EĞİTİM BİR SEN´DEN 2. DÖNEM TOPLANTISI
Memur Sen´e bağlı Eğitim-Bir-Sen Muş Şube Başkanlığı, eğitim-öğretim yılı 2. Dönem toplantısını İbn-i Sina Anadolu Lisesinde gerçekleştirdi
Tarih: 6.2.2018 10:48:27/ 152okunma / 0yorum

İbn-i Sina Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen toplantıya Eğitim-Bir-Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan ve yönetim kurulu üyeleri ile öğretmenler katıldı. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Eğitim-Bir-Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, öğretmenlerin, geleceğimizin yegane teminatı olan çocuklara ve gençlere örnek ve iyi insanın, hüsnü ahlakın idolü, timsali olmak durumunda olduklarını söyledi. Başkan Barışan, "Sadece eğiten ve öğreten değil, değerlerimizi yaşayan ve yaşatan bir özne olarak öğrencilerinin karşısına çıkmalıdır. Öğrenci, iyi insan, sorumlu vatandaş olmayı öncelikle öğretmenleri üzerinden yaşamalıdır. Adil olmayı, işinin hakkını vermeyi, iş ahlakını, hakça paylaşmayı, birlikte yaşamayı ve huzuru birlikte oluşturmayı, sınıfta ve okulda öğretmenden görmelidir. Böyle bir öğretmen profili için öncelikle öğretmenlerin toplumdaki saygınlığının ve itibarının, bu hedef doğrultusunda oluşması ve korunması gerekmektedir. Öğretmenlerin mali, sosyal, özlük hakları ve çalışma şartları bu itibar ve saygıyı oluşturacak biçimde düzenlenmeli ve geliştirilmelidir" dedi.

“ÖZÜR GURUBUNDAN YİNE BİRÇOK ÖĞRETMEN İLİMİZDEN GİTTİ”

Muş'ta öğretmen açığının giderek arttığını ifade eden Barışan, "Özür gurubundan yine birçok öğretmen ilimizden gitti, yine eşi ile işi arasında tercihe zorlanan sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretmenlerimizden istifa edip gidenler var, belki kısa vadede hükümetin gündeminde sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmesi ile ilgili bir çalışma olmayabilir ama sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretmenlerimizin özlük ve ekonomik hakları kadrolu öğretmenlerin seviyesine yükseltilebilir. Kadrolu öğretmenlerimizle aynı işi yapan aynı emeği veren sözleşmeli öğretmenlerimizin ek ders birim ücreti ve maaş konularındaki mağduriyetleri giderilmeli, çalışama barışı sağlanmalı, moral ve motivasyonları artırılmalı.

İlimizde 2 bine yakın ücretli öğretmen istihdam edilmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü çoğu zaman sözleşmeli ve kadrolu öğretmenleri seminere almaktadır. Bu güzel uygulamanın aynısını ücretli öğretmenlerimizle de yapmalı, onlarla toplantılar yapmalı, onları sınıf yönetimi alanında ve pedagojik anlamında eğitime tabi tutmalı, kaliteyi artırma yoluna gitmelidir" diye konuştu.

“25 BİN YENİ ÖĞRETMENİN ATANMASINI OLUMLU BULMAKLA BERABER YETERSİZ BULUYORUZ”

"Şubat ayı içerisinde 25 bin yeni öğretmenin atanmasını olumlu bulmakla beraber yetersiz buluyoruz" diyen Barışan sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü şuanda 120 bin öğretmene ihtiyaç var. Sene başından itibaren tayin, atama, istifa, özür grubundan dolayı ilimizden yaklaşık 2 bin civarında öğretmen gitti. Yerlerine ise dönem başından itibaren yeniden atama ve tayinen ilimize gelen öğretmen sayısı mevcut açığımızı kapatmamıştır. Buna rağmen ilimizde 2 bin 500 civarında öğretmene ihtiyaç var. Yetkililerden bunun karşılanması noktasında yüksek bir çaba bekliyoruz. AK Parti hükümetleri döneminde öğretmen istihdamı, cumhuriyet tarihi boyunca en yüksek seviyede seyretmiştir. Bunu takdirle karşılıyoruz. Ekonomik olarak öğretmenler en parlak dönemlerini yaşamaktadırlar, hakkı teslim ediyoruz ama daha iyi olması için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

“EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ SADECE ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI İLE SINIRLI TUTULMAMALI”

Eğitim-öğretim desteğinin sadece özel öğretim kurumlarıyla sınırlı tutulmaması, resmi öğretim kurumları ile resmi kurum öğrencilerinin de aynı destekten faydalanması sağlanmalıdır. Bu durum, resmi öğretim kurumlarının niteliğinin artırılmasına ve nitelik artışı getirecek rekabetin gelişmesine olumlu katkı sağlayacaktır.

“OKULLARIN BÜTÇE İHTİYACI KARŞILANMALI”

Hâlihazırda eğitim kurumları yönetimlerinin kullanımına tahsis edilmiş bir ödenek mevcut değildir. Sosyal faaliyetler için yol ve benzeri giderler, kırtasiye masrafları, temizlik malzemeleri gibi zorunlu harcamalar, okul aile birliklerine yapılan bağışlardan karşılanmaktadır. Bu durumda da okul yöneticilerinin, bakanlık genelgeleriyle bağış konusunda eli kolu bağlanmaktadır. Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığı için idareciler zor durumda kalmakta veli ile kaşı karşıya gelmektedir.

“OKUL İDARECİLERİ İŞVEREN DEĞİLDİRLER”

Sosyal güvenlik, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı çerçevesinde mesleki ve teknik eğitim veren kurumlar başta olmak üzere, eğitim kurumlarının müdürleri, işveren/işveren vekili sayılmakta. Bu durumda (işletmelerde mesleki eğitimi bırakan öğrencinin/işletme sahibinin zamanında bilgi vermemesi gibi) kendi kusurlarından kaynaklanmayan hâller nedeniyle yüklü miktarda idari para cezalarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Eğitim kurumları müdürlerinin kasten işlenenler hariç olmak üzere, bireysel sorumluluklarını gideren bir düzenleme konusunda SGK ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde adım atılmalıdır

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı'nın 2018 Eylül ayında gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Eğitim-Bir-Sen olarak, 11.1.2018 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı'na başvurarak, merkez ve taşra teşkilatında norm kadro açığı ile hizmet gereklerine göre belirlenen şube müdürlüğünün yanı sıra, şef ve memur münhal kadroları için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları açılmasını talep etmiştik. Bakanlık, cevabi yazısında, 2018 yılı içinde makamın uygun görmesi halinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları açılmasının planlandığını ifade etmiştir. Bakanlığın Görevde yükselme sınavını ivedilikle yapmasını talep etmekle beraber, taşeronların kadroya geçirilmesi ile ilgili atılan olumlu adıma katkı olarak münhal kadrolarda kendi unvanları dışında çalışan yardımcı hizmetli sınıfında bulunan eğitim çalışanlar sınavsız olarak memur ve şef kadrolarına alınmalıdır.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
Yaklaşık üç buçuk ay süren eğitim-öğretim döneminin ardından öğrenciler bugün karnelerini alarak iki haftalık yarıyıl tatiline başlıyorlar
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
Bugün sona erecek olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, birinci dönemi dolu dolu geçirdiklerini belirterek, yarıyıl tatiline giren öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
Dünden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle muş Valiliği tarafından eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan projeler ergilendi.
EĞİTİME KAR ENGELİ
EĞİTİME KAR ENGELİ
Muş´ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bugün ara verildi
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) ve Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle sürdürülen Ziraat Mühendislerine yönelik teknik eğitim programının dördüncü oturumunu yaptı.
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Eğitimleri kapsamında kodlama merkezinde öğretmenlerle bir araya gelerek kursun açılışını yaptı
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından verilen farklı eğitim programlarını tamamlayan 180 kişinin sertifika töreni, Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapıldı.
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) "İslâm Düşüncesinde Eleştiri Kültürü ve Tahammül Ahlâkı" konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Muş Durumu

Kıyamet günü herkes birbirinden davacı olur. Hatta tokuşan koyunlar bile..

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu