TEKSTİL KENTTE İKİ FABRİKA DAHA FAALİYETE GEÇİYOR
Muş İl Özel İdaresince merkeze bağlı Sungu Beldesi´nde yapılan tekstil kentte 2 adet fabrika daha faaliyete geçiyor. Birçok kişinin istihdam edildiği fabrikalarda üretilen ürünler Ortadoğu ülkeleri, İspanya, Almanya ve Danimarka gibi Avrupa ülkelerin
Tarih: 12.9.2017 14:27:31/ 1806okunma / 0yorum

Muş İl Özel İdaresince merkeze bağlı Sungu Beldesi’nde yapılan tekstil kentte 2 adet fabrika daha faaliyete geçiyor. Birçok kişinin istihdam edildiği fabrikalarda üretilen ürünler Ortadoğu ülkeleri, İspanya, Almanya ve Danimarka gibi Avrupa ülkelerine ihracat ediliyor

Muş’un Sungu beldesinde başlatılan ve 6 bin metrekare kapalı alanla iş istihdamına büyük katkı sağlamaya başlayan tekstil kentte 2 adet fabrika daha faaliyete geçiyor. Beldede kurulacak olan toplam 7 adet fabrikada yaklaşık 1500 kişi istihdam edilecek. 2 yıl önce belde belediyesine ait lojmanların tekstil fabrikasına dönüştürülmesi ile başlayarak yaklaşık 300 kişinin istihdam edilmesi ile başlayan tekstil çalışmaları giderek büyümeye devam ediyor.

Şuanda tamamlanma aşamasında olan 2 adet fabrika sayesinde işsizliğin büyük bir ölçüde önüne geçileceği belirtildi. İstanbul’dan gelip Muş’a yatırım yapan Sedat Demir, tekstil kentte 2 adet fabrikada tüm makine ve ekipmanını yerleştirerek üretime kısa sürede başlayacaklarını belirtti. 200 kişi istihdamla işe başlayacaklarını ifade eden iş adamı Demir, Türkiye başta olmak üzere Orta Asya, Avrupa ve Arap ülkelerine ihracatta bulunacaklarını söyledi.

“DEVLETİN ÇOK GÜZEL TEŞVİKLERİ VAR”

Yaklaşık 30 yıldır İstanbul’da tekstil alanında faaliyet gösterdiklerini ve kendi memleketi Muş’a yatırım yapmak için geldiğini ifade eden Demir, “Yaklaşık 30 sene önce göç ettik. Memleketimizden batıya gittik. İstanbul'da yaşadık. Tekstilde işçilik yaptık sonra kendi yerimizi orada kurduk. Şu anda İstanbul'da yaklaşık 200 çalışanımız var. Ondan sonra biz memlekete döndüm. Tekstil kentin kurulmasından dolayı da kendi memleketimize gelip yatırım yapmak istedik. Geldik ve burada 104 makinelik bir tesis kurduk. Bu da yaklaşık 300 çalışan anlamına geliyor. Amacımız memleketimizi daha da ilerletmek, gençlerimizi iş sahibi yapmak, kötü yollara düşmelerine engel olmak ve memleketimizi kalkındırmaktır” dedi.

“GENÇLERİMİZİN İŞSİZ KALMASINI İSTEMİYORUZ”

Sungu Beldesi’nde tekstil kentte tekstil fabrikaları ve çağrı merkezi ile birçok kişinin istihdam edilmeye devam ettiğini kaydeden Sungu Belde Belediye Başkanı Bedrettin Çetin ise şunları söyledi: “Sungu tekstilde dördüncü ve beşinci fabrikalarımız çok kısa bir süre içerisinde personel alımına başlayacak. Sungu Beldesi için, ilimiz için, gençlerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Çok güzel atımlar olacak, bunların devamı da inşallah gelecektir. İlimize ve girişimcilerimize çok teşekkür ediyoruz. Bir fabrikamızda 104 adet makine var. Bir fabrikada 104 tane makine olduğu zaman, iki fabrikamızda 300 tane personel çalışıyor olacak.

Beldemizde yapılan teşviklerle Tekstil kentin açılması bölgemizin gençlerinin dışarıya gitmelerinin önünü kesmiş, hatta il dışına giden gençlerin de geri getirmeye vesile olmuştur. Batıya giden gençlerimize buradan sesleniyoruz. Buyurun gelin Sungu tekstilde size iş vardır. İmkan vardır. Kendi evinize çalışacaksınız ve çok rahat ortamlarda çalışacaksınız. Sizleri bekliyoruz. Buyurun gelin devletin yardımlarıyla sizlere iş yerleri açmak bizim boynumuzun borcu olsun.”

“BİRÇOK HİZMET ÇALIŞMAMIZ DEVAM EDİYOR”

Beldemizde biz, hayırsever olan Sami Gültekin aracılığıyla İmam Hatip Ortaokulu kazandırdık. Beldemizde büyük sahamız var, halı sahamız var, basketbol, voleybol, tenis var. Muş'ta olmayan bir şeyi biz beldemizde Allah'ın izniyle kompleks şeklinde bu sene başlatacağız. Büyük futbol sentetik saha çalışmamız bitmemiş, fakat yüzde ellisi bitme safhasına yakındır. Çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Mevsim sonuna kadar inşallah hizmete girmiş olacak” dedi.

“BELDEMİZDE YOL VE ASFALT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Belde de yol, asfalt, parke taşı döşeme ve çevre düzenlemesi gibi hizmetlerinde devam ettiğini vurgulayan Başkan Çetin, “Beldemizde yol çalışmaları, asfalt çalışmaları, parke taşı döşeme çalışmalarımız, imar çalışmalarımız var. İmar çalışmasıyla 1993 tarihinde yapılan eski imarı, biz takriben 10-15 kat genişleterek vatandaşlarımızın hizmetine açacağız. Çalışmalarımız yüzde 60, yüzde 70 son safhasına geldik. Onu da Allah'ın izniyle halkımızın hizmetine sunacağız. 'Hizmette Sınır Yoktur' sloganıyla 'Halka Hizmet, Hakka Hizmet' anlayışıyla biz çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“BATIDAN GERİ DÖNÜŞLER BAŞLADI”

Tekstil kentte faaliyet göstererek şuanda 200 kişi istihdam eden bir diğer tekstil fabrikası işletmecilerinden Mustafa Demirtaş, da “Muş Sungu İlçesi'nden bu ilk yatırımımız. Türkiye'ye ve Orta Asya'ya, Avrupa'ya, Arap ülkelerine ihracat, ticaret işleri yapıyoruz. Şuan ki kapasitemiz 80 kişi, bunu 200 personele çıkarmak istiyoruz. Günde güne personel sayımızı arttırıyoruz. Muş'ta şuan devletin vermiş olduğu çok güzel teşvik destekleri var. Gerçekten devlet, istihdam için olsun, çalışanlar için olsun, bizim için olsun çok güzel destekler veriyor. Tabi ki tekstil açılan yerler çoğalmaya başladı. Muş'ta bizim gibi çalışan başka arkadaşlarımız daha var. Onlarda aynı şekilde Türkiye'ye ihracat yapıyorlar. İhracatlar günden güne artmaktadır. Bu tür yatırımlar ve bu tür teşvikler batı illerine olan göçüde engelliyor. Batıda çalışan arkadaşlarda geri dönüşler başladı. Doğu bölgesinde güzel bir istihdam sağlanıyor şuanda” şeklinde konuştu.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Döviz kurlarındaki artıştan dolayı müteahhitlerin yaşadığı sorunlara değinen Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, fiyat farkının ödenmesi kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi sıkıntılardan kurtulmasına vesile olacağını kaydetti.
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Enflasyonla Mücadele Programına tam destek verdi. Ülkenin içinden geçtiği durumun önemli olduğunu ve herkesin aynı hassasiyetle davranması gerektiğini belirten Koç, üyelerle birlikte el ele vererek bu zorlu süreçten çıkacaklarını kaydetti.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle bu konuda gerekenin yapılması talimatı verildi.
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
Muş´ta Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle kurulan tekstil firması, ürünlerini Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Japonya, Çin, Hindistan ve Pakistan´a ihraç ediyor.
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, nefes kredisiyle ilgili olarak banka müdürleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Banka müdürlerinin nefes kredisi konusunda hassasiyet göstermesi ve başvuruda bulunan üyelerin işlemlerini kısa sürede tamamlaması için ortaklaşa çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
Konutta indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un katılımıyla gerçekleştirilen toplantı kapsamında başladı. Kampanyada faiz oranı yüzde 0.98´e çekildi. 31 Ekim´e kadar sürecek kampanyaya 100 bin konut dahil
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İş kurana ve işini büyütmek isteyene devletten 150 bin liraya kadar destek var. Desteğin 50 bin lirası karşılıksız yani hibe, 100 bin lirası ise faizsiz kredi olarak veriliyor.
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından genç girişimcilere verilecek olan prim teşviklerinin ayrıntıları belli oldu.
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürü Kenan Mergen, ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun çözümü için uygulamaya geçirdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni girişimcilik dest
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş Durumu

Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu