MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNİYET TÖRENİ
Muş Alparslan Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı mezuniyet törenlerinin ikincisi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi mezunları için Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı. Törene Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Genel Sekreter Öğr. Gör. Harun Dem
Tarih: 29.5.2018 15:39:26/ 165okunma / 0yorum

Muş Alparslan Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı mezuniyet törenlerinin ikincisi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi mezunları için Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı. Törene Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Genel Sekreter Öğr. Gör. Harun Demir, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törenin açılış konuşmasını Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Abdulla yaptı. Çiçeği burnunda mühendislere çalışma hayatlarında başarılar dileyen Abdulla, fakültenin gelişiminde payı olan bütün akademik ve idari personele de gayretlerinden ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. Abdulla’nın ardından sahneye davet edilen Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Zeydin Pala, “Beş yıl önce hazırlık eğitimiyle başlayan ve ardında 4 yıl devam eden eğitim-öğretim sürecimizin şimdilik sonuna geldik. Şimdilik diyoruz çünkü öğrenme; beşikten mezara kadar devam eden bir süreçtir.” dedi. Bilgisayar Mühendisliği gibi teknolojik bir alanda çalışanların sürekli kendilerini yeni teknolojiler ile güncel tutmaları gerektiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Pala, “Şüphesiz geçen süre zarfında; birçok zorlukla karşılaştık. Tüm bunlara rağmen mutluyuz. Çünkü sizleri mezun aşamasına getirmek, azimle, bin bir zorlukla fakat kararlılıkla sizleri okutan aileleriniz ve sizler kadar, bizleri de mutlu etmiştir.” diye konuştu.

“Çalışmayı bıraktığınız an deşarj olan pil gibi tükenirsiniz.”

Dr. Öğr. Üyesi Pala sözlerini şöyle sürdürdü: “Beş yıllık süre zarfında elbette çok şeyler öğrendik. Ancak öğrendiklerimizi zamanı ve yeri geldikçe ortaya koymak ve onlardan istifade etmek için, bundan sonra da çalışmalarınızın kesintisiz devam etmesi gerekmektedir. Bu meslek gevşeklik kabul etmez. Çalışmayı bıraktığınız an deşarj olan pil gibi tükenirsiniz. Bilgisayar mühendisliği, sürekli gelişen, yenilenen teknolojiler ile bağlantılı olduğundan yeni mezun bilgisayar mühendisinin ‘ben artık mühendis oldum’ düşüncesinden vazgeçip daha yüksek bir tempoyla, aşkla, şevkle ileriye dönük, çalışacağı sektöre yönelik eksiklerini giderip çalışması gerekmektedir. Kodlama bir bilgisayar mühendisi için önemlidir. Bir bilgisayar mühendisinin kafasında iyi derecede güncel bir programlama dili mutlaka olmalıdır. En iyi kodlamayı yapabilmeniz, temel dileğimizdir. Bununla birlikte bilgisayar mühendisliği, kesinlikle kodlamadan daha fazlasıdır. Kodlamadan daha fazlasından murad, kodlama öncesi ve kodlama sonrası aşamalardır.

 “Yolumuza kararlılıkla, çalışkanlıkla ve azimle devam etmeliyiz.”

Kodlama öncesinde; problemin anlaşılması ve algoritmanın kurulması vardır. Bununla beraber algoritması elde edilen problemin hangi veri yapısıyla çözüleceği ve en sonunda hangi programlama dilinin tercih edileceği konusu da kodlama öncesi bilinmesi gereken şeylerdendir. Bunların en iyi şekilde öğrenilmesi, varsa eksikliklerin süratle tamamlanması gerekmektedir. Kodlama sonrasında ise test ve bakım işleri sizi bekliyor olacaktır. Yazılan kodun istenen/beklenen işlevi yerine getirip getirmediği hususu, bu aşamada bir kalite problemi olarak çözülür. Geçmişte her alanda dünyayı ilimle irfanla yöneten şanlı ecdadımızın mirasçıları olarak, geleceği görmek için geçmişe bakmak hususunu aklımızdan çıkarmadan yolumuza kararlılıkla, çalışkanlıkla ve azimle devam etmeliyiz. Konuşmama son verirken sizleri en derin duygularımla selamlar; gözlerinizin hakikate bir nebze açılacağı bu ilk adımda daha bir şevkle çalışmaya teşvik eder; vatan-millet-memleket için faydalı ve onurlu birer fert olmanızı dilerim.”

Konuşmaların ardından fakülte başarı sıralamasında ilk üçe giren öğrencilere diplomalarının ve hediyelerinin takdim edilmesine geçildi. Fakülte üçüncüsü Veysi Ocak’a diplomasını ve hediyesini Prof. Dr. Cevad Selam verdi. Fakülte ikincisi Akın Arslan diplomasını ve hediyesini Prof. Dr. Refik Abdulla’dan alırken, fakülte birincisi Orhan Özkan’a diplomasını ve hediyesini Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat takdim etti. Hatıra fotoğrafı çekimi ile devam eden mezuniyet töreni, Kongre ve Kültür Merkezinin önündeki kep atma seremonisi ile sona erdi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
Eğitim İzleme Raporu 2017-18, sayılarla eğitimde genel tabloyu gösterdi. Okullulaşma oranı lise düzeyinde yüzde 83,6. Bu oran, Muş´ta yüzde 51, Ağrı´da yüzde 53,5. Türkiye´de örgün eğitimde olması gerekirken açıköğretimde okuyan öğrenci sayısı 332 bin 956
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
Özel Muş Uğur Lisesi öğrencilerinin katılımıyla kan bağışı programı gerçekleşti. Düzenlenen kan bağışı programında Kızılay Genel Sorumlusu İsmail Çelik öğrenciler bilgilendirildi.
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Bölgeye üç yeni yüksek lisans programı daha kazandırdı
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
Çeşitli temaslarla da bulunmak için Muş´a gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Muş Belediyesi´ni ziyaret etti
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat: "Üniversitemizi Dijital Çağa Taşıma Noktasında En Büyük Güvencemiz Kaliteli Akademik ve İdari Personelimizdir."
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Personeline Bilgisayar Ofis Programları Konusunda Eğitim veriliyor.
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) öğrencileri ders programına eklenen iki yeni alanda eğitim almaya başladı.
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
Özel Muş Uğur Lisesi, Organ Bağışı Farkındalık Haftası etkinlikleri düzenlendi
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
Nusret Sarman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda, 2017-2018 eğitim öğretim yılının I. Döneminde “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan okullara Beyaz Bayrakları törenle verildi.
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Muş Durumu

Ali ’ye düşman olan Allah’ a düşman olur.

Hz.Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu