MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNİYET TÖRENİ
Muş Alparslan Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı mezuniyet törenlerinin ikincisi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi mezunları için Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı. Törene Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Genel Sekreter Öğr. Gör. Harun Dem
Tarih: 29.5.2018 15:39:26/ 274okunma / 0yorum

Muş Alparslan Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı mezuniyet törenlerinin ikincisi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi mezunları için Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı. Törene Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Genel Sekreter Öğr. Gör. Harun Demir, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törenin açılış konuşmasını Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Abdulla yaptı. Çiçeği burnunda mühendislere çalışma hayatlarında başarılar dileyen Abdulla, fakültenin gelişiminde payı olan bütün akademik ve idari personele de gayretlerinden ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. Abdulla’nın ardından sahneye davet edilen Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Zeydin Pala, “Beş yıl önce hazırlık eğitimiyle başlayan ve ardında 4 yıl devam eden eğitim-öğretim sürecimizin şimdilik sonuna geldik. Şimdilik diyoruz çünkü öğrenme; beşikten mezara kadar devam eden bir süreçtir.” dedi. Bilgisayar Mühendisliği gibi teknolojik bir alanda çalışanların sürekli kendilerini yeni teknolojiler ile güncel tutmaları gerektiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Pala, “Şüphesiz geçen süre zarfında; birçok zorlukla karşılaştık. Tüm bunlara rağmen mutluyuz. Çünkü sizleri mezun aşamasına getirmek, azimle, bin bir zorlukla fakat kararlılıkla sizleri okutan aileleriniz ve sizler kadar, bizleri de mutlu etmiştir.” diye konuştu.

“Çalışmayı bıraktığınız an deşarj olan pil gibi tükenirsiniz.”

Dr. Öğr. Üyesi Pala sözlerini şöyle sürdürdü: “Beş yıllık süre zarfında elbette çok şeyler öğrendik. Ancak öğrendiklerimizi zamanı ve yeri geldikçe ortaya koymak ve onlardan istifade etmek için, bundan sonra da çalışmalarınızın kesintisiz devam etmesi gerekmektedir. Bu meslek gevşeklik kabul etmez. Çalışmayı bıraktığınız an deşarj olan pil gibi tükenirsiniz. Bilgisayar mühendisliği, sürekli gelişen, yenilenen teknolojiler ile bağlantılı olduğundan yeni mezun bilgisayar mühendisinin ‘ben artık mühendis oldum’ düşüncesinden vazgeçip daha yüksek bir tempoyla, aşkla, şevkle ileriye dönük, çalışacağı sektöre yönelik eksiklerini giderip çalışması gerekmektedir. Kodlama bir bilgisayar mühendisi için önemlidir. Bir bilgisayar mühendisinin kafasında iyi derecede güncel bir programlama dili mutlaka olmalıdır. En iyi kodlamayı yapabilmeniz, temel dileğimizdir. Bununla birlikte bilgisayar mühendisliği, kesinlikle kodlamadan daha fazlasıdır. Kodlamadan daha fazlasından murad, kodlama öncesi ve kodlama sonrası aşamalardır.

 “Yolumuza kararlılıkla, çalışkanlıkla ve azimle devam etmeliyiz.”

Kodlama öncesinde; problemin anlaşılması ve algoritmanın kurulması vardır. Bununla beraber algoritması elde edilen problemin hangi veri yapısıyla çözüleceği ve en sonunda hangi programlama dilinin tercih edileceği konusu da kodlama öncesi bilinmesi gereken şeylerdendir. Bunların en iyi şekilde öğrenilmesi, varsa eksikliklerin süratle tamamlanması gerekmektedir. Kodlama sonrasında ise test ve bakım işleri sizi bekliyor olacaktır. Yazılan kodun istenen/beklenen işlevi yerine getirip getirmediği hususu, bu aşamada bir kalite problemi olarak çözülür. Geçmişte her alanda dünyayı ilimle irfanla yöneten şanlı ecdadımızın mirasçıları olarak, geleceği görmek için geçmişe bakmak hususunu aklımızdan çıkarmadan yolumuza kararlılıkla, çalışkanlıkla ve azimle devam etmeliyiz. Konuşmama son verirken sizleri en derin duygularımla selamlar; gözlerinizin hakikate bir nebze açılacağı bu ilk adımda daha bir şevkle çalışmaya teşvik eder; vatan-millet-memleket için faydalı ve onurlu birer fert olmanızı dilerim.”

Konuşmaların ardından fakülte başarı sıralamasında ilk üçe giren öğrencilere diplomalarının ve hediyelerinin takdim edilmesine geçildi. Fakülte üçüncüsü Veysi Ocak’a diplomasını ve hediyesini Prof. Dr. Cevad Selam verdi. Fakülte ikincisi Akın Arslan diplomasını ve hediyesini Prof. Dr. Refik Abdulla’dan alırken, fakülte birincisi Orhan Özkan’a diplomasını ve hediyesini Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat takdim etti. Hatıra fotoğrafı çekimi ile devam eden mezuniyet töreni, Kongre ve Kültür Merkezinin önündeki kep atma seremonisi ile sona erdi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
Yaklaşık üç buçuk ay süren eğitim-öğretim döneminin ardından öğrenciler bugün karnelerini alarak iki haftalık yarıyıl tatiline başlıyorlar
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
Bugün sona erecek olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, birinci dönemi dolu dolu geçirdiklerini belirterek, yarıyıl tatiline giren öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
Dünden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle muş Valiliği tarafından eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan projeler ergilendi.
EĞİTİME KAR ENGELİ
EĞİTİME KAR ENGELİ
Muş´ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bugün ara verildi
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) ve Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle sürdürülen Ziraat Mühendislerine yönelik teknik eğitim programının dördüncü oturumunu yaptı.
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Eğitimleri kapsamında kodlama merkezinde öğretmenlerle bir araya gelerek kursun açılışını yaptı
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından verilen farklı eğitim programlarını tamamlayan 180 kişinin sertifika töreni, Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapıldı.
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) "İslâm Düşüncesinde Eleştiri Kültürü ve Tahammül Ahlâkı" konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu