SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ AÇILDI
Doğu Anadolu Bölgesi´nde Erzurum´dan sonra ikinci Sağlıklı Hayat Merkezi, Muş´ta düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Tarih: 4.3.2018 11:43:35/ 249okunma / 0yorum

Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü, ‘Sağlıklı Hayat Merkezi’ projesini hayata geçirdi. İstasyon caddesi üzerinde 6 kattan oluşan ve birçok alanda vatandaşa hizmet verecek olan sağlıklı hayat merkezi düzenlenen törenle açılışı yapıldı. Açılış törenine Vali Aziz Yıldırım, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, kamu kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Sağlıklı Hayat Merkezi’nin hizmet alanlarını tek tek inleyerek bilgi alan Vali Aziz Yıldırım, ülke genelinde olduğu gibi Muş’ta da birçok alanda hizmetin hayata geçtiğini söyledi.

“MUŞ’TA HER ALANDA GÜZEL HİZMETLER HAYATA GEÇİRİLİYOR”

‘Sağlıklı Hayat Merkezi’nin kaliteli ve konforlu bir şekilde oluşturulup vatandaşa hizmet vereceğini ifade eden Vali Yıldırım, “Devletimiz terörle mücadeleye kadar birçok alanda abeziteden sağlıklı yaşayabilmek için yapılması gerekenlere kadar ‘Nasıl beslenebilirizin’ öğrenilmesine kadar birçok alanda hizmet verecek sağlıkçı arkadaşlarımız var burada. Bunları hep birlikte gördük baya güzel bir mekan. Burası hakikaten müteşekkir konforlu bir mekan, hizmet verebilen bir alan halinde. Önemli olan şudur ki hizmet anlayışından insan odaklı hizmet anlayışı artık tedavüldedir. Bunlar uygulanmaktadır, bu önemsenmektedir. Bunun gereği neler lazımsa onu yapmaya gayret ediyoruz. İnşallah bundan sonra da bunun gibi birkaç merkez daha açmak suretiyle vatandaşımızın ayağına hizmeti götüreceğiz. Bu arada çevre sağlığı çok önemli ve bir de çevre sağlığı merkezimiz var. Bu çevre sağlığı hakikaten insanlarımızın günlük yaşayışlarında ortak yaşam alanlarında nasıl daha sağlıklı bir çevrede yaşayabileceğimizi de öğretmeyi hedeflemektedir. Bunları yaptığımız takdirde daha rahat, sağlıklı daha temiz bir çevrede yaşamış olacağız. Bundan sonraki nesillere de daha güzel bir Muş, daha güzel bir Türkiye daha güzel bir dünya bırakma fırsatımız olacak. Bu hizmetin burada açılmasını sağlayan tabi ki il müdürümüzün çok büyük gayretleri var. Ama tabi bunun ödeneklerinin çıkması da Sağlık Bakanlığımıza, Sayın Milletvekilimize, Bakanımıza, Başbakanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza da teşekkürlerimizi buradan arz ediyoruz. Kendilerinin bizlere sağlamış oldukları fırsatla da Muş’ta ki vatandaşlarımıza daha iyi, daha kaliteli, daha güzel hizmetler verebildiğimiz içinde de mutluyuz” dedi.

“MİLLETMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK/PYD ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik düzenlediği ‘Zeytin Dalı Operasyonu’nda şehit olan Mehmetçiklere rahmet dileğinde bulunan Vali Aziz Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletimizin bekası için mutlaka olması gerekiyorsa şehitlerimiz de olacaktır. Biz, bizim için önemli olan yarınların ki nesillerimize daha güzel bir Türkiye bırakmak, daha güvenli bir Türkiye bırakmak, çevresi ile daha büyük imkanlar sağlayabilecek bir ülke bırakmak, bir vatan bırakmak azmindeyiz. Bunun için de ne gerekiyorsa yapılacaktır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum yaralılarımıza acil şifalar diliyorum, yakınlarına da büyük sabırlar niyaz ediyorum. Milletimizin başı sağ olsun.”

“400 YATAKLI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNİ PROJE ÇALIŞMALARI YAPILIYOR”

‘Sağlıklı Hayat Merkezi’nin Muş’a hayırlı olması temennisinde bulunan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek de “Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM) Sağlık Bakanlığımızın bize Muş iline bize katkısı ile bir kurumumuzu da açtık. Son zamanlarda ülkemizde her alanda gelişme oluyor, sağlık alanında da yaşanan gelişmelerden de Muş ilimizde hakkına düşeni alıyor. Şu anda Başbakanımızın söz verdiği 400 yataklı Eğitim ve Araştırma hastanesini proje çalışmaları yapılıyor. Varto da 50 yataklı hastanemiz yeni açıldı, Malazgirt Hastanesi 50 yataklıydı 50 daha ilave edilerek 100 yataklı oldu. Bulanık devlet hastanemizi de büyüteceğiz. Hasköy ilçemizin 50 yataklı hastanesinin projeleri tamamlandı ihale edilmek üzeredir. Korkut ilçemiz 15 yataklıydı, 20 yatağa çıktı. Buna ilave olarak 112 istasyonlarımız, Devlet hastanemize yeni üniteler takviye edildi. Önümüzdeki günlerde ilimizde olmayan tedavi hizmetlerini de vermeye başlayacaktır. 2002 yılında 3 olan ambulans sayımız bugün 55 tanedir. 100 küsur doktor varken bugün 500 küsure ulaştı. Bunlar yeterlimi hayır daha iyisini yapmak için çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

“Ülkemiz son 16 yıl içerisinde çok büyük yol kat etti”

Hükümetin çalışmalarını hatırlatarak Afrin Operasyonunda şehit olan askerelere rahmet dileğinde bulunan Şimşek, şunları söyledi: “İnsanlarımızın daha iyi, daha konforlu sağlık hizmeti alabilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Reisicumhurumuzun emrettiği gibi biz vatandaşımızın hizmetkârıyız. Bu anlayışla çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemiz son 16 yıl içerisinde çok büyük yol kat etti. Bu ivmeyi daha yükselterek daha iyi hizmet vermeye özellikle sağlık ve eğitim alanında devam edeceğiz.

Bugün 8 şehidimiz var ama yılmadan terörle mücadele etmeye devam edeceğiz. Asla teröre boyun eğmeyeceğiz. Allah şehitlerimizi Peygamber efendimize komşu eylesin, Allah hepsine rahmet etsin, kederli ailelerinin de başımız sağ olsun”

Muş Sağlıklı Hayat Merkezi’nin vatandaşların kolayca ulaşabileceği birçok birimi barındıracağını ifade eden Dr. Türkoğlu, “Halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Muş Sağlıklı Hayat Merkezi, Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum’dan sonra açılan 2. Sağlıklı Hayat Merkezi olacaktır. Muş Sağlıklı Hayat Merkezi, vatandaşlarımızın kolayca ulaşabileceği birçok birimi barındıracaktır. Merkezimizde Obezite ve Sağlıklı Beslenme danışmanlığı verilecek olup, başvuran vatandaşlara dosyalar oluşturulup kilo takipleri ve beslenme düzenleri yakından takip edilecektir” dedi.

“BAŞVURANLAR SPOR ALETLERİNİ ÜCRETİZ KULLANABİLECEKLERDİR”

Hem kadınların hem erkeklerin, spor eğitmenleri denetiminde spor yapabilecekleri iki ayrı spor odası bulunduğunu kaydeden Dr. Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “merkezde başvuranlar spor aletlerini ücretiz kullanabileceklerdir. Kanser erken teşhisine yönelik taramalar yapılacak ve ayrıca sigara bırakma polikliniğinde danışmanlık hizmetleri yanında, tedaviye yönelik hizmetler de verilecektir. Başvuran kadınlara üreme sağlığı ile ilgili danışmanlık hizmetleri, gebelere doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası ve emzirme hakkında bilgilendirme yapılacaktır.”

“TÜM HİZMETLER, TAMAMEN ÜCRETSİZ OLACAKTIR”

“Adölesan ve gençlere psikolojik danışmanlık hizmetleri sunulacaktır” diye vurgulayan Dr. Türkoğlu, “Verem Savaş bünyesinde hastalık tetkik (balgam, röntgen), tedavi (doğrudan gözetimli tedavi) ve izlem hizmetleri verilecektir. Hizmetlerden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için tıbbi laboratuar ünitesi dahilinde kan alma ve röntgen tetkikleri ücretsiz yapılabilecektir. Merkezde ayrıca ağız ve diş sağlığının geliştirilmesine yönelik muayene ve tedavi hizmetleri sunulacak, konu hakkında bilgilendirme ve eğitimler yapılacaktır. Altı katlı bir binada hizmet verilmesi planlanan tüm hizmetler, tamamen ücretsiz olacaktır” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
Muş´ta devam eden dondurucu soğuk hava aktarlarda hareketliliğe neden oldu
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bu hafta itibarıyla 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır" açıklaması yaptı.
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş´a 9 yeni ambulans getirdiğini söyledi.
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilk yardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, ilk yardımda doğru bilinen yanlışları açıkladı.
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
Yağmurla birlikte yetişmeye başlayan ve kış mevsiminde tüketilen bir mantar türü olan Çıntar pazar tezgahlarında ilgi görüyor. Mantar zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Muş İl Sağlık Müdürü Serdal Türkoğlu, "Doğada yetişenler yerine, marketlerde bakanlık onaylı taze kültür mantarları tüketilmelidir" uyarısında bulundu.
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu