HALK EĞİTİM HAYATIN HER ALANINDA
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü, ev hanımlarına ve genç kızlara yönelik açtığı el sanatları kursu ilgi odağı oldu
Tarih: 26.1.2018 14:08:38/ 141okunma / 0yorum

Muş Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü ev hanımlarına ve genç kızlara yönelik çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bağlar köyü ortaokulunda el sanatları bünyesinde kadınlara yönelik dikiş nakış, havlu işleme, namazlık, giyim, ve çeşitli dekoratif işlemelerle eğitim veriliyor. Kurslara katılan ev hanımları ve genç kızlar bir yandan meslek sahibi bir yandan da aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Köylerde yaşayan kadınların fazla sosyal bir yaşamlarının olmadığını belirten Kurs Usta Öğreticisi Sevda Özcan, imkanları olmayanların kursa katılıp yaptıkları çalışmalarla aile bütçelerine destekte bulunduklarını söyledi.

“AİLE BÜTÇESİNE KATKIDA BULUNUYORLAR”

Özellikle kış mevsiminde sıcak bir ortamda bir araya gelip hem meslek öğrenildiğini hem de zamanın verimli bir şekilde geçirildiğini ifade eden Özcan, “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne bağlı olarak Bağlar Mahallesi'nde çalışıyorum. Burada el sanatları hocalığını yapıyorum. Evli bayanlarımız, bekar kızlarımız, ablalarımız açılan kurs sayesinde bir şeyler öğreniyorlar. Bu öğrendikleri el işlerini bazen satıyorlar. Evlerine katkıda bulunuyorlar. Bekar kızlarımızda hem çeyiz olarak, hem de ellerine geçecek harçlıklarını biriktiriyorlar. Burada çeşitli alanlarda malzemeler yapıyoruz. Giyim konusu üzerine ne olursa olsun yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kurs sayesinde genç kızlarımız ile ev hanımlarımız meslek öğreniyorlar. Ayrıca kurs sonunda belge sahibi olacaklar. İlerlemiş hayatlarında genç kızlarımıza iş imkanı da sağlamış oluyoruz. Kurslarımız sayesinde okula gidememiş veya ailesi tarafından yollanmamış genç kızlarımız, boş vakitlerini değerlendirip, maddi açıdan kendilerine birer gelir sağlıyorlar. Bu kurslar, bayanlarımız ve genç kızlarımız için büyük avantaj” dedi.

“YENİ KURSLARIN AÇILMASINI BEKLİYORUZ”

Kurs sayesinde kadınların en iyi şekilde zamanlarını değerlendirdiklerini kaydeden Bağlar Ortaokulu Müdür Vekili Şakir Aydın, da “Her yıl olduğu gibi bu yılda boş olan dersliğimizde, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafınca kurslar verilmektedir. Burada genç kızlar, anneler, aynı zamanda öğrenci velilerimiz el becerilerini sergiliyorlar. Kurs sayesinde, kursiyerler hem ailelerine katkıda bulunuyorlar, hem de el becerileri gelişiyor. Ayrıca okulumuz bünyesinde verilen kurs ile kış mevsimi ilimizde ağır olduğu için genç kızlar ve bayanlar için en güzel vakit geçirebilecek bir yer. Daha değişik kurslarında hayata geçirilmesi lazım. Ev hanımlarımız ile genç kızlarımız oldukça becerikli, Halk Eğitim Merkezi'nden ricamız şu ki; kursları biraz daha çeşitlendirmek. Bizde okul olarak gereken katkıyı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BURAYA GELEREK HEM STRES ATIYORUZ, HEM MESLEK ÖĞRENİYORUZ”

Kursa katılan ev hanımları ve genç kızlar ise köy yaşamında sosyal faaliyetlerde bulunduklarını ve kurs sayesinde yeni çalışmalar öğrendiklerini aktararak aile bütçelerine de katkıda bulunduklarını söylediler.

Kursiyerlerden Melike Aktaş ise “Buraya gelmekten ötürü çok memnunum. Kış mevsiminde evimizden çıkıp fazla bir yerlere gidemiyoruz. Sürekli evde oturmaktan değil de, elimizde bir iş olmasından memnun oluyoruz. Bu kursa başvurmak istedim, başvurduktan sonra çok mutlu oldum. Kurs sayesinde bir şeyler öğreniyoruz. Ayrıca, kendi çeyiz malzemelerimizi de burada hazırlama gibi bir imkanımız oluyor. Buraya gelerek hem stres atıyoruz, hem meslek öğreniyoruz. Yeni yeni çalışmalar, yeni yeni eserleri yapmayı öğreniyoruz. Biz genç kızlar için bu çok güzel bir şey, çok güzel bir şans. Kursta yeni kişilerle tanışmaktan, işleri öğrenmekten çok mutluyum” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
Yaklaşık üç buçuk ay süren eğitim-öğretim döneminin ardından öğrenciler bugün karnelerini alarak iki haftalık yarıyıl tatiline başlıyorlar
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
Bugün sona erecek olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, birinci dönemi dolu dolu geçirdiklerini belirterek, yarıyıl tatiline giren öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
Dünden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle muş Valiliği tarafından eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan projeler ergilendi.
EĞİTİME KAR ENGELİ
EĞİTİME KAR ENGELİ
Muş´ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bugün ara verildi
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) ve Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle sürdürülen Ziraat Mühendislerine yönelik teknik eğitim programının dördüncü oturumunu yaptı.
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Eğitimleri kapsamında kodlama merkezinde öğretmenlerle bir araya gelerek kursun açılışını yaptı
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından verilen farklı eğitim programlarını tamamlayan 180 kişinin sertifika töreni, Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapıldı.
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) "İslâm Düşüncesinde Eleştiri Kültürü ve Tahammül Ahlâkı" konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu