PROSTAT KANSERİNDE GEÇ KALMAYIN! ERKEN TANI HAYAT KURTARIR
Özel Muş Şifa Hastanesi Üroloji Opr. Dr. Yakup Yılmaz, prostat kanseri ile ilgili açıklamalarda bulunarak, erken teşhisin önemine değindi
Tarih: 5.4.2018 18:21:23/ 310okunma / 0yorum

Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci en sık görülen kanserdir. Veriler yaşam boyu yaklaşık olarak her 6 erkekten birinin prostat kanseri ile karşılaştığını gösteriyor. Prostat sadece erkeklerde bulunan, mesanenin altında, ortasından idrar kanalı geçen bir organdır. Prostat bezi semenin sıvı kısmını yapar. Gelişmesi ve fonksiyon göstermesi için erkek cinsiyet hormonu testosterona ihtiyaç duymaktadır. Prostat hastalıkları prostat enfeksiyonları, iyi huylu prostat büyümeleri ve prostat kanseri olarak 3 gruba ayrılır.

Prostat kanserinin belirtileri

Prostat kanseri özellikle erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir. Belirtiler hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu belirtiler İdrar yapma güçlüğü, idrar akış hızında azalma, özellikle geceleri sık idrara çıkma, menide ya da spermde kan görülmesi,  boşalma esnasında ağrı, kasık bölgesinde ağrı, kemik ağrıları ve sertleşme bozukluğu olabilir. Ancak bu belirtiler aynı zamanda iyi huylu prostat büyümesinin bir göstergesi de olabilir.

Eğer belirtilerden herhangi birisini taşıyorsanız üroloji uzmanına görününüz. Prostat büyümesinin büyük çoğunluğu kanser değildir iyi huylu ve kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Prostat kanseri, özellikle daha yaşlı erkeklerde, genellikle yavaş ilerler. Belirtiler hafif olabilir ve uzun yıllar boyunca oluşur. Bazen ilk belirtiler kemiklerinize yayılmış olan prostat kanseri hücrelerinden kaynaklanmaktadır. Bu ise omurga, kalçalar, pelvis ya da diğer kemik alanlarında ağrıya neden olmaktadır. Bu metastatik prostat kanseri olarak bilinmektedir

Prostat kanseri taraması

Taramanın amacı; hastalığın tanısının erken bir aşamada, belirtiler başlamadan önce, konulmasıdır. Böylece kanserin tedavi edilmesi daha olası ve tedavi edilmesi daha kolay olur. Ailesinde prostat kanseri bulunan erkeklerin 40, bulunmayanların 50 yaşından sonra yıllık PSA (prostat spesifik antijen)  ve rektal muayene taraması yaptırmaları gerekmektedir. Genel anlamda, yüksek PSA düzeyi kanser varlığına işaret etmektedir. Ancak PSA enfeksiyon ya da kanser olmayan prostat büyümesi gibi başka nedenlerden dolayı da yükselebilir. Prostat kanserine sahip bir akrabası olan erkeklerin kendilerinin de bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Risk faktörleri

Ailesinde özellikle birinci derece akrabalarında, yani baba ve kardeşlerinde  prostat kanseri öyküsü bulunanlarda prostat kanseri riski daha yüksektir. Yas?la beraber prostat kanseri gelis?me riski artar. Irksal etkenlerin ilişkisi henüz yeterince aydınlatılamadıysa da bazı ırklar daha yüksek risk altındadır. Hormonal etkiler, aşırı testosteron, hormon bağımlı prostat kanserini teşvik edebilir. Diyette kırmızı et ve doymuş yağ ağırlıklı beslenme, obezitenin prostat kanseriyle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu risk grubundaki kişilerin erken tanı ve tedavi için üroloji uzmanına başvurmaları önemlidir.

Biyopsi

Prostat iğne biyopsisi ultrason eşliğinde yapılır. PSA yüksekliği olan yada prostat muayenesinde nodul ve sertlik olan hastalara uygulanır. Prostat kanseri genellikle prostatın idrar yolunu çevreleyen kısmına uzak dış kısmından gelişir. Dolayısıyla idrar yakınmalarına erken dönemde yol açmayabilir. Bu nedenle prostat kanserinin erken tanısında, şikayet olmasa bile yapılan düzenli kontroller büyük önem taşır. Prostat kanserinin sıklıkla herhangi bir belirti vermeden geliştiğini unutmayınız. Düzenli olarak kontrolden geçmek hayat kurtarıcı olabilir.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
Muş´ta devam eden dondurucu soğuk hava aktarlarda hareketliliğe neden oldu
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bu hafta itibarıyla 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır" açıklaması yaptı.
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş´a 9 yeni ambulans getirdiğini söyledi.
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilk yardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, ilk yardımda doğru bilinen yanlışları açıkladı.
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
Yağmurla birlikte yetişmeye başlayan ve kış mevsiminde tüketilen bir mantar türü olan Çıntar pazar tezgahlarında ilgi görüyor. Mantar zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Muş İl Sağlık Müdürü Serdal Türkoğlu, "Doğada yetişenler yerine, marketlerde bakanlık onaylı taze kültür mantarları tüketilmelidir" uyarısında bulundu.
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Nimete kavuşanların inkarından sakının.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu