ÜNİVERSİTELİLER KAN BAĞIŞINDA BULUNDU
Kızılay Muş Şubesi Kan Bağış Merkezi ekibi, Muş Alparslan Üniversitesi´nde stant kurarak öğrencilerden kan bağışı topladı.
Tarih: 8.12.2017 20:07:39/ 58okunma / 0yorum

Kızılay Muş Şubesi Kan Bağış Merkezi ekibi, Muş Alparslan Üniversitesi öğrencilerine yönelik kan bağışı programı düzenledi. Öğrenciler, dersliklerde kurulan stantlarda kan bağışında bulundu. Görevliler tarafından her mevsimde kan bağışında bulunmanın mümkün olduğu konusunda bilgilendirilen öğrenciler, kan bağışına yoğun ilgi gösterdi.

Öğrenciler arasında kan bağışı farkındalığı oluşturmak için periyodik olarak kan bağışı etkinlikleri düzenlenmesine aracılık eden üniversite tarafından Merkezi Dersliklerde tahsis edilen alanda Kızılay ekibi tarafından stantlar kuruldu.

“KAN BAĞIŞINA ÖĞRENCİ VE PERSONELLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ”

Öğrencilerin yanı sıra personellerinde ilgi gösterdiği kan bağışı uygulaması için form doldurarak ön izlemeye giren bağışçılar, bağış için gerekli özellikleri taşıyorlarsa sedyelere uzanıp kan verdiler.

Kanın acil değil, sürekli bir ihtiyaç olduğunu belirten Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Kotan, her 4 saniyede bir ünite kan ihtiyacı olduğunu dile getirdiler. Bu çerçevede düzenli kan bağışlayıcılarının artırılması, kan bağışının gençlik arasında yayılması noktasında üniversitede yapılan etkinliklerin son derece yararlı olduğunu ifade eden Dr. Kotan,  Muş Alparslan Üniversitesine konuya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

“KIŞ DÖNEMİNE GİRDİĞİMİZ İÇİN CİDDİ KAN İHTİYACIMIZ VAR”

Kış mevsiminde ciddi bir kan ihtiyacı oluştuğunu ve bu nedenle sıkı bir çalışma içerisine girdiklerini ifade eden Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kotan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün kan bağışı organizasyonu kapsamında Pusula Eğitim Kurumunda kan bağış kampanyamız devam ediyor. Kış dönemine girdiğimiz için ciddi kan ihtiyacımız var. Soğuk havalarda kan bağışına olan ilgi biraz azalmaktadır. Soğuk havaların etkisi ile insanların kanlarının alındığı takdirde üşüyeceklerini düşündükleri için kan bağışında bulunmaktan çekiniyorlar. Yalnız bizim hastanelerimizde sürekli kan ihtiyacı oluyor. Kış döneminde sürekli hastalarımız var.”

“KIŞ MEVSİMİ KAN BAĞIŞINA ENGEL DEĞİL”

Kış mevsiminde özellikle havaların çok soğuduğunu ve bununda kan bağışçıları üzerinde psikolojik olarak etki ettiğini ancak bunun kan bağışına engel olmadığının altını çizen Dr. Kotan, “Soğuk hava, kar, kış kan bağışına ve yakan üretimine bir engel değildir. Toplum olarak kan bağışında bulunmamız gerekiyor. Biz de vatandaşlardan kan almak için toplumun içine gidiyoruz. Dershanelere, bütün kurumlara ve halka gidiyoruz ki yeterli derecede kan bağışı alabilelim. Bundan dolayı bütün kurumlardan ve öğrencilerden kan bağışı alıyoruz. Bu sayede kan stoklarımızı yeteri dereceye çıkarmak istiyoruz. Soğuk dönemlerde kan stokları kritik noktanın altına iniyor. Bundan dolayı da vatandaşlarımızdan kan bağışı bekliyoruz. Yeterli derecede kan bağışı olursa hastanelerde mağduriyetler oluşmaz. Bundan dolayı da vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü, 12 Ekim 2018 tarihi Dünya Artrit Günü dolaysıyla bir mesaj yayınladı
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Dünya Yürüyüş Günü münasebetiyle Muşta çeşitli etkinlikler düzenledi
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
Uzmanlar, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için C vitamininden zengin gıdaları tüketmek gerektiğine dikkat çekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, “Çok önemli bir antioksidan olan C vitamini, vücuttan toksik maddelerin atılmasında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir" dedi. İşte griple savaşan 10 doğal savaşçı...
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
Muş İl sağlık Müdürlüğü düzenlediği etkinlik ve bilgilendirme programlarla halk sağlığının önemsenmesi gereken konuların başında geldiğini gözler önüne seriyor.
MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
Muş Özel Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Hava Yılmaz, hepatit türlerini, bulaşma yollarını ve korunma yöntemlerini anlattı.
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETE TUTUKLAMA VE CEZA GELİYOR
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETE TUTUKLAMA VE CEZA GELİYOR
Doktor ve hemşireler başta olmak üzere sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişilere tutuklu yargılama ve yüksek ceza geliyor.
DEVLET HASTANESİNDEN BAŞARILI BİR OPERASYON DAHA
DEVLET HASTANESİNDEN BAŞARILI BİR OPERASYON DAHA
Yürüme güçlüğü çeken 62 yaşındaki hastaya, birçok üniversite hastanesinde yapılamayan başarılı bir operasyon yapıldı
DOKTORLARDAN ŞİDDETE TEPKİ
DOKTORLARDAN ŞİDDETE TEPKİ
ATUDER Genel Sekreteri Prof. Dr. Behçet Al, "Sağlık çalışanlarını suç ve suçlulardan koruyacak sağlam sonuç alıcı hükümlerin ivedilikle çıkarılmasını ve var olan kanunların uygulanmasını arz ediyoruz" dedi
DOLAR
5.9042
EURO
6.8404
Muş Durumu

Hangi meyve oldu da dalın da kaldı? Öyleyse ölmekten korkma, ham olmaktan kork.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu