MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNİYET TÖRENİ
Muş Alparslan Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı mezuniyet törenlerinin ikincisi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi mezunları için Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı. Törene Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Genel Sekreter Öğr. Gör. Harun Dem
Tarih: 29.5.2018 15:39:26/ 116okunma / 0yorum

Muş Alparslan Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı mezuniyet törenlerinin ikincisi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi mezunları için Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı. Törene Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Genel Sekreter Öğr. Gör. Harun Demir, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törenin açılış konuşmasını Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Abdulla yaptı. Çiçeği burnunda mühendislere çalışma hayatlarında başarılar dileyen Abdulla, fakültenin gelişiminde payı olan bütün akademik ve idari personele de gayretlerinden ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. Abdulla’nın ardından sahneye davet edilen Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Zeydin Pala, “Beş yıl önce hazırlık eğitimiyle başlayan ve ardında 4 yıl devam eden eğitim-öğretim sürecimizin şimdilik sonuna geldik. Şimdilik diyoruz çünkü öğrenme; beşikten mezara kadar devam eden bir süreçtir.” dedi. Bilgisayar Mühendisliği gibi teknolojik bir alanda çalışanların sürekli kendilerini yeni teknolojiler ile güncel tutmaları gerektiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Pala, “Şüphesiz geçen süre zarfında; birçok zorlukla karşılaştık. Tüm bunlara rağmen mutluyuz. Çünkü sizleri mezun aşamasına getirmek, azimle, bin bir zorlukla fakat kararlılıkla sizleri okutan aileleriniz ve sizler kadar, bizleri de mutlu etmiştir.” diye konuştu.

“Çalışmayı bıraktığınız an deşarj olan pil gibi tükenirsiniz.”

Dr. Öğr. Üyesi Pala sözlerini şöyle sürdürdü: “Beş yıllık süre zarfında elbette çok şeyler öğrendik. Ancak öğrendiklerimizi zamanı ve yeri geldikçe ortaya koymak ve onlardan istifade etmek için, bundan sonra da çalışmalarınızın kesintisiz devam etmesi gerekmektedir. Bu meslek gevşeklik kabul etmez. Çalışmayı bıraktığınız an deşarj olan pil gibi tükenirsiniz. Bilgisayar mühendisliği, sürekli gelişen, yenilenen teknolojiler ile bağlantılı olduğundan yeni mezun bilgisayar mühendisinin ‘ben artık mühendis oldum’ düşüncesinden vazgeçip daha yüksek bir tempoyla, aşkla, şevkle ileriye dönük, çalışacağı sektöre yönelik eksiklerini giderip çalışması gerekmektedir. Kodlama bir bilgisayar mühendisi için önemlidir. Bir bilgisayar mühendisinin kafasında iyi derecede güncel bir programlama dili mutlaka olmalıdır. En iyi kodlamayı yapabilmeniz, temel dileğimizdir. Bununla birlikte bilgisayar mühendisliği, kesinlikle kodlamadan daha fazlasıdır. Kodlamadan daha fazlasından murad, kodlama öncesi ve kodlama sonrası aşamalardır.

 “Yolumuza kararlılıkla, çalışkanlıkla ve azimle devam etmeliyiz.”

Kodlama öncesinde; problemin anlaşılması ve algoritmanın kurulması vardır. Bununla beraber algoritması elde edilen problemin hangi veri yapısıyla çözüleceği ve en sonunda hangi programlama dilinin tercih edileceği konusu da kodlama öncesi bilinmesi gereken şeylerdendir. Bunların en iyi şekilde öğrenilmesi, varsa eksikliklerin süratle tamamlanması gerekmektedir. Kodlama sonrasında ise test ve bakım işleri sizi bekliyor olacaktır. Yazılan kodun istenen/beklenen işlevi yerine getirip getirmediği hususu, bu aşamada bir kalite problemi olarak çözülür. Geçmişte her alanda dünyayı ilimle irfanla yöneten şanlı ecdadımızın mirasçıları olarak, geleceği görmek için geçmişe bakmak hususunu aklımızdan çıkarmadan yolumuza kararlılıkla, çalışkanlıkla ve azimle devam etmeliyiz. Konuşmama son verirken sizleri en derin duygularımla selamlar; gözlerinizin hakikate bir nebze açılacağı bu ilk adımda daha bir şevkle çalışmaya teşvik eder; vatan-millet-memleket için faydalı ve onurlu birer fert olmanızı dilerim.”

Konuşmaların ardından fakülte başarı sıralamasında ilk üçe giren öğrencilere diplomalarının ve hediyelerinin takdim edilmesine geçildi. Fakülte üçüncüsü Veysi Ocak’a diplomasını ve hediyesini Prof. Dr. Cevad Selam verdi. Fakülte ikincisi Akın Arslan diplomasını ve hediyesini Prof. Dr. Refik Abdulla’dan alırken, fakülte birincisi Orhan Özkan’a diplomasını ve hediyesini Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat takdim etti. Hatıra fotoğrafı çekimi ile devam eden mezuniyet töreni, Kongre ve Kültür Merkezinin önündeki kep atma seremonisi ile sona erdi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yeni eğitim sezonu ile birlikte okul aile ve çocuk üçgeninde yeni bir projeye imza atılacağını söyledi.
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Türk Telekom İlkokulu/Ortaokulundaki “Kapsayıcı Eğitim Semineri” Çalışmalarına katıldı.
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
İlk öğrencilerini bu sene kabul eden Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokullarında (MYO), 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak yeni akademik yıl için son hazırlıklar tamamlandı. Varto MYO öğrencileri bu sene, Külliyede öğrenim görecek.
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı (MUŞVAK), kendisi, annesi ya da babası Muşlu olan lisans öğrencilerine burs veriyor
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
Okulların 17 Eylül´de açılacak olmasıyla birlikte velileri alışveriş telaşı sardı. Defterden kitaba, giyimden ayakkabıya kadar yapılacak okul alışverişinin ekonomiye 2,5 milyar dolarlık canlılık getirmesi beklenirken, veliler de en az 350 liralık bir masrafı üstlenmek zorunda kalacak.
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
Milyonlarca öğrenci üniversiteli olmanın heyecanını yaşarken, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu da yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını alıyor. 3 Eylül Pazartesi günü başlayan KYK yurt başvuruları, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine e-Devlet üzerinden alınıyor ve 10 Eylül Pazartesi günü saat 23.59´da sona eriyor.
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesinde, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucu kayıt süreci devam ediyor
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile üniversite kayıt işlemleri hakkında internet sitesinden bir duyuru yayınladı.
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, MŞÜ Yaz Okulunda görev alan eğitmenlere Teşekkür Belgesi takdim etti
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu