UĞUR LİSESİNDEN RAMAZAN AYINDA YKS SINAVINA HAZIRLANAN ADAYLARA TAVSİYELER
Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, ‘´Mübarek Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız ama YKS´ye kısa süremiz kaldı, YKS´ye hazırlanan adaylardan ramazanda nasıl ders çalışmalıyım gibi soruları sıkça duyar olduk´´ dedi
Tarih: 24.5.2018 17:23:49/ 88okunma / 0yorum

Gülşen Can sözlerine şöyle devam etti: Ramazan ayında kişilerde açlık, yorgunluk, bıkkınlık ve uykusuzluk gibi durumlar sıklıkla görülmektedir. Öncelikle sınava hazırlanan adayların kafa karışıklığı giderip psikolojilerini çözmeli, aynı zamanda irade ve sabır göstermesi gerekmektedir. Ramazan da oruç tutan aday öncelikle, ders çalışmak zor mu ya da kolay mı açısında olumsuz önyargılarını bir kenara bırakabilmelidir. Ramazan ayı verimsiz bir ay değil de aslında daha verimli hale dönüştürmek kişinin psikolojik durumuna ve düzenli ders çalışmasına bağlıdır.

Motivasyon üzerinde etkisi olan ramazanda yaşanan açlık, kişilerin biyolojik anlamda değişim-yenilenme sürecidir. Bizler ebeveynlerimiz tarafından ‘’ aç kalma çünkü zihnin çalışmaz, açken ders çalışamazsın hatta aç kalma bak bayılırsın’’  söylemlerle yetiştirildik. Bu psikolojiyle yetiştirilen birey şunu bilmelidir ki, sürekli açlık sinyallerini zihne yollarsa zihinde ona odaklanır ve başka bir şey düşünmez hale gelir. Yapmamız gereken şey açlıkla ilgili her şeyi gün içinde unutmaktır.

Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, İngiltere Swansea Üniversitesi’nden Jeffrey Davies’in ekibinin yayınladığı bir çalışmaya göre, oruç tutmak zihin gücünü artırabildiğini ifade etmiştir. Gülşen Can, oruç tutanlarda iştahı artıran bir mide hormonunun (Ghrelin), yeni beyin hücrelerinin büyümesinde ve bu hücrelerin yaşlanmaya karşı korunmasında önemli rol oynadığı yönünde yeni bilimsel veriler elde edilmiştir, dedi. Ghrelin hormonunun en önemli etkisi açlık oluşturmak olsa da, bu hormonun beynin öğrenme ve hafıza ile ilgili bölümü olan hipokampus ile etkileşime girip onu geliştirdiği ıspatlandı. ‘’ Bu biyolojik ıspat herhalde ramazan ayında oruç tutanlar için ders çalışmamaya bahane olmadığını anlamış olmamız gerekmektedir, dedi.

Ramazan ayında okula devam eden öğrenciler sabah saat 07.30-08.00 kalktıktan sonra,  sahur yapmış olacağı için öğlen vaktine kadar normal günlük performansıyla çalışabilir. Şayet okula gidilmiyor ise, saat 10.00 u uyanmış ve ders çalışır vaziyette geçirmek, ÖSYM’ nin saat uygulamasına göre hareket edilmesini ve sınav günüde biyolojik bir sorun yaşamanızı önleyecektir.  Öğlen ile iftar saati arasında fazla ezber gerektirmeyen ve tekrara yönelik konuları çalışmak veya sabah özellikle deneme sınavı uygulanıp denemenin analizini yaparak eksik gördüğü birkaç konuyu tekrar etmek daha isabetli olacaktır. Bu ay içinde birçok öğrencinin konusu bitmiş olacağı için deneme çözüp eksik konular üzerine takviye yaparak başarı arttırılabilir.  Düzenli bir ders programı yapılırsa ara molalarda kısa uyku uyunup dinlemeyi sağlayarak ders çalışma düzenli hale getirilebilir. İftarda ise ders çalışmak kadar önemli bir husus olan midenizin sınırlarını zorlayacak kadar yemeden, açlığınızı giderecek kadar yedikten sonra yemeği yemek ders çalışmadaki veriminizi ve konsantrasyonunuzu bozmaması gerekiyor. Bu şekilde yaparsak iftardan sonraki ağırlığı üstümüzden daha hızlı atabilir ve da hem ders çalışmaya daha erken başlayabiliriz hem de çalıştığımız derslerden daha yüksek verim alırız.

Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can; ders çalışmakta zorlanan adaylar gündüz TYT akşam AYT konularını çalışmak kişi için daha kolay ve verimli olacaktır. Bir sonraki gün de aynı verimle çalışabilmek için de en geç saat 12 de yatarak kendimizi yarına hazırlamamız gerekmektedir, dedi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yeni eğitim sezonu ile birlikte okul aile ve çocuk üçgeninde yeni bir projeye imza atılacağını söyledi.
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Türk Telekom İlkokulu/Ortaokulundaki “Kapsayıcı Eğitim Semineri” Çalışmalarına katıldı.
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
İlk öğrencilerini bu sene kabul eden Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokullarında (MYO), 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak yeni akademik yıl için son hazırlıklar tamamlandı. Varto MYO öğrencileri bu sene, Külliyede öğrenim görecek.
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı (MUŞVAK), kendisi, annesi ya da babası Muşlu olan lisans öğrencilerine burs veriyor
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
Okulların 17 Eylül´de açılacak olmasıyla birlikte velileri alışveriş telaşı sardı. Defterden kitaba, giyimden ayakkabıya kadar yapılacak okul alışverişinin ekonomiye 2,5 milyar dolarlık canlılık getirmesi beklenirken, veliler de en az 350 liralık bir masrafı üstlenmek zorunda kalacak.
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
Milyonlarca öğrenci üniversiteli olmanın heyecanını yaşarken, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu da yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını alıyor. 3 Eylül Pazartesi günü başlayan KYK yurt başvuruları, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine e-Devlet üzerinden alınıyor ve 10 Eylül Pazartesi günü saat 23.59´da sona eriyor.
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesinde, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucu kayıt süreci devam ediyor
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile üniversite kayıt işlemleri hakkında internet sitesinden bir duyuru yayınladı.
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, MŞÜ Yaz Okulunda görev alan eğitmenlere Teşekkür Belgesi takdim etti
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu