MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN ŞEKER FABRİKASI AÇIKLAMASI
Adalet ve Kalkınma Partisi Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine yönelik açıklamalarda bulunarak ´´Muş alıcı bulur mu bulmaz mı? Henüz onu da bilmiyoruz” dedi
Tarih: 4.3.2018 12:26:05/ 238okunma / 0yorum

Adalet ve Kalkınma Partisi Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine yönelik söylemlere cevap verdi. Şimşek, ofisinde yerel ve yaygın basın mensupları ile bir araya geldi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak Muş Şeker Fabrikasının satışı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Şimşek, fabrika satışından yana olmadığını ve özelleştirme şartlarının okunmasını önerdi.

“ELBETTE Kİ ŞEKER FABRİKASI GÖZBEBEĞİMİZ”

Şeker Fabrikası’nın önemini ve Muş’a olan katma değerinin bilincinde olduklarını belirten Şimşek, 5 yıllık dene sürecinin olduğunu ve demirbaşların satılmayacağını söyledi. Şeker fabrikasının alıcı bulup bulmayacağının halen belli olmadığını ifade eden Şimşek, “Kesinlikle ben bu fabrikamızın özeleştirilmesini istemeyen bir vatandaş olarak söylüyorum. Hatta biz bunu özelliklede hükümet büyüklerimize muşumuzu bu konudan muaf tutabilir miyiz diye aktardık. Ama Şeker A.Ş.’nin küçülmesi hatta Şeker A.Ş‘nin giderek zaman içerisinde belki marjinal bir duruma gelmesi dünya global düzeni ve piyasaları içerisinde şeker üretiminin farklılaşması, bunla ilgili kotaların gelmesi, özeleştirme kapsamında olduğu için fabrikaların büyütülmemesi, iyileştirilmemesi, yatırım yapılmaması, revizyonun olmaması bizim fabrikamız içinde etkili olmuştur. Bu konu hükümetimizin bir kararıydı. Şimdide bu kararını uyguluyor. Muş bu konuda alıcı bulur mu, bulmaz mı, satılır mı, satılmaz mı, zaman içersin de bekleyip hep birlikte göreceğiz” dedi.

“MEVSİMLİK ÇALIŞANLAR DAHİ HİÇBİR ŞEKİLDE MAĞDUR EDİLEMEYECEK”

Özelleştirme ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat bu özelleştirmenin farklı boyutları da var. Bu güne kadar gördüğümüz özelleştirmeler gibi değil. Bir kere taşınmazların satılmaması, şu anda 2017 yılı içerisinde aldığımız kota kadar çiftçi üretim yaptığı zaman bu pancarı alım mecburiyeti, 5 yıllık bir deneme süresinin oluşması, içerisindeki mevsimlik işçilerin dahi işsiz kalmaması, bu süre içerisinde şartnameye konulan eğer işletme özelleştirme olsa dahi belli yeniliklerin alıcı kişi tarafından yaptırılması şeklinde olacaktır. Bunlara baktığımızda 5 yıl sonra işçilerle birlikte, pancar alımı ile birlikte fabrikanın büyümesi ve kar elde etmesi, bunu alan firmanın da bunu görmesi sonucunda şeker fabrikası devredilecektir. Ayrıca taşınmazlarda satılmıyor, devletin malıdır.”

“MUŞUN HER ÇAKIL TAŞI BİZİM İÇİN KIYMETLİDİR”

Muş’a yatırım getirmek ve vatandaşa hizmet etmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını kaydeden Şimşek, “Vatandaşımızın memnuniyeti bizim için birinci derecedir. Diğer taraftan 2000 yılında alınan bir karar, bizim itirazlarımızdan çok daha önce alınan bir karardır. Bu güne kadar uzamıştır ve artık bunun daha da uzaması hükümetin ve kamunun aleyhinedir. Geçen yıl yaklaşık olarak bizim şeker fabrikamız 29-30 milyon TL bir zarar etmesi de özelleştirilmesinde etkili olmuştur. Biz bu konuyu takip edeceğiz. Bu konu hakkında vatandaşımızın taleplerini, duygularını her zaman hükümet büyüklerimizin karşısında dile getiriyoruz. Ama takdir edin ki bu bir hükümet programıdır. Biz her aşamasında bu konuyu takip edeceğiz. Bu özelleştirme inşallah vatandaşımız ve kamu lehine olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İl Başkanı Rahmettulah Yaktı ile birlikte şeker fabrikası genel müdürüne gittiklerini de ifade eden Şimşek, “durumu izah ettik, ancak şu anda yapacak bir şey yok. Fakat bilinmelidir ki kimse mağdur edilmeyecek, satış kamunun lehine olacak” şeklinde konuştu.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Döviz kurlarındaki artıştan dolayı müteahhitlerin yaşadığı sorunlara değinen Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, fiyat farkının ödenmesi kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi sıkıntılardan kurtulmasına vesile olacağını kaydetti.
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Enflasyonla Mücadele Programına tam destek verdi. Ülkenin içinden geçtiği durumun önemli olduğunu ve herkesin aynı hassasiyetle davranması gerektiğini belirten Koç, üyelerle birlikte el ele vererek bu zorlu süreçten çıkacaklarını kaydetti.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle bu konuda gerekenin yapılması talimatı verildi.
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
Muş´ta Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle kurulan tekstil firması, ürünlerini Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Japonya, Çin, Hindistan ve Pakistan´a ihraç ediyor.
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, nefes kredisiyle ilgili olarak banka müdürleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Banka müdürlerinin nefes kredisi konusunda hassasiyet göstermesi ve başvuruda bulunan üyelerin işlemlerini kısa sürede tamamlaması için ortaklaşa çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
Konutta indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un katılımıyla gerçekleştirilen toplantı kapsamında başladı. Kampanyada faiz oranı yüzde 0.98´e çekildi. 31 Ekim´e kadar sürecek kampanyaya 100 bin konut dahil
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İş kurana ve işini büyütmek isteyene devletten 150 bin liraya kadar destek var. Desteğin 50 bin lirası karşılıksız yani hibe, 100 bin lirası ise faizsiz kredi olarak veriliyor.
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından genç girişimcilere verilecek olan prim teşviklerinin ayrıntıları belli oldu.
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürü Kenan Mergen, ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun çözümü için uygulamaya geçirdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni girişimcilik dest
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş Durumu

İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu