AFRİN ÜZERİNE DÜŞÜNCELER (4): RUSYA VE ABD
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık,
Tarih: 1.3.2018 18:09:51/ 196okunma / 0yorum

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) terör örgütleri YPG/PKK-DEAŞ'a yönelik yürütülen Zeytin Dalı Harekatı’nı ele alarak ‘Afrin Üzerine Düşünceler (4): Rusya ve ABD’ değerlendirmelerinde bulundu

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) terör örgütleri YPG/PKK-DEAŞ'a yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili analizlerde bulundu. Bir önceki yazısında Rusya’yı ele alarak tekrar hatırlatmalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Palabıyık, ABD’yi ele aldı.

Bölgede yaşananlara ABD’nin ‘dur’ diyebilecek durumda olmadığını ifade eden Palabıyık, “Rusya üzerine yaptığımız değerlendirmelere devam edeceğimizi ifade ettiğimiz son yazımızda, Rusya’nın süreç içindeki yerine kısmen değinmiştik. Fakat Suriye hamisi yahut garantörü olarak anılan Rusya’nın, ülkemizin YPG ile çatışma sürecinde hangi adımları attığının bilinmesinin açısından faydalı olacağına dair inancımı hala korumaktayım. Bir yere kadar Rusya’nın yaptıklarına yahut daha fazla yapabileceklerine an itibariyle dur diyebilecek ülkenin artık ABD değil de Türkiye olması tabi ki önemli, bir husus ama katliamvari eylemlerin kabul edilebilirliği mümkün değildir. Elbette, Türkiye işin içinde olmasa yapılan katliamlardan daha fazlası yapılacaktır, Türkiye bu katliamları durdurabilen tek ülkedir. Esas sorun, Suriye’nin geleceğinin çözümlenmemesi sebebiyle devam edecek gibi görünen negatif durumlardır” dedi.

“BİR YANDA NATO MÜTTEFİKİ ABD DİĞER TARAFTA NATO KARŞITI”

“Rusya, garantör ülke olarak Suriye sürecinde ciddi bir role sahip olmaya devam etmektedir” diye kaydeden Yrd. Doç. Dr. Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca Rusya için Suriye, ABD ve onun yanında olanlara karşı bir meydan okuma mücadelesi anlamına da gelmektedir. Sosyalizm ideolojisine karşı oluşturulmuş NATO ittifakına bir meydan okuma olarak kabul edilen Suriye mücadelesi, bu bağlamda Türkiye’yi de zor durumda bırakmaktadır. Bir yanda NATO müttefiki ABD diğer tarafta NATO karşıtı Rusya hala güçlü olarak varlığını sürdürmektedir. ABD’nin yaptıklarına bakıldığı takdirde, Rusya’nın verdiği küresel mücadele işte bu bağlamda Türkiye’yi etkilemektedir. NATO ülkesi olarak Türkiye kendi müttefikleri ile değil “öteki” ile birlikte hareket ediyor görünmekte yahut gösterilmeye çalışılmaktadır. O halde, bizim süreci iki açıdan ele almamız gerekecektir. İlki ABD’nin tavrı, ikinci olarak ise NATO’nun tavrı…”

“ABD’Yİ GİTTİKÇE YALNIZLAŞTIRAN TRUMP, KAVGA ETTİĞİ HERKESİ DÜŞMANI OLARAK KABUL ETMEKTEDİR”

ABD’nin, Rusya’ya bir hamle biçimi olarak kabul ettiği NATO adımları, Suriye sürecinde gittikçe zayıfladığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Palabıyık, “Hatta Filistin meselesinde ABD’nin yaşadığı yalnızlığın bir sonucu olarak bazı ülkelere uygulanan yaptırımlar da, ABD’yi yalnızlaşmaya doğru daha fazla itmiştir. Obama döneminden kalan Suriye süreci hala Trump ile birlikte devam ettirilirken, aynı devamlılık ne NATO ne de BM sürecinde uygulanmamıştır. ABD’yi gittikçe yalnızlaştıran Trump, kavga ettiği herkesi düşmanı olarak kabul etmektedir. Bu kavganın iki belirgin örneği ise K. Kore ile Suriye’dir. Sürekli İran ile çatışan, Türkiye karşıtı YPG gibi yapıları destekleyen ve siyaset sosyolojisinin temel mantığına hakaret eden Trump gibi bir yönetici, Putin için önemli bir fırsattır. Ve öyle görünüyor ki Putin, bu fırsatı sonuna kadar kullanmaktadır. Şu an dünya siyasetinin, Suriye denklemi üzerinden yürütülmeye çalışıldığını düşünürsek, Rusya ile ABD’nin birbirlerine karşı vermiş oldukları küresel mücadelenin olası olduğunu ifade edebiliriz ama bu olası durum, milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, SONUÇ ALMA AÇISINDAN ALANDA İYİ BİR PERFORMANS SERGİLEMEKTE”

ABD ve Rusya çekişmesinde Türkiye’nin etkin rolü ise, her iki ülkenin kendisine muamele ettiği şekilde bir politika izlemesi olacağını vurgulayan Palabıyık, “Uçak krizi ile Rusya ve YPG krizi ile ABD ile karşı karşıya gelen Türkiye, hangi devletten daha fazla çıkar sağlarsa, o devlet ile hareket etme politikasını tercih etmelidir ve zaten ediyor da… Bu politikada önemli olan husus ise sonuç almaktır. Türkiye, sonuç alma açısından alanda iyi bir performansta sergilemektedir. O halde geriye tekbir adım kalıyor, süreci sonlandırmak… Bu adım, birçok politikanın değişmesine sebep olacaktır. Afrin sürecinin başarılı sona ermesi, Türkiye’nin küresel bir aktör olarak siyasette yerinin almasına ve mazlumların haklarının korunmasının devam etmesine de vesile olacaktır. İzlenen politikalara bakıldığı takdirde, K. Irak ile başlayan sürecin Suriye ile devam ettirildiğini anlamanın zor olmadığı kanısındayım. Önemli nokta, Türkiye’nin istediği gibi bir sona elde etmek olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalara bakılırsa (ejderhayı yaralı bırakmayacaksın sözü) sürecin böyle gideceği de aşikârdır. Devam edeceğiz…” şeklinde konuştu.

 Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş Durumu

İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu