İŞKUR KURSLARINA KATILAN KADINLAR İSTİHDAM EDİLİYOR
Muş´ta, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü ve özel şirketler işbirliğinde açılan kurslar sayesinde kadınlar meslek öğrendikten sonra istihdam ediliyor
Tarih: 9.8.2017 16:11:14/ 261okunma / 0yorum

Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-Kur) İl Müdürlüğü, 2017 yılı içerisinde 7 büyük firma ile istihdam garantili kurs açtı. Eğitimlere katılan kursiyerler, kurs sonrası istihdam ediliyor. İş başı eğitim programlarını tamamlayan ve özellikle büyük bir bölümünü kadınların oluşturduğu kursiyerler, eğitim gördükleri firmalarda istihdam edilme şansı elde ediyor.

İstihdam garantili kursların açıldığı firmaları ziyaret eden Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-Kur) İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, hedef ve temennilerinin yılsonu itibarı ile yaklaşık 3 bin kişinin istihdamının gerçekleştirilmesi olduğunu söyledi.

Açılan kurslar sayesinde istihdam edilen kursiyerler sayesinde büyük oranda iş göçünün de engellendiğini ifade eden Taylan, “Güneydoğunun birçok ilinden daha güvenli olan Alparslan'ın Anadolu'ya kapısının açıldığı kadim şehir Muş'ta, özellikle işsiz olan vatandaşlarımıza destek olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

“KURSLARIMIZA DAHA ÇOK KADINLAR AĞIRLIK VERİYOR”

Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) olarak önceliklerinin dezavantajlı gruplar olduğunu ve kurslarına kadınların daha çok fazla ilgi gösterdiğini kaydeden Taylan, “Malumunuz bizim önceliğimiz dezavantajlı gruplarımızdır. Dezavantajlı gruplarımız içerisinde bayanlar, engelliler, eski hükümlüler ve gençler vardır. Biz bu yıl ki kurslarımızda bayanlarımıza çok daha büyük bir ağırlık verdik. Açılan güneş panelleri kursumuzda, yalnızca bayanlarımız çalışıyorlar. Şuanda açılmış ve yılsonuna kadar açılmasını beklediğimiz yaklaşık 6 tane firmamızla da ağırlıklı olarak bayan çalıştırıyoruz. Çünkü annelerimiz, bizlerin geleceğidir. Annelerin yetiştirdiği çocuklar eğer sağlıklı olursa, mutlaka toplumda sağlıklı bir toplum olur. Bu nedenle biz istiyoruz ki, geleceğin anneleri olan kızlarımız bir meslek sahibi olsunlar, rahat etsinler, ailelerine destek olabilsinler ki daha bir eğitimci olabilsinler.”

“AMACIMIZ GENÇLERİMİZİ İŞ SAHİBİ YAPMAK”

7 firmada iş garantili kurs açtıklarını ve kurs sonucunda kursiyerlerin hemen hepsinin istihdam edildiğinin altını çizen Taylan, “Şuan da içerisinde bulunduğumuz tesisimizde, biz istihdam garantili kurslarımızı açtık. Kurslarımız şuanda bitti, çok güzel çalışmalarımız devam ediyor. İş başı eğitim programları verdik, bunun gibi 6-7 tane firmamıza da desteğimiz devam etmektedir, bundan sonrada devam edecektir.

Buradaki birinci amacımız ilimiz içerisindeki bu gençlerimizi iş sahibi yaparak, yetiştirmek. İkinci amacımız ise, ilimizden batı illerine olan göçü engellemektir. Yılsonu itibariyle şuanda ki temennimiz ve yapmayı planladığımız; 3 bin tane artı istihdamı gerçekleştirip, gençlerimizin batıya gitmesini engellemektir. Çünkü bu insanların evleri, aileleri, her şeyleri burada. Memleketimizde de inşallah bir sahamız olacak, bu insanların batıya gitmesini engellemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

“KENDİ MEMLEKETİMİZE YATIRIM YAPMAK İÇİN İSTANBUL’DAN GELDİK”

Daha önce İstanbul merkezli faaliyet gösterdiklerini belirten Öz Demirel Tekstil firması sahibi Emrah Demirel, Muş’ta yatırım yapmaya karar verdiklerini ve kapasitelerini yüzde 100 arttırdıklarını söyledi.

Şuanda firmaları bünyesinde 100 kişinin istihdam edildiğini ve Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Muş İl Müdürlüğü’nün verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Demirel, “Daha önce firmamız İstanbul’daydı. Kendi memleketimize yatırım yapmak amacıyla firmamızı Muş’a taşıdık. 2013 yılında 50 kişi istihdam ederken, 2017 yılında şuan 100 kişi çalıştırıyoruz. Kendi markalarımızı üretiyoruz. Pazar alanımız Ortadoğu ülkeleri olsa da iç pazarda da ürünlerimiz satılıyor. İstihdam ettiğimiz insan sayısını yılsonuna kadar 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Hedefimiz bu yöndedir. İlimizin gelişip kalkınması için burada işveren olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaktan gurur duyuyoruz.

Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Muş İl Müdürlüğü bizlere ciddi anlamda destek veriyor. Bu yöndeki çalışmalarımızı desteklemeleri işimize önemli derecede katkı sağlamıştır. Bu konuda bize verdikleri desteklerden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Biz, bizim gibi işverenlerle ilimizin iş göçünün önüne geçmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Döviz kurlarındaki artıştan dolayı müteahhitlerin yaşadığı sorunlara değinen Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, fiyat farkının ödenmesi kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi sıkıntılardan kurtulmasına vesile olacağını kaydetti.
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Enflasyonla Mücadele Programına tam destek verdi. Ülkenin içinden geçtiği durumun önemli olduğunu ve herkesin aynı hassasiyetle davranması gerektiğini belirten Koç, üyelerle birlikte el ele vererek bu zorlu süreçten çıkacaklarını kaydetti.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle bu konuda gerekenin yapılması talimatı verildi.
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
Muş´ta Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle kurulan tekstil firması, ürünlerini Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Japonya, Çin, Hindistan ve Pakistan´a ihraç ediyor.
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, nefes kredisiyle ilgili olarak banka müdürleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Banka müdürlerinin nefes kredisi konusunda hassasiyet göstermesi ve başvuruda bulunan üyelerin işlemlerini kısa sürede tamamlaması için ortaklaşa çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
Konutta indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un katılımıyla gerçekleştirilen toplantı kapsamında başladı. Kampanyada faiz oranı yüzde 0.98´e çekildi. 31 Ekim´e kadar sürecek kampanyaya 100 bin konut dahil
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İş kurana ve işini büyütmek isteyene devletten 150 bin liraya kadar destek var. Desteğin 50 bin lirası karşılıksız yani hibe, 100 bin lirası ise faizsiz kredi olarak veriliyor.
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından genç girişimcilere verilecek olan prim teşviklerinin ayrıntıları belli oldu.
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürü Kenan Mergen, ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun çözümü için uygulamaya geçirdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni girişimcilik dest
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş Durumu

Hangi meyve oldu da dalın da kaldı? Öyleyse ölmekten korkma, ham olmaktan kork.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu