ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE ÖZEL EĞİTİM UYGULAMALARI KURSU
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü ile Muş Rehberlik Araştırma Merkezi işbirliğinde ön lisans ve lisans mezunu ücretli öğretmen adayları için özel uygulamaları kursu açıldı
Tarih: 18.8.2017 17:17:48/ 540okunma / 0yorum

Muş’ta Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü ile Muş Rehberlik Araştırma Merkezi işbirliğinde Öğretmenlere Özel Eğitim Uygulamaları kursu açıldı. 50 kişinin kayıt yaptığı kursa ön lisans ve lisans mezunları katıldı. 80 saatlik verilecek olan kursta engellilere yönelik bakım hizmetleri eğitimleri alacakları belirtildi.

Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerler İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı okullarda ücretli öğretmen olarak görev yapabileceklerini belirten İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Güler, çalıştırılacak olan öğretmenlerin daha verimli ve kalifiyeli olmasını amaçladıklarını söyledi.

“KURSTAN BAŞARILI OLAN ÖĞRETMEN ADAYLARI AVANTAJLI DURUMA GEÇİYOR”

Alınan kurs sayesinde kalifiyeli olarak istihdamında kolaylaştırılacağını ifade eden Güler, “Halk Eğitim Merkezimizde 24 saat endeksi kurslarımız yıl boyu devam ediyor. Muş ilimizde de Halk Eğitim Merkezimiz gayretli bir şekilde çalışıyor. Şu anda bulunduğumuz kursta özel eğitim gören çocukların öğretmensiz kalmaması için sertifika veriyoruz. Öğretmenlerimiz sertifikalarını aldıktan sonra öğretmen açığı olan yerlere bu öğretmen adaylarımızı atayacağız. Bu şekilde öğrencilerimizin öğretmen ihtiyacını karşılamış olacağız. Bu özel eğitim dediğimiz çocuklar şefkat ve merhamete ihtiyacı olan çocuklarımızdır. Bu öğretmen adaylarımız eğitimlerini alıp o çocukların eğitimine katkı sağlayacaklar. Kursu açan Halk Eğitim Merkezimize, kurs veren öğretmenlerimize ve kursiyerlerimize teşekkür ediyoruz. Bizim ilimizin ihtiyacı olan tüm dallarda Halk Eğitim Merkezi kurslar vererek kalifiye eleman ihtiyacını karşılıyor. Bütün illerimizde var ama ücretsiz olması devletin katkısıdır. Bizim ilimizde özel kursların olmaması Halk Eğitim Merkezimizin avantajıdır” dedi.

“BU KURS ÖĞRETMENLERE ARTI KAZANDIRACAK”

Kurs ile ilgili detaylı bilgi veren Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Vedat Beyazduman ise, “Özel eğitim okullarında, özel eğitim sınıflarında ve evde eğitim hizmetleri kapsamındaki öğretmen ihtiyacı karşılamak amacıyla ücretli öğretmenlerin görevlendirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce hazırlanan Öğretmenlere Özel Eğitim Uygulamaları Kursunu Muş Rehberlik Araştırma Merkezi’nin (RAM) işbirliği açtık. Bugün ziyaret ettiğimiz kurs 80 saatlik bir kurstur. Kursumuz hafta içi devam etmektedir. Kurs sonunda kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlerimize kurs bitirme belgesini veriyoruz. Kursiyerimiz bu belge ile Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı okullarda ücretli öğretmen olarak görev alabilecekler” ifadelerini kullandı.

“TALEPLER DOĞRULTUSUNDA KURSUMUZ DEVAM EDER”

Kursa katılmak isteyen kursiyerlerimiz 18 yaşını doldurmuş olmaları gerektiğini kaydeden Beyazduman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitim fakültesi mezunu olmaları, lisans veya ön lisans mezunu olmaları, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birini başarıyla tamamlamış olmaları, yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmalı. Açılan kursumuza 50 kursiyerimiz katılmakta ve gelen talepler doğrultusunda kurslarımız devam edecektir. Kursumuza katılan tüm kursiyerlerimize teşekkür ederim.”

“KURSTA ÖZEL GEREKESİMİ BİREYLERİN ÖZELLİKLERİNİ İŞLİYORUZ”

Kursun amacı ve kursiyerlere olan katkılarını açıklayan Muş Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Özel Eğitim Bölüm Başkanı ve Kurs eğitmeni Mehmetcan Asi de “Kursumuzun amacı ücretli öğretmenlik için özel eğitimde çalışacak öğretmenlerin bir yeterliliğe sahip olabilmesi için verilmektedir. Yaklaşık olarak 50 kursiyerimiz bulunmaktadır burada. 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren bu kursumuzu almayan hiçbir arkadaşımız özel eğitimde ücretli olarak çalışamayacaklar. Bu kursumuzu alan arkadaşlar ne tür yerlerde çalışabilirler; özel eğitim sınıfında, özel eğitim uygulama merkezinde, iş uygulama merkezinde, hastane de eğitim ve evde eğitimde çalışabilirler. İlimizde yaklaşık olarak evde eğitim veren 25-30 tane öğrencimiz var. İlimizde norm fazlası öğretmen olmamasından dolayı mecburen ücretli öğretmenlik devreye giriyor. Buralarda ücretli öğretmenler görevlendiriliyor. Bundan dolayı bu kursumuzu düzenledik. Kursumuz 80 saatlik bir kurstur. Yaklaşık iki hafta sürüyor ve bunun sonunda tabi ki sertifika vereceğiz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu arkadaşlarımızı, bu alanlarda görevlendirecektir. Kursta özel gerekesimi bireylerin özelliklerini işliyoruz. Bunların nasıl karar aldığı, ne şekilde yönlendirildiği ve hangi kademelerde görev yapacak öğretmenlerin ne tür bir eğitim-öğretim yöntemi seçeceği ve nasıl bir eğitim vereceğini biz burada anlatıyoruz” şeklinde konuştu.

“KURSUN HAYATA GEÇİRİLMESİNDE EMEĞİ OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Açılan kursun kendileri için ciddi bir fırsat olduğunu ve verilen eğitimlerin kendilerine güzel bir katkı sağlayacağını vurgulayan kursiyerlerden Hüseyin Arslan da “Bu kursa gelmemdeki temel amaç, farkındalık yaratmak. Yani engelli bireylerimize karşı, bedensel, zihinsel engellilerimize karşı duyarlı olmak, onlara karşı bilinçli olmak, onlara yaklaşırken onların hassasiyetinin bilincinde olabilmek adına kursa geldim. Kursun hayata geçirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyoruz. Gerçekten açılan kursa yoğun bir katılımın var olduğu gözlemlenmektedir. Kurs öğretmenimizde çok donanımlı biri, bilgileri bizlere eksiksiz bir şekilde veriyor. Ayrıca sınıf ortamımızda da bir aile ortamı mevcut” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM SONU KARNE DAĞITIM TÖRENİ YAPILDI
2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM SONU KARNE DAĞITIM TÖRENİ YAPILDI
Merkez Ertuğrul Gazi İlkokulunda 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı 1. Dönem yarıyıl karne dağıtım programı düzenlendi.
MİLLİ EĞİTİMDE YILSONU TOPLANTISI
MİLLİ EĞİTİMDE YILSONU TOPLANTISI
Milli Eğitim Müdürü Emin Engin Başkanlığında Merkez Okul Müdürleri İle 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı I. Dönem sonu değerlendirme toplantısı yapıldı.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
İl Milli Eğitim Müdür Emin Engin Başkanlığında 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem Sonu Ocak ayı değerlendirme toplantısı yapıldı
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
İl Milli Eğitim Müdür Emin Engin Başkanlığında Aralık ayı değerlendirme toplantısı yapıldı
MUŞ TÜRK TELEKOM ORTAOKULU REHBERLİK ÖĞRETMENİ FATMANUR YILMAZ İLİMİZİ KONYA´DA TEMSİL ETTİ.
MUŞ TÜRK TELEKOM ORTAOKULU REHBERLİK ÖĞRETMENİ FATMANUR YILMAZ İLİMİZİ KONYA´DA TEMSİL ETTİ.
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Konya Valiliği, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde Mevlânâ´nın 746. Vuslat yıl dönümünde Şeb-i Arus haftası için düzenlenen alanında başarılarıyla adını duyurmuş 81 ilden 81 öğretmen Konya´ ya davet edildi.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ENGİN´DEN ÖĞRENCİLERE HEDİYE
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ENGİN´DEN ÖĞRENCİLERE HEDİYE
Muş İl Millî Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş Merkez okulları ve köy okullarında incelemelerde bulunarak, okulların eğitim ve öğretim durumu hakkında bilgi aldı, sınıfları gezerek öğrencilerle ders etkinliğine katıldı, öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı.
MUŞ´TA “HAYDİ HEP BİRLİKTE AÇIK HAVADA ÖĞRENELİM” PROJESİ
MUŞ´TA “HAYDİ HEP BİRLİKTE AÇIK HAVADA ÖĞRENELİM” PROJESİ
Kale İlkokulu tarafından açılan stant ile “Haydi Hep birlikte açık havada öğrenelim” projesi tanıtıldı
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
İl Milli Eğitim Müdür Emin Engin Başkanlığında Aylık Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.
YÖNETİCİ GELİŞİM EYLEM PLANI TOPLANTISI YAPILDI
YÖNETİCİ GELİŞİM EYLEM PLANI TOPLANTISI YAPILDI
il/ilçe Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokul Müdürlerinin katılımı ile Yönetici Gelişim Programı Kasım ayı eylem planı toplantısı gerçekleştirildi
DOLAR
5.8564
EURO
6.5172
Muş Durumu

İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu