SİGARANIN ZARARLARINI KÜÇÜMSEMEYİN
Son dönemlerde sigara içmeyen insanların sayısı oldukça düşük çıkmaya başlamaktadır.Sigara içerek sadece cebinize değil bedeninize de zarar verirsiniz
Tarih: 29.1.2018 12:23:54/ 211okunma / 0yorum

Yapılan yüzlerce uyarılara rağmen sigara içenlerin oranı içmeyenlerin oranına göre oldukça fazladır. Bu yazıyı okuduktan sonra sigarayı bırakmayı düşüneceksiniz.

Sigaranın zararları

İçtiğiniz anda sigarayı attıysanız bile etrafınıza kötü bir koku yaymış oluyorsunuz. Sigara içen insanların içmeyen insanlara göre daha yaşlı gözüktüğü belirlenmiştir. Cildiniz kırışacak ve yaşınızdan daha büyük göstereceksiniz. Dişlerinizin sararmasına ve pis gözükmesine neden olacaktır. Ayrıca diş hastalıklarını da beraberinde yaşamış olacaksınız. Ağzınızda oluşan çamurumsu his nedeniyle tat alamayabilirsiniz. Ses tellerinizde kısılma ya da kalınlaşma, boğazınızda ağrı ve iltihaplanma yaşayabilirsiniz. Yaş aldıkça Alzheimer olma riskiniz daha yüksek olacaktır. Gözlerinizde bozulma olabilir ve geçici körlük yaşayabilirsiniz. Akciğerinizde hastalıklara yol açabilirsiniz. Özellikle akciğer hastalıklarının başında gelen kanser genellikle sigara kullanımı nedeniyle olmaktadır. Kısırlık, erken doğum, erken menopoz ve rahim kanserine kadar olan bütün hastalıkları yaşabilirsiniz. Cinsel yaşamda isteksizlik ve iktidarsızlıklara neden olabilmektedir. Elleriniz, parmaklarınız ve tırnaklarınızda sararma görebilirsiniz. Kemik erimesinden kaynaklı yürüyememeden yatalak olmaya kadar ilerleyen bir süreç yaşayabilirsiniz. Damarlarınızın tıkanması nedeniyle el, ayak, kol ya da bacak kayıplarına kadar önemli ameliyatlar geçirebilirsiniz. Doktorlar, tıkalı damarlarınızı açamadığı takdirde keserek tedavi edebilmektedirler. Gün içerisinde yorgunluk, halsizlik, stres ve uykusuzluk yaşayabilirsiniz. Koku alma duyunuz azalabilir hatta ileri yaşlarda koku almakta oldukça zorlanabilirsiniz.

Sigaranın neden olduğu kanser hastalıkları

Sigara birçok hastalığı beraberinde getirdiği için hepsini bir başlıkta paylaşmamız mümkün olmayabilir fakat herkesin korktuğu kanser hastalıklarının baş nedeni olarak bilinen sigaranın, hangi kanser türlerine neden olduğuna beraber bakalım.

Akciğer kanseri, ağız kanseri, burun kanseri, dudak kanseri, boğaz kanseri, gırtlak kanseri, yemek borusu kanseri, mesane kanseri, böbrek kanseri, karaciğer kanseri, mide kanseri ve pankreas kanseri, sigaranın yol açtığı başlıca kanserlerin içinde yer almaktadır.Sigara içmeye hala devam edecekseniz tüm bu zararları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. O yüzden pişman olmamak için şimdi sigarayı bırakmanın tam vakti
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
Muş´ta devam eden dondurucu soğuk hava aktarlarda hareketliliğe neden oldu
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bu hafta itibarıyla 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır" açıklaması yaptı.
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş´a 9 yeni ambulans getirdiğini söyledi.
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilk yardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, ilk yardımda doğru bilinen yanlışları açıkladı.
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
Yağmurla birlikte yetişmeye başlayan ve kış mevsiminde tüketilen bir mantar türü olan Çıntar pazar tezgahlarında ilgi görüyor. Mantar zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Muş İl Sağlık Müdürü Serdal Türkoğlu, "Doğada yetişenler yerine, marketlerde bakanlık onaylı taze kültür mantarları tüketilmelidir" uyarısında bulundu.
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu