11.KALKINMA PLANI DOĞU ANADOLU BÖLGESİ İSTİŞARE TOPLANTISI ERZURUM´DA YAPILDI
Muş Valisi Aziz Yıldırım, 11.Kalkınma Planı Doğu Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı´na katıldı. 11. Kalkınma Planı Doğu Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı Erzurum´da Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın Başkanlığı'nda gerçekleştirildi.
Tarih: 24.3.2018 21:52:04/ 232okunma / 0yorum

Toplantıya Erzurum, Muş olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerden vali, belediye başkanları, üniversite rektörleri, ticaret ve sanayi odaları ve borsa başkanları katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda bir konuşma yapan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan; "Toplantı salonunda 120 ya da 130 kişi var. Her bir arkadaşa söz düşecek şekilde konuşma ayarlarsınız. Gerekirse toplantı saat 17.00'de bitmez, uzayabilir. Bir sonraki uçakla da gidebiliriz. Ben sizlerin resmi olarak teşekkürlerden çok, doğrudan kitabın ortasından konuşarak, sorun ve çözüm odaklı yaklaşım içinde olmanızı arzu ediyorum.

Kalkınma Bakanlığı olarak 15-16 aydır 11'inci Kalkınma Planı hazırlıklarını sürdürüyoruz. Bu planda katılımcılığa önem veriyoruz. Bu plan sadece Kalkınma Bakanlığı'nın sadece diğer bakanlıklarımızın, hükümetin planı değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, 81 milyon vatandaşımızın planı. O nedenle ilk kez bir plan çalışmasında biz yerel düzeyde çalışmalar yapmayı istedik ve dedik ki her bir ilimizin öncelikleri nedir, o ilin bölgenin gelişmesi kalkınması için neler yapmamız gerekiyor, somut olarak yerinde görelim, dinleyelim. Planı hazırlarken vatandaşların, STK'ların, özel kesimin, kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirelim düşüncesiyle hareket ettik. Bugüne kadar 81 ilimizde her bir ilimizde 3 ayrı toplantı olmak üzere teknik düzeyde bürokrat arkadaşlar toplantılar yaptı. Gençlerle, kadınlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla buluştular. O illerin önceliklerini tespit etmeye çalıştılar. Bunları tamamladıktan sonra bölge düzeyinde o bölgedeki illerin valilerini, rektörlerini belediye başkanlarını, ticaret sanayi, borsa, esnaf, ziraat odası başkanlarının katılımıyla toplantı yaparak bölgenin nihai yaklaşımını ortaya koyalım istedik. İstişare toplantılarının ilkini Denizli'de Ege Bölgesi için yaptık ve ikincisini de Erzurum'da Doğu Anadolu Bölgesi için gerçekleştiriyoruz.

Bu çalışmaların ışığında 76 farklı 11'inci Kalkınma Planı için özel ihtisas komisyonu gurupları oluşurduk. Bu özel ihtisas komisyonunda 3.550 akademisyen, STK temsilcileri, özel sektörden temsilciler, kamudan temsilciler katıldı. Bu komisyonlar çalışmalarını tamamladı. Raporlarını da Kalkınma Bakanlığımıza sundu. Bunun dışından TBMM'de Plan Bütçe Komisyonu ve Tarım Komisyonu üyeleriyle bir araya geldik, onların da görüş, düşüncelerini aldık. Milletvekillerimizin görüş ve önerilerini önümüzdeki günlerde alacağız. Kalkınma Bakanlığımızın web sitesinde 11'inci Kalkınma Planı'nda nelerin yer almasını istiyorsunuz, sorusunu sorarak vatandaşlarımızın da katkısını almak istedik. Çok sayıda sorularımıza bugüne kadar cevap aldık. 20 bin üzerinde vatandaşımız kapsamlı olarak cevaplar verdi. Tamamıyla katılımcı ve aşağıdan yukarı planlama anlayışının tesis edilmesini sağlayan bir yaklaşımı kalkınma planında ortaya koyuyoruz. Sizden beklentimiz şu; nasıl bir plan istiyoruz, bu planın içerisinde öncelikle neler yer almalıdır? Özele inersek, Doğu'ya yönelik bu planda zikredilmesi gereken hususlar var mıdır, ne tür önerileriniz var, bunları sizlerden almak istiyoruz. Yaşadığınız sorunlara da değinebilirsiniz, çözümüne yönelik yer almasını istediğiniz hususlar varsa da onları sizden dinleyeceğiz. 15 yılda yapılan altyapı yatırımlarıyla bölgenin önünü açtık. Gerçekten Doğu Anadolu Bölgesi, dışarı açılmaya başlamıştır. Bölgede canlılık başlamıştır, güçlü bir alt yapı oluşmuştur. Bundan sonraki süreçte altyapıyı güçlendirip, bölgenin kuzey güney bağlantılarını daha sağlam hale getirip, hızlı bir şekilde denize ulaşımını sağlayan altyapıları gerçekleştiriyoruz. Bunları sizler de görüyorsunuz.

Hangi ilimize gidersek gidelim önemli gelişmeler olduğunu görüyoruz. Arkadaşlar, Van’a 500 bin üzerinden İran'dan gelen turist sayısı, Erzurum'a gelen turist sayısının 200 bin üzerinde olduğunu söyledi. Hedefimiz 2 milyon turiste ulaşmak. Hep birlikte ulaşacağız. O kadar güzel tarihi doğal güzellikler var ki bunu biz sonuna kadar değerlendireceğiz ve şunu göreceğiz, son 15 yılda Doğu Anadolu Bölgesi müthiş bir gelişme ve kalkınma göstermiştir. Kalkınma hızı yüksektir, bundan sonraki süreçte daha da artacaktır. Bunu hep birlikte göreceğiz. Altyapıya yönelik ciddi yatırımlar yaptık Bundan sonra ticaretin, hizmet sektörünün gelişmesi, sanayi altyapısının güçlendirilmesi konusunda yatırımlar, adımlar atılacak. Bu bölgenin diğer bölgelerden hiçbir farkı olmayan, hatta diğer bölgelerini geçebilecek gelişmişlik açısından potansiyele sahip olduğunu ifade etmek istiyorum. Doğu Anadolu'dan çok umutluyuz. İnşallah önümüzdeki süreçte işbirliği halinde valilerimiz, belediye başkanlarımız, sanayi ticaret odaları, esnaf odaları başkanlarımız bütün halde bu bölgenin kalkınması gelişmesi için yoğun çabamızı sürdüreceğiz. Bundan sonraki süreçte en fazla önem vermemiz gereken husus iyi yönetişim anlayışıdır. Güçlü bir altyapıya sahibiz, güçlü bir potansiyele sahibiz. Ne gerekiyor? İyi bir organizasyon, iyi bir işbirliği, iyi bir dayanışma sağlandığında bölgenin kalkınması, gelişmesi hızlanacaktır. Terörle mücadele çok önemli bir mesafe alındı. Bu mücadeleyi sürdürürken ekonomiyi güçlendirmeyi, büyütmeyi ve daha da ileri noktalara götürme çabalarımızı sizlerde görüyorsunuz. 2017 yılında tüm dünyayı şaşırtan, uluslararası kuruluşları, uluslararası birçok enstitüyü şaşırtan büyüme performansı gösterdik. 7 üzerinde bir büyümü performansı yakalamış durumdayız. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer alıyor. Türkiye, Çin ve Hindistan'la birlikte yüksek büyüme gösteren ülkelerin başında geliyor. Baktığınızda sağlıklı bir büyüme olduğunu görüyoruz. Büyümeye hem talebin hem de yatırımların hem de net ihracatın pozitif katkı verdiği bir dönemi yaşıyoruz. Alt sektörler itibarıyla hemen hemen her alanda Türkiye'nin büyüme performansını sürüdüğünü görüyoruz. Bu ise kapsayıcı ve sağlıklı bir büyümeyi işaret etmektedir. Birlikte büyüyecek, güçlenecek ve kalkınmayı sağlayacak, el ele omuz omuza vermeliyiz. Bu mücadeleyi birlikte gerçekleştirmeliyiz." dedi. Toplantı katılımcıların görüş ve önerilerinin alınmasıyla devam etti.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Döviz kurlarındaki artıştan dolayı müteahhitlerin yaşadığı sorunlara değinen Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, fiyat farkının ödenmesi kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi sıkıntılardan kurtulmasına vesile olacağını kaydetti.
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Enflasyonla Mücadele Programına tam destek verdi. Ülkenin içinden geçtiği durumun önemli olduğunu ve herkesin aynı hassasiyetle davranması gerektiğini belirten Koç, üyelerle birlikte el ele vererek bu zorlu süreçten çıkacaklarını kaydetti.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle bu konuda gerekenin yapılması talimatı verildi.
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
Muş´ta Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle kurulan tekstil firması, ürünlerini Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Japonya, Çin, Hindistan ve Pakistan´a ihraç ediyor.
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, nefes kredisiyle ilgili olarak banka müdürleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Banka müdürlerinin nefes kredisi konusunda hassasiyet göstermesi ve başvuruda bulunan üyelerin işlemlerini kısa sürede tamamlaması için ortaklaşa çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
Konutta indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un katılımıyla gerçekleştirilen toplantı kapsamında başladı. Kampanyada faiz oranı yüzde 0.98´e çekildi. 31 Ekim´e kadar sürecek kampanyaya 100 bin konut dahil
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İş kurana ve işini büyütmek isteyene devletten 150 bin liraya kadar destek var. Desteğin 50 bin lirası karşılıksız yani hibe, 100 bin lirası ise faizsiz kredi olarak veriliyor.
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından genç girişimcilere verilecek olan prim teşviklerinin ayrıntıları belli oldu.
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürü Kenan Mergen, ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun çözümü için uygulamaya geçirdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni girişimcilik dest
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Affetmek, zaferin zekâtıdır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu