TEKSTİL FABRİKALARI İŞ GÖÇÜNÜ ENGELLİYOR
Sungu Beldesinde kurulan tekstil fabrikaları sayesinde birçok kişi istihdam edildi. Üretilen ürünler ise İspanya, Almanya ve Danimarka gibi Avrupa ülkelerine ihracat ediliyor
Tarih: 31.7.2017 10:40:06/ 256okunma / 0yorum

Muş İl Özel İdaresince merkeze bağlı Sungu Beldesi’nde yapımı halen devam eden tekstil kent, işsiz gençlerin umudu oldu. Beldede kurulacak olan 7 adet fabrikada yaklaşık 1500 kişi istihdam edilecek. 2 yıl önce belde belediyesine ait lojmanların tekstil fabrikasına dönüştürülmesi ile yaklaşık 300 kişi istihdam edildi. Tamamlanacak olan fabrikalar sayesinde işsizliğin büyük bir ölçüde önüne geçileceği belirtildi.

Belediye lojmanlarının tekstil için dönüştürülmesi sonucu faaliyete başlayan fabrikada üretilen ürünler İspanya, Almanya ve Danimarka gibi Avrupa ülkelerine ihracat ediliyor. Şuanda faaliyet gösteren fabrika işlemecisi Nizamettin Çığırtaş, 6 fabrikasının faaliyete geçmesi ile yaklaşık olarak 2 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.

“MUŞ CİDDİ YATIRIMLARA EV SAHİPLİĞİ YAPABİLECEK KAPASİTEDE”

Muş’ta tekstil alanında çok güzel yatırımların yapılabileceğini ifade eden Çığırtaş, “Genel merkezimiz İzmir'de bulunmaktadır. Ürünlerimiz Avrupa'nın çeşitli ülkelerine gidiyor. Bu tür firmaların Muş ilinde daha çok fazla olması en büyük temennimiz. İnşallah bunu da en kısa süre içerisinde başaracağız. Bunun için gerekli çalışmaları büyüklerimizde yapıyor zaten. Kamu kuruluşları da çeşitli yardımlarda bulunuyorlar, destekte bulunuyorlar bizler için. Hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

“BİRÇOK GENCİMİZ İŞ SAHİBİ OLDU VE OLACAK”

Sungu beldesinde başlatılan tekstil fabrikaları sayesinde birçok genç ve yetişkin bireyin istihdam edileceğini ve bu sayede bir nebzede olsa işsizliğin önüne geçileceğini belirten Belediye Başkanı Bedrettin Çetin, de çalışmaların aralıksız devam ettiğini kaydetti.

Muş’ta hemen her ailede en az 10 bireyin olduğunu ve bir bireyin istihdam edilmesiyle binlerce ailenin fayda göreceğinin altını çizen Başkan Çetin, şunları söyledi: “Muş Sungu Beldesi'nde tekstil fabrikasının ilk adımını bu fabrikayla atmış olduk. Şuan itibariyle Sungu Belediye Binası'nın hemen arka tarafında bulunan eski bir binamızı tekstil fabrikasına çevirdik. Şuanda bu fabrikamızda 100 kişi çalışıyor. Bunun akabinde tekstil kentti de biz beldemize kazandırdık. 6 tane tekstil fabrikamız yapılmış, oda en kısa sürede hayata geçirilecek, açılışları yapılacak. Yeni fabrikalarımıza da eleman alımı yapılacaktır.

Tamamıyla faaliyete geçtiği zaman bu 6 tane fabrikada 2 bine yakın personele, gençlerimize iş sahasını, iş imkanını istihdam etmiş olacağız. Muş ilimizin aile yapısı gençten oluşarak, baya kalabalık. Her ailenin ortalama sayısı 10 civarındadır. Ailelerin nüfusu genç ağırlığında. Buda her aileden, her evden bir tane genç işe girerse o bir evin idaresini, geçimini sağlamış olur.”

“İSTANBUL VE DİĞER ŞEHİRLERDE İŞ ARAMAKTAN KURTULDUK”

Fabrikada çalışan işçiler ise daha önce iş için İstanbul ve diğer büyük şehirlere gitmek zorunda kaldıklarını ve Muş’ta sağlanan iş imkanları sayesinde dış illere gitmekten kurtulduklarını aktararak “Daha önce biz İstanbul ilinde çalışıyorduk. İstanbul'da biz yıllarca çalıştık, baya bir zamanımız geçti oralarda. Çok şükür şuanda Muş'tayız, kendi memleketimizdeyiz. Kendi memleketimizde çalışıyoruz, ekmeğimizi kendimiz kazanıyoruz. Bu bizim için çok dezavantajdır. Yapana da, yaptırandan da Allah razı olsun” şeklinde konuştular.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Döviz kurlarındaki artıştan dolayı müteahhitlerin yaşadığı sorunlara değinen Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, fiyat farkının ödenmesi kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi sıkıntılardan kurtulmasına vesile olacağını kaydetti.
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Enflasyonla Mücadele Programına tam destek verdi. Ülkenin içinden geçtiği durumun önemli olduğunu ve herkesin aynı hassasiyetle davranması gerektiğini belirten Koç, üyelerle birlikte el ele vererek bu zorlu süreçten çıkacaklarını kaydetti.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle bu konuda gerekenin yapılması talimatı verildi.
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
Muş´ta Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle kurulan tekstil firması, ürünlerini Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Japonya, Çin, Hindistan ve Pakistan´a ihraç ediyor.
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, nefes kredisiyle ilgili olarak banka müdürleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Banka müdürlerinin nefes kredisi konusunda hassasiyet göstermesi ve başvuruda bulunan üyelerin işlemlerini kısa sürede tamamlaması için ortaklaşa çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
Konutta indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un katılımıyla gerçekleştirilen toplantı kapsamında başladı. Kampanyada faiz oranı yüzde 0.98´e çekildi. 31 Ekim´e kadar sürecek kampanyaya 100 bin konut dahil
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İş kurana ve işini büyütmek isteyene devletten 150 bin liraya kadar destek var. Desteğin 50 bin lirası karşılıksız yani hibe, 100 bin lirası ise faizsiz kredi olarak veriliyor.
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından genç girişimcilere verilecek olan prim teşviklerinin ayrıntıları belli oldu.
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürü Kenan Mergen, ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun çözümü için uygulamaya geçirdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni girişimcilik dest
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu