ASP´DEN ‘İŞARET DİLİ´ HİZMETİ
Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü bünyesinde açılan ‘işaret dili´ kursunu başarıyla tamamlayan personeller, işitme engellilere yönelik hizmet vermeye başladı
Tarih: 22.9.2017 15:00:45/ 168okunma / 0yorum

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü bünyesinde açılan "işaret dili" kursunu başarıyla tamamlayan personeller iş başına geçti.Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamındaki personel, evde bakım hizmeti alan işitme engellilerle işaret dili konuşarak daha kaliteli hizmet sunuyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdulbari Aksoy, yaptığı açıklamada, personele verdikleri "işaret dili" eğitiminin meyvelerini almaya başladıklarını söyledi. Alanda çalışan personelin işitme engellilere hizmetleri anlatma ve onlarla daha kolay iletişim kurmaya başladığını ifade eden Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hizmetlerimizi anlatmada artık daha net cevaplar verip daha net bilgilere ulaşmaya başladık. İşitme problemi olan engellilere yönelik yürüteceğimiz sosyal hizmetlerde aramızdaki problemleri ve iletişim bozukluğunu kaldırmış olduk. Bazen tercüman bulmaya çalışıyorduk. 35 meslek elemanımızı eğiterek aramızdaki zorlukları ortadan kaldırdık. Çok şükür hizmetlerimizi daha iyi anlatıyoruz. Tespit esaslı bir hizmet götürmeye çalışıyoruz.”

“ENGELLİLERE ENGELSİZ BİR YAŞAM SUNMAK İSTİYORUZ”

Çalışmalarında "Engellilere engelsiz bir yaşam sunmak istiyoruz." sloganıyla yola çıktıklarını belirten Aksoy, “Hizmetlerimizi iletirken engel kabul etmiyoruz. Hiç bir vatandaşımızın vücudundaki bir engelden dolayı hizmetten mahrum kalmasını içimize sindiremiyoruz. Biz hizmetlerimizi bütün vatandaşlarımıza eşit şekilde iletmek zorundayız. Bu devletin asli görevidir. Engelli bireyler de bizim vatandaşımızdır. Herkes gibi bütün hizmetlerden faydalanmalıdır. Bu şiarla bu hizmetleri de sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

“İŞİMİZE KARŞI MOTİVASYONUMUZ ARTTI”

Sosyolog Sibel Kaya Güner ise engellilere evde bakım hizmeti verdiklerini ve işitme engellilerin dertlerine çokta fazla çözüm bulamadıklarının farkına vardıklarını belirtti. Taleplerini il müdürlüğüne ilettiklerini aktaran Güner, “Müdürlüğümüz bünyesinde işaret dili eğitimleri almaya başladık. O günden itibaren engellilerle bire bir işaret dili ile iletişime geçtik. Onların problemlerini daha iyi anlamaya başladık. İşaret dili öğrenmek yeni bir dil öğrenmekten daha çok şey katıyor” dedi.

Sosyolog Zihni Sayılgan da evde bakım hizmeti alan Taşçı Ailesi'ni ziyaret ettiklerini ve ailede iki işitme engelli olduğunu ifade etti. Ailenin sıkıntılarını dinlemeye geldiklerini ve çözüm üretme noktasında yardımcı olacaklarını belirten Sayılgan, "İşitme engelli gençlerle işaret dili ile konuştuk. Müdürlüğümüzün verdiği kurs ile işitme engellilerimiz ile aramızdaki engelleri kaldırdık. Onlarla iyi konuşabilme, iyi anlama ve dertlerini dinlemek bizim için son derece gurur verici” dedi.

“ÇOCUKLARIN TEK HAYALİ İŞİTME CİHAZI”

İşitme engelli Serkan (20) ve Erkan Taşçı'nın (21) annesi Sadiye Taşçı da iki işitme engelli çocuğunun olduğunu ve maddi durumlarınını iyi olmadığı için okulla gönderemediklerini dile getirdi. Taşçı, “Maddi durumumuz iyi olmadığı için iyi bir işitme cihazı alamadık. Engelli çocuklarımın işitme cihazı olmadığı için iletişimde zorluk çekiyoruz. Arkadaşlarıyla iyi anlaşamıyorlar. Çocukların tek hayali işitme cihazı” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
HASTA RUHUMUZ
HASTA RUHUMUZ
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı olmanın bedenen ve ruhen iyi olduğunu belirterek önemli önerilerde bulundu.
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
Muş Valiliği ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenesi ile ilgili uyarılarda bulunarak, 28 Şubat tarihinde sürenin tamamlanacağını ve bu tarihe kadar beyannamelerin verilmesi uyarısı yapıldı
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
Muş´ta kar yağışından sonra etkisini iyice gösteren soğuk hava adeta hayatı felç ederken, fotoğraf sanatçıları ise donan Murat Nehri kenarında kartpostallık görüntüleri andıran anları fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiler.
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi´ düzenlendi.
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
AK Parti Muş İl Gençlik Kolları Başkanlığı, olumsuz iklim şartlarından dolayı açlıkla karşı karşıya kalan hayvanları unutmadı.
ANKARA´DA ÖNEMLİ PROTOKOL
ANKARA´DA ÖNEMLİ PROTOKOL
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında altyapıların ortak kullanımı, personel ve eğitim destekleri, Ar-Ge iş birlikleri, öğrencilere yönelik iş yeri eğitim imkânları, çiftçi eğitimi ve tarımsal yayım faaliyetlerinde iş birliği gibi süreçlerin yürütülmesini kapsayan bir protokol imzalandı. Düzenlenen programa Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ta katıldı
MÜDÜR ENGİN´DEN YARIYIL TATİLİ MESAJI
MÜDÜR ENGİN´DEN YARIYIL TATİLİ MESAJI
İl Millî Eğitim Müdürü Emin Engin, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının 1. döneminin sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımlayarak “Karne notlarınız ne olursa olsun bugün almış olduğunuz karneleri başarı ya da başarısızlık göstergesi olarak kabul etmek yerine, güçlü ve zayıf yönlerinizi görme aracı olarak değerlendirmelisiniz” dedi
DOLAR
5.8564
EURO
6.5172
Muş Durumu

Kıyamet günü herkes birbirinden davacı olur. Hatta tokuşan koyunlar bile..

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu