HALK EĞİTİM HAYATIN HER ALANINDA
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü, ev hanımlarına ve genç kızlara yönelik açtığı el sanatları kursu ilgi odağı oldu
Tarih: 26.1.2018 14:08:38/ 98okunma / 0yorum

Muş Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü ev hanımlarına ve genç kızlara yönelik çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bağlar köyü ortaokulunda el sanatları bünyesinde kadınlara yönelik dikiş nakış, havlu işleme, namazlık, giyim, ve çeşitli dekoratif işlemelerle eğitim veriliyor. Kurslara katılan ev hanımları ve genç kızlar bir yandan meslek sahibi bir yandan da aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Köylerde yaşayan kadınların fazla sosyal bir yaşamlarının olmadığını belirten Kurs Usta Öğreticisi Sevda Özcan, imkanları olmayanların kursa katılıp yaptıkları çalışmalarla aile bütçelerine destekte bulunduklarını söyledi.

“AİLE BÜTÇESİNE KATKIDA BULUNUYORLAR”

Özellikle kış mevsiminde sıcak bir ortamda bir araya gelip hem meslek öğrenildiğini hem de zamanın verimli bir şekilde geçirildiğini ifade eden Özcan, “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne bağlı olarak Bağlar Mahallesi'nde çalışıyorum. Burada el sanatları hocalığını yapıyorum. Evli bayanlarımız, bekar kızlarımız, ablalarımız açılan kurs sayesinde bir şeyler öğreniyorlar. Bu öğrendikleri el işlerini bazen satıyorlar. Evlerine katkıda bulunuyorlar. Bekar kızlarımızda hem çeyiz olarak, hem de ellerine geçecek harçlıklarını biriktiriyorlar. Burada çeşitli alanlarda malzemeler yapıyoruz. Giyim konusu üzerine ne olursa olsun yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kurs sayesinde genç kızlarımız ile ev hanımlarımız meslek öğreniyorlar. Ayrıca kurs sonunda belge sahibi olacaklar. İlerlemiş hayatlarında genç kızlarımıza iş imkanı da sağlamış oluyoruz. Kurslarımız sayesinde okula gidememiş veya ailesi tarafından yollanmamış genç kızlarımız, boş vakitlerini değerlendirip, maddi açıdan kendilerine birer gelir sağlıyorlar. Bu kurslar, bayanlarımız ve genç kızlarımız için büyük avantaj” dedi.

“YENİ KURSLARIN AÇILMASINI BEKLİYORUZ”

Kurs sayesinde kadınların en iyi şekilde zamanlarını değerlendirdiklerini kaydeden Bağlar Ortaokulu Müdür Vekili Şakir Aydın, da “Her yıl olduğu gibi bu yılda boş olan dersliğimizde, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafınca kurslar verilmektedir. Burada genç kızlar, anneler, aynı zamanda öğrenci velilerimiz el becerilerini sergiliyorlar. Kurs sayesinde, kursiyerler hem ailelerine katkıda bulunuyorlar, hem de el becerileri gelişiyor. Ayrıca okulumuz bünyesinde verilen kurs ile kış mevsimi ilimizde ağır olduğu için genç kızlar ve bayanlar için en güzel vakit geçirebilecek bir yer. Daha değişik kurslarında hayata geçirilmesi lazım. Ev hanımlarımız ile genç kızlarımız oldukça becerikli, Halk Eğitim Merkezi'nden ricamız şu ki; kursları biraz daha çeşitlendirmek. Bizde okul olarak gereken katkıyı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BURAYA GELEREK HEM STRES ATIYORUZ, HEM MESLEK ÖĞRENİYORUZ”

Kursa katılan ev hanımları ve genç kızlar ise köy yaşamında sosyal faaliyetlerde bulunduklarını ve kurs sayesinde yeni çalışmalar öğrendiklerini aktararak aile bütçelerine de katkıda bulunduklarını söylediler.

Kursiyerlerden Melike Aktaş ise “Buraya gelmekten ötürü çok memnunum. Kış mevsiminde evimizden çıkıp fazla bir yerlere gidemiyoruz. Sürekli evde oturmaktan değil de, elimizde bir iş olmasından memnun oluyoruz. Bu kursa başvurmak istedim, başvurduktan sonra çok mutlu oldum. Kurs sayesinde bir şeyler öğreniyoruz. Ayrıca, kendi çeyiz malzemelerimizi de burada hazırlama gibi bir imkanımız oluyor. Buraya gelerek hem stres atıyoruz, hem meslek öğreniyoruz. Yeni yeni çalışmalar, yeni yeni eserleri yapmayı öğreniyoruz. Biz genç kızlar için bu çok güzel bir şey, çok güzel bir şans. Kursta yeni kişilerle tanışmaktan, işleri öğrenmekten çok mutluyum” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
Eğitim İzleme Raporu 2017-18, sayılarla eğitimde genel tabloyu gösterdi. Okullulaşma oranı lise düzeyinde yüzde 83,6. Bu oran, Muş´ta yüzde 51, Ağrı´da yüzde 53,5. Türkiye´de örgün eğitimde olması gerekirken açıköğretimde okuyan öğrenci sayısı 332 bin 956
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
Özel Muş Uğur Lisesi öğrencilerinin katılımıyla kan bağışı programı gerçekleşti. Düzenlenen kan bağışı programında Kızılay Genel Sorumlusu İsmail Çelik öğrenciler bilgilendirildi.
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Bölgeye üç yeni yüksek lisans programı daha kazandırdı
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
Çeşitli temaslarla da bulunmak için Muş´a gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Muş Belediyesi´ni ziyaret etti
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat: "Üniversitemizi Dijital Çağa Taşıma Noktasında En Büyük Güvencemiz Kaliteli Akademik ve İdari Personelimizdir."
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Personeline Bilgisayar Ofis Programları Konusunda Eğitim veriliyor.
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) öğrencileri ders programına eklenen iki yeni alanda eğitim almaya başladı.
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
Özel Muş Uğur Lisesi, Organ Bağışı Farkındalık Haftası etkinlikleri düzenlendi
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
Nusret Sarman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda, 2017-2018 eğitim öğretim yılının I. Döneminde “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan okullara Beyaz Bayrakları törenle verildi.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
Muş Durumu

Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu