120 BİN ÖĞRENCİ YARIYIL TATİLİNE ÇIKTI
Muş´ta, 2017-2018 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatili münasebetiyle Merkez İmam Hatip Ortaokulunda karne dağıtım töreni düzenlendi
Tarih: 20.1.2018 14:35:36/ 147okunma / 0yorum

Yarıyıl tatili münasebetiyle Merkez İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen karne dağıtım törenine Vali Aziz Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, Vali Yardımcısı Alper Çifçi, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Şube Müdürleri Metin Aksu, Murat Çoban, Enver Kıvanç, okul idarecileri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci ile birlikte veliler katıldı.

Öğrencilerle bir araya gelerek tavsiyelerde bulunan Vali Yıldırım, 15 tatili iyi bir şekilde değerlendirip kitap okumaları tavsiyesinde bulundu. Öğrencilere karnelerini ve başarı belgelerini veren Vali Aziz Yıldırım, 2. Döneme daha dinamik, enerjik, daha çalışma şevki ve azmiyle dolu olarak yeniden başlamaları gerektiğini söyledi.

“YARIYIL TATİLİNİZİ EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİN”

Öğrencilere, yarıyıl tatilinin verimli bir şekilde geçirmeleri temennisinde bulunan Vali Yıldırım, “Bugün karnelerinizi alarak I. Dönemi sonlandırıyorsunuz, hepinizin iyi bir tatil geçirmenizi temenni ediyorum.

Bugün özel bir gün çocuklarımız için, veliler için. Bu tatili Allah nasip ederse 2017-2018 eğitim sezonunun ortasında şöyle bir nefes alma zamanı olarak görüyoruz. 15 tatile giriyoruz, hepiniz seviniyorsunuz. Karneleriniz güzel. Burada hep takdir belgeleri görüyorum. Sınıf olarak herkes takdir almış, maşallah. Hepinizi tebrik ediyorum. Bugün özel bir gün çocuklarımız için, aileleri için, velileri için tabi ki. Allah nasip ederse 2017-2018 eğitim sezonunun ortasında böyle bir nefes alma zamanı olarak görüyoruz, 15 tatili. İnşallah 15 tatilden sonra ikinci döneme daha dinamik, daha enerjik, daha çalışma azmi ve şevkiyle dolu olarak inşallah yeniden başlayacaklar. Ve sene sonunu Haziran ayında inşallah getirip, bu takdir belgelerinden birer tane daha alıp, kendi odalarının duvarlarını bunlarla süsleyecekler” dedi.

“KİTAP OKUMAK HER ZAMAN ÇOK ÖNEMLİDİR”

Yarıyıl tatilinde kitap okuma tavsiyesinde bulunan Vali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “15 tatilde ödev vermeyin diyoruz biz, öğretmenlerimize ama öğrencilerimiz herhalde kendilerini bilirler ve birinci dönemde öğrendiklerini unutmamak bakımından arada bir kitabın sayfalarını açar veya defterlerinden hangi notu almıştık diye bakarlar. Bunun yanında tabi ki biz belki 15 tatilde okuyun diye şurada sizlere kitap vereceğiz ama şunu da bilin ki kitap boş vakit değerlendirme aracı değildir. Kitap tam tamına tek başına bir aktivitedir. Kitap kendini yetiştirmenin bir aracıdır. Kitap okumakla, çok kitap okumakla hem kelime hazneniz çok gelişir, hem de diğer ders kitaplarını okurken, sınavlarda soruları okurken çok daha rahatlıkla çabucak kavrar, çabucak anlarsınız. Onun için kitap okumak her zaman çok önemlidir. Yani hangi kitabı okursanız okuyun diye çokta geniş bir alan sağlamıyoruz.

Mutlaka faydası olsun, dünya klasiklerinden olsun, Türk klasiklerinden olsun, günümüz kitaplarından, günümüz yazarlarının kitaplarından olsun. Bunları okumakta fayda var. Çünkü daha sonrasında inşallah üniversiteye falan gittiğiniz zaman göreceksiniz ki, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen pek çok arkadaşınız orada. Yeni insanlarla tanışacaksınız, yeni gençlerle tanışacaksınız. Ve o sayede herkes bir birinin kültürünü başlayacak tartmaya. Bakacaksınız ki, bu adam, bu genç neler biliyor, kız benden çok kitap okumuş bu size birazcık moral bozukluğu bile verebilir. Ben kendimden biliyorum çünkü, ondan sonra hemen başlıyorsunuz orada tekrar okumaya, yeni yeni şeyler okumaya. Benim atladığım, benim görmediğim, benim o zamanlar önemsemediğim şeyler vardır belki ve onları da mutlaka okumalıyım diye söyleyeceksiniz.”

Vali Aziz Yıldırım, öğrencilere karnelerini dağıttıktan sonra birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

“VALİ YILDIRIM, ÖĞRETMENLERLE YARIYILI DEĞERLENDİRDİ”

Daha sonra okul idareci ve öğretmenleriyle bir araya gelen Vali Yıldırım, “Çok Kıymetli arkadaşlar, 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk dönemini bugün tamamlıyoruz. Geçen süre içinde gerek öğrencilerimiz gerekse siz değerli eğitimcilerimiz büyük bir çaba ve gayret gösterdiniz. Hepinizi canı gönülden tebrik ediyorum.

Öğretmenlik eğitmektir, insanları aydınlatmaktır, önünü açmaktır; onlara güzel davranışları öğretmek ve alışkanlık haline getirtmektir. Öğretmenlik sanıldığı gibi ders saatinden ibaret bir meslek değildir. Aslında tüm hayatınız boyunca hem eğitim kurumlarında, hem sokakta, hem aile yaşantınızda herkese rol model olması gereken bir meslektir.

Siz değerli okul yöneticilerimizden ve öğretmenlerimizden ricam gençlerimize ve çocuklarımıza kendilerine, ailelerine, topluma, vatanına, milletine faydalı bireyler olarak yetişmelerini sağlayın. Hepinize ve sizlere emanet ettiğimiz geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızla birlikte başarılar dileyerek, hayırlı, huzurlu, sağlıklı bir yaşam temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BAŞARILARI SADECE KARNE NOTLARINDAN İBARET DEĞİL”

Öğrenci velilerine çeşitli tavsiyelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ise “büyük bir özveriyle yetiştirdiğiniz evlatlarınızı çağın değerlerine uygun olarak en iyi şekilde yetiştirmek için çalışıyor, her bir öğrencimize bireysel farklılıklarını dikkate alarak ve özel olduklarını hissettirerek yaklaşıyoruz, çünkü her bir öğrencimiz bizim için ayrı bir değerdir. Evlatlarımızın başarılı bir öğrenci olabilmesi kadar iyi bir insan olması ve nitelikli bir insan olarak yetişmesi de bizim için çok önemli. Çocuklarımızın başarılarını sadece karne notlarından ibaret görmemeli, onları davranış ve tutumlarıyla da değerlendirmeliyiz. Gerçek başarı ikisini birleştiren tutumdur. Öğrencilerimizin notları ne olursa olsun onlar bizim ömür boyu çocuklarımız olarak kalacaklardır. Çocuklarınızın okuması için elinizden geleni yaptığınızı biliyoruz. Ancak her öğrencinin çok başarılı olması pek mümkün değildir. Bu sebeple çocuğunuzun karnesini değerlendirirken onu bir başkasıyla kıyaslamayın. Bu kıyaslama onu başarılı kılmayacaktır. Karnedeki notlar öğrencinin, öğrenip öğrenmedikleriyle ilgilidir. İkinci yarıyılda yapılabileceklerimiz ile birlikte konuşmamız öğrencimizin başarısı için daha önemli olacaktır” ifadelerini kullandı.

“SEVGİLİ ÖĞRENCİLER, BU ÜLKENİN YARINLARI SİZLERSİNİZ”

Öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Müdür İlci, şunları söyledi: “Sevgili öğrenciler; çağımız bilgi çağı. Bu nedenle okuyan, araştıran, bilgi ve becerilerini daima yenileyen bireyler olmanız geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Unutmayın ki hiçbir başarı tesadüfi değildir, başarı düzenli ve sürekli çalışmayla gelir. Sizler geleceğimizin teminatısınız, gelecekte yaşanılabilir yarınlar sizin başarılarınıza bağlı olacaktır. Bu sebeple kendinizi asla küçük görmeyin. Sizler yarının öğretmenleri, mühendisleri, doktorları, savcıları yani geleceğe yön veren değerli şahsiyetleri olacaksınız. Sevgili öğrenciler, Bu ülkenin yarınları sizlersiniz. İnanıyorum ki sizler, milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihine, milletine ve devletine sahip çıkan gençler olarak yetişeceksiniz. Başarılarınızın artarak devamını diliyor, sizlerle gurur duyduğumuzu ve her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyorum. Bu tatil döneminde bol bol kitap okuyun, sevdiklerinize zaman ayırın, eksikliğini gördüğünüz dersler için yeni planlar yapın.  Değerli Meslektaşlarım, kıymetli veliler, sevgili öğrenciler; hepinize iyi tatiller diler, sevdiklerinizle huzur ve mutluluk dolu günler.”

Öte yandan yapılan karne dağıtım töreninde öğrencilere karneleri ile birlikte 100 temel eser kitapları hediye edildi. Takdir ve teşekkür belgesi alan öğrenciler sevinçlerini aileleri ile paylaşacaklarını belirtirken birçok öğrenci ise notları düşük olduğu için de duysal anlar yaşadılar. Öğrenci velileri de dersi düşük olan öğrencilere kızılmaması gerektiğini ve aksine motive etmeleri gerektiği önerilerinde bulundular.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
Yaklaşık üç buçuk ay süren eğitim-öğretim döneminin ardından öğrenciler bugün karnelerini alarak iki haftalık yarıyıl tatiline başlıyorlar
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
Bugün sona erecek olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, birinci dönemi dolu dolu geçirdiklerini belirterek, yarıyıl tatiline giren öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
Dünden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle muş Valiliği tarafından eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan projeler ergilendi.
EĞİTİME KAR ENGELİ
EĞİTİME KAR ENGELİ
Muş´ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bugün ara verildi
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) ve Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle sürdürülen Ziraat Mühendislerine yönelik teknik eğitim programının dördüncü oturumunu yaptı.
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Eğitimleri kapsamında kodlama merkezinde öğretmenlerle bir araya gelerek kursun açılışını yaptı
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından verilen farklı eğitim programlarını tamamlayan 180 kişinin sertifika töreni, Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapıldı.
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) "İslâm Düşüncesinde Eleştiri Kültürü ve Tahammül Ahlâkı" konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu