HASKÖYLÜ ÖĞRENCİLER 3 SAATTE AFRİN'İ ANLATAN BESTE YAPTILAR
Muş'un Hasköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Afrin'de Kur'an-ı Kerim'e tuzaklanan EYP'nin infilak etmesi sonucu şehit düşen Mehmetçikten etkilenerek Afrin kahramanları için türkü besteledi
Tarih: 27.3.2018 21:17:01/ 100okunma / 0yorum

Hasköy Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinden yatılı olarak eğitim gören öğrenciler, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye'nin Afrin kentinden PKK, PYD, YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlatılan 'Zeytin Dalı Hareka'tına katılan Mehmetçiklere destek olmak amacıyla türkü bestelediler. Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan Uzman Çavuş Orhan Sürmen'in bombayla tuzaklanan Kur'an-ı Kerim'i yerden kaldırmak isterken şehit düşmesinden etkilenen öğrenciler 3 saatte yazdıkları besteyle Afrin'de yaşananları anlattı. Duygu yüklü besteyi okul bahçesinde seslendiren öğrenciler, duygulara tercümanlık ettiler.

Yazdıkları beste hakkında açıklamalarda bulunan 10. sınıf öğrencisi Büşra Demir, "Cuma akşamı oturuyorduk aklımıza şehitler geldi. Onlarla ilgili konuşuyorduk Allah yar ve yardımcıları olsun diye. Konuşurken biran aklımıza onlara destek vermek geldi. Kız halimizle onlara bir şey yapamıyoruz bari onlara destek olarak şiir, şarkı yazalım dedik. Biz de buradan onlara destek olmak için bu şarkıyı yazdık. Allah yar ve yardımcıları olsun, onları başımızdan eksik etmesin." dedi.

Amaçlarının Afrin'deki Mehmetçiklere destek olmak olduğunu ifade eden öğrencilerden Esin Aslan da, "Öncelikle bunu yapma amacımız Afrin'de şehit olan Mehmetçiklere destek çıkmak istedik. Biz bu şarkıyı yazarken odaca 6-7 kişi hepimiz bir şey söyledi. Bir şey yazdık, sildik. Bu yaklaşık 2,5-3 saatimizi aldı. Bunu yaptığımızda da öğretmenlerimiz bize destek çıktılar. Bizim arkamızda durdular 'güveniyoruz' diye. Bizde bunu çekmeye karar verdik." ifadelerini kullandı.

Afrin'de şehit olan Uzman Çavuş Orhan Sürmen'in bombayla tuzaklanan Kur'an-ı Kerim'i yerden kaldırmasından bahsettiklerini hatırlatan Aslan, "Mehmetçiğin Kur'an-ı Kerim'i kaldırırken patlamasından bahsediyorduk. Sonra aklımıza yavaş yavaş fikir geldi, bir ilham geldi yazmaya başladık. Ondan sonra arkadaşlarımızdan fikirler geldi arkadaşlarımızdan. Onlar yazdı biz söyledik, biz yazdık onlar söyledi. En son 2,5-3 saat içinde bu besteyi oluşturduk. 7 kişilik bir grupla bunu oluşturduk. Sınıfımız 22 kişilik bir sınıf hep birlikte söyleyelim dedik." diye konuştu.

Öğrencilerine okul idaresi olarak destek olduklarını ifade eden Yaşlı Bakım Öğretmeni Ayşe Çelik ise, "Öğrencilerim Afrin'deki Mehmetçiklere destek olmak amacıyla böyle bir şey yapmaya karar vermişler. Kendi aralarında konuşurken durumdan çok etkilenmişler. Kendileri bayan oldukları için nasıl destek çıkabiliriz? Diye düşünmüşler. Konuşurken böyle bir şeye karar vermişler. Mehmetçik için türkü yazmışlar. Fikirlerini bizimle paylaştılar. Okul idaremizin de bilgisiyle bunu hazırladık. Yardımcı olmaya çalıştık onlara. Onlarında şevkini kırmamak açısından, onlardaki bu vatan sevgisini gördükten sonra yardımcı olabileceğimizi düşündük. Öğrencilerimizin Mehmetçiğe olan düşkünlüğü, vatana olan sevgisi sayesinde, onlarda bu azim başarı olduktan sonra vatan olarak daha iyi yerlere gelebileceğimizi düşünüyorum." şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
Eğitim İzleme Raporu 2017-18, sayılarla eğitimde genel tabloyu gösterdi. Okullulaşma oranı lise düzeyinde yüzde 83,6. Bu oran, Muş´ta yüzde 51, Ağrı´da yüzde 53,5. Türkiye´de örgün eğitimde olması gerekirken açıköğretimde okuyan öğrenci sayısı 332 bin 956
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
Özel Muş Uğur Lisesi öğrencilerinin katılımıyla kan bağışı programı gerçekleşti. Düzenlenen kan bağışı programında Kızılay Genel Sorumlusu İsmail Çelik öğrenciler bilgilendirildi.
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Bölgeye üç yeni yüksek lisans programı daha kazandırdı
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
Çeşitli temaslarla da bulunmak için Muş´a gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Muş Belediyesi´ni ziyaret etti
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat: "Üniversitemizi Dijital Çağa Taşıma Noktasında En Büyük Güvencemiz Kaliteli Akademik ve İdari Personelimizdir."
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Personeline Bilgisayar Ofis Programları Konusunda Eğitim veriliyor.
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) öğrencileri ders programına eklenen iki yeni alanda eğitim almaya başladı.
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
Özel Muş Uğur Lisesi, Organ Bağışı Farkındalık Haftası etkinlikleri düzenlendi
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
Nusret Sarman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda, 2017-2018 eğitim öğretim yılının I. Döneminde “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan okullara Beyaz Bayrakları törenle verildi.
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Muş Durumu

Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu