızlık verecek bir durum meydana getirecekti. Peki, bir et parçasından oluşan bedenimiz bu kadar karmaşık bilgileri ve ilmi nerde ve nasıl öğrenmiş? Neden insanoğlu bu kadar olağanüstü özelliklere sahip yaratılmıştır?

Bu soruların cevabı oldukça açıktır; Allah’ı tanımak ve O’na kulluk etmek. Yunus Emre’nin az önce okuduğum şiiri de tam bunu tarif eder. Kendini bilen Rabbini bilir. Rabbini bilen ise kendi sınırlarını bilir; insana ve insanlığa zararlı olabilecek bir fiil ve davranışta bulunmaz. Aksine insana ve insanlığı faydalı işlerle uğraşır.”

“BÜYÜK İNSAN YOKTUR BÜYÜK HEDEF VARDIR”

Gelelim sporda başarılı olma yollarına. Sporda başarılı olmak için hedef belirlemek, başarmaya inanmak, çok çalışmak, sabırla çalışmak, asla pes etmemek, işini yarıda bırakmamak, bilgi sahibi olmak, cesaretli olmak, kaybetmekten korkmamak gibi birçok faktör vardır. Fakat sporda başarılı olmanın en önemli yolu bir hedefin olmasıdır. Öğrencilerime sürekli söylediğim bir söz vardır: Büyük insan yoktur büyük hedef vardır. Hedef ne kadar büyükse başarı da o kadar büyük olur. Bu yüzden hedeflerinizi büyük olmalıdır. Çünkü hedefinizin büyüklüğü motivasyonunuzun ve enerjiniz de büyüklüğünü belirleyecektir. Ulusal turnuvalarda şampiyon olmakla, uluslararası turnuvalarda şampiyon olmanın motivasyonu bir olmaz. Rahmetli Naim Süleymanoğlu, ‘Çok küçük yaşlarda zaten madalya alanları seyredip ‘Bir gün böyle olmalıyım.’ diyordum. Hayalini kurduğum bir şeydi. 15 yaşında da Dünya Şampiyonu oldum, 33 yaşına kadar da devamı geldi.’ derken şampiyon olmak için bir hedefin olması gerektiğini bize öğretiyor.

“EĞER ÖZGÜVENİNİZ YOKSA HEDEFİNİZ DE OLMAZ”

Hedefi olmayan sporcunun başarılı olması beklenemez. Hedefi olmayan insanı hep durgun suya benzetmişimdir. Durgun su nasıl içinde hastalığa neden olan mikroorganizmayı barındırıyorsa hedefsiz insan da hiçbir işi başaramayacak vesveseler ve kuruntular ile kalbini doldurur. Hedef belirlemede en büyük engel özgüven eksikliği ya da başarabilme inancına sahip olmamadır. Eğer özgüveniniz yoksa hedefiniz de olmaz. Başarılı olmanın önündeki en büyük engel özgüven eksikliğidir. Özgüveni olan insanın başaramayacağı bir iş yoktur.

Günümüzde özgüven eksikliğinin en önemli nedeni aile içi şiddettir. Ailede şiddet gören çocuk okulda da dersleri kötü olunca kendini değersiz ve önemsiz görür ve özgüven problemi yaşamaya başlar. Özgüven problemi yaşayan bu çocukların sporla tanışması gerekiyor. Çünkü sporun bireylerin sosyalleşmesi üzerinde olumlu etkisi olduğundan toplumsal bir rehabilitasyon işlevi de vardır.

Gençler, sporda başarılı olmak istiyorsanız öncelikle bir hedefinizin olması gerekiyor. Hedef belirledikten sonra bıkmadan usanmadan çalışmanız gerekiyor. Başarılı insanların hayatına bakınız. Bu kişilerin hayatlarının bir döneminde yoğun bir çalışma temposuna girip çevreyle irtibatını kestiği dönemler de olmuştur. Bu çalışma yoğunluğu onların kaderini belirlemiştir. Siz de şampiyon olmak istiyorsanız Dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali şu sözünü aklınızdan çıkarmamalısınız: ‘Antrenmanların her dakikasından nefret ediyordum. Fakat kendi kendime ‘vazgeçme’ dedim. Şimdi sıkıntı çek ve hayatının geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa.’ Demek ki çok çalışmak başarı için olmazsa olmaz bir kriterdir.

Eğer amacınız Everest’e tırmanmak ise kayalıklardan düşme, ellerinizin donması, üzerinize çığ düşmesi hatta ölüm gibi zirveye tırmanmanıza engel olabilecek birçok zorluğu göze almanız gerekir. Hiç kimse başarı merdivenini elleri ceplerinde tırmanmamıştır. Bu yüzden şampiyon olmak kolay değildir. Kuşkusuz birçok şampiyon yeteneklidir. Fakat yetenekli olmanız sizi şampiyon yapmaz; yeteneğinizi nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmeniz ve bunu bir hedef haline dönüştürmeniz sizi şampiyon yapar. Sonuç olarak kudretli yaratıcımız bizi kâinattaki canlıların en donanımlısı olarak yaratmıştır. Bizi değerli kılmıştır. Yaratıcımız bize değer vermiş ise biz de kendimizi kıymetli bilmeliyiz. Başarılı olmaya gelince, hedef belirleyerek sabırla çok çalışmalıyız.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
Ezeli rakipler bu hafta sonu karşı karşıya geliyor. BAL Ligi 1. Grupta yer alan il temsilcimiz Muş Menderes Spor aynı grupta yer alan komşu il takımımız Bitlis Özgüzeldere spor ile karşılaşıyor. Maç Pazar günü saat 13:00´da. İl temsilcimiz 7 puanla 11. Sırada, Bitlis Özgüzeldere spor ise 16 puanla 11.sırada yer alıyor.
UĞURLU ÖĞRENCİLERDEN BİR BAŞARI DAHA!
UĞURLU ÖĞRENCİLERDEN BİR BAŞARI DAHA!
2018-2019 Eğitim Öğretim yılı okul sporları kapsamında Muş Yeni Spor Salonunda yapılan Liseler Arası Masa Tenisi il seçmesinde Genç Erkekler Kategorisinde Muş Uğur Lisesi öğrencileri takım olarak il Birincisi oldu
ÜNİVERSİTEDEN ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERE SPORTİF DESTEK
ÜNİVERSİTEDEN ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERE SPORTİF DESTEK
Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü, 2. Sınıf öğrencileri, “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Muş Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen Mobil Gençlik Organizasyonuna katıldı.
ÖĞRENCİLER SU SPORLARI ŞENLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
ÖĞRENCİLER SU SPORLARI ŞENLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Öğrencileri Murat Köprüsü´nde rafting ve kano heyecanı yaşadı.
YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİNDEN "KİMSESİZİN KİMSESİ OLALIM" PROJESİ
YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİNDEN "KİMSESİZİN KİMSESİ OLALIM" PROJESİ
Kalkınma Bakanlığı ve Muş Valiliği tarafından geçerlilik kazanan ve Muş Yetiştirme Yurdu Mezunları Derneği tarafından yürütülmekte olan "Kimsesizin Kimsesi Olalım" projesi kapsamında Balıkesir, Çanakkale ve İstanbul illerine geziler düzenlendi.
BESYO 2020 HEDEFLERİNE KARARLI ADIMLARLA İLERLİYOR
BESYO 2020 HEDEFLERİNE KARARLI ADIMLARLA İLERLİYOR
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzun (BESYO), 2020´de Spor Bilimleri Fakültesine dönüşmesi hedefine yönelik çalışmalar kapsamında, geçen yıl aktif hâle geçirilen Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Anabilim Dalının kurulmasına onay alındı ve Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Tezsiz Yüksek Lisans Programının açılması için müracaat edildi.
MUŞLU SPORSEVERLERE DESTEK ÇAĞRISI
MUŞLU SPORSEVERLERE DESTEK ÇAĞRISI
Menderes spor kulübünden takıma destek çağrısı. 12 Bingöl spor ile oynadığı maçta 1 puanla dönen il temsilcimizin kulüp yönetimi tarafından hafta sonu Diyarbakır Yol spor ile oynanacak maç öncesi Muşlu sporseverlere takıma destek çağrısı yapıldı. Menderes spor kulübü başkanı Maşallah Kandemir Genç ve hedefleri olan futbolculardan oluşan bir takım kurduklarını belirtirken, başarısı için zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.
MUŞ´TAKİ HAKEMLERDEN 2024 MESAJI
MUŞ´TAKİ HAKEMLERDEN 2024 MESAJI
Muş ili hakemleri ve gözlemcileri 2018-2019 Futbol Sezonuna merhaba dedi. Şehir stadyumundan düzenlenen törende, 27 Eylül´de açıklanacak olan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına ülkemizin ev sahipliği yapması bakımından pankart açarak seslerini duyurmaya çalıştılar.
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
Muş´ta faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüplerine, Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı Kapalı Spor Salonunda malzeme dağıtımı yapıldı.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
Muş Durumu

İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu