ÜNİVERSİTEDEN GELENEKSEL SPORLARA VE OYUNLARA DESTEK
8-10 Aralık tarihleri arasında Kahramanmaraş´ta düzenlenecek ´´Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Sporlar–Oyunlar Sempozyumu” üniversitenin akademik katkısıyla gerçekleştirilecek
Tarih: 27.10.2017 14:37:48/ 219okunma / 0yorum

Önceki yıllarda TUBİTAK onayıyla “Uluslararası Geleneksel ve Olimpik Güreşler Sempozyumu ve Oyunları” adı altında düzenlenen ve uluslararası spor platformunda önemli bir konumu olan organizasyon, bu yıl Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda yapılıyor. Üniversitemiz ve Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi ise sempozyuma akademik katkı sağlayacak.

Geleneksel Sporlar ve Oyunların geleceği için önemli bir organizasyon

BESYO Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Sporlar – Oyunlar Sempozyumu’nun Türk Dünyasının geleneksel spor ve oyunlarını yaşatmak suretiyle, alanın akademisyenlerini bir araya getirerek, konunun uluslararası düzeyde gündeme gelmesine öncülük etmeyi amaçladığını belirtti.

Binicilik, atıcılık ve güreşin yanı sıra çok sayıda zekâ ve çocuk oyununun da Türk halklarının sosyal, kültürel yapı ve yaşayışlarında mühim bir yer teşkil ettiğini ifade eden Doç. Dr. Kırımoğlu, “Millî kültürün ürünleri olan bu oyunların birçoğu günümüzde unutulmuş, bir kısmı unutulmaya yüz tutmuşken Türkiye’de ise çok az bir kısmı varlığını korumaktadır. Bu durum telafisi mümkün olmayan birçok kaybı beraberinde getirmekte, konu hakkında çalıma alanı daralmakta ve akademik derinleşme imkânı kalmamaktadır.” dedi.

Doç. Dr. Kırımoğlu şöyle konuştu: “Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi bünyesinde 2017 yılında  Geleneksel Oyunlar ve Spor Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulmuştur. Türk dünyasında bir ilk olan bu Merkez, Türk halklarının geleneksel spor ve oyunlarını detaylı bir şekilde ele alarak bilimsel olarak incelemenin yanı sıra çağdaş şartlar doğrultusunda varlıklarının devam ettirilmesini sağlamakla ilgili konuları da araştıracaktır. Bu bağlamda Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Sporlar – Oyunlar Sempozyumu’nun da konusuyla ilgili uzmanların bir araya gelmesine, bilgi üretimine, mevcut bilgilerin yeni bakış açılarıyla değerlendirilmesine olanak sağlaması bekleniyor.

Üniversitemizde BESYO'nun açılması ile birlikte bu ve buna benzer pek çok etkinliğe doğrudan katılımda bulunacağımız faaliyetlerimiz olacak. Üniversitemizin de bu sempozyumun destekleyicileri arasında bulunması bizim için son derece sevindirici bir durum.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GENÇLİK LİDERLERİ ÖĞRENCİLERİ SPORA TEŞVİK EDİYOR
GENÇLİK LİDERLERİ ÖĞRENCİLERİ SPORA TEŞVİK EDİYOR
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezlerinde görevli Gençlik liderleri, Gençlik ve Spor Bakanlığının hayata geçirdiği proje ve faaliyetlerin tanıtımını yapmak için okullarda bilgilendirme afişleri astı.
MİLLİ GURURUMUZ AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU
MİLLİ GURURUMUZ AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU
Türkiye Atletizm Kros Milli Takımıyla, Avrupa Şampiyonasında piste çıkan İlimiz Milli Atleti Emine Akbingöl büyük başarı elde etti
“KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ” 16-22 ŞUBAT´TA MUŞ´TA YAPILIYOR"
“KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ” 16-22 ŞUBAT´TA MUŞ´TA YAPILIYOR"
Türkiye Dağcılık Federasyonu Muş İl Temsilcisi Ve Muş Dağcılık Arama ve Kurtarma İhtisas Kulübü MUDOSK Başkanı Mehmet Çağlayan, "Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” 16-22 Şubat 2019 tarihinde ilimizde gerçekleştirilecektir" dedi.
MENDERES SPOR EVİNDE FARKLI KAZANDI 4-0
MENDERES SPOR EVİNDE FARKLI KAZANDI 4-0
Lige verilen aranın ardından sezon hazırlıklarını tamamlayan Menderes spor ikinci yarının ilk maçında Bingöl temsilcisini 4-0 gibi bir skorla yenmeyi başardı.
LALEZAR SPOR PLAYOFF´U NERDEYSE GARANTİLEDİ
LALEZAR SPOR PLAYOFF´U NERDEYSE GARANTİLEDİ
Türkiye Voleybol Federasyonu 2. Lig´inde mücadele eden Muş Lalezar Spor takımı Muş Atatürk Spor Salonunda Hakkâri Sportif Faaliyetler Spor takımını ağırladı.
MŞÜ´DE 2. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ
MŞÜ´DE 2. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ
Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arsında 2. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi düzenlenecek.
MUŞ İLDER´DEN GELENEKSEL HALI SAHA TURNUVASI
MUŞ İLDER´DEN GELENEKSEL HALI SAHA TURNUVASI
MUŞ İLDER´in düzenlediği 7. Geleneksel Halı Saha Futbol Turnuvası´nda NETTECH SPOR şampiyon oldu. Turnuvada Lale Gençlik ikincilik, Tuaç Dekorasyon üçüncülük, Yoncalılar Derneği de centilmenlik kupalarını aldı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, DERECEYE GİREN SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ
VALİ GÜNDÜZÖZ, DERECEYE GİREN SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ
Muş Valisi İlker Gündüzöz, Avrupa Kros Şampiyonası´ndan dereceyle dönen Emine Akbingöl ve Derya Kunur´u altınla ödüllendirdi
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
Ezeli rakipler bu hafta sonu karşı karşıya geliyor. BAL Ligi 1. Grupta yer alan il temsilcimiz Muş Menderes Spor aynı grupta yer alan komşu il takımımız Bitlis Özgüzeldere spor ile karşılaşıyor. Maç Pazar günü saat 13:00´da. İl temsilcimiz 7 puanla 11. Sırada, Bitlis Özgüzeldere spor ise 16 puanla 11.sırada yer alıyor.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu