İŞKUR KURSLARINA KATILAN KADINLAR İSTİHDAM EDİLİYOR
Muş´ta, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü ve özel şirketler işbirliğinde açılan kurslar sayesinde kadınlar meslek öğrendikten sonra istihdam ediliyor
Tarih: 9.8.2017 16:11:14/ 385okunma / 0yorum

Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-Kur) İl Müdürlüğü, 2017 yılı içerisinde 7 büyük firma ile istihdam garantili kurs açtı. Eğitimlere katılan kursiyerler, kurs sonrası istihdam ediliyor. İş başı eğitim programlarını tamamlayan ve özellikle büyük bir bölümünü kadınların oluşturduğu kursiyerler, eğitim gördükleri firmalarda istihdam edilme şansı elde ediyor.

İstihdam garantili kursların açıldığı firmaları ziyaret eden Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-Kur) İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, hedef ve temennilerinin yılsonu itibarı ile yaklaşık 3 bin kişinin istihdamının gerçekleştirilmesi olduğunu söyledi.

Açılan kurslar sayesinde istihdam edilen kursiyerler sayesinde büyük oranda iş göçünün de engellendiğini ifade eden Taylan, “Güneydoğunun birçok ilinden daha güvenli olan Alparslan'ın Anadolu'ya kapısının açıldığı kadim şehir Muş'ta, özellikle işsiz olan vatandaşlarımıza destek olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

“KURSLARIMIZA DAHA ÇOK KADINLAR AĞIRLIK VERİYOR”

Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) olarak önceliklerinin dezavantajlı gruplar olduğunu ve kurslarına kadınların daha çok fazla ilgi gösterdiğini kaydeden Taylan, “Malumunuz bizim önceliğimiz dezavantajlı gruplarımızdır. Dezavantajlı gruplarımız içerisinde bayanlar, engelliler, eski hükümlüler ve gençler vardır. Biz bu yıl ki kurslarımızda bayanlarımıza çok daha büyük bir ağırlık verdik. Açılan güneş panelleri kursumuzda, yalnızca bayanlarımız çalışıyorlar. Şuanda açılmış ve yılsonuna kadar açılmasını beklediğimiz yaklaşık 6 tane firmamızla da ağırlıklı olarak bayan çalıştırıyoruz. Çünkü annelerimiz, bizlerin geleceğidir. Annelerin yetiştirdiği çocuklar eğer sağlıklı olursa, mutlaka toplumda sağlıklı bir toplum olur. Bu nedenle biz istiyoruz ki, geleceğin anneleri olan kızlarımız bir meslek sahibi olsunlar, rahat etsinler, ailelerine destek olabilsinler ki daha bir eğitimci olabilsinler.”

“AMACIMIZ GENÇLERİMİZİ İŞ SAHİBİ YAPMAK”

7 firmada iş garantili kurs açtıklarını ve kurs sonucunda kursiyerlerin hemen hepsinin istihdam edildiğinin altını çizen Taylan, “Şuan da içerisinde bulunduğumuz tesisimizde, biz istihdam garantili kurslarımızı açtık. Kurslarımız şuanda bitti, çok güzel çalışmalarımız devam ediyor. İş başı eğitim programları verdik, bunun gibi 6-7 tane firmamıza da desteğimiz devam etmektedir, bundan sonrada devam edecektir.

Buradaki birinci amacımız ilimiz içerisindeki bu gençlerimizi iş sahibi yaparak, yetiştirmek. İkinci amacımız ise, ilimizden batı illerine olan göçü engellemektir. Yılsonu itibariyle şuanda ki temennimiz ve yapmayı planladığımız; 3 bin tane artı istihdamı gerçekleştirip, gençlerimizin batıya gitmesini engellemektir. Çünkü bu insanların evleri, aileleri, her şeyleri burada. Memleketimizde de inşallah bir sahamız olacak, bu insanların batıya gitmesini engellemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

“KENDİ MEMLEKETİMİZE YATIRIM YAPMAK İÇİN İSTANBUL’DAN GELDİK”

Daha önce İstanbul merkezli faaliyet gösterdiklerini belirten Öz Demirel Tekstil firması sahibi Emrah Demirel, Muş’ta yatırım yapmaya karar verdiklerini ve kapasitelerini yüzde 100 arttırdıklarını söyledi.

Şuanda firmaları bünyesinde 100 kişinin istihdam edildiğini ve Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Muş İl Müdürlüğü’nün verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Demirel, “Daha önce firmamız İstanbul’daydı. Kendi memleketimize yatırım yapmak amacıyla firmamızı Muş’a taşıdık. 2013 yılında 50 kişi istihdam ederken, 2017 yılında şuan 100 kişi çalıştırıyoruz. Kendi markalarımızı üretiyoruz. Pazar alanımız Ortadoğu ülkeleri olsa da iç pazarda da ürünlerimiz satılıyor. İstihdam ettiğimiz insan sayısını yılsonuna kadar 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Hedefimiz bu yöndedir. İlimizin gelişip kalkınması için burada işveren olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaktan gurur duyuyoruz.

Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Muş İl Müdürlüğü bizlere ciddi anlamda destek veriyor. Bu yöndeki çalışmalarımızı desteklemeleri işimize önemli derecede katkı sağlamıştır. Bu konuda bize verdikleri desteklerden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Biz, bizim gibi işverenlerle ilimizin iş göçünün önüne geçmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 13. ETAP TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 13. ETAP TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar 13. Etap yüzde 50 Hibe Projeleri tanıtım toplantısı yapıldı.
DAKA´DAN BÖLGEYE 260 MİLYON TL DESTEK
DAKA´DAN BÖLGEYE 260 MİLYON TL DESTEK
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından yürütülen mali destek programları, güdümlü proje desteği, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ve diğer destek mekanizmaları kapsamında fonlanan projeler yoluyla bölgeye 260 milyon TL´nin üzerinde destek sağlandı.
TSO´NUN YURT DIŞI GEZİLERİ TİCARETE DÖNÜŞÜYOR
TSO´NUN YURT DIŞI GEZİLERİ TİCARETE DÖNÜŞÜYOR
Yaklaşık 4 ay önce Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen Macaristan gezisine katılan Bülent Tuğrul örnek bir girişimde bulundu. Muş´un Korkut ilçesine bağlı Karakale köyünde Tarım ve Orman Bakanlığı´nın desteği ile ahır kuran Tuğrul, büyükbaş hayvan alımını ise Macaristan´dan gerçekleştirdi.
KOSGEB MÜDÜRÜ MERGEN´DEN GİRİŞİMCİLERE ÇAĞRI
KOSGEB MÜDÜRÜ MERGEN´DEN GİRİŞİMCİLERE ÇAĞRI
KOSGEB destekleri hakkında bilgi almak isteyen girişimci adaylara çağrıda bulunan KOSGEB Muş İl Müdürü Kenan Mergen, KOBİ ve girişimcilerimiz, Kurumumuzun resmi web sayfası, (kosgeb.gov.tr), KOSGEB İl Müdürlükleri, 444 1 567 KOSGEB Çağrı Merkezi, Yazılı ve görsel medya, RTÜK onaylı kamu spotları, aracılığı ile kötü niyetli kişi ve kuruluşlara karşı sürekli bilgilendirilmektedir" dedi.
TSO BAŞKANI KOÇ, ESNAF VE TÜCCARLARI ZİYARET EDİYOR
TSO BAŞKANI KOÇ, ESNAF VE TÜCCARLARI ZİYARET EDİYOR
Göreve başladığı günden itibaren her kuruma, kuruluşa, tüccara eşit mesafede olacaklarını belirten Muş Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, sık sık tüccarları, esnafları, iş insanlarını ziyaret ediyor.
DOĞU´DA İHRACAT YAKLAŞIK 187 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ
DOĞU´DA İHRACAT YAKLAŞIK 187 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğine (DAİB) üye firmalarca Mayıs ayında yapılan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,6 artarak 186 milyon 993 bin dolara yükseldi.
DAKA ÖNCÜLÜĞÜNDE MESLEKİ EĞİTİM, KARİYER, İSTİHDAM VE İNOVASYON FUARI
DAKA ÖNCÜLÜĞÜNDE MESLEKİ EĞİTİM, KARİYER, İSTİHDAM VE İNOVASYON FUARI
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinden oluşan TRB2 bölgesinde faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) öncülüğünde ilk defa Mesleki Eğitim, Kariyer, İstihdam ve İnovasyon Fuarı (MEKİİF´19) gerçekleştirilecek.
MALİYET DÜŞÜRMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİR SEKTÖREL GELİŞİME ETKİSİ
MALİYET DÜŞÜRMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİR SEKTÖREL GELİŞİME ETKİSİ
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, “Maliyet Düşürmenin Sürdürülebilir Sektörel Gelişime Etkisi” başlığını kaleme aldı
KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNE DEVLET DESTEĞİ
KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNE DEVLET DESTEĞİ
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından ilan edilenIPARD II Beşinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hindi, kaz ve broyler yetiştiriciliğine %40´tan başlayan oranda hibe desteği verilecek.
DOLAR
5.8564
EURO
6.5172
Muş Durumu

Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu