UĞUR LİSESİNDEN RAMAZAN AYINDA YKS SINAVINA HAZIRLANAN ADAYLARA TAVSİYELER
Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, ‘´Mübarek Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız ama YKS´ye kısa süremiz kaldı, YKS´ye hazırlanan adaylardan ramazanda nasıl ders çalışmalıyım gibi soruları sıkça duyar olduk´´ dedi
Tarih: 24.5.2018 17:23:49/ 141okunma / 0yorum

Gülşen Can sözlerine şöyle devam etti: Ramazan ayında kişilerde açlık, yorgunluk, bıkkınlık ve uykusuzluk gibi durumlar sıklıkla görülmektedir. Öncelikle sınava hazırlanan adayların kafa karışıklığı giderip psikolojilerini çözmeli, aynı zamanda irade ve sabır göstermesi gerekmektedir. Ramazan da oruç tutan aday öncelikle, ders çalışmak zor mu ya da kolay mı açısında olumsuz önyargılarını bir kenara bırakabilmelidir. Ramazan ayı verimsiz bir ay değil de aslında daha verimli hale dönüştürmek kişinin psikolojik durumuna ve düzenli ders çalışmasına bağlıdır.

Motivasyon üzerinde etkisi olan ramazanda yaşanan açlık, kişilerin biyolojik anlamda değişim-yenilenme sürecidir. Bizler ebeveynlerimiz tarafından ‘’ aç kalma çünkü zihnin çalışmaz, açken ders çalışamazsın hatta aç kalma bak bayılırsın’’  söylemlerle yetiştirildik. Bu psikolojiyle yetiştirilen birey şunu bilmelidir ki, sürekli açlık sinyallerini zihne yollarsa zihinde ona odaklanır ve başka bir şey düşünmez hale gelir. Yapmamız gereken şey açlıkla ilgili her şeyi gün içinde unutmaktır.

Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, İngiltere Swansea Üniversitesi’nden Jeffrey Davies’in ekibinin yayınladığı bir çalışmaya göre, oruç tutmak zihin gücünü artırabildiğini ifade etmiştir. Gülşen Can, oruç tutanlarda iştahı artıran bir mide hormonunun (Ghrelin), yeni beyin hücrelerinin büyümesinde ve bu hücrelerin yaşlanmaya karşı korunmasında önemli rol oynadığı yönünde yeni bilimsel veriler elde edilmiştir, dedi. Ghrelin hormonunun en önemli etkisi açlık oluşturmak olsa da, bu hormonun beynin öğrenme ve hafıza ile ilgili bölümü olan hipokampus ile etkileşime girip onu geliştirdiği ıspatlandı. ‘’ Bu biyolojik ıspat herhalde ramazan ayında oruç tutanlar için ders çalışmamaya bahane olmadığını anlamış olmamız gerekmektedir, dedi.

Ramazan ayında okula devam eden öğrenciler sabah saat 07.30-08.00 kalktıktan sonra,  sahur yapmış olacağı için öğlen vaktine kadar normal günlük performansıyla çalışabilir. Şayet okula gidilmiyor ise, saat 10.00 u uyanmış ve ders çalışır vaziyette geçirmek, ÖSYM’ nin saat uygulamasına göre hareket edilmesini ve sınav günüde biyolojik bir sorun yaşamanızı önleyecektir.  Öğlen ile iftar saati arasında fazla ezber gerektirmeyen ve tekrara yönelik konuları çalışmak veya sabah özellikle deneme sınavı uygulanıp denemenin analizini yaparak eksik gördüğü birkaç konuyu tekrar etmek daha isabetli olacaktır. Bu ay içinde birçok öğrencinin konusu bitmiş olacağı için deneme çözüp eksik konular üzerine takviye yaparak başarı arttırılabilir.  Düzenli bir ders programı yapılırsa ara molalarda kısa uyku uyunup dinlemeyi sağlayarak ders çalışma düzenli hale getirilebilir. İftarda ise ders çalışmak kadar önemli bir husus olan midenizin sınırlarını zorlayacak kadar yemeden, açlığınızı giderecek kadar yedikten sonra yemeği yemek ders çalışmadaki veriminizi ve konsantrasyonunuzu bozmaması gerekiyor. Bu şekilde yaparsak iftardan sonraki ağırlığı üstümüzden daha hızlı atabilir ve da hem ders çalışmaya daha erken başlayabiliriz hem de çalıştığımız derslerden daha yüksek verim alırız.

Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can; ders çalışmakta zorlanan adaylar gündüz TYT akşam AYT konularını çalışmak kişi için daha kolay ve verimli olacaktır. Bir sonraki gün de aynı verimle çalışabilmek için de en geç saat 12 de yatarak kendimizi yarına hazırlamamız gerekmektedir, dedi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
Eğitim İzleme Raporu 2017-18, sayılarla eğitimde genel tabloyu gösterdi. Okullulaşma oranı lise düzeyinde yüzde 83,6. Bu oran, Muş´ta yüzde 51, Ağrı´da yüzde 53,5. Türkiye´de örgün eğitimde olması gerekirken açıköğretimde okuyan öğrenci sayısı 332 bin 956
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
Özel Muş Uğur Lisesi öğrencilerinin katılımıyla kan bağışı programı gerçekleşti. Düzenlenen kan bağışı programında Kızılay Genel Sorumlusu İsmail Çelik öğrenciler bilgilendirildi.
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Bölgeye üç yeni yüksek lisans programı daha kazandırdı
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
Çeşitli temaslarla da bulunmak için Muş´a gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Muş Belediyesi´ni ziyaret etti
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat: "Üniversitemizi Dijital Çağa Taşıma Noktasında En Büyük Güvencemiz Kaliteli Akademik ve İdari Personelimizdir."
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Personeline Bilgisayar Ofis Programları Konusunda Eğitim veriliyor.
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) öğrencileri ders programına eklenen iki yeni alanda eğitim almaya başladı.
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
Özel Muş Uğur Lisesi, Organ Bağışı Farkındalık Haftası etkinlikleri düzenlendi
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
Nusret Sarman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda, 2017-2018 eğitim öğretim yılının I. Döneminde “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan okullara Beyaz Bayrakları törenle verildi.
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Muş Durumu

Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu