UĞUR LİSESİNDEN RAMAZAN AYINDA YKS SINAVINA HAZIRLANAN ADAYLARA TAVSİYELER
Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, ‘´Mübarek Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız ama YKS´ye kısa süremiz kaldı, YKS´ye hazırlanan adaylardan ramazanda nasıl ders çalışmalıyım gibi soruları sıkça duyar olduk´´ dedi
Tarih: 24.5.2018 17:23:49/ 252okunma / 0yorum

Gülşen Can sözlerine şöyle devam etti: Ramazan ayında kişilerde açlık, yorgunluk, bıkkınlık ve uykusuzluk gibi durumlar sıklıkla görülmektedir. Öncelikle sınava hazırlanan adayların kafa karışıklığı giderip psikolojilerini çözmeli, aynı zamanda irade ve sabır göstermesi gerekmektedir. Ramazan da oruç tutan aday öncelikle, ders çalışmak zor mu ya da kolay mı açısında olumsuz önyargılarını bir kenara bırakabilmelidir. Ramazan ayı verimsiz bir ay değil de aslında daha verimli hale dönüştürmek kişinin psikolojik durumuna ve düzenli ders çalışmasına bağlıdır.

Motivasyon üzerinde etkisi olan ramazanda yaşanan açlık, kişilerin biyolojik anlamda değişim-yenilenme sürecidir. Bizler ebeveynlerimiz tarafından ‘’ aç kalma çünkü zihnin çalışmaz, açken ders çalışamazsın hatta aç kalma bak bayılırsın’’  söylemlerle yetiştirildik. Bu psikolojiyle yetiştirilen birey şunu bilmelidir ki, sürekli açlık sinyallerini zihne yollarsa zihinde ona odaklanır ve başka bir şey düşünmez hale gelir. Yapmamız gereken şey açlıkla ilgili her şeyi gün içinde unutmaktır.

Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, İngiltere Swansea Üniversitesi’nden Jeffrey Davies’in ekibinin yayınladığı bir çalışmaya göre, oruç tutmak zihin gücünü artırabildiğini ifade etmiştir. Gülşen Can, oruç tutanlarda iştahı artıran bir mide hormonunun (Ghrelin), yeni beyin hücrelerinin büyümesinde ve bu hücrelerin yaşlanmaya karşı korunmasında önemli rol oynadığı yönünde yeni bilimsel veriler elde edilmiştir, dedi. Ghrelin hormonunun en önemli etkisi açlık oluşturmak olsa da, bu hormonun beynin öğrenme ve hafıza ile ilgili bölümü olan hipokampus ile etkileşime girip onu geliştirdiği ıspatlandı. ‘’ Bu biyolojik ıspat herhalde ramazan ayında oruç tutanlar için ders çalışmamaya bahane olmadığını anlamış olmamız gerekmektedir, dedi.

Ramazan ayında okula devam eden öğrenciler sabah saat 07.30-08.00 kalktıktan sonra,  sahur yapmış olacağı için öğlen vaktine kadar normal günlük performansıyla çalışabilir. Şayet okula gidilmiyor ise, saat 10.00 u uyanmış ve ders çalışır vaziyette geçirmek, ÖSYM’ nin saat uygulamasına göre hareket edilmesini ve sınav günüde biyolojik bir sorun yaşamanızı önleyecektir.  Öğlen ile iftar saati arasında fazla ezber gerektirmeyen ve tekrara yönelik konuları çalışmak veya sabah özellikle deneme sınavı uygulanıp denemenin analizini yaparak eksik gördüğü birkaç konuyu tekrar etmek daha isabetli olacaktır. Bu ay içinde birçok öğrencinin konusu bitmiş olacağı için deneme çözüp eksik konular üzerine takviye yaparak başarı arttırılabilir.  Düzenli bir ders programı yapılırsa ara molalarda kısa uyku uyunup dinlemeyi sağlayarak ders çalışma düzenli hale getirilebilir. İftarda ise ders çalışmak kadar önemli bir husus olan midenizin sınırlarını zorlayacak kadar yemeden, açlığınızı giderecek kadar yedikten sonra yemeği yemek ders çalışmadaki veriminizi ve konsantrasyonunuzu bozmaması gerekiyor. Bu şekilde yaparsak iftardan sonraki ağırlığı üstümüzden daha hızlı atabilir ve da hem ders çalışmaya daha erken başlayabiliriz hem de çalıştığımız derslerden daha yüksek verim alırız.

Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can; ders çalışmakta zorlanan adaylar gündüz TYT akşam AYT konularını çalışmak kişi için daha kolay ve verimli olacaktır. Bir sonraki gün de aynı verimle çalışabilmek için de en geç saat 12 de yatarak kendimizi yarına hazırlamamız gerekmektedir, dedi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
Yaklaşık üç buçuk ay süren eğitim-öğretim döneminin ardından öğrenciler bugün karnelerini alarak iki haftalık yarıyıl tatiline başlıyorlar
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
Bugün sona erecek olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, birinci dönemi dolu dolu geçirdiklerini belirterek, yarıyıl tatiline giren öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
Dünden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle muş Valiliği tarafından eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan projeler ergilendi.
EĞİTİME KAR ENGELİ
EĞİTİME KAR ENGELİ
Muş´ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bugün ara verildi
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) ve Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle sürdürülen Ziraat Mühendislerine yönelik teknik eğitim programının dördüncü oturumunu yaptı.
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Eğitimleri kapsamında kodlama merkezinde öğretmenlerle bir araya gelerek kursun açılışını yaptı
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından verilen farklı eğitim programlarını tamamlayan 180 kişinin sertifika töreni, Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapıldı.
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) "İslâm Düşüncesinde Eleştiri Kültürü ve Tahammül Ahlâkı" konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

PEYAMİ SAFA
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu