‘VİZYON 2023´ PROJESİYLE GÖZ TARAMASI FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR
Türk Kızılayı Muş Şubesi ve Türkiye Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği tarafından yürütülen ‘Vizyon 2023´ projesi kapsamında Rehber Öğretmenlere eğitim semineri verildi
Tarih: 13.10.2017 11:35:47/ 164okunma / 0yorum

Türk Kızılayı Muş Şubesi ve Türkiye Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği’nin 2017 yılı itibarı ile başlattığı ‘Aydınlık bir yaşam, eğitimde başarı’ sloganıyla yürüttüğü ‘2023 Vizyon’ projesi kapsamında Bulanık, Malazgirt, Varto, Korkut ve Hasköy ilçeleri ile kent merkezinde rehber öğretmenlere eğitim semineri verildi.

Muş Öğretmenevi'nde verilen eğitim seminerine Türkiye Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği GAP Koordinatörü ve aynı zamanda Vizyon 2023 Proje Koordinatörü Neşat Çağlı, Kızılay Muş Şubesi Kadın Kolları Başkanı Dilek Ağa ve üyeleri, Muş Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Meryem Donbaloğlu ile çok sayıda rehber öğretmenler katıldı. Seminerin açılışını yapan Muş Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Meryem Donbaloğlu, proje kapsamında okullarda yapılan faaliyetlerle ile ilgi bilgi verdi.

“MUŞ’TA 123 BİNM ÖĞRENCİNİN GÖZ TARAMASINI YAPACAĞIZ”

Proje kapsamında Muş il genelinde 123 bin öğrenciyi göz taramasından geçireceklerini belirten Türkiye Optik ve Optometrık Meslek Adamları Derneği GAP Koordinatörü ve aynı zamanda Vizyon 2023 Proje Koordinatörü Neşat Çağlı ise şuanda çok başarılı bir ekip eşliğinde çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Projenin üç basamaklı olduğunu ve birinci basamağın eğitim seminerleri olduğunu ifade eden Çağlı, “Projemiz; göz taraması, eğitim ve sempozyum olmak üzere 3 ayaklı bir proje. Bulanık ve Malazgirt İlçelerini de ziyaret ederek, proje hakkında bilgilendirme çalışması yaptık. Pilot olarak Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğüne bağlı çocukların göz taramasını uzman göz hekimlerimiz tarafından yaptık. Bugün ise rehberlik araştırma öğretmenlerinin göz taramasının önemini nasıl yapıldığını uzman göz hekimi tarafından seminer verildi. Türkiye’de bu model ilk defa deneniyor. Türk Kızılayı ve Türkiye Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği tarafından uygulanmaktadır. Ülkemizde sağlık hizmetlerinin sunumunda yönetim aksaklıkları, donanım eksikliği, sağlık personelinin sayıca ve nitelikçe yetersizliği nedeniyle birinci basamak temel ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemli ölçüde aksadığı görülmektedir. Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda görme kusurlarının tespiti ile ilgili yapılan çalışmaların da yeterli olmadığı görülmektedir. Görme kusurları, Türkiye’de örgün eğitime 5 yaşında başlayan çocukların eğitimini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Aydınlık Bir Yaşam ve Eğitimde Başarı Projesi, halkımızın doktora ve muayene imkanına ulaşması noktasında zorlandığını kırsal bölgelerde, yoksul ve yoksun, sosyo ekonomik koşullarda yaşayan çocuklar hedef alınarak eğitimini sürdürmeye çalışan öğrencilerin başarı seviyelerini yükseltmeye yönelik ve kalıcı sağlık problemlerinin erken teşhis ile tedavi olanaklarının belirlenmesi ve akademik çalışmalar yapılarak ülkenin sosyo ekonomik geleceğine katkı olarak uygulanmaktadır” dedi.

“SLOGANIMIZ, ‘ÖMÜR BOYU AYDINLIK’”

Projedeki asıl amaçlarının Muş’ta ki çocuklarının ‘ömür boyu aydınlık’ sloganına uygun bir şekilde göz taramasından geçirilip Türkiye’de model bir uygulamaya imza atmak istediklerini kaydeden Çağlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “'Vizyon 2023' projesinde daha önce geleneksel olarak yapılan göz taramaları dışında erken teşhisin öneminin tarama sonuçlarının raporlanması tarama sonuçları ülkemizin sosyo ve ekonomik durumu ve dünyadaki örneklerin elde edilerek geçici çözümlerin dışında kalıcı çözümlerin akademik çalışmalar yapılarak, ülkemizde bu konuda nasıl bir model oluşturma noktasında çalıştay, sempozyum ve pilot bölge uygulamaları ile sahada denenerek kısa orta ve uzun vadede gözlenerek sonuçları ile kamu yararına kurumsal bir kamu ve STK çemberi oluşturularak hedefi net olup hayati önem arz etmektedir.

Özellikle bebeklik döneminde göz kayması genelde bu durum göz tembelliğine yol açar. Yeni doğan kataraktları kayma oluşturmadan önce genelde verdiği beyaz refle sayesinde tanınabilir. İlk 9 yaşına kadar göz hastalıkları açısından çocuğa yapılan yatırım hayati önem taşımaktadır. Bu dönemde tedavi edilmeyen pek çok hastalık daha ileri yaşta tedavi edilemezken işlevsel yetersizliklere neden olmaktadır. Türkiye ve AB ülkeleri göz doktorları raporunda ülkemizde kişi başına ortalama 100 bin kişiye 3,9 göz doktoru düşmektedir. Bu oran kırsal ve doğu güneydoğu bölgelerinde 100 bin kişiye bir hekime kadar düşmekle beraber doktora ulaşım zorlukları ve aksaklıkları gözlemlenmektedir. Göz sağlığı bozuk bir bireyin öncelikle kalıcı sağlık problemi ve gelecekteki vizyonu dünyaya katacağı pozitif fiiller elinden alınmış olup sosyo ve ekonomik durumunun geri kalmasına sebep olmaktadır. Özellikle körlüğe neden hastalık ve arızanın 0-15 yaş arasında tedavilerinin erken teşhis ile mümkün olabileceği görünmektedir.”

“ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ”

“Göz kayması, şaşılık, ambliyopi, görme kusurları ve ayrıca göz vücuttaki başka ciddi ve kalıcı hastalıkların erken teşhisi açısından tam belirleyici bir yöntem” olduğunu ve bunun için gayretle çalıştıklarını vurgulayan Çağlı, “Yaş ortalaması 9 olan öğrencilerin tarama faaliyetleri sonucunda % 61 yani 10 çocuktan 6’sının gözlerinde kusur görülmektedir. Buna rağmen % 7’si gözlük kullanıyor. Dünya ekonomik forumunun raporlarına göre gözlük ihtiyacı olup kullanmayan yetişkinler yüzünden küresel ekonomiye yıllık 227 milyar dolar verimlilik kaybı yaşanıyor. Rapora göre, insanların görme kabiliyetlerinin artması, sosyo-ekonomik gelişmeyi hızlandırıyor. Çocukların görme bozukluklarını düzeltmek, onların akademik performanslarını yükseltmeye ve daha eğitimli olmalarına katkı sunarken, yetişkinlerin görme sorunlarını gidermek verimliliği artırarak, işgücü piyasası ve ekonomiye önemli geri dönüşümler sağlıyor. Rapora göre dünyada 2.5 milyar insan gözlük kullanmadığı için iyi bir vizyon sağlayamıyor, bunların 624 milyonu gözlük takmadan görme yetisine sahip bulunmuyor. Erken teşhis ile 239 milyon çocuğun görme sorunlarının giderilebileceği belirtiliyor. Uzağı görememe olarak tanımlanan miyop 08-12 yaş arasında yaygın görülürken mevcut trendin devam etmesi durumunda 2050 yılında 4,8 milyar insanın miyop olacağı tahmin ediliyor. Okuma yazma bilmemek her yıl küresel ekonomide yıllık 1,19 trilyon dolarlık maliyet oluşturuyor. Araştırmalar okuma yazma bilmeyen yetişkinlerde % 74’ünde okuma gözlüğünün sağlanması durumunda yılda % 34’lük verimlilik artışı bekleniyor. Okullarda göz taraması yapılarak çocukların görsel bozukluklarının ortaya çıkartılmasının maliyet etkin bir yaklaşım olduğu ifade edilen raporda görme bozuklukları sorununun çözümü ile dijital ekonomiye de katılımın artacağı vurgulanıyor. Bu konuda ülkelerin sağlık eğitim ve maliye bakanlıkları ve STK’ların bir araya gelerek okullarda ücretsiz göz taraması faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasını tavsiye etmektedir” şeklinde konuştu.

Proje Koordinatörü Çağlı, göz sağlığının çok önemli olduğunu ve projenin Muş’un daha sağlıklı bir göze kavuşmasına vesile olacağını aktardı. Seminer sonunda, rehber öğretmenlere görevli oldukları okullarında okuyan öğrencilere göz taraması yapmaları için 200 adet ‘tarama gözlükleri’ dağıtıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
Muş´ta devam eden dondurucu soğuk hava aktarlarda hareketliliğe neden oldu
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bu hafta itibarıyla 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır" açıklaması yaptı.
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş´a 9 yeni ambulans getirdiğini söyledi.
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilk yardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, ilk yardımda doğru bilinen yanlışları açıkladı.
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
Yağmurla birlikte yetişmeye başlayan ve kış mevsiminde tüketilen bir mantar türü olan Çıntar pazar tezgahlarında ilgi görüyor. Mantar zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Muş İl Sağlık Müdürü Serdal Türkoğlu, "Doğada yetişenler yerine, marketlerde bakanlık onaylı taze kültür mantarları tüketilmelidir" uyarısında bulundu.
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu