ÜNİVERSİTELİLER KAN BAĞIŞINDA BULUNDU
Kızılay Muş Şubesi Kan Bağış Merkezi ekibi, Muş Alparslan Üniversitesi´nde stant kurarak öğrencilerden kan bağışı topladı.
Tarih: 8.12.2017 20:07:39/ 216okunma / 0yorum

Kızılay Muş Şubesi Kan Bağış Merkezi ekibi, Muş Alparslan Üniversitesi öğrencilerine yönelik kan bağışı programı düzenledi. Öğrenciler, dersliklerde kurulan stantlarda kan bağışında bulundu. Görevliler tarafından her mevsimde kan bağışında bulunmanın mümkün olduğu konusunda bilgilendirilen öğrenciler, kan bağışına yoğun ilgi gösterdi.

Öğrenciler arasında kan bağışı farkındalığı oluşturmak için periyodik olarak kan bağışı etkinlikleri düzenlenmesine aracılık eden üniversite tarafından Merkezi Dersliklerde tahsis edilen alanda Kızılay ekibi tarafından stantlar kuruldu.

“KAN BAĞIŞINA ÖĞRENCİ VE PERSONELLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ”

Öğrencilerin yanı sıra personellerinde ilgi gösterdiği kan bağışı uygulaması için form doldurarak ön izlemeye giren bağışçılar, bağış için gerekli özellikleri taşıyorlarsa sedyelere uzanıp kan verdiler.

Kanın acil değil, sürekli bir ihtiyaç olduğunu belirten Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Kotan, her 4 saniyede bir ünite kan ihtiyacı olduğunu dile getirdiler. Bu çerçevede düzenli kan bağışlayıcılarının artırılması, kan bağışının gençlik arasında yayılması noktasında üniversitede yapılan etkinliklerin son derece yararlı olduğunu ifade eden Dr. Kotan,  Muş Alparslan Üniversitesine konuya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

“KIŞ DÖNEMİNE GİRDİĞİMİZ İÇİN CİDDİ KAN İHTİYACIMIZ VAR”

Kış mevsiminde ciddi bir kan ihtiyacı oluştuğunu ve bu nedenle sıkı bir çalışma içerisine girdiklerini ifade eden Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kotan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün kan bağışı organizasyonu kapsamında Pusula Eğitim Kurumunda kan bağış kampanyamız devam ediyor. Kış dönemine girdiğimiz için ciddi kan ihtiyacımız var. Soğuk havalarda kan bağışına olan ilgi biraz azalmaktadır. Soğuk havaların etkisi ile insanların kanlarının alındığı takdirde üşüyeceklerini düşündükleri için kan bağışında bulunmaktan çekiniyorlar. Yalnız bizim hastanelerimizde sürekli kan ihtiyacı oluyor. Kış döneminde sürekli hastalarımız var.”

“KIŞ MEVSİMİ KAN BAĞIŞINA ENGEL DEĞİL”

Kış mevsiminde özellikle havaların çok soğuduğunu ve bununda kan bağışçıları üzerinde psikolojik olarak etki ettiğini ancak bunun kan bağışına engel olmadığının altını çizen Dr. Kotan, “Soğuk hava, kar, kış kan bağışına ve yakan üretimine bir engel değildir. Toplum olarak kan bağışında bulunmamız gerekiyor. Biz de vatandaşlardan kan almak için toplumun içine gidiyoruz. Dershanelere, bütün kurumlara ve halka gidiyoruz ki yeterli derecede kan bağışı alabilelim. Bundan dolayı bütün kurumlardan ve öğrencilerden kan bağışı alıyoruz. Bu sayede kan stoklarımızı yeteri dereceye çıkarmak istiyoruz. Soğuk dönemlerde kan stokları kritik noktanın altına iniyor. Bundan dolayı da vatandaşlarımızdan kan bağışı bekliyoruz. Yeterli derecede kan bağışı olursa hastanelerde mağduriyetler oluşmaz. Bundan dolayı da vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
Muş´ta devam eden dondurucu soğuk hava aktarlarda hareketliliğe neden oldu
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bu hafta itibarıyla 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır" açıklaması yaptı.
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş´a 9 yeni ambulans getirdiğini söyledi.
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilk yardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, ilk yardımda doğru bilinen yanlışları açıkladı.
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
Yağmurla birlikte yetişmeye başlayan ve kış mevsiminde tüketilen bir mantar türü olan Çıntar pazar tezgahlarında ilgi görüyor. Mantar zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Muş İl Sağlık Müdürü Serdal Türkoğlu, "Doğada yetişenler yerine, marketlerde bakanlık onaylı taze kültür mantarları tüketilmelidir" uyarısında bulundu.
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu