120 BİN ÖĞRENCİ YARIYIL TATİLİNE ÇIKTI
Muş´ta, 2017-2018 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatili münasebetiyle Merkez İmam Hatip Ortaokulunda karne dağıtım töreni düzenlendi
Tarih: 20.1.2018 14:35:36/ 52okunma / 0yorum

Yarıyıl tatili münasebetiyle Merkez İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen karne dağıtım törenine Vali Aziz Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, Vali Yardımcısı Alper Çifçi, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Şube Müdürleri Metin Aksu, Murat Çoban, Enver Kıvanç, okul idarecileri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci ile birlikte veliler katıldı.

Öğrencilerle bir araya gelerek tavsiyelerde bulunan Vali Yıldırım, 15 tatili iyi bir şekilde değerlendirip kitap okumaları tavsiyesinde bulundu. Öğrencilere karnelerini ve başarı belgelerini veren Vali Aziz Yıldırım, 2. Döneme daha dinamik, enerjik, daha çalışma şevki ve azmiyle dolu olarak yeniden başlamaları gerektiğini söyledi.

“YARIYIL TATİLİNİZİ EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİN”

Öğrencilere, yarıyıl tatilinin verimli bir şekilde geçirmeleri temennisinde bulunan Vali Yıldırım, “Bugün karnelerinizi alarak I. Dönemi sonlandırıyorsunuz, hepinizin iyi bir tatil geçirmenizi temenni ediyorum.

Bugün özel bir gün çocuklarımız için, veliler için. Bu tatili Allah nasip ederse 2017-2018 eğitim sezonunun ortasında şöyle bir nefes alma zamanı olarak görüyoruz. 15 tatile giriyoruz, hepiniz seviniyorsunuz. Karneleriniz güzel. Burada hep takdir belgeleri görüyorum. Sınıf olarak herkes takdir almış, maşallah. Hepinizi tebrik ediyorum. Bugün özel bir gün çocuklarımız için, aileleri için, velileri için tabi ki. Allah nasip ederse 2017-2018 eğitim sezonunun ortasında böyle bir nefes alma zamanı olarak görüyoruz, 15 tatili. İnşallah 15 tatilden sonra ikinci döneme daha dinamik, daha enerjik, daha çalışma azmi ve şevkiyle dolu olarak inşallah yeniden başlayacaklar. Ve sene sonunu Haziran ayında inşallah getirip, bu takdir belgelerinden birer tane daha alıp, kendi odalarının duvarlarını bunlarla süsleyecekler” dedi.

“KİTAP OKUMAK HER ZAMAN ÇOK ÖNEMLİDİR”

Yarıyıl tatilinde kitap okuma tavsiyesinde bulunan Vali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “15 tatilde ödev vermeyin diyoruz biz, öğretmenlerimize ama öğrencilerimiz herhalde kendilerini bilirler ve birinci dönemde öğrendiklerini unutmamak bakımından arada bir kitabın sayfalarını açar veya defterlerinden hangi notu almıştık diye bakarlar. Bunun yanında tabi ki biz belki 15 tatilde okuyun diye şurada sizlere kitap vereceğiz ama şunu da bilin ki kitap boş vakit değerlendirme aracı değildir. Kitap tam tamına tek başına bir aktivitedir. Kitap kendini yetiştirmenin bir aracıdır. Kitap okumakla, çok kitap okumakla hem kelime hazneniz çok gelişir, hem de diğer ders kitaplarını okurken, sınavlarda soruları okurken çok daha rahatlıkla çabucak kavrar, çabucak anlarsınız. Onun için kitap okumak her zaman çok önemlidir. Yani hangi kitabı okursanız okuyun diye çokta geniş bir alan sağlamıyoruz.

Mutlaka faydası olsun, dünya klasiklerinden olsun, Türk klasiklerinden olsun, günümüz kitaplarından, günümüz yazarlarının kitaplarından olsun. Bunları okumakta fayda var. Çünkü daha sonrasında inşallah üniversiteye falan gittiğiniz zaman göreceksiniz ki, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen pek çok arkadaşınız orada. Yeni insanlarla tanışacaksınız, yeni gençlerle tanışacaksınız. Ve o sayede herkes bir birinin kültürünü başlayacak tartmaya. Bakacaksınız ki, bu adam, bu genç neler biliyor, kız benden çok kitap okumuş bu size birazcık moral bozukluğu bile verebilir. Ben kendimden biliyorum çünkü, ondan sonra hemen başlıyorsunuz orada tekrar okumaya, yeni yeni şeyler okumaya. Benim atladığım, benim görmediğim, benim o zamanlar önemsemediğim şeyler vardır belki ve onları da mutlaka okumalıyım diye söyleyeceksiniz.”

Vali Aziz Yıldırım, öğrencilere karnelerini dağıttıktan sonra birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

“VALİ YILDIRIM, ÖĞRETMENLERLE YARIYILI DEĞERLENDİRDİ”

Daha sonra okul idareci ve öğretmenleriyle bir araya gelen Vali Yıldırım, “Çok Kıymetli arkadaşlar, 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk dönemini bugün tamamlıyoruz. Geçen süre içinde gerek öğrencilerimiz gerekse siz değerli eğitimcilerimiz büyük bir çaba ve gayret gösterdiniz. Hepinizi canı gönülden tebrik ediyorum.

Öğretmenlik eğitmektir, insanları aydınlatmaktır, önünü açmaktır; onlara güzel davranışları öğretmek ve alışkanlık haline getirtmektir. Öğretmenlik sanıldığı gibi ders saatinden ibaret bir meslek değildir. Aslında tüm hayatınız boyunca hem eğitim kurumlarında, hem sokakta, hem aile yaşantınızda herkese rol model olması gereken bir meslektir.

Siz değerli okul yöneticilerimizden ve öğretmenlerimizden ricam gençlerimize ve çocuklarımıza kendilerine, ailelerine, topluma, vatanına, milletine faydalı bireyler olarak yetişmelerini sağlayın. Hepinize ve sizlere emanet ettiğimiz geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızla birlikte başarılar dileyerek, hayırlı, huzurlu, sağlıklı bir yaşam temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BAŞARILARI SADECE KARNE NOTLARINDAN İBARET DEĞİL”

Öğrenci velilerine çeşitli tavsiyelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ise “büyük bir özveriyle yetiştirdiğiniz evlatlarınızı çağın değerlerine uygun olarak en iyi şekilde yetiştirmek için çalışıyor, her bir öğrencimize bireysel farklılıklarını dikkate alarak ve özel olduklarını hissettirerek yaklaşıyoruz, çünkü her bir öğrencimiz bizim için ayrı bir değerdir. Evlatlarımızın başarılı bir öğrenci olabilmesi kadar iyi bir insan olması ve nitelikli bir insan olarak yetişmesi de bizim için çok önemli. Çocuklarımızın başarılarını sadece karne notlarından ibaret görmemeli, onları davranış ve tutumlarıyla da değerlendirmeliyiz. Gerçek başarı ikisini birleştiren tutumdur. Öğrencilerimizin notları ne olursa olsun onlar bizim ömür boyu çocuklarımız olarak kalacaklardır. Çocuklarınızın okuması için elinizden geleni yaptığınızı biliyoruz. Ancak her öğrencinin çok başarılı olması pek mümkün değildir. Bu sebeple çocuğunuzun karnesini değerlendirirken onu bir başkasıyla kıyaslamayın. Bu kıyaslama onu başarılı kılmayacaktır. Karnedeki notlar öğrencinin, öğrenip öğrenmedikleriyle ilgilidir. İkinci yarıyılda yapılabileceklerimiz ile birlikte konuşmamız öğrencimizin başarısı için daha önemli olacaktır” ifadelerini kullandı.

“SEVGİLİ ÖĞRENCİLER, BU ÜLKENİN YARINLARI SİZLERSİNİZ”

Öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Müdür İlci, şunları söyledi: “Sevgili öğrenciler; çağımız bilgi çağı. Bu nedenle okuyan, araştıran, bilgi ve becerilerini daima yenileyen bireyler olmanız geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Unutmayın ki hiçbir başarı tesadüfi değildir, başarı düzenli ve sürekli çalışmayla gelir. Sizler geleceğimizin teminatısınız, gelecekte yaşanılabilir yarınlar sizin başarılarınıza bağlı olacaktır. Bu sebeple kendinizi asla küçük görmeyin. Sizler yarının öğretmenleri, mühendisleri, doktorları, savcıları yani geleceğe yön veren değerli şahsiyetleri olacaksınız. Sevgili öğrenciler, Bu ülkenin yarınları sizlersiniz. İnanıyorum ki sizler, milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihine, milletine ve devletine sahip çıkan gençler olarak yetişeceksiniz. Başarılarınızın artarak devamını diliyor, sizlerle gurur duyduğumuzu ve her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyorum. Bu tatil döneminde bol bol kitap okuyun, sevdiklerinize zaman ayırın, eksikliğini gördüğünüz dersler için yeni planlar yapın.  Değerli Meslektaşlarım, kıymetli veliler, sevgili öğrenciler; hepinize iyi tatiller diler, sevdiklerinizle huzur ve mutluluk dolu günler.”

Öte yandan yapılan karne dağıtım töreninde öğrencilere karneleri ile birlikte 100 temel eser kitapları hediye edildi. Takdir ve teşekkür belgesi alan öğrenciler sevinçlerini aileleri ile paylaşacaklarını belirtirken birçok öğrenci ise notları düşük olduğu için de duysal anlar yaşadılar. Öğrenci velileri de dersi düşük olan öğrencilere kızılmaması gerektiğini ve aksine motive etmeleri gerektiği önerilerinde bulundular.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yeni eğitim sezonu ile birlikte okul aile ve çocuk üçgeninde yeni bir projeye imza atılacağını söyledi.
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Türk Telekom İlkokulu/Ortaokulundaki “Kapsayıcı Eğitim Semineri” Çalışmalarına katıldı.
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
İlk öğrencilerini bu sene kabul eden Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokullarında (MYO), 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak yeni akademik yıl için son hazırlıklar tamamlandı. Varto MYO öğrencileri bu sene, Külliyede öğrenim görecek.
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı (MUŞVAK), kendisi, annesi ya da babası Muşlu olan lisans öğrencilerine burs veriyor
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
Okulların 17 Eylül´de açılacak olmasıyla birlikte velileri alışveriş telaşı sardı. Defterden kitaba, giyimden ayakkabıya kadar yapılacak okul alışverişinin ekonomiye 2,5 milyar dolarlık canlılık getirmesi beklenirken, veliler de en az 350 liralık bir masrafı üstlenmek zorunda kalacak.
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
Milyonlarca öğrenci üniversiteli olmanın heyecanını yaşarken, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu da yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını alıyor. 3 Eylül Pazartesi günü başlayan KYK yurt başvuruları, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine e-Devlet üzerinden alınıyor ve 10 Eylül Pazartesi günü saat 23.59´da sona eriyor.
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesinde, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucu kayıt süreci devam ediyor
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile üniversite kayıt işlemleri hakkında internet sitesinden bir duyuru yayınladı.
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, MŞÜ Yaz Okulunda görev alan eğitmenlere Teşekkür Belgesi takdim etti
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu