DEVLET DESTEĞİYLE BİRÇOK ÜLKEYE İHRACATTA BULUNUYOR
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteği ile büyütülerek modernize edilen tekstil fabrikası, dünyaca ünlü markalar için ürettiği spor giyim ürünlerini birçok ülkeye gönderiyor
Tarih: 17.3.2018 10:38:58/ 249okunma / 0yorum

Muş’ta modernize edilen tekstil fabrikası, dünyaca ünlü markalar için ürettiği spor giyim ürünlerini birçok ülkeye gönderiyor. Hürriyet Mahallesi'nde bulunan 8 bin metrekare alan üzerinde kurulan Barco Tekstil Firması, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteği ile 2009 yılında büyüterek modernize edildi.

Kesimhane, örme, dokuma, dijital baskı, lazer baskı, ütü, paketleme, aksesuar birimlerinden oluşan ve 500 kişinin çalıştığı fabrikada, spor giyim ürünlerinin yanı sıra deniz şortu, mayo grupları ve iç çamaşırlar da üretiliyor. Buradaki ürünler Avrupa başta olmak üzere, ABD ve Güney Amerika ülkeleri ile Hindistan ve Çin'e ihraç ediliyor.

Dünyaca ünlü 50 marka için üretim yaptıklarını ve bunları 40 ülkeye gönderdiklerini belirten fabrikanın işletme müdürü Mustafa Akün, birçok kişinin de mesleki açıdan yetiştirildiğini söyledi.

“DAKA VE İŞ KUR DESTEĞİYLE FABRİKAYI BÜYÜTTÜK”

Yaklaşık 9 yıl önce aldıkları devlet desteği, DAKA ve İŞ-KUR iş birliği ile fabrikayı büyüttüklerini anlatan fabrika işletme Müdürü Akün, “Önceden burada 185 kişi çalışıyordu. Şimdi 13 bantta 500 çalışan ile üretim yapıyoruz. Tabii bunu yapmamızda en büyük etken devlet katkısı. DAKA ile proje çalışmamız ve İŞ-KUR'un personel desteği çok önemli katkılar sundu. Şimdi bir fason atölyesinden çok, ürünün başlangıç aşamasından bitiş ve teslim aşamasına kadar bütün süreçlerde bulunuyoruz” dedi.

“AYDA 300 BİN ÜRETİMİMİZ VAR”

Yurt dışından yoğun şekilde sipariş aldıklarını, bunun gurur verici olduğunu dile getiren Akün, küçük de olsa ihracata katkı sağladıkları için mutlu olduklarını kaydederek “Devletimizin sağladığı teşvik ve hibe desteklerinden de faydalandık. Şimdi ayda 300 bin üretimimiz var. Bu sayı ürünün zorluk derecesine göre artıp azalabiliyor” ifadelerini kullandı.

Kentte işsizlik oranının yüksek olduğunu bu kapsamda önemli bir istihdam sağladıklarını kaydederek bu istihdamın göçü önlediği gibi tersine göçe de katkısı olduğunu vurgulayan Akün, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlar burada iş imkanı gördüğünde başka şehirlere gitmeyecek ve ailesini de buradan götürmeyecek. Halihazırda tersine göç ile şirketimizde çalışan personelimiz de var. Zamanında Bursa İzmir ve İstanbul'da tekstil atölyelerinde çalışmış arkadaşlarımız memleketlerine geri dönmüşler. Biz de onlara bir iş kapısı oluşturuyoruz.”

İşçilerden Yusuf Aktaş ise daha önce İstanbul'da tekstil atölyesinde usta olarak çalıştığını anlattı. Böyle bir fabrikanın Muş'ta bulunmasının sevindirici olduğunu ifade eden Aktaş, "Burası uluslararası kalitede bir fabrika. Artık memleketimizden göç etmek zorunda kalmıyoruz” şeklinde konuştu.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Döviz kurlarındaki artıştan dolayı müteahhitlerin yaşadığı sorunlara değinen Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, fiyat farkının ödenmesi kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi sıkıntılardan kurtulmasına vesile olacağını kaydetti.
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Enflasyonla Mücadele Programına tam destek verdi. Ülkenin içinden geçtiği durumun önemli olduğunu ve herkesin aynı hassasiyetle davranması gerektiğini belirten Koç, üyelerle birlikte el ele vererek bu zorlu süreçten çıkacaklarını kaydetti.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle bu konuda gerekenin yapılması talimatı verildi.
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
Muş´ta Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle kurulan tekstil firması, ürünlerini Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Japonya, Çin, Hindistan ve Pakistan´a ihraç ediyor.
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, nefes kredisiyle ilgili olarak banka müdürleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Banka müdürlerinin nefes kredisi konusunda hassasiyet göstermesi ve başvuruda bulunan üyelerin işlemlerini kısa sürede tamamlaması için ortaklaşa çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
Konutta indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un katılımıyla gerçekleştirilen toplantı kapsamında başladı. Kampanyada faiz oranı yüzde 0.98´e çekildi. 31 Ekim´e kadar sürecek kampanyaya 100 bin konut dahil
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İş kurana ve işini büyütmek isteyene devletten 150 bin liraya kadar destek var. Desteğin 50 bin lirası karşılıksız yani hibe, 100 bin lirası ise faizsiz kredi olarak veriliyor.
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından genç girişimcilere verilecek olan prim teşviklerinin ayrıntıları belli oldu.
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürü Kenan Mergen, ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun çözümü için uygulamaya geçirdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni girişimcilik dest
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş Durumu

Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu