MUŞ TSO´NUN 8 MİLYON TL BORCU VAR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Cengiz, bazı art niyetli insanların MUŞ TSO´nun 15-16 milyon TL borcu olduğunu iddia ettiklerini söyledi. İddiaları yalanlayan Başkan Cengiz, ´´Bu tamamen yalan ve iftiradan ibaret bir beyandır.
Tarih: 14.3.2018 13:13:10/ 244okunma / 0yorum

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Cengiz, bazı art niyetli insanların MUŞ TSO’nun 15-16 milyon TL borcu olduğunu iddia ettiklerini söyledi. İddiaları yalanlayan Başkan Cengiz, “Bu tamamen yalan ve iftiradan ibaret bir beyandır. Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nın şu anda borcu 8 milyon TL’dir” açıklamasını yaptı

01 Nisan 2019 tarihinde yapılacak olan TSO seçimlerinde tekrar aday olacağını açıklayan mevcut Başkan Fatih Cengiz, görev yaptığı süre zarfında hayata geçen çalışmalarını da anlattı. Muş’a yeni bir TSO hizmet binası kazandırdıklarını ifade eden Cengiz, 8 Milyon TL borcunda harcamasını kamuoyuyla paylaştı.

Cengiz açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bildiğiniz üzere daha önce alınan seçim kararı ertelenmişti. Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye genelinde seçimler Nisan ayında yapılacak. Geride bıraktığımız süre zarfında Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nı en iyi şekilde temsil etmek için gece gündüz demeden çalıştık, mücadele ettik. Arkadaşlarımızla birlikte bir sonraki dönemde de aday olduğumuzu ve bu göreve talip olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Göreve seçildiğimiz günden itibaren yaptıklarımızı anlatmak ve kamuoyunda bir takım söylentilere yanıt vermek için bu açıklamayı yapma zaruriyeti doğmuştur.

Değerli arkadaşlar bir çalışanı tarafından icraya verilen bütün hesapları blokeli ve 2 milyon TL borcu olan bir oda devraldık. Ayrıca fiziki olarak hizmete pek de müsait olmayan bir binamız vardı. Daha yalın bir ifadeyle göreve geldiğimizde büyük bir enkazla karşılaştık diyebiliriz. Göreve geldiğimiz ilk günden beri daha önce rakibimiz olan muhalefetteki arkadaşlarımız yaptığımız bütün işlerde bizlere destek oldular huzurlarınızda kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.  İlk meclis toplantımızda bir karar aldık. Bu kararın Türkiye’de ilk olduğuna inanıyorum. Muş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri huzur haklarını almayacak, yurt dışı ve yurt içi seyahatlerde harcırah verilmeyecek ve masraflar karşılanmayacak. Meclis üyelerimiz harcamalarını kendi imkanlarıyla karşılayacak. Bu karar meclisimizde oy birliğiyle alınmıştır. Bizden önceki yönetimlere baktığımızda her ay seyahat ve yönetim gideri olduğunu göreceksiniz. Bizim yönetimimizin ise bir kuruş harcaması yoktur. Görev süremiz boyunca belki bazı eksiklerimiz olmuştur, istememize rağmen odanın içinde bulunduğu sıkıntılardan dolayı bazı etkinlikleri yapamadık. Belki üyelerimiz aidatlardan şikâyetçi olabilirler. Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nın geliri üye aidatlarıdır. Bu aidatlarla hem odaya, hem de Muş’a hizmet ediyoruz. Bu hizmeti yaparken yemedik, içmedik, uçakla seyahat etmedik, beş yıldızlı otelleri kullanmadık ve kullanmak isteyenlere bu fırsatı vermedik.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası’na bölgenin en modern ve konforlu hizmet binasını yaptık. Bugün sadece odanın değil Muş’un tüm kurumlarının ihtiyacını karşılayan bir binamız oldu. Bugün Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nın borcu varsa bunun nereye olduğu ortadadır. Binanın yapımından sonra dükkanları da alarak odaya ayrıca bir gelir kapısı haline getirdik. Düzenli olarak kredilerimizi ödüyoruz ve hiçbir sıkıntı söz konusu değildir.  Değerli arkadaşlar; Kamuoyunda bazı art niyetliler bunu fırsat bilerek odanın 15-16 milyon borcu olduğunu iddia ediyorlar. Bu tamamen yalan ve iftiradan ibaret bir beyandır. Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nın şu anda borcu 8 milyon TL’dir. Bunun yaklaşık 3 milyon TL’si İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nden alınan dükkanların bedelidir. Kalan yaklaşık 5 milyon TL ise hizmet binası ve son teknoloji ile donatılmış 500 kişilik konferans solunu ile 150 kişilik meclis toplantı salonunun borcudur. Yapılmış olan bu salonlar Tüm Muş Halkının hizmetindedir. İlimizde son 1.5 yıldır yapılan toplantıların bir çoğu siz değerli basın mensuplarımızın da her defasında tanık olduğu Odamız Konferans salonu ve Meclis salonumuzda yapılmıştır. Yani bu salonlar ile biz aslında sadece Ticaret ve Sanayi Odasına değil tüm Muş halkına hizmet veriyoruz. Bu bizim için gurur vesilesidir. Bu salonlar ve bu modern bina Muş Ticaret ve Sanayi Odasının tüm üyelerinin destekleri ve onların ödemiş olduğu aidatlar ile yapılmıştır. Bu binanın yapılışında tüm üyelerimizin katkısı olmuştur. Ben ve arkadaşlarım bu nedenle tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Arkadaşlar bu hizmet binasını yaparken yaklaşık 1.5 milyon TL’ye mal olan dış cephe kaplamasını ve çelik çatının yaklaşık 1 milyon TL’sini de odanın parası ile değil benim şirketlerim tarafından ödenmiştir. Bugün bizi karalayanlar ve iftira atan arkadaşlarımız şunu iyi bilsinler ki artık hiçbir şey gizli ve saklı kalmaz. Geçmişte burada yaptıkları harcamaları da çok iyi biliyoruz.  900 bin lira bütçesi olan bir odayı devir aldık bugün 2,5 milyon TL bütçesi olan oda durumuna geldik. Görev süremiz boyunca bir Avrupa Birliği projesi ile 60 üniversite mezunu kardeşimizi eğitip, iş sahibi yaptık. Yurtdışına geziler düzenleyerek birçok işadamımızı dış pazarlara ve fuarlara götürdük. Ve bunları yaparken odanın bir kuruş parasını kullanmadık. Ticaret ve sanayi odaları işadamları ve tüccarların olduğu yerlerdir. Elbette ki seçilenler iş yapacak ve bankalarla çalışacak, buraya seçilen hangi arkadaşımız işini bırakmış bankalarla çalışmamış bir örneği varsa bende bırakmaya hazırım. Ancak burası Ticaret ve Sanayi Odasıdır, bir milletvekilliği ve belediye başkanlığı makamı değil. Buraya seçilen arkadaşlarımız tüccar ve sanayici oldukları için seçiliyorlar ve seçildikten sonra da ticari faaliyetlerine devam etmeleri gerekiyor. Ticareti terk etmeleri halinde ise odada ki görevi de yasal olarak düşmüş oluyor. Buraya bundan sonra seçilecek olan kişilerde tüccar ve sanayici olan arkadaşlarımız olacaktır. Başka hiçbir kimsenin buraya seçilme hakkı yasal olarak yoktur. Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’na seçildikten sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Ekonomi Politikaları Komisyon Başkanı ve Akreditasyon Kurulu üyesi olarak da görev almaktayım. Muş’u Ankara’da en iyi şekilde temsil ediyorum.

Bizim dönemimizde yapılan başbakanlarımızın, bakanlar kurulu üyelerinin ve son olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen ticaret ve sanayi şuralarında ilimizin ekonomik sorunlarını rapor halinde sunduk. Bu şuralarda cazibe merkezleri, KOSGEB, faizsiz kredi destekleri, Kredi Garanti Fonunun kefaletinin arttırılması ve daha yaygın bir şekilde kullanılmasını talep ettik. Banka şubeleri ile bankalarda yaşanan sorunları gündeme getirdik. Bunun neticesinde, KOSGEB faizsiz kredi destekleri verildi. Cazibe merkezleri programına dahil edildik. Kredi Garanti Fonu kefaletini artırdı ve ilimizde şahsımın referansıyla bir çok üyemiz Kredi Garanti Fonu kefaletiyle kredi kullandı.

Bizim dönemimizde Muş’ta Denizbank Bulanık, Malazgirt ve Varto şubeleri açıldı. Ayrıca Varto’ya Halkbank yeniden açıldı. Ziraat Bankası Muş merkezde ikinci şubesini açtı. Yine girişimimizle Albaraka Türk Katılım Bankası şubesi açıldı. Son olarak Vakıf Katılım Bankası şubesinin kurulması için Vakıfbank Genel Müdürü Sayın İkram Göktaş ve Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Başkanı Sayın Öztürk Oran ile İstanbul’da görüşmelerimiz oldu. Bu görüşme neticesinde Vakıf Katılım Muş Şubesi’nin 2018 yılının ikinci 6 aylık döneminde açılmasının gündeme alınacağı tarafımıza bildirildi.  Ayrıca şunu da ifade etmek istiyorum; Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nın askıda ve faal üye sayısı bugün itibariyle 2 bin 336 ‘dır. Bu üyelerimizin yaklaşık 500’ü ilçelerimizde faaliyet göstermektedir. İlçelerdeki üyelerimizin yerinde hizmet almalarını sağlamak amacıyla Bulanık, Malazgirt ve Varto ilçelerimizde oda temsilciliği kurduk ve hizmet vermeye başladık.

Seçim süreci ile ilgili olarak da sizlere bilgi vermek istiyoruz. Odamız 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde 01 Mart 2018 Perşembe günü ilçe seçim kuruluna seçim takvimini belirlenmesi için müracaatımızı gerçekleştirdik. İlçe seçim kurulu almış olduğu karar ile seçim takvimini belirlemiştir. Buna göre 01 Nisan 2018 tarihinde odamız organ seçimleri yapılacaktır. İlçe seçim Kurulu kararı gereğince listelerimiz 13-15 Mart tarihleri arasında askıya çıkarılması gerekirken biz 07 Mart tarihinde Tüm üyelerimize SMS yolu ile duyurumuzu yaptık ve seçim tarihimizi duyurduk. Ayrıca 08 Mart tarihinde ise listelerimizi resmi internet sayfamızda tüm üyelerimize açık bir şekilde yayınladık. Biz her zaman şeffaf olduk ve bu seçim sürecinde de şeffaf bir şekilde listelerimiz yayınladık ve tüm adayların ve üyelerimizin bilgisine sunduk.  Bu nedenle 1 Nisan tarihinde yapılacak olan seçimlerin demokrasi kuralları çerçevesinde geçmesini temenni ediyoruz. Yapılacak olan seçimlerimizin tüm Muş halkı için hayırlı olmasını diler, tüm adaylara da tekrar başarılar dileriz.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Döviz kurlarındaki artıştan dolayı müteahhitlerin yaşadığı sorunlara değinen Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, fiyat farkının ödenmesi kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi sıkıntılardan kurtulmasına vesile olacağını kaydetti.
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Enflasyonla Mücadele Programına tam destek verdi. Ülkenin içinden geçtiği durumun önemli olduğunu ve herkesin aynı hassasiyetle davranması gerektiğini belirten Koç, üyelerle birlikte el ele vererek bu zorlu süreçten çıkacaklarını kaydetti.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle bu konuda gerekenin yapılması talimatı verildi.
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
Muş´ta Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle kurulan tekstil firması, ürünlerini Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Japonya, Çin, Hindistan ve Pakistan´a ihraç ediyor.
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, nefes kredisiyle ilgili olarak banka müdürleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Banka müdürlerinin nefes kredisi konusunda hassasiyet göstermesi ve başvuruda bulunan üyelerin işlemlerini kısa sürede tamamlaması için ortaklaşa çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
Konutta indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un katılımıyla gerçekleştirilen toplantı kapsamında başladı. Kampanyada faiz oranı yüzde 0.98´e çekildi. 31 Ekim´e kadar sürecek kampanyaya 100 bin konut dahil
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İş kurana ve işini büyütmek isteyene devletten 150 bin liraya kadar destek var. Desteğin 50 bin lirası karşılıksız yani hibe, 100 bin lirası ise faizsiz kredi olarak veriliyor.
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından genç girişimcilere verilecek olan prim teşviklerinin ayrıntıları belli oldu.
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürü Kenan Mergen, ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun çözümü için uygulamaya geçirdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni girişimcilik dest
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş Durumu

Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu