SİGARANIN ZARARLARINI KÜÇÜMSEMEYİN
Son dönemlerde sigara içmeyen insanların sayısı oldukça düşük çıkmaya başlamaktadır.Sigara içerek sadece cebinize değil bedeninize de zarar verirsiniz
Tarih: 29.1.2018 12:23:54/ 98okunma / 0yorum

Yapılan yüzlerce uyarılara rağmen sigara içenlerin oranı içmeyenlerin oranına göre oldukça fazladır. Bu yazıyı okuduktan sonra sigarayı bırakmayı düşüneceksiniz.

Sigaranın zararları

İçtiğiniz anda sigarayı attıysanız bile etrafınıza kötü bir koku yaymış oluyorsunuz. Sigara içen insanların içmeyen insanlara göre daha yaşlı gözüktüğü belirlenmiştir. Cildiniz kırışacak ve yaşınızdan daha büyük göstereceksiniz. Dişlerinizin sararmasına ve pis gözükmesine neden olacaktır. Ayrıca diş hastalıklarını da beraberinde yaşamış olacaksınız. Ağzınızda oluşan çamurumsu his nedeniyle tat alamayabilirsiniz. Ses tellerinizde kısılma ya da kalınlaşma, boğazınızda ağrı ve iltihaplanma yaşayabilirsiniz. Yaş aldıkça Alzheimer olma riskiniz daha yüksek olacaktır. Gözlerinizde bozulma olabilir ve geçici körlük yaşayabilirsiniz. Akciğerinizde hastalıklara yol açabilirsiniz. Özellikle akciğer hastalıklarının başında gelen kanser genellikle sigara kullanımı nedeniyle olmaktadır. Kısırlık, erken doğum, erken menopoz ve rahim kanserine kadar olan bütün hastalıkları yaşabilirsiniz. Cinsel yaşamda isteksizlik ve iktidarsızlıklara neden olabilmektedir. Elleriniz, parmaklarınız ve tırnaklarınızda sararma görebilirsiniz. Kemik erimesinden kaynaklı yürüyememeden yatalak olmaya kadar ilerleyen bir süreç yaşayabilirsiniz. Damarlarınızın tıkanması nedeniyle el, ayak, kol ya da bacak kayıplarına kadar önemli ameliyatlar geçirebilirsiniz. Doktorlar, tıkalı damarlarınızı açamadığı takdirde keserek tedavi edebilmektedirler. Gün içerisinde yorgunluk, halsizlik, stres ve uykusuzluk yaşayabilirsiniz. Koku alma duyunuz azalabilir hatta ileri yaşlarda koku almakta oldukça zorlanabilirsiniz.

Sigaranın neden olduğu kanser hastalıkları

Sigara birçok hastalığı beraberinde getirdiği için hepsini bir başlıkta paylaşmamız mümkün olmayabilir fakat herkesin korktuğu kanser hastalıklarının baş nedeni olarak bilinen sigaranın, hangi kanser türlerine neden olduğuna beraber bakalım.

Akciğer kanseri, ağız kanseri, burun kanseri, dudak kanseri, boğaz kanseri, gırtlak kanseri, yemek borusu kanseri, mesane kanseri, böbrek kanseri, karaciğer kanseri, mide kanseri ve pankreas kanseri, sigaranın yol açtığı başlıca kanserlerin içinde yer almaktadır.Sigara içmeye hala devam edecekseniz tüm bu zararları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. O yüzden pişman olmamak için şimdi sigarayı bırakmanın tam vakti
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü, 12 Ekim 2018 tarihi Dünya Artrit Günü dolaysıyla bir mesaj yayınladı
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Dünya Yürüyüş Günü münasebetiyle Muşta çeşitli etkinlikler düzenledi
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
Uzmanlar, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için C vitamininden zengin gıdaları tüketmek gerektiğine dikkat çekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, “Çok önemli bir antioksidan olan C vitamini, vücuttan toksik maddelerin atılmasında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir" dedi. İşte griple savaşan 10 doğal savaşçı...
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
Muş İl sağlık Müdürlüğü düzenlediği etkinlik ve bilgilendirme programlarla halk sağlığının önemsenmesi gereken konuların başında geldiğini gözler önüne seriyor.
MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
Muş Özel Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Hava Yılmaz, hepatit türlerini, bulaşma yollarını ve korunma yöntemlerini anlattı.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
Muş Durumu

Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu