GENÇLİK LİDERLERİNDEN KAN BAĞIŞI
Muş Gençlik Merkezi Liderleri, ‘Gençlerin İyilik Ağacı´ projesi kapsamında Kızılaya kan bağışında bulundu
Tarih: 2.2.2018 15:17:59/ 115okunma / 0yorum

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Muş Gençlik Merkezi liderleri, ‘Gençlerin İyilik Ağacı’ projesi kapsamında Kızılay Muş Şube Başkanlığı Kan Bağış Merkezi’ni ziyaret etti. Liderler, ‘kan bağışı demek bir can demek, bir can demek bir hayat demek’ sloganıyla kan bağışında bulundular. ‘Gençlerin İyilik Ağacı’ projesi kapsamında liderlerin ve gönüllü liderlerin aktif olarak çalıştığını belirten Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş, kan bağışı bilinci oluşturmanın önemli olduğunu söyledi.

“GENÇ LİDERLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Muş Gençlik Merkezi liderlerinin kan bağışında bulunmalarından dolayı teşekkür eden Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Kotan, kan bağış kampanyalarının aralıksız devam ettiğini söyledi. Her bağışçıdan alınan kanın 3 kişiye umut olduğunu ve aldıkları kanın ihtiyacı olan hastalar için kullanıldığını ifade eden Dr. Kotan, “Burada bir bağışçıdan aldığımız kan 3 kişiye umut oluyor. 3 kişi, o kan sayesinde hayata tutunuyor. Yani kan veren kişi 15 ila 20 dakikasını ayırarak 3 kişinin hayatını kurtarıyor. Buradaki her kan verme işleminden sonra Orman Bakanlığı kan verenin adına bir ağaç fidanı dikiyor. Aldığımız kanlar, kan uyuşmazlığı olan insanlara gidiyor, kanser ve lösemi hastalarına gidiyor, ameliyatlar için kullanılıyor. Aldığımız kanlar ancak bizim hastalarımıza yettiği için kendi bölgemizde kullanıyoruz” dedi.

“BİZ KAN BAĞIŞINDA BULUNDUĞUMUZDA VÜCUT KANSIZ KALMIYOR”

Kan vermenin bağışçının sağlığı içinde önemli olduğuna değinen Dr. Kotan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazen kanımızın olmadığını söylüyoruz. Muş denizden yüksek bir yerde bulunuyor. Hayvansal ürünleri çok kullanan ve sigarayı da çok fazla tüketen bir toplumuz. Bunlardan dolayı bazı rahatsızlıklar oluşuyor. Burada verilen kanla birlikte kan veren kişinin kanı yenileniyor. Yani bağışçının sağlığı için de faydalı oluyor. Kanın yenilenmesi cildin yenilenmesi demektir. Biz kan bağışında bulunduğumuzda vücut kansız kalmıyor. Kısa bir süre sonra vücut aynı kanı tekrar üretiyor.”

“KIŞ AYLARI DA OLSA HASTANELERİMİZİN KAN İHTİYAÇLARI DEVAM EDİYOR”

Kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Dr. Kotan, “Halkımızdan destek görüyoruz. Şu an için destekler iyi düzeyde. Kış ayları olduğu için vatandaşın hem dışarı çıkması noktasında sıkıntı oluyor hem de kan bağışının kendilerini etkileyeceğini düşündüklerinden dolayı kan vermiyorlar. Biz bu konuda vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Kış ayları da olsa hastanelerimizin kan ihtiyaçları devam ediyor. Kış aylarında bağışçılar kan verdiklerinde genel durumlarında bir bozukluk olmuyor. Yeterli miktarda sıvı tükettiklerinde günlük aktivitelerine devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“BİZİMÖ DAHA FAZLA KAN ALMAMIZ LAZIM”

Bu sene 9 bin ünite kan almayı hedeflediklerini vurgulayan Dr. Kotan, “Geçen sene bizim 8 bin ünite kan ihtiyacımız vardı. Biz 8 bin 500 ünite kan aldık ve bu şekilde hedefimizi de tutturmuş olduk. Ama ondan önceki sene hedefimizi tutturamamıştık. Bu sene nüfusun da artmasıyla birlikte 9 bin civarı bir kan ihtiyacımız olacak. Bu nedenle bizim daha fazla kan almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü, 12 Ekim 2018 tarihi Dünya Artrit Günü dolaysıyla bir mesaj yayınladı
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Dünya Yürüyüş Günü münasebetiyle Muşta çeşitli etkinlikler düzenledi
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
Uzmanlar, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için C vitamininden zengin gıdaları tüketmek gerektiğine dikkat çekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, “Çok önemli bir antioksidan olan C vitamini, vücuttan toksik maddelerin atılmasında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir" dedi. İşte griple savaşan 10 doğal savaşçı...
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
Muş İl sağlık Müdürlüğü düzenlediği etkinlik ve bilgilendirme programlarla halk sağlığının önemsenmesi gereken konuların başında geldiğini gözler önüne seriyor.
MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
Muş Özel Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Hava Yılmaz, hepatit türlerini, bulaşma yollarını ve korunma yöntemlerini anlattı.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
Muş Durumu

Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.

HZ.ALİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu