KARBONMONOKSİT UYARISI YAPILDI
Havaların iyice soğuduğu Muş´ta, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı uyardı
Tarih: 15.1.2018 13:14:03/ 117okunma / 0yorum

Kış mevsimi dolayısıyla Muş İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ekipleri, harekete geçti. Ekipler, vatandaşları sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı uyardı. Karbomonoksit zehirlenmelere karşı alınabilecek tedbirler, zehirlenme belirtileri ve yapılacak ilk yardım tedbirleri ile soba yakılırken nelere dikkat edilmesi konusunda uyaran ekipler, bina ve toplu yaşam alanlarının yoğun olduğu bölgelere broşürler asarak bilgilendirmelerde bulundular.

“SOBA ODANIN İÇİNDE EN UYGUN YERE YERLEŞTİRİLMELİDİR”

Ekipler tarafından vatandaşlara dağıtımı yapılan ve bina girişlerine asılan bürosşürlerde yapılan bilgilendirmelerde şöyle denildi: “Soba kullanımında dikkat edilmesi gerekenler; Soba satın alınırken TSE belgeli ve yanma verimi yüksek sobalar tercih edilmelidir. Soba kurmadan önce soba, borular ve bacalar mutlaka temizlenmelidir. Soba borusu pencere veya duvar delinerek uzatılmamalıdır. Uzatılmışsa hava ile temasta olan kısımları mutlaka yalıtılmalıdır. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve mutlaka baca başlığı olmalıdır. Baca başlığı aynı zamanda bacalara yağmur suyunun, kuşların ve haşerelerin girmesini önler. Soba odanın içinde en uygun yere yerleştirilmelidir. Altına tercihen mermer altlık konmalıdır. Doğru mesafe boru ile duvar arasında 1-1,5 metre aralık olmasıdır. Soba mobilyalardan da belli mesafe aralık bırakılarak kurulmalıdır. Sobanın 50 cm. yakınına ısının dağılmasını engelleyici bir malzeme ve eşya konmamalıdır. Altına, tercihen mermer olmak üzere, yanmaz bir altlık koyulmalıdır.”

“187’NOLU DOĞALGAZ ARIZA SERVİSİNİ ARAYINIZ”

Şofben ve Doğalgaz kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili ise “Alınan cihazın kalitesi ve garantisine bakılmalıdır. Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan şofbenler asla çalıştırılmamalıdır. Şofben kesinlikle banyoya yerleştirilmemelidir. Havadar ve tercihen büyük bir mekâna monte edilmeli ve montajı mutlaka yetkili servis tarafından yaptırılmalıdır. Şofbenin kullanıldığı yerlere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalıdır. Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde detektör bulundurulmalıdır. Doğalgaz şebekesi arızalarında ya da koku almanız durumunda 187’nolu Doğalgaz Arıza Servisini arayınız.

“ŞÜPHELENİLEN DURUMLARDA ORTAMI HEMEN HAVALANDIRIN VE 112 ACİL YARDIM TELEFONUNU ARAYIN”

Lodoslu ve fırtınalı havalarda sobanızı yakmayın. Geceleri yatarken sobaları mutlaka söndürün. Karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilen durumlarda ortamı hemen havalandırın ve 112 acil yardım telefonunu arayın. Doğalgaz zehirlenmelerini önlemek için; Bacalar yılda bir kez ya da kış mevsiminden önce yetkili kişilere temizletmeli. Kombi gibi bacalı cihaz almadan önce, cihaz ve bacaların yetkili denetim firmalarına test yapılmalı çıkan sonucun olumlu olmasına dikkat etmeli. Bakım ve diğer temizlemeleri yetkili servislerine yaptırmalı. Bacaların başlarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalı. Baca sensoru taktırılmalı ve bu sensorun çalışır vaziyette olduğunu kontrol etmeli” denildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü, 12 Ekim 2018 tarihi Dünya Artrit Günü dolaysıyla bir mesaj yayınladı
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Dünya Yürüyüş Günü münasebetiyle Muşta çeşitli etkinlikler düzenledi
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
Uzmanlar, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için C vitamininden zengin gıdaları tüketmek gerektiğine dikkat çekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, “Çok önemli bir antioksidan olan C vitamini, vücuttan toksik maddelerin atılmasında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir" dedi. İşte griple savaşan 10 doğal savaşçı...
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
Muş İl sağlık Müdürlüğü düzenlediği etkinlik ve bilgilendirme programlarla halk sağlığının önemsenmesi gereken konuların başında geldiğini gözler önüne seriyor.
MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
Muş Özel Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Hava Yılmaz, hepatit türlerini, bulaşma yollarını ve korunma yöntemlerini anlattı.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
Muş Durumu

Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu