KARBONMONOKSİT UYARISI YAPILDI
Havaların iyice soğuduğu Muş´ta, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı uyardı
Tarih: 15.1.2018 13:14:03/ 498okunma / 0yorum

Kış mevsimi dolayısıyla Muş İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ekipleri, harekete geçti. Ekipler, vatandaşları sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı uyardı. Karbomonoksit zehirlenmelere karşı alınabilecek tedbirler, zehirlenme belirtileri ve yapılacak ilk yardım tedbirleri ile soba yakılırken nelere dikkat edilmesi konusunda uyaran ekipler, bina ve toplu yaşam alanlarının yoğun olduğu bölgelere broşürler asarak bilgilendirmelerde bulundular.

“SOBA ODANIN İÇİNDE EN UYGUN YERE YERLEŞTİRİLMELİDİR”

Ekipler tarafından vatandaşlara dağıtımı yapılan ve bina girişlerine asılan bürosşürlerde yapılan bilgilendirmelerde şöyle denildi: “Soba kullanımında dikkat edilmesi gerekenler; Soba satın alınırken TSE belgeli ve yanma verimi yüksek sobalar tercih edilmelidir. Soba kurmadan önce soba, borular ve bacalar mutlaka temizlenmelidir. Soba borusu pencere veya duvar delinerek uzatılmamalıdır. Uzatılmışsa hava ile temasta olan kısımları mutlaka yalıtılmalıdır. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve mutlaka baca başlığı olmalıdır. Baca başlığı aynı zamanda bacalara yağmur suyunun, kuşların ve haşerelerin girmesini önler. Soba odanın içinde en uygun yere yerleştirilmelidir. Altına tercihen mermer altlık konmalıdır. Doğru mesafe boru ile duvar arasında 1-1,5 metre aralık olmasıdır. Soba mobilyalardan da belli mesafe aralık bırakılarak kurulmalıdır. Sobanın 50 cm. yakınına ısının dağılmasını engelleyici bir malzeme ve eşya konmamalıdır. Altına, tercihen mermer olmak üzere, yanmaz bir altlık koyulmalıdır.”

“187’NOLU DOĞALGAZ ARIZA SERVİSİNİ ARAYINIZ”

Şofben ve Doğalgaz kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili ise “Alınan cihazın kalitesi ve garantisine bakılmalıdır. Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan şofbenler asla çalıştırılmamalıdır. Şofben kesinlikle banyoya yerleştirilmemelidir. Havadar ve tercihen büyük bir mekâna monte edilmeli ve montajı mutlaka yetkili servis tarafından yaptırılmalıdır. Şofbenin kullanıldığı yerlere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalıdır. Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde detektör bulundurulmalıdır. Doğalgaz şebekesi arızalarında ya da koku almanız durumunda 187’nolu Doğalgaz Arıza Servisini arayınız.

“ŞÜPHELENİLEN DURUMLARDA ORTAMI HEMEN HAVALANDIRIN VE 112 ACİL YARDIM TELEFONUNU ARAYIN”

Lodoslu ve fırtınalı havalarda sobanızı yakmayın. Geceleri yatarken sobaları mutlaka söndürün. Karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilen durumlarda ortamı hemen havalandırın ve 112 acil yardım telefonunu arayın. Doğalgaz zehirlenmelerini önlemek için; Bacalar yılda bir kez ya da kış mevsiminden önce yetkili kişilere temizletmeli. Kombi gibi bacalı cihaz almadan önce, cihaz ve bacaların yetkili denetim firmalarına test yapılmalı çıkan sonucun olumlu olmasına dikkat etmeli. Bakım ve diğer temizlemeleri yetkili servislerine yaptırmalı. Bacaların başlarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalı. Baca sensoru taktırılmalı ve bu sensorun çalışır vaziyette olduğunu kontrol etmeli” denildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COVİD-19 TEDBİRLERİ GENİŞLİYOR
COVİD-19 TEDBİRLERİ GENİŞLİYOR
Muş Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlere yeni eklenmeler yapmaya yaptı.
ZABITA EKİPLERİ COVİD DENETİMİNDE
ZABITA EKİPLERİ COVİD DENETİMİNDE
Muş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü´ne bağlı ekipler, covid-19 salgını dolayısıyla şehir merkezinde denetimlerini sürdürüyor.
MUŞ´TA BİR KÖY KOVİD-19 NEDENİYLE KARANTİNAYA ALINDI
MUŞ´TA BİR KÖY KOVİD-19 NEDENİYLE KARANTİNAYA ALINDI
Muş´ta bir köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.
DEZENFEKTAN, KOLONYA VE SABUN İÇİN UYARI YAPILDI
DEZENFEKTAN, KOLONYA VE SABUN İÇİN UYARI YAPILDI
Kullanılan sabun ve dezenfektanlarda oldukça fazla kimyasal madde bulunuyor. Bunun da ellerde kuruma, çatlama ve alerjik reaksiyonlara sebep olabildiğinin altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, ellerin bakımı hakkında önemli bilgiler verdi.
27 İLAÇ DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI
27 İLAÇ DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, 2´si kanser olmak üzere 27 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı.
COVİD-19 PSİKOSOSYAL DESTEK HATTI 81 İLDE HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR
COVİD-19 PSİKOSOSYAL DESTEK HATTI 81 İLDE HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR
Sağlık Bakanlığı´nın Mart ayında hizmet vermeye başlayan psikososyal danışma hatlarına binlerden fazla başvuru oldu
BÖBREK TAŞINA İYİ GELDİĞİ ÖNE SÜRÜLEN SU, MİKROP SAÇIYOR
BÖBREK TAŞINA İYİ GELDİĞİ ÖNE SÜRÜLEN SU, MİKROP SAÇIYOR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, Gümüşali köyünde kuyudan çıkan ve böbrek taşını erittiği iddia edilen suyun, şifa değil mikrop saçtını söyledi.
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
Genç Birikim Derneği ve Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (ONKO SEV) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yüce, kanserle mücadeleye dikkat çekerek tıp dünyasının belirlediği alan dışında, dört ana eksen etrafında mücadeleyi ele almanın mümkün olduğunu söyledi.
MUŞ´A 130 DOKTOR ATANDI
MUŞ´A 130 DOKTOR ATANDI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş ve ilçelerinde görev yapmak üzere 130 doktorun atandığının müjdesini verdi
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
Muş Durumu

İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu