KARBONMONOKSİT UYARISI YAPILDI
Havaların iyice soğuduğu Muş´ta, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı uyardı
Tarih: 15.1.2018 13:14:03/ 225okunma / 0yorum

Kış mevsimi dolayısıyla Muş İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ekipleri, harekete geçti. Ekipler, vatandaşları sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı uyardı. Karbomonoksit zehirlenmelere karşı alınabilecek tedbirler, zehirlenme belirtileri ve yapılacak ilk yardım tedbirleri ile soba yakılırken nelere dikkat edilmesi konusunda uyaran ekipler, bina ve toplu yaşam alanlarının yoğun olduğu bölgelere broşürler asarak bilgilendirmelerde bulundular.

“SOBA ODANIN İÇİNDE EN UYGUN YERE YERLEŞTİRİLMELİDİR”

Ekipler tarafından vatandaşlara dağıtımı yapılan ve bina girişlerine asılan bürosşürlerde yapılan bilgilendirmelerde şöyle denildi: “Soba kullanımında dikkat edilmesi gerekenler; Soba satın alınırken TSE belgeli ve yanma verimi yüksek sobalar tercih edilmelidir. Soba kurmadan önce soba, borular ve bacalar mutlaka temizlenmelidir. Soba borusu pencere veya duvar delinerek uzatılmamalıdır. Uzatılmışsa hava ile temasta olan kısımları mutlaka yalıtılmalıdır. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve mutlaka baca başlığı olmalıdır. Baca başlığı aynı zamanda bacalara yağmur suyunun, kuşların ve haşerelerin girmesini önler. Soba odanın içinde en uygun yere yerleştirilmelidir. Altına tercihen mermer altlık konmalıdır. Doğru mesafe boru ile duvar arasında 1-1,5 metre aralık olmasıdır. Soba mobilyalardan da belli mesafe aralık bırakılarak kurulmalıdır. Sobanın 50 cm. yakınına ısının dağılmasını engelleyici bir malzeme ve eşya konmamalıdır. Altına, tercihen mermer olmak üzere, yanmaz bir altlık koyulmalıdır.”

“187’NOLU DOĞALGAZ ARIZA SERVİSİNİ ARAYINIZ”

Şofben ve Doğalgaz kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili ise “Alınan cihazın kalitesi ve garantisine bakılmalıdır. Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan şofbenler asla çalıştırılmamalıdır. Şofben kesinlikle banyoya yerleştirilmemelidir. Havadar ve tercihen büyük bir mekâna monte edilmeli ve montajı mutlaka yetkili servis tarafından yaptırılmalıdır. Şofbenin kullanıldığı yerlere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalıdır. Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde detektör bulundurulmalıdır. Doğalgaz şebekesi arızalarında ya da koku almanız durumunda 187’nolu Doğalgaz Arıza Servisini arayınız.

“ŞÜPHELENİLEN DURUMLARDA ORTAMI HEMEN HAVALANDIRIN VE 112 ACİL YARDIM TELEFONUNU ARAYIN”

Lodoslu ve fırtınalı havalarda sobanızı yakmayın. Geceleri yatarken sobaları mutlaka söndürün. Karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilen durumlarda ortamı hemen havalandırın ve 112 acil yardım telefonunu arayın. Doğalgaz zehirlenmelerini önlemek için; Bacalar yılda bir kez ya da kış mevsiminden önce yetkili kişilere temizletmeli. Kombi gibi bacalı cihaz almadan önce, cihaz ve bacaların yetkili denetim firmalarına test yapılmalı çıkan sonucun olumlu olmasına dikkat etmeli. Bakım ve diğer temizlemeleri yetkili servislerine yaptırmalı. Bacaların başlarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalı. Baca sensoru taktırılmalı ve bu sensorun çalışır vaziyette olduğunu kontrol etmeli” denildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
Muş´ta devam eden dondurucu soğuk hava aktarlarda hareketliliğe neden oldu
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bu hafta itibarıyla 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır" açıklaması yaptı.
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş´a 9 yeni ambulans getirdiğini söyledi.
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilk yardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, ilk yardımda doğru bilinen yanlışları açıkladı.
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
Yağmurla birlikte yetişmeye başlayan ve kış mevsiminde tüketilen bir mantar türü olan Çıntar pazar tezgahlarında ilgi görüyor. Mantar zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Muş İl Sağlık Müdürü Serdal Türkoğlu, "Doğada yetişenler yerine, marketlerde bakanlık onaylı taze kültür mantarları tüketilmelidir" uyarısında bulundu.
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu