ZAFER BAYRAMI´NIN 92. YILDÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü törenleri ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlk olarak Muş Valiliği önündü bulunan Atatürk Büstüne çelenk sunumu ile başlayan tören daha sonra İl Gıda Tarım v
Tarih: 30.8.2014 20:14:19/ 161okunma / 0yorum

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü törenleri ülke genelinde olduğu gibi Muş’ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Çelenk sunumu ve tebriklerin kabulü ile başlayan tören daha sonra İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü önünde devam etti.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, Muş Valisi Vedat Büyükersoy, İl Garnizon Komutanı Kıdemli Albay İsmail Işık ve Belediye Başkanı Feyat Asya, halkın ve katılımcıların bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Murat Çelik, Türk tarihinin zaferlerle dolu olduğunu belirterek şunları söyledi: “30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan büyük taarruz savaşı Türk ulusunun yeniden dirilişidir. Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti devleti tarihe adını büyük ve unutulmaz harflerle yazdırmış olan Osmanlı devletinin yıkılması sonucu bir milletin yeniden dirilişi ve yeniden var olma anlayışıyla yol çıkılarak kurulmuştur. Osmanlı Devleti 1. dünya savaşında ittifak grubuna katılmış birden fazla cephede savaşmış, Avrupalıların hasta dediği Osmanlı Çanakkale’de destan yazmış Avrupa’ya korku salmış olmasına rağmen 1. dünya savaşını kaybederek 1918 Mondros ateşkes antlaşması ile savaştan çekilmiştir. Çanakkale ruhu adeta emperyalistlere teslim olmuştur.” Türk Milletinin büyük zulüm ve işkenceler gördüğünü ifade eden Çelik, “İşgal güçleri girdikleri her yerde adeta kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlımıza, çocuklarımıza dünyada eşine az rastlanır işkence, zulüm ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böyle umutsuz görünen, üzerimizde kara bulutların dolaştığı bir ortamda Mustafa Kemal ve onun dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak ya istiklal ya ölüm parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır. Bu aydınlık ve bağımsızlık mücadelesinin ilk hedefi son neferine kadar düşmanı bu güzel ve kutsal vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıkarak bu davanın her alanında startını vermiştir. Kurtuluş savaşı Türk milleti için emperyalistlerin egemenliğinden çıkıp bağımsız olma yolunda tarihte verilen en önemli ciddi muhaberelerden biridir.” Dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Piyade Üsteğmen Şükrü Burak Kahraman, ise “Bugün 30 ağustos Zafer Bayramı’nı hep birlikte büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Bundan 92 yıl önce, vatanımızın ve milletimizin özgürlüğünü, bağımsızlığını hatta mevcudiyetini ortadan kaldırmak isteyenlerin kirli oyunları tarihin çöplüğüne atılmış, 19 Mayıs 1919’da ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı kurtuluş ateşi, üç yıl sonra 30 Ağustos 1922’de vatanımızı işgal etmeye yeltenenleri Dumlupına’da yakmış ve perişan etmiştir. Bu zaferin büyüklüğünü anlayabilmek için Kurtuluş Savaşı şartları ortaya koymak gerekmektedir. Dünyanın kaderine tesir eden bu eşsiz zafer; Balkan savaşı öncesinde askere alınırken evinde bıraktığı ve sonrasında hiç görmediği sekiz yaşındaki öz evladını tam 11 yıl sonra Dumlupınar’da rastlantı sonucu kendisi gibi asker olarak bulan ve ertesi gün koyun koyuna şehit düşerek o kutsal topraklarda anıtlaşan Kara Ali Çavuş ve oğlu Onbaşı Mehmed’ler sayesinde kazanılmıştır. Böyle nice kahraman yiğitler sayesinde yurdumuz düşmanlardan temizlenmiş, vatanımızı parçalamak ve bölmek isteyen istilacıların oyunu Ege2nin sularında boğulmuştur.” Şeklinde konuştu.Yapılan konuşmaların ardından resmigeçit töreni gerçekleştirildi.

Törene Muş Valisi Vedat Büyükersoy, İl Garnizon Komutanı Kıdemli Albay İsmail Işık, Belediye Başkanı Feyat Asya, kurum müdürleri, askeri erkan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

 Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EMNİYETİN KADES EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
EMNİYETİN KADES EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
Muş Valiliğinden yapılan açıklamada, Muş Emniyet Müdürlüğü tarafından KADES eğitimlerinin devam ettiği bildirildi
YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ YAYINLADI
YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı yatay geçiş başvuru şartları ve değerlendirme takvimi yayınladı
MUŞ´TAN SUNULAN 8 PROJE DAKA TARAFINDAN KABUL EDİLDİ
MUŞ´TAN SUNULAN 8 PROJE DAKA TARAFINDAN KABUL EDİLDİ
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansına (DAKA) Teknik Destek Projesi kapsamında Muş´tan yapılan başvuruların 8 tanesi kabul edildi.
TKDK PROJE BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
TKDK PROJE BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
8. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında 103- Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar için son başvuru kabul tarihi uzatılmıştır
HBT´DEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KÖMÜR YARDIMI
HBT´DEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KÖMÜR YARDIMI
MŞÜ Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, Muş´taki ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımında bulundu
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
“Tarım Öğretiminin 174. Yılı” etkinlikleri kapsamında Bingöl Üniversitesi´nde kutlama programı gerçekleştirildi. Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa davetli konuşmacı olarak Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ katılım gösterdi.
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
İstanbul Aydın Üniversitesi´nin ev sahipliğinde “Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı” (TULİP) gerçekleştirildi. Türkiye´nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan kadın akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen program kapsamında kadınların liderlik ve yöneticilik basamaklarında görev almasını teşvik etmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirildi.
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
DOLAR
5.9191
EURO
6.5680
Muş Durumu

Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu