EĞİTİM BİR SEN´DEN 2. DÖNEM TOPLANTISI
Memur Sen´e bağlı Eğitim-Bir-Sen Muş Şube Başkanlığı, eğitim-öğretim yılı 2. Dönem toplantısını İbn-i Sina Anadolu Lisesinde gerçekleştirdi
Tarih: 6.2.2018 10:48:27/ 54okunma / 0yorum

İbn-i Sina Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen toplantıya Eğitim-Bir-Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan ve yönetim kurulu üyeleri ile öğretmenler katıldı. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Eğitim-Bir-Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, öğretmenlerin, geleceğimizin yegane teminatı olan çocuklara ve gençlere örnek ve iyi insanın, hüsnü ahlakın idolü, timsali olmak durumunda olduklarını söyledi. Başkan Barışan, "Sadece eğiten ve öğreten değil, değerlerimizi yaşayan ve yaşatan bir özne olarak öğrencilerinin karşısına çıkmalıdır. Öğrenci, iyi insan, sorumlu vatandaş olmayı öncelikle öğretmenleri üzerinden yaşamalıdır. Adil olmayı, işinin hakkını vermeyi, iş ahlakını, hakça paylaşmayı, birlikte yaşamayı ve huzuru birlikte oluşturmayı, sınıfta ve okulda öğretmenden görmelidir. Böyle bir öğretmen profili için öncelikle öğretmenlerin toplumdaki saygınlığının ve itibarının, bu hedef doğrultusunda oluşması ve korunması gerekmektedir. Öğretmenlerin mali, sosyal, özlük hakları ve çalışma şartları bu itibar ve saygıyı oluşturacak biçimde düzenlenmeli ve geliştirilmelidir" dedi.

“ÖZÜR GURUBUNDAN YİNE BİRÇOK ÖĞRETMEN İLİMİZDEN GİTTİ”

Muş'ta öğretmen açığının giderek arttığını ifade eden Barışan, "Özür gurubundan yine birçok öğretmen ilimizden gitti, yine eşi ile işi arasında tercihe zorlanan sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretmenlerimizden istifa edip gidenler var, belki kısa vadede hükümetin gündeminde sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmesi ile ilgili bir çalışma olmayabilir ama sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretmenlerimizin özlük ve ekonomik hakları kadrolu öğretmenlerin seviyesine yükseltilebilir. Kadrolu öğretmenlerimizle aynı işi yapan aynı emeği veren sözleşmeli öğretmenlerimizin ek ders birim ücreti ve maaş konularındaki mağduriyetleri giderilmeli, çalışama barışı sağlanmalı, moral ve motivasyonları artırılmalı.

İlimizde 2 bine yakın ücretli öğretmen istihdam edilmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü çoğu zaman sözleşmeli ve kadrolu öğretmenleri seminere almaktadır. Bu güzel uygulamanın aynısını ücretli öğretmenlerimizle de yapmalı, onlarla toplantılar yapmalı, onları sınıf yönetimi alanında ve pedagojik anlamında eğitime tabi tutmalı, kaliteyi artırma yoluna gitmelidir" diye konuştu.

“25 BİN YENİ ÖĞRETMENİN ATANMASINI OLUMLU BULMAKLA BERABER YETERSİZ BULUYORUZ”

"Şubat ayı içerisinde 25 bin yeni öğretmenin atanmasını olumlu bulmakla beraber yetersiz buluyoruz" diyen Barışan sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü şuanda 120 bin öğretmene ihtiyaç var. Sene başından itibaren tayin, atama, istifa, özür grubundan dolayı ilimizden yaklaşık 2 bin civarında öğretmen gitti. Yerlerine ise dönem başından itibaren yeniden atama ve tayinen ilimize gelen öğretmen sayısı mevcut açığımızı kapatmamıştır. Buna rağmen ilimizde 2 bin 500 civarında öğretmene ihtiyaç var. Yetkililerden bunun karşılanması noktasında yüksek bir çaba bekliyoruz. AK Parti hükümetleri döneminde öğretmen istihdamı, cumhuriyet tarihi boyunca en yüksek seviyede seyretmiştir. Bunu takdirle karşılıyoruz. Ekonomik olarak öğretmenler en parlak dönemlerini yaşamaktadırlar, hakkı teslim ediyoruz ama daha iyi olması için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

“EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ SADECE ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI İLE SINIRLI TUTULMAMALI”

Eğitim-öğretim desteğinin sadece özel öğretim kurumlarıyla sınırlı tutulmaması, resmi öğretim kurumları ile resmi kurum öğrencilerinin de aynı destekten faydalanması sağlanmalıdır. Bu durum, resmi öğretim kurumlarının niteliğinin artırılmasına ve nitelik artışı getirecek rekabetin gelişmesine olumlu katkı sağlayacaktır.

“OKULLARIN BÜTÇE İHTİYACI KARŞILANMALI”

Hâlihazırda eğitim kurumları yönetimlerinin kullanımına tahsis edilmiş bir ödenek mevcut değildir. Sosyal faaliyetler için yol ve benzeri giderler, kırtasiye masrafları, temizlik malzemeleri gibi zorunlu harcamalar, okul aile birliklerine yapılan bağışlardan karşılanmaktadır. Bu durumda da okul yöneticilerinin, bakanlık genelgeleriyle bağış konusunda eli kolu bağlanmaktadır. Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığı için idareciler zor durumda kalmakta veli ile kaşı karşıya gelmektedir.

“OKUL İDARECİLERİ İŞVEREN DEĞİLDİRLER”

Sosyal güvenlik, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı çerçevesinde mesleki ve teknik eğitim veren kurumlar başta olmak üzere, eğitim kurumlarının müdürleri, işveren/işveren vekili sayılmakta. Bu durumda (işletmelerde mesleki eğitimi bırakan öğrencinin/işletme sahibinin zamanında bilgi vermemesi gibi) kendi kusurlarından kaynaklanmayan hâller nedeniyle yüklü miktarda idari para cezalarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Eğitim kurumları müdürlerinin kasten işlenenler hariç olmak üzere, bireysel sorumluluklarını gideren bir düzenleme konusunda SGK ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde adım atılmalıdır

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı'nın 2018 Eylül ayında gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Eğitim-Bir-Sen olarak, 11.1.2018 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı'na başvurarak, merkez ve taşra teşkilatında norm kadro açığı ile hizmet gereklerine göre belirlenen şube müdürlüğünün yanı sıra, şef ve memur münhal kadroları için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları açılmasını talep etmiştik. Bakanlık, cevabi yazısında, 2018 yılı içinde makamın uygun görmesi halinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları açılmasının planlandığını ifade etmiştir. Bakanlığın Görevde yükselme sınavını ivedilikle yapmasını talep etmekle beraber, taşeronların kadroya geçirilmesi ile ilgili atılan olumlu adıma katkı olarak münhal kadrolarda kendi unvanları dışında çalışan yardımcı hizmetli sınıfında bulunan eğitim çalışanlar sınavsız olarak memur ve şef kadrolarına alınmalıdır.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yeni eğitim sezonu ile birlikte okul aile ve çocuk üçgeninde yeni bir projeye imza atılacağını söyledi.
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Türk Telekom İlkokulu/Ortaokulundaki “Kapsayıcı Eğitim Semineri” Çalışmalarına katıldı.
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
İlk öğrencilerini bu sene kabul eden Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokullarında (MYO), 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak yeni akademik yıl için son hazırlıklar tamamlandı. Varto MYO öğrencileri bu sene, Külliyede öğrenim görecek.
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı (MUŞVAK), kendisi, annesi ya da babası Muşlu olan lisans öğrencilerine burs veriyor
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
Okulların 17 Eylül´de açılacak olmasıyla birlikte velileri alışveriş telaşı sardı. Defterden kitaba, giyimden ayakkabıya kadar yapılacak okul alışverişinin ekonomiye 2,5 milyar dolarlık canlılık getirmesi beklenirken, veliler de en az 350 liralık bir masrafı üstlenmek zorunda kalacak.
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
Milyonlarca öğrenci üniversiteli olmanın heyecanını yaşarken, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu da yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını alıyor. 3 Eylül Pazartesi günü başlayan KYK yurt başvuruları, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine e-Devlet üzerinden alınıyor ve 10 Eylül Pazartesi günü saat 23.59´da sona eriyor.
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesinde, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucu kayıt süreci devam ediyor
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile üniversite kayıt işlemleri hakkında internet sitesinden bir duyuru yayınladı.
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, MŞÜ Yaz Okulunda görev alan eğitmenlere Teşekkür Belgesi takdim etti
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu