GÜNEŞ PANELİ ÜRETİMİ İLE KÖYLÜLER ÜCRETSİZ SU İÇECEK
Muş´ta, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü ile özel bir şirketin girişimi ile açılan güneş panelleri üretimi kursuna katılan kursiyerler, Bozbulut köyünde içme suyu deposu için yapılan güneş panelleri elektrik üretim tesisini ziyaret ederek y
Tarih: 20.8.2017 12:27:56/ 270okunma / 0yorum

Muş’ta, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü ile özel bir şirketin girişimi ile açılan güneş panelleri üretimi kursuna katılan kursiyerler, Bozbulut köyünde içme suyu deposu için yapılan güneş panelleri elektrik üretim tesisini ziyaret ederek yapılan çalışmaları incelediler

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir ilk özelliği taşıyan ve Muş Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Müdürlüğü ile özel bir şirket Group Recif Solar işbirliğinde açılan ‘Güneş Paneli Üretimi’ kursuna katılan kursiyerler, saha çalışmasına çıkmaya başladı.

Kent merkezinde açılan kursta üretilen güneş panelleri ile merkeze bağlı Bozbulut köyünde içme deposunun elektrik üretimi için oluşturulan tesisi ziyaret eden 20 kadın kursiyer, tesiste yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi alarak ve elektrik üretim sistemini incelediler.

Güneş üretim paneli kursuna katılan ev hanımları ve genç kızlar, kurstan aldıkları eğitimle birer teknik personel haline geldiğini belirten Kurs Eğitmeni ve Group Recif Solar Genel Koordinatörü Yüksek Elektrik Mühendisi Turhan Teknur Kiraz, açacakları fabrikada 400 kadını istihdam edeceklerini söyledi.

Bozbulut köyünde kurulan güneş paneli ile iki adet içme suyu deposunun eklektiğinin karşılandığını ve çalışmanın örnek olarak yapıldığını ifade eden Kiraz, “Muş merkeze bağlı Bozbulut Köyü’ndeyiz. Bozbulut Köyü’nün içme suyu pompalarının güneş enerjisiyle çalışmasını bitirdik. Pompaları devreye aldık şuan Bozbulut Köyü’nün suları güneş enerjisiyle ürettiğimiz elektrikle temin ediliyor. Muş İş-Kur ile Group Recif Solar ortak çalışmaları neticesinde yirmiye yakın bayan bizde bu stajı gerçekleştirdiler. Bayanlarımızın yapmış olduğu paneller şuanda burada kullanılmaktadır. Bayanlarımızın sayesinde, becerileriyle bu sistemi gerçekleştirmiş olduk” dedi.

“KURSİYERLER BU SİSTEMİ KURABİLECEK SEVİYEYE GELDİ”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu için bu projenin bir ilk olma özelliği olduğunun altını çizen Kiraz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yetiştirmiş olduğumuz bayanlar, sistemi gelip kendi yerlerinde nasıl çalıştığını, nasıl bağlandığını, nasıl devreye alındığını da gördüler. Tahmin ediyorum, şuan bayanlarımız hepsi bu sistemi tamamen kurabilecek kapasiteye erişmiş vaziyetteler. Herhalde Doğu ve Güneydoğu Anadolu için bu projemiz bir ilk. İnşallah bunun devamı da gelir. Bizim yetiştirmiş olduğumuz elemanlar, kursun sonunda bu işi tamamen a’dan z’ye idare edebilecek, kurabilecek şekilde yetişmiş bir halde çıkacaklar kurstan. Kursumuzun sona ermesine 4 hafta kaldı. Şuanda gördüğüm kadarıyla kursiyerlerimiz bu konuda çok çok başarılılar. Tamamen güvenebilir, bir tesisi kendilerine bırakabiliriz. Bu işi yapabilirler.”

“400 KİŞİ İSTİHDAMLI BİR FABRİKA KURUYORUZ”

Kursiyerlerin eğitimlerini tamamlamasıyla birlikte kendilerine yeterlilik sertifikasının da verileceğini hatırlatan Kiraz, “4 hafta sonra kursumuzun sona ermesiyle inşallah kendilerine yeterlilik sertifikası vereceğiz. Arkadaşlarımızın bir kısmı kurs sonrasında bizlerle çalışacaklar. 20 tane bayan arkadaşımıza yeni yeni arkadaşlar vereceğiz. Tecrübeli olan bayanlarımız, yeni gelecek olanları yetiştirecekler. 400 kişilik kapasite ile inşallah fabrikamız üretime başlayacaktır. Geçen hafta iki tane kontrat imzaladık. Birer megabaytlık il santralin panellerini Muş’ta üretmeyi düşünüyoruz. Yetiştirebilirsek inşallah hepsini burada yapacağız, üreteceğiz.

Muş’ta kuracağımız fabrika bizim yıllık aşağı, yukarı 20 kw’lık üretim kapasitesinde olacak. 20 kw’lık başlangıç için hiç böyle yabana atılacak bir şey değil. Görüyorsunuz burada 72 panelle iki tane pompayı çalıştırdık. 20 kw 80 bin panel yapar. Muş’un elektriğinin 4’te 3’ünü karşılayabiliriz” ifadelerini kullandı.

“MUŞ’TAN BÖLGEYE HİTAP EDECEĞİZ”

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın enerji üretimi ile ilgili gayretlerine de değinen Kiraz, şunları söyledi: “Muş’tan bölgeye hitap edeceğiz. Muş’tan bölgeye hitap ederken, şimdi yeni yeni yatırımlar açılıyor. Sayın Enerji Bakanımız Berat Bey, bu konuda çok çok istekli ve biliyor ki biz enerjiye bağımlıyız, dışarıya bağımlıyız. Bundan biran evvel kurtulmamız lazım. Tabi ki bununda yolu kendi enerjimizi kendimiz üretmemizden geçiyor. Kendi enerjimizi üretebilmek için bol bol güneş paneli, rüzgârgülü veya HES’ler, hidro elektrik santraller kurmamız gerekiyor. Kısmet olursa 2019-2020’de, tamamen bu bölgenin elektriğini, bu bölgede üreteceğimiz elektrikle rahatlıkça karşılayabiliriz.

Güneş panellerimizi belediye binaları olsun, vilayet binası olsun, hastanelerin üzeri olsun, yeni yapılacak olan cezaevinin çatısı, bir kaç tane fabrika ve okulların üstüne kurarak çok çok ekonomik payda sağlayabiliriz. Her bina kendi elektriğini kendisi üreteceği için giderleri minimum dereceye inmiş olacak.”

“BU TESİS KÖYÜMÜZE CİDDİ BİR KATKI SUNDU”

Bozbulut Köy Muhtarı Mehmet Emin Koç, ise “Bu güneş panellerini köyümüze hediye ettiler. Bu panelleri biizm elektrikten yüzde 60’a kadar tasarruf etmemize olanak sağladı. 2 tane su pompamız var, bu pompalar sabah saat 9’dan akşam saat 17.00’a kadar aralıksız elektrik üretiyor. Köye büyük katkı sağlıyor. Ekonomik olarak köye büyük katkısı oldu. Elektrik faturası ödemekten kurtulduk. Doğu ve güneydoğu için büyük bir nimet. Biz şuan memnunuz inşallah böyle devam eder” dedi.

“ALDIĞIMIZ BU EĞİTİM ÜNİVERSİTE VERİLEN EĞİTİMLE EŞ DEĞER OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Güneş Paneli Üretim kursuna katılan ve 2 çocuk annesi Çiğdem Süme, aldıkları eğitim ile tesis kurma aşamasına geldiklerini belirterek “İş-Kur’un istihdam garantili kursuna başvurduk. Toplam 4 aylık bir eğitim süremiz var. Haftanın 6 günü, 20 kişilik bir ekipler günlük 5 saat eğitim görmekteyiz. Şimdilik bir aylık bir süremiz kaldı. Kendimizi artık bu işe tamamıyla hazır hissediyoruz. Çünkü hocamızın da desteğiyle, bizim öğrendiklerimi şuanda bir üniversite öğrencisi bilmez. Buna eminiz. Güneydoğu ve Anadolu için çok büyük bir proje, çok güzel bir şey. Fabrikamız açılacak, biz 20 kursiyer olarak her birimize yirmişer tane yeni kişiler verecekler, eğitim için. Biz Güneydoğu kadınları olarak kendi ayaklarımızın üzerinde durmak istiyoruz. Bütün kadınlarımızın da bizlere destek vereceğine inanıyoruz” dedi.

“BU PROJE KADINLARIN İSTİHDAMI İÇİN ÖNEMLİ”

Kursta gördükleri eğitimle arkadaşlarıyla birlikte profesyonel hale geldiklerini aktaran Süme, şunları söyledi: “Paneli komple iki kişi bir şekilde çıkarabiliriz. Bunun eğitimini tamamıyla aldık. Bütün arkadaşlarımız artık profesyonel bir şekle geldi diyebiliriz. Bir sistemi artık kendimiz tek başımıza kurabiliriz. Güneş panelleri hiçbir zaman tükenmeyecek olan bir enerji. Elektriğe bağımlı kaymayacağız artık. Kendi elektriğimizi kendimiz üretiyoruz. Ekonomiye büyük bir katkısı olacak buna eminiz. Muş’un hemen hemen bütün köylerinde bu projeye destek verileceğine eminim. Halkımız kendi köylerine de yapmak isteyecekler, bunu biliyoruz. Muş’tan bizim ürettiğimiz paneller sayesinde ülke ekonomisine katkıda bulunacağız.”

“İLK FABRİKANIN MUŞ’TA KURULMASI BİZİ SEVİNDİRDİ”

Türkiye’de ilk defa güneş üretim panelinin Muş’ta kurulmasının büyük bir şans olduğunu vurgulan kursiyerlerden Gül Silinsin de “Şunu belirtmek istiyorum. Türkiye’de kurulacak olan ilk güneş paneli fabrikası Muş’ta açılacak. Muş’ta açılacak olması büyük bir nimet açıkçası. Doğu’dan bütün dünyaya açılacağımız belirtisidir bu. Türkiye’de şuan güneş panelleri hiçbir yerde yok. Aslında her şeyden önemlisi bence ekonomik özgürlük, eşittir hayattır. Bizler Allah’ın izniyle bu iş sayesinde kendi ayaklarımızın üzerinde durabileceğiz, bağımsız bir şekilde” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ev hanımları ve genç kızlar, bir yandan meslek sahibi oluyor bir yandan da günde aldıkları 35 TL ile aile bütçelerine katkıda buluyorlar.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Döviz kurlarındaki artıştan dolayı müteahhitlerin yaşadığı sorunlara değinen Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, fiyat farkının ödenmesi kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi sıkıntılardan kurtulmasına vesile olacağını kaydetti.
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Enflasyonla Mücadele Programına tam destek verdi. Ülkenin içinden geçtiği durumun önemli olduğunu ve herkesin aynı hassasiyetle davranması gerektiğini belirten Koç, üyelerle birlikte el ele vererek bu zorlu süreçten çıkacaklarını kaydetti.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle bu konuda gerekenin yapılması talimatı verildi.
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
Muş´ta Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle kurulan tekstil firması, ürünlerini Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Japonya, Çin, Hindistan ve Pakistan´a ihraç ediyor.
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, nefes kredisiyle ilgili olarak banka müdürleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Banka müdürlerinin nefes kredisi konusunda hassasiyet göstermesi ve başvuruda bulunan üyelerin işlemlerini kısa sürede tamamlaması için ortaklaşa çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
Konutta indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un katılımıyla gerçekleştirilen toplantı kapsamında başladı. Kampanyada faiz oranı yüzde 0.98´e çekildi. 31 Ekim´e kadar sürecek kampanyaya 100 bin konut dahil
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İş kurana ve işini büyütmek isteyene devletten 150 bin liraya kadar destek var. Desteğin 50 bin lirası karşılıksız yani hibe, 100 bin lirası ise faizsiz kredi olarak veriliyor.
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından genç girişimcilere verilecek olan prim teşviklerinin ayrıntıları belli oldu.
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürü Kenan Mergen, ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun çözümü için uygulamaya geçirdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni girişimcilik dest
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş Durumu

Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu