DAĞCILAR 'KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ İÇİN KAMP KURDU
Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) tarafından düzenlenen 'Kış Gelişim Eğitim'i için ülkenin çeşitli illerinden Muş'a gelen 142 sporcu 1 haftalığına kamp kurdu
Tarih: 19.2.2018 10:21:50/ 125okunma / 0yorum

Muş Alparslan Üniversitesi'nin (MŞÜ) ev sahipliğinde kente gelen sporcular, Hükümet Konağı Önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nı okuyarak programa başladı. Daha sonra Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesine geçen kampus yerleşkesinde çadırlarını kuran kafile, renkli görüntüler oluşturdu. Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun (TDF) Muş'taki Kış Gelişim Eğitim Kamp Müdürü Mehmet Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, Muş’a 131 sporcu ve 11 tane teknik heyet geldiğini söyledi.

Bir hafta süreyle Kış Eğitim faaliyetlerini yürüteceklerini ifade eden Çağlayan, "Bu eğitim Muş Alpaslan Üniversitesi ve kurtik dağının Çavuştepe mevkisin de gerçekleşecek. Sporcular bir hafta burada teorik ve pratik eğitim alacak alacaklar. Türkiye Dağcılık Federasyonu belli bir periyot üzerinde eğitim veriyor. Gelen dağcılarımız yaz eğitimlerini bitirmişler. İkinci adımı olan kış gelişim eğitimini burada alacaklar. Bundan sonra bu aşamayı geçerlerse ileride kar-buz eğitimi dediğimiz başka bir eğitim var onu alacaklar, ondan sonra ise arama kurtarma eğitimine başlayacaklar. 8 aşamadan sonra dağcılık eğitimlerini bitirmiş oluyorlar ”diye konuştu

Çağlayan, “ Dağcılık bir spor dalı ayni zamanda bir yaşam. Burada dağcılığı tam tekniği ile, her şeyi ile öğrenmek isteyen sporcular bu faaliyete katılıyor. 8 aşamadan geçen sporcular Dağcılık Eğitim Bitirme Sertifikası alıyorlar. Ayrıca dağda meydana gelen bir kazada dağcılarımız arama kurtarma eğitimi aldıkları için müdahale edebilecek yeteneğe sahip oluyorlar." dedi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü Hakan Uğur’de,  Türkiye’nin çeşitli illinden gelen yaklaşık 135 sporcuyla bir hafta boyunca kış gelişimi ile ilgili eğitim yapacağız. Bardaki temel amaç sporcuları bir sonraki kampa hazırlayabilmek. Daha önceki kampta kış temel eğitimi almış sporcularımız bunun bir üst seviyesi olan kış gelişim eğitimine geliyorlar ve bir hafta boyunca biz onlara hayata nasıl kılınır, doğada tek başına nasıl kalınabilir, mahsur kaldığımızda neler yapacağız, bir çığ parkuru geçilirken, nasıl geçeceğiz orda bir çığ tehlikesi olduğunda nasıl anlayacağız. Bunların tamamını sporcularımıza anlatıp bunları uygulama ve teorik sınavlarından sonra başarılı olan sporcularımızı bir üst kampa hazırlayacağız. Başarılı olmayan sporcularımız ise bir sene beklemek suretiyle daha sonra yine ayni kampa alıp bir üst kampa geçebilecekler. Temel amaç Türkiye Dağcılık federasyonu vizyonu dağcılık sporunu her yere yaymak ve eğitimli bir sporcu kitlesi oluşturmaktır. İfadeler kullandı  

Aydın Doğa Spor Kulübü adına kampa katılan Serkan Öztürk de, Kış Gelişim kampı için Muş'ta olduklarını ifade ederek, "tam olarak 6 gece, 7 gündüz buradayız. Üniversite yerleşkesi içerisinde çadırlarımızı kurduk Yaşamımıza çadırda devam edecek. 6 gün boyunca burada, kış koşullarında kış dağcılığını pekiştirmek adına, temel eğitimde aldığımız eğitimleri pekiştirmek adına ve ileri seviyede bir şeyler öğrenmek adına buradayız" dedi

Kampa İzmir'den katılan ev hanımı olduğunu söyleyen Gülgün Çimen ise, "Kış temel eğitimimizi bitirdik şimdi gelişim eğitimindeyiz. Umarım keyifli, güzel bir eğitim alacağız." diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
Ezeli rakipler bu hafta sonu karşı karşıya geliyor. BAL Ligi 1. Grupta yer alan il temsilcimiz Muş Menderes Spor aynı grupta yer alan komşu il takımımız Bitlis Özgüzeldere spor ile karşılaşıyor. Maç Pazar günü saat 13:00´da. İl temsilcimiz 7 puanla 11. Sırada, Bitlis Özgüzeldere spor ise 16 puanla 11.sırada yer alıyor.
UĞURLU ÖĞRENCİLERDEN BİR BAŞARI DAHA!
UĞURLU ÖĞRENCİLERDEN BİR BAŞARI DAHA!
2018-2019 Eğitim Öğretim yılı okul sporları kapsamında Muş Yeni Spor Salonunda yapılan Liseler Arası Masa Tenisi il seçmesinde Genç Erkekler Kategorisinde Muş Uğur Lisesi öğrencileri takım olarak il Birincisi oldu
ÜNİVERSİTEDEN ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERE SPORTİF DESTEK
ÜNİVERSİTEDEN ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERE SPORTİF DESTEK
Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü, 2. Sınıf öğrencileri, “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Muş Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen Mobil Gençlik Organizasyonuna katıldı.
ÖĞRENCİLER SU SPORLARI ŞENLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
ÖĞRENCİLER SU SPORLARI ŞENLİĞİNDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Öğrencileri Murat Köprüsü´nde rafting ve kano heyecanı yaşadı.
YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİNDEN "KİMSESİZİN KİMSESİ OLALIM" PROJESİ
YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİNDEN "KİMSESİZİN KİMSESİ OLALIM" PROJESİ
Kalkınma Bakanlığı ve Muş Valiliği tarafından geçerlilik kazanan ve Muş Yetiştirme Yurdu Mezunları Derneği tarafından yürütülmekte olan "Kimsesizin Kimsesi Olalım" projesi kapsamında Balıkesir, Çanakkale ve İstanbul illerine geziler düzenlendi.
BESYO 2020 HEDEFLERİNE KARARLI ADIMLARLA İLERLİYOR
BESYO 2020 HEDEFLERİNE KARARLI ADIMLARLA İLERLİYOR
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzun (BESYO), 2020´de Spor Bilimleri Fakültesine dönüşmesi hedefine yönelik çalışmalar kapsamında, geçen yıl aktif hâle geçirilen Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Anabilim Dalının kurulmasına onay alındı ve Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Tezsiz Yüksek Lisans Programının açılması için müracaat edildi.
MUŞLU SPORSEVERLERE DESTEK ÇAĞRISI
MUŞLU SPORSEVERLERE DESTEK ÇAĞRISI
Menderes spor kulübünden takıma destek çağrısı. 12 Bingöl spor ile oynadığı maçta 1 puanla dönen il temsilcimizin kulüp yönetimi tarafından hafta sonu Diyarbakır Yol spor ile oynanacak maç öncesi Muşlu sporseverlere takıma destek çağrısı yapıldı. Menderes spor kulübü başkanı Maşallah Kandemir Genç ve hedefleri olan futbolculardan oluşan bir takım kurduklarını belirtirken, başarısı için zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.
MUŞ´TAKİ HAKEMLERDEN 2024 MESAJI
MUŞ´TAKİ HAKEMLERDEN 2024 MESAJI
Muş ili hakemleri ve gözlemcileri 2018-2019 Futbol Sezonuna merhaba dedi. Şehir stadyumundan düzenlenen törende, 27 Eylül´de açıklanacak olan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına ülkemizin ev sahipliği yapması bakımından pankart açarak seslerini duyurmaya çalıştılar.
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
Muş´ta faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüplerine, Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı Kapalı Spor Salonunda malzeme dağıtımı yapıldı.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
Muş Durumu

"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu