HALK EĞİTİM HAYATIN HER ALANINDA
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü, ev hanımlarına ve genç kızlara yönelik açtığı el sanatları kursu ilgi odağı oldu
Tarih: 26.1.2018 14:08:38/ 55okunma / 0yorum

Muş Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü ev hanımlarına ve genç kızlara yönelik çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bağlar köyü ortaokulunda el sanatları bünyesinde kadınlara yönelik dikiş nakış, havlu işleme, namazlık, giyim, ve çeşitli dekoratif işlemelerle eğitim veriliyor. Kurslara katılan ev hanımları ve genç kızlar bir yandan meslek sahibi bir yandan da aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Köylerde yaşayan kadınların fazla sosyal bir yaşamlarının olmadığını belirten Kurs Usta Öğreticisi Sevda Özcan, imkanları olmayanların kursa katılıp yaptıkları çalışmalarla aile bütçelerine destekte bulunduklarını söyledi.

“AİLE BÜTÇESİNE KATKIDA BULUNUYORLAR”

Özellikle kış mevsiminde sıcak bir ortamda bir araya gelip hem meslek öğrenildiğini hem de zamanın verimli bir şekilde geçirildiğini ifade eden Özcan, “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne bağlı olarak Bağlar Mahallesi'nde çalışıyorum. Burada el sanatları hocalığını yapıyorum. Evli bayanlarımız, bekar kızlarımız, ablalarımız açılan kurs sayesinde bir şeyler öğreniyorlar. Bu öğrendikleri el işlerini bazen satıyorlar. Evlerine katkıda bulunuyorlar. Bekar kızlarımızda hem çeyiz olarak, hem de ellerine geçecek harçlıklarını biriktiriyorlar. Burada çeşitli alanlarda malzemeler yapıyoruz. Giyim konusu üzerine ne olursa olsun yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kurs sayesinde genç kızlarımız ile ev hanımlarımız meslek öğreniyorlar. Ayrıca kurs sonunda belge sahibi olacaklar. İlerlemiş hayatlarında genç kızlarımıza iş imkanı da sağlamış oluyoruz. Kurslarımız sayesinde okula gidememiş veya ailesi tarafından yollanmamış genç kızlarımız, boş vakitlerini değerlendirip, maddi açıdan kendilerine birer gelir sağlıyorlar. Bu kurslar, bayanlarımız ve genç kızlarımız için büyük avantaj” dedi.

“YENİ KURSLARIN AÇILMASINI BEKLİYORUZ”

Kurs sayesinde kadınların en iyi şekilde zamanlarını değerlendirdiklerini kaydeden Bağlar Ortaokulu Müdür Vekili Şakir Aydın, da “Her yıl olduğu gibi bu yılda boş olan dersliğimizde, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafınca kurslar verilmektedir. Burada genç kızlar, anneler, aynı zamanda öğrenci velilerimiz el becerilerini sergiliyorlar. Kurs sayesinde, kursiyerler hem ailelerine katkıda bulunuyorlar, hem de el becerileri gelişiyor. Ayrıca okulumuz bünyesinde verilen kurs ile kış mevsimi ilimizde ağır olduğu için genç kızlar ve bayanlar için en güzel vakit geçirebilecek bir yer. Daha değişik kurslarında hayata geçirilmesi lazım. Ev hanımlarımız ile genç kızlarımız oldukça becerikli, Halk Eğitim Merkezi'nden ricamız şu ki; kursları biraz daha çeşitlendirmek. Bizde okul olarak gereken katkıyı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BURAYA GELEREK HEM STRES ATIYORUZ, HEM MESLEK ÖĞRENİYORUZ”

Kursa katılan ev hanımları ve genç kızlar ise köy yaşamında sosyal faaliyetlerde bulunduklarını ve kurs sayesinde yeni çalışmalar öğrendiklerini aktararak aile bütçelerine de katkıda bulunduklarını söylediler.

Kursiyerlerden Melike Aktaş ise “Buraya gelmekten ötürü çok memnunum. Kış mevsiminde evimizden çıkıp fazla bir yerlere gidemiyoruz. Sürekli evde oturmaktan değil de, elimizde bir iş olmasından memnun oluyoruz. Bu kursa başvurmak istedim, başvurduktan sonra çok mutlu oldum. Kurs sayesinde bir şeyler öğreniyoruz. Ayrıca, kendi çeyiz malzemelerimizi de burada hazırlama gibi bir imkanımız oluyor. Buraya gelerek hem stres atıyoruz, hem meslek öğreniyoruz. Yeni yeni çalışmalar, yeni yeni eserleri yapmayı öğreniyoruz. Biz genç kızlar için bu çok güzel bir şey, çok güzel bir şans. Kursta yeni kişilerle tanışmaktan, işleri öğrenmekten çok mutluyum” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yeni eğitim sezonu ile birlikte okul aile ve çocuk üçgeninde yeni bir projeye imza atılacağını söyledi.
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Türk Telekom İlkokulu/Ortaokulundaki “Kapsayıcı Eğitim Semineri” Çalışmalarına katıldı.
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
İlk öğrencilerini bu sene kabul eden Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokullarında (MYO), 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak yeni akademik yıl için son hazırlıklar tamamlandı. Varto MYO öğrencileri bu sene, Külliyede öğrenim görecek.
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı (MUŞVAK), kendisi, annesi ya da babası Muşlu olan lisans öğrencilerine burs veriyor
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
Okulların 17 Eylül´de açılacak olmasıyla birlikte velileri alışveriş telaşı sardı. Defterden kitaba, giyimden ayakkabıya kadar yapılacak okul alışverişinin ekonomiye 2,5 milyar dolarlık canlılık getirmesi beklenirken, veliler de en az 350 liralık bir masrafı üstlenmek zorunda kalacak.
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
Milyonlarca öğrenci üniversiteli olmanın heyecanını yaşarken, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu da yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını alıyor. 3 Eylül Pazartesi günü başlayan KYK yurt başvuruları, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine e-Devlet üzerinden alınıyor ve 10 Eylül Pazartesi günü saat 23.59´da sona eriyor.
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesinde, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucu kayıt süreci devam ediyor
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile üniversite kayıt işlemleri hakkında internet sitesinden bir duyuru yayınladı.
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, MŞÜ Yaz Okulunda görev alan eğitmenlere Teşekkür Belgesi takdim etti
DOLAR
5.9042
EURO
6.8404
Muş Durumu

Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu