VALİ YILDIRIM´DAN ‘HİZMET´ UYARISI
İl Özel İdaresi´nin 2017 yılı faaliyet raporunu görüşmek üzere İl Genel Meclisi´ni ziyaret eden Vali Aziz Yıldırım, bütçe ve hizmet alanları uyarısında bulunarak ´´sizler köylerinizi benden çok daha iyi tanıyorsunuz. Onların ne tür hizmetlere ihtiyaçl
Tarih: 6.3.2018 18:50:48/ 287okunma / 0yorum

Vali Aziz Yıldırım, İl Genel Meclisi’ni ziyaret etti. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya, AK Parti ve DBP Grup Başkanları ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür tarafından karşılandı.

İl Özel İdaresi’nin 2017 yılı faaliyet raporunu görüşüldüğü toplantıya katılan Vali Aziz Yıldırım, bütçe konusunda kendilerinin belirleyici olmadıklarını belirterek Meclis üyelerini insaflı ve adil davranmaları konusunda uyardı.

Muş için hep birlikte gayret edildiğini belirten Vali Yıldırım, “Paraya ne kadar çok sahip olursak olalım önemli olan iyi kullanmaktır. İyi kullandığımız zaman adaletli olduğumuz zaman hem vatandaşımızı memnun ederiz hem de paramızı doğru kullanmış daha güzel daha fazla kamu hizmeti üretmiş oluruz. Bunu yapabilirsek ne mutlu bize, bunu da hep birlikte yapmaya gayret ediyoruz. Biz elimizdeki imkanları en acil olandan başlamak suretiyle devam ettirmemiz lazım getirdiğimiz hizmette en çok insanın faydalanmasına gayret etmemiz lazım. Bir grup yolu yapacaksak bu yoldan en çok kaç köy kullanıyor, ne kadar insan geçiyor ona bakmamız lazım. Ben arzu ediyorum ki 2 bin 800 kilometre civarındaki Özel idare yol ağını tamamını BSK ile kaplayalım. Ama 2 bin 800 kilometre yol ağını BSK ile kaplamanın maliyeti 1 milyar TL'yi geçebilir. Kaba hesap budur. Bunu yetiştiremiyorsak yapmamız gereken şudur; bu sene yaptığımız yolu bir dahaki senede tekrar yapmak mecburiyetinde kalmayalım” dedi.

“DEVLETİN, KAMUNUN GÖNDERMİŞ OLDUĞU PARAYI SİZ KULLANIYORSUNUZ”

Köy ziyaretleri ve yaptığı incelemelerden bahseden Vali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben köylere gittiğim zaman şunları söylüyorum; "yapılan hizmetlerin korunması" eğer biz bu sene yaptığımız hizmeti koruyamıyorsak bir dahaki yıl yine yapmak para harcıyoruz ki bununla hiç bir dünya ülkesi başa çıkamaz. Asfalt yapıyoruz yanından su akıyor asfaltı patlatıyor veya vatandaşımız asfaltın bir tarafından diğer tarafına su geçirecek asfaltı yarıp geçiyor hiçte umurunda olmuyor. Niye çünkü kendisi para vermedi bedava geldi sanıyor devlet yapsın diyor.

Sizler seçildiniz geldiniz ve Muş İl Genel Meclisini oluşturdunuz. Devletin, kamunun göndermiş olduğu parayı siz kullanıyorsunuz. O zaman sizi seçen vatandaşlara bunu anlatmalısınız. "Bu parada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var, biz bunu cebimizdeki para gibi kullanamayız, daha itinalı kullanmalıyız, bu para ile yapılan her türlü işi bizimde korumamız lazım" demelisiniz. Eğer biz koruyamazsak tekrar tekrar yapmak hiç bir dünya ülkesini gücü yetmez.”

“BİZİM BURADAKİ BÜTÇEMİZİ ÇOK İTİNALI KULLANMAMIZ LAZIM”

Bütçenin itinalı kullanılması ve aciliyet durumuna göre bütçe oluşturulması gerektiğini kaydeden Vali Yıldırım, “Avrupa da belki 50-100 sene kullanılan kamu tesisleri var, yollar, anıtlar var yapmış adam ve bir yüzyıldır kullanıyor. Bizde diyoruz bu bina eskidi 30 yıllık diyoruz. Adam 100 yıllık binayı kullanmakla hala övünüyor, biz diyoruz ki 30 yıllık eski diyoruz. 30 yılda bir kamu binalarını kamu hizmetlerini yenilirsem buna hiç bir şekilde yetişemem, adam 100-150 sene kullanıyor. 150 sene kullandığını farz edersek bizim gibi 5 defa para harcamıyor. Biz onunla beş ayrı şey yapabiliriz. Ama onu yapmıyoruz aynısını bir daha yapmak için para harcıyoruz. Onun için bizim buradaki bütçemizi çok itinalı kullanmamız lazım.

Öncelikle seçilmiş olan sizler paylaşmayı öğrenmeniz lazım ondan sonra sizleri seçenlere de anlatmamız lazım. Burada çalışmaları planlayıp plana programa bağlayarak kendi aranızda paylaşmaya tamam derseniz, bunu da köylümüze vatandaşımıza anlatırsak o zaman onlarında ikna olabileceğini düşünüyorum. Eğer biz bunu yapmaz da her sene ufak ufak paylaştırırsak, hiç bir işe yaramıyor, 30 senedir yapılmamış oluyor. Hâlbuki iki sene sabretsek üçüncü sene bize sıra gelecek bizimde işimiz bitecek. Buna vatandaşlarımızın ikna edilmesi lazım sizlerin konuşması lazım” ifadelerini kullandı.

“BÜTÇENİZİ HAZIRLARKEN BEN BURADA ÇOK BELİRLEYİCİ OLMAK İSTEMİYORUM”

İl Özel İdaresi bütçesinin belirlenmesinde İl Genel Meclisi’nin belirleyici olduğunu aktaran Vali Yıldırım, şunları söyledi: “Başkanımı çağırdım, Genel sekreterimizi çağırdım haberleri var kendileriyle görüştük. Ben ilkeler üzerinde konuşurum, bu bütçeyi nasıl kullanalım diye yoksa şu köye şunu yapalım, bu köye bunu yapalı, öbürüne bunu yapmalım demedim. Başkanımızda burada, Genel sekreterimiz de burada böyle bir söylemedim böyle bir talebim de olmadı.

Sizler köylerinizi benden çok daha iyi tanıyorsunuz. Onların ne tür hizmetlere ihtiyaçları olduğunu benden daha fazla biliyorsunuz. O yüzden de ben bunları insaf ölçüsünde adalet ölçünde ortaya koyup paylaşmanızı bekliyorum. Gelecek toplantıda bunları görüşüp karara bağlayacaksınız. Karara bağlandıktan sonra ek bütçeler hariç. Ek bütçe gelir inşallah bunu da yeni doğacak ihtiyaçlara veya bu bütçe ile yapamadığımız ihtiyaçları onunla birlikte ortadan kaldırırız. Ama bu bütçeye de sahip çıkmanız lazım. Mademki hazırladınız, madem ki programını yaptınız, mademki harcama kalemlerini belirlediniz ve o harcama kalemleri için bir takım ödenekler koydunuz bunları en iyi şekilde yapmak gerekir.”

“YAPILACAK İŞİN EN İYİ ŞEKİLDE YAPILMASINI TEMİN ETTİKTEN SONRA PARALARINI ÖDEMEMİZ LAZIM”

“Birde artık Özel idarenin kendi personeli kendi araçlarıyla yapma devri bildiğiniz gibi geçmiştir, hatta pahalıya geliyor bize, yani o kadar eleman tutmak, o kadar araç gereci tutmak ve bunların amortisman giderlerini karşılamak bunları kiralamaktan daha pahalıya geliyor” diye vurgulayan Vali Yıldırım, “Bazı yerle de belki yarı yarıya bazı yerlerde üçte bir tutarında pahalıya geliyor. Onun için mümkün olduğunca hizmet satın alıp ve bu satın aldığımız hizmetleri yapan müteahhitleri de sonuna kadar zorlayarak yapılacak işin en iyi şekilde yapılmasını temin ettikten sonra paralarını ödememiz lazım. Bakın bir hiç bir kimse için konuşmuyorum, şahıs adı anmıyorum. İlkeler üstünde konuşuyorum ihaleyi ben yapmıyorum neticede. Burada bir komisyon var sizlerde görüyorsunuz, nereye ne kadar para harcanacağını da siz tespit etmişsiniz ondan sonra bunlar kullanılıyor. Bizim bunu en iyi en verimli şekilde değerlendirmemiz lazım. Benim köyüm benim köyüm derseniz bu para hiç bir şekilde adilane bir şekilde asıl ihtiyaçların olduğu yerde kullanılmaz. Her vatandaş bizim vatandaşımızdır. Her vatandaş birinci sınıf vatandaştır, her vatandaşımızın her köyümüzün ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ediyoruz. Ama dediğim gibi parayı siz görüyorsunuz siz paylaştırıyorsunuz, buna sahip çıkmak sizlerin elinde olan bir şey” şeklinde konuştu.

 Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
Alparslan-1 Hidroelektrik Santrali (HES) İşletme Müdürlüğü, nehir yatağına bırakılacak su nedeniyle uyarıda bulundu
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Hasköy İlçesi ve Yeşilova Beldesinde %50 devlet desteği ile kuracak olan hayvancılık tesislerinde incelemelerde bulundu.
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) bileşeni olan Muş Meşe Erozyonla Mücadele Doğayı Koruma ve Ağaçlandırma Derneği Başkanı İhsan Aytemiş, Torba Yasa Teklifinin geri çekilmesi gerektiğini söyledi
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Muş İl Temsilciliği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla sosyal medya üzerinde filtre kampanyası başlattı.
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
Bazı ovaların, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girerken Muş´ta bulunan Malazgirt Ovası, Liz Ovası ve Bulanık Ovasıda büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz başkanlığında "Kadına Şiddete Sıfır Tolerans" konulu toplantı yapıldı.
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Tedbirleri Değerlendirme Toplantısı´na Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş ile İl Jandarma Komutanı Alb. İlhan Şen´de katıldı.
“VEDAŞ MUŞ´TA KIŞ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI”
“VEDAŞ MUŞ´TA KIŞ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI”
VEDAŞ Muş İl Müdürlüğü, kış mevsiminde de tüketicilerine kesintisiz enerji sunabilmek için gerçekleştirdiği bakım, onarım ve yatırım çalışmalarıyla elektrik şebekesini kışa hazır hale getirdi.
BAŞKAN KOÇ; “TÜRKİYE´NİN MÜREFFEH YARINLARI İÇİN EĞİTİMCİLERE İHTİYAÇ VAR”
BAŞKAN KOÇ; “TÜRKİYE´NİN MÜREFFEH YARINLARI İÇİN EĞİTİMCİLERE İHTİYAÇ VAR”
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Başkanı Erdal Koç, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
Muş Durumu

Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu