ÜNİVERSİTEDEN GELENEKSEL SPORLARA VE OYUNLARA DESTEK
8-10 Aralık tarihleri arasında Kahramanmaraş´ta düzenlenecek ´´Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Sporlar–Oyunlar Sempozyumu” üniversitenin akademik katkısıyla gerçekleştirilecek
Tarih: 27.10.2017 14:37:48/ 66okunma / 0yorum

Önceki yıllarda TUBİTAK onayıyla “Uluslararası Geleneksel ve Olimpik Güreşler Sempozyumu ve Oyunları” adı altında düzenlenen ve uluslararası spor platformunda önemli bir konumu olan organizasyon, bu yıl Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda yapılıyor. Üniversitemiz ve Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi ise sempozyuma akademik katkı sağlayacak.

Geleneksel Sporlar ve Oyunların geleceği için önemli bir organizasyon

BESYO Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Sporlar – Oyunlar Sempozyumu’nun Türk Dünyasının geleneksel spor ve oyunlarını yaşatmak suretiyle, alanın akademisyenlerini bir araya getirerek, konunun uluslararası düzeyde gündeme gelmesine öncülük etmeyi amaçladığını belirtti.

Binicilik, atıcılık ve güreşin yanı sıra çok sayıda zekâ ve çocuk oyununun da Türk halklarının sosyal, kültürel yapı ve yaşayışlarında mühim bir yer teşkil ettiğini ifade eden Doç. Dr. Kırımoğlu, “Millî kültürün ürünleri olan bu oyunların birçoğu günümüzde unutulmuş, bir kısmı unutulmaya yüz tutmuşken Türkiye’de ise çok az bir kısmı varlığını korumaktadır. Bu durum telafisi mümkün olmayan birçok kaybı beraberinde getirmekte, konu hakkında çalıma alanı daralmakta ve akademik derinleşme imkânı kalmamaktadır.” dedi.

Doç. Dr. Kırımoğlu şöyle konuştu: “Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi bünyesinde 2017 yılında  Geleneksel Oyunlar ve Spor Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulmuştur. Türk dünyasında bir ilk olan bu Merkez, Türk halklarının geleneksel spor ve oyunlarını detaylı bir şekilde ele alarak bilimsel olarak incelemenin yanı sıra çağdaş şartlar doğrultusunda varlıklarının devam ettirilmesini sağlamakla ilgili konuları da araştıracaktır. Bu bağlamda Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Sporlar – Oyunlar Sempozyumu’nun da konusuyla ilgili uzmanların bir araya gelmesine, bilgi üretimine, mevcut bilgilerin yeni bakış açılarıyla değerlendirilmesine olanak sağlaması bekleniyor.

Üniversitemizde BESYO'nun açılması ile birlikte bu ve buna benzer pek çok etkinliğe doğrudan katılımda bulunacağımız faaliyetlerimiz olacak. Üniversitemizin de bu sempozyumun destekleyicileri arasında bulunması bizim için son derece sevindirici bir durum.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLER SU SPORLARI ŞENLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
ÖĞRENCİLER SU SPORLARI ŞENLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Öğrencileri Murat Köprüsü´nde rafting ve kano heyecanı yaşadı.
YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİNDEN "KİMSESİZİN KİMSESİ OLALIM" PROJESİ
YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİNDEN "KİMSESİZİN KİMSESİ OLALIM" PROJESİ
Kalkınma Bakanlığı ve Muş Valiliği tarafından geçerlilik kazanan ve Muş Yetiştirme Yurdu Mezunları Derneği tarafından yürütülmekte olan "Kimsesizin Kimsesi Olalım" projesi kapsamında Balıkesir, Çanakkale ve İstanbul illerine geziler düzenlendi.
BESYO 2020 HEDEFLERİNE KARARLI ADIMLARLA İLERLİYOR
BESYO 2020 HEDEFLERİNE KARARLI ADIMLARLA İLERLİYOR
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzun (BESYO), 2020´de Spor Bilimleri Fakültesine dönüşmesi hedefine yönelik çalışmalar kapsamında, geçen yıl aktif hâle geçirilen Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Anabilim Dalının kurulmasına onay alındı ve Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Tezsiz Yüksek Lisans Programının açılması için müracaat edildi.
MUŞLU SPORSEVERLERE DESTEK ÇAĞRISI
MUŞLU SPORSEVERLERE DESTEK ÇAĞRISI
Menderes spor kulübünden takıma destek çağrısı. 12 Bingöl spor ile oynadığı maçta 1 puanla dönen il temsilcimizin kulüp yönetimi tarafından hafta sonu Diyarbakır Yol spor ile oynanacak maç öncesi Muşlu sporseverlere takıma destek çağrısı yapıldı. Menderes spor kulübü başkanı Maşallah Kandemir Genç ve hedefleri olan futbolculardan oluşan bir takım kurduklarını belirtirken, başarısı için zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.
MUŞ´TAKİ HAKEMLERDEN 2024 MESAJI
MUŞ´TAKİ HAKEMLERDEN 2024 MESAJI
Muş ili hakemleri ve gözlemcileri 2018-2019 Futbol Sezonuna merhaba dedi. Şehir stadyumundan düzenlenen törende, 27 Eylül´de açıklanacak olan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına ülkemizin ev sahipliği yapması bakımından pankart açarak seslerini duyurmaya çalıştılar.
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
Muş´ta faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüplerine, Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı Kapalı Spor Salonunda malzeme dağıtımı yapıldı.
MUŞ´TA MAHALLİ AT YARIŞLARI YAPILDI
MUŞ´TA MAHALLİ AT YARIŞLARI YAPILDI
Tarım Muş İl Müdürlüğü tarafından Hasköy İlçesinde düzenlenen mahalli at yarışları ilçeye bağlı Dağdibi köyünde gerçekleştirildi.
ÖRNEK BİR BAŞARIYA İMZA ATTILAR
ÖRNEK BİR BAŞARIYA İMZA ATTILAR
Açtıkları kurstan aldıkları ücreti öğrencileri yararına harcadılar. Halk Eğitim merkezinde kurs açarak BESYO ve POMEM´e 51 öğrencinin yerleşmesini sağladılar. Üniversiteyi bitirdikten sonra halen atama bekleyen Elvan Alkan ve Mücahit Altın adlı iki genç eğitmen, maddi durumu yetersiz olan öğrenciler yararına Halk Eğitimde özel kurs açtılar.
SPOR MÜSABAKALARI İÇİN GÜVENLİK GENELGESİ YAYINLANDI
SPOR MÜSABAKALARI İÇİN GÜVENLİK GENELGESİ YAYINLANDI
İçişleri Bakanlığı, spor müsabakalarında olası olayları önlemek için 81 il valiliğine güvenlik önlemlerini içeren bir genelge gönderdi. Genelgeye göre spor müsabakalarının güvenlik önlemleri risk analizlerine (yüksek, orta ve hafif) göre planlanacak. Spor müsabaka alanlarına her türlü yanıcı, ezici, delici alet olmak üzere fotoğraf makinesi, öz çekim çubukları, elektronik sigara ve benzeri materyaller alınmayacak
DOLAR
5.9042
EURO
6.8404
Muş Durumu

Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu