MUŞ, ‘LALENİN YOLCULUĞU´ SERGİSİYLE TANITILACAK
Muş´u sürekli yurt içinde ve yurt dışında fotoğraf sergileri ile tanıtan fotoğraf Sanatçısı Adem Kapan, Bursa, İstanbul ve İzmir´de ‘Lalenin Yolculuğu ve Muş´ sergi açıyor
Tarih: 8.2.2018 14:32:15/ 267okunma / 0yorum

Muşlu Fotoğraf Sanatçısı Adem Kapan, yurt içinde ve yurt dışında sergiler açmaya devam ediyor. Muş’u defalarca uçak dergilerinde, sunumlarda yurt içi ve dışında açtığı sergilerde ‘Muş ve laleyi’ her defasında anlatan Kapan, sürekli Muş’u gündeme getiriyor. Daha önce Anadolu Jet Uçuş Noktası, National Geographic ve birçok dergide ‘Muş ve Laleyi’ anlatan fotoğrafları ile dikkat çeken fotoğraf sanatçısı Adem Kapan, Ankara’da sergi açmıştı. Bursa, İstanbul ve İzmir’de ‘Lalenin Yolculuğu ve Muş’ sergi açma çalışmalarını başlatan fotoğraf sanatçısı Kapan, şimdiden sponsor ve destek beklediğini söyledi.

“AMACIM MUŞ’U TANITMAK”

Daha önce açtığı sergilerle Muş’un doğal ve kültürel zenginliklerini fotoğraflarla tanıtan Kapan, tek amacının Muş olduğunu kaydetti. Daha önce çok az destek verildiğini ve yine de kendi imkanları ile sergi açan Kapan, “Lalenin yolculuğu ve Muş sergini daha önce Almanya ve en son Ankara Kızılay Metro sanat galerisinde yapmıştık. Şimdi lalenin yolculuğu ve Muş ve Anadolu’nun Kapısı Muş diye sergi açıyoruz. Yakın zamanda Bursa açılacak sonra İstanbul ve İzmir de devam edecek bu sergi. Bursa’da Nilüfer ilçesinde olacak ve oradaki sergilerde Muş anlatarak buraya çok sayıda laleyi ve Muş’u görmeye gelecek insanlar olacaktır. Bir diğer özellik ise Bursa ilimizde yaşayan Muşluların bir araya toplayarak ayrıca dikkatlerini, çekmek istiyoruz. Yatırımcılarımız, iş adamlarımız ve birçok hemşehrimizin Muş’a dikkatinin çekilmesi ile gündeme getirilmesini bekliyoruz” dedi.

“ELİMİZDEN GELEN GAYRETRİ SARF EDİYORUZ”

Anadolujet’in magazin dergisinde yayınlanan fotoğraflarla Muş’u en iyi şekilde tanıtma şanslarını yakaladıklarını ifade eden Kapan, açtığı fotoğraf evi sayesinde daha profesyonel çalışacaklarını söyledi. Muş’un bilinmeyen doğa ve tarihi güzellikleri ile insanının sıcakkanlılığını fotoğraflarla anlatmak istediğinin altını çizen Kapan, “Yaklaşık 18 yıldır özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ‘Muş Doğa Gezginleri’ adı altında bir grup arkadaşımızla dağ yürüyüşleri, kültürel faaliyetler ve sosyal aktivitelerde bulunduk. Önce hobi olan bu aktivitelerin gerçek yüzünü ve görülmeye değer anları fotoğraf kareleri ile ülkemize ve tüm dünyaya göstermeyi amaç edindim. Bu vesileyle çektiğim tüm fotoğraf karelerinin herkesin görmesi gerektiğine inandım ve bunu dergi ile sergilerle beğeniye sunduk. Hiçbir şekilde menfaat gözetmeden sadece bölgemizi anlatmak, tanıtmak ve göstermek için canla başla çalıştık. İlk sergiyi Almanya’da açıp ardından Ankara’da devam ettik. Daha sonra Bursa, İzmir, İstanbul ve Hollanda’da sergiler açtık” dedi.

“MUŞ’UN TURİZMİ ÇOK ÖNEMLİ”

Açılan sergilerle Muş ve lalenin büyük beğeni topladığını kaydeden Kapan, “Batıdaki insanlarımızın bu bölgeye olan bakış açısını değiştirmek ve buraları ziyaret etmeleri için bu sergilere devam edeceğiz. Daha önce yine Ankara Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde açtığımız serginin yetkililer tarafından ‘en büyük sergi’ olduğunun söylenmesi bizi açıkçası gururlandırmıştı. Bu tür çalışmalarımızı sürdürmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“LALEYİ GÖRÜCÜYE ÇIKARACAĞIZ”

Nisan ayının sonu ve Mayıs’ın ilk haftasında çıkan laleleri tanıtmak amacıyla Nisan ayında tekrar Ankara’da sergi açtığını hatırlatarak Muş’un turizmine katkıda bulunmak istediklerini aktaran Kapan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkülere, destanlara ve en önemlisi Türkiye’nin turizminin sembolü olan Muş Lalesi sayesinde Muş’un turizmine ciddi bir katkı sunmayı planlıyoruz. Onun için laleler açmadan Ankara’da bir sergi açtık. Muş insanının misafirperverliğini, sıcakkanlılığını ve doğal güzelliklerinin sadece fotoğraf karelerinde değil aynı zamanda şahit olunması için herkesi buraya davet ettik. Kısacası güzel bir tanıtım oldu.”

“THY ANADOLUJET MAGAZİN DERGİSİNDE SÜREKLİ YER ALDIK”

Muş’u anlatacak bir tanıtım kitabı çıkarmak istediğini ifade eden Kapan, “Bugüne kadar yurt dışında Almanya bazı Avrupa ülkelerinde ve özellikle Ankara, İstanbul ve çeşitli büyük illerimizde sergiler açtım. Bu sergilerde ayrıca görsel sinevizyon gösterimleri de yapıldı. Bu çalışmaları tamamen kendi imkanlarımla yaptım. Burada ki asıl amacım para kazanmaktan çok Muş’un tanıtımıdır. Bu konuda yaptığımız çalışmalarımız zaten bunu kanıtlıyor. Bunun için THY Anadolujet magazin dergisinde sürekli yer aldık bu dergide Muş ilimize ait çektiğim fotoğraflar yer aldı. Tabi bu beni gerçekten çok mutlu ediyor” dedi.

THY Anadolujet magazin dergisinin sayesinde Muş’un çok güzel bir şekilde tanıtıldığını kaydeden Kapan, “Çünkü asıl amacımız olan ve her defasında dile getirdiğimiz ilimizin tanıtımıdır. Her gün binlerce hatta milyonlarca insan hava ulaşımını kullanıyor. Bu magazin dergisi sayesinde ilimize ait yapılan söyleyişi ve yer alan fotoğraflar milyonlarca kişi tarafından görüleceğine inanıyorum. Bu şekilde milyonlar verseniz bu kadar güzel bir şekilde tanıtım yapamazsınız. Bu tür imkanlarla ve çalışmalarla ilimizin tanıtımına devam edeceğiz. Yaptığımız bu güzel faaliyetlerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

“BU SERGİLER, TANITIM GÜNLERİNDEN DAHA ETKİLİ”

Metropol kentlerde açtıkları bireysel sergilerin Turizm fuarlarından daha fazla dikkat çekici olduğunu vurgulayan Kapan, “160 adet fotoğraf ile Muş’un ve Muş Lalesi’nin tanıtımını yaptığımızda birçok kişi buna sıcak bakmamıştı. Ancak sergi açıldığında müthiş bir ilgi vardı ve hatta binlerce kişi gelip ilk defa Muş’u gördüklerini söylediler. Bu bizim için önemli bir izlenim oldu. Bu tür sergiler gerçekten turizm amaçlı açılan sergilerden daha faydalı oluyor. Çünkü bu sergiler bireysel olduğu için daha fazla bir ilgi görüyor. Ankara Kızılay Metro Sanat Galerisi´nde daha önce açtığımız sergiyi günde yüzbinlerce kişinin görme şansı oldu. Bu faaliyet gerçekten çok önemli ve halen bir sürü kişi arayıp da Muş’a gelmek istediğini söylüyor. Bu fotoğraf sergileri sayesinde usta fotoğrafçıların Muş’a yönlendirilmesini sağladığını da söyleyebiliriz.

Bursa, İstanbul ve İzmir ilinde açacağımız sergilerimizde yine eskisi Muş’u ve Lale’yi anlatacak yaklaşık 20 bin adet el broşürü dağıtacağız. Zaten istediğimiz destek ve sponsorluk sadece bu tür tanıtımlarda kullanılacak. Biz başka bir şey talep etmiyoruz. Geçtiğimiz yıl açtığımız sergilerde ne yazık ki vaatlerde bulunan birçok kişi sözünü yerine getirmemesi bizi üzdü. Ancak Valiliğimizin desteği oldu ve bundan dolayı da zaten kendileri çalışmaları yakından takip edip tebrik ettiler. Burada asıl amaç ticaret ve bir kazanç elde etmenin olmadığı açık ve net bir şekilde ortadadır. Tek amaç Muş ilimizi ve Lalemizi tanıtarak daha fazla bir kitleye ulaşıp kendimizi, kültürümüzü ve coğrafyamızı tanıtmaktır. Bunu da en iyi şekilde tekrar yapacağız. Şimdiden destek verecek olan herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
49 KELAM MUŞLU ŞAİRLER ŞİİR ANTOLOJİSİ ÇIKTI
49 KELAM MUŞLU ŞAİRLER ŞİİR ANTOLOJİSİ ÇIKTI
Muş´ta kültür ve sanat alanında faaliyetlerde bulunan Muş Yazarlar ve Şairler Derneği öncülüğünde başlatılan ‘Kırkdokuz Kelam´ adlı Şiir Antoloji´si kitabı çıktı.
“MUŞ BAĞLARI VE KIRSAL TURİZM”
“MUŞ BAĞLARI VE KIRSAL TURİZM”
1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Doğayı Tabiatı Her Türlü Canlı, Cansız Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Turgay Özlü, Muş coğrafyasında hanlar, hamamlar, ibadet haneler, köprüler, ören yerleri, höyükler, tümülüsler, antik çağlardan kalma kalelere sahip olduğunu belirterek “ne yazıktır ki, ilimiz coğrafyasında yer alan bu yüksek potansiyele sahip tarihi varlıklarız yeterli ilgiyi görmediği gibi çeşitli sebepler ile yok olmaya yüz tutmuştur” dedi.
2. ABDÜLHAMİD´İ VEFATININ 100. YILDÖNÜMÜNDE ‘USTA´ OYUNUYLA YÂD EDİLDİ
2. ABDÜLHAMİD´İ VEFATININ 100. YILDÖNÜMÜNDE ‘USTA´ OYUNUYLA YÂD EDİLDİ
Dünya tarihine yön veren büyük devlet adamı, cennetmekân 2. Abdülhamid Han´ın hayatını konu alan ´´Usta” isimli oyun, Kongre ve Kültür Merkezinde sahnelendi
MUŞ TURİZM ALANINDA DEĞERLENDİRİLMELİ
MUŞ TURİZM ALANINDA DEĞERLENDİRİLMELİ
Muş´u yıllardır yurt içinde ve yurt dışında fotoğraf sergileri ve sunumlarla tanıtan Fotoğraf Sanatçısı Adem Kapan´ın girişimleri ile Fotoğraf Mektebi grubunda yer alan 35 fotoğraf sanatçısı Muş´ta 3 gün boyunca tarihi, kültürel ve yaşam alanında çal
NOTRE DAME QUASİMODO MÜZİKALİ MUŞ´A GELİYOR
NOTRE DAME QUASİMODO MÜZİKALİ MUŞ´A GELİYOR
Victor Hugo´nun Dünyaca ünlü romanından uyarlanan ´´Notre Dame´ın Kamburu – Quasimodo Müzikali” 1 Mart 2018 Perşembe günü Muş Öğretmenevinde Saat: 20.30 ‘da seyircisiyle buluşuyor
68 YIL SONRA KANLI NİGAR TİYATRO OYUNU
68 YIL SONRA KANLI NİGAR TİYATRO OYUNU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından organize edilen Kanlı Nigar tiyatro oyunu, Devlet Opera ve Balesi tarafından 68 yıl sonra Muş´ta sergilendi
MUŞTA GELENEK VE GÖRENEKLER (1)
MUŞTA GELENEK VE GÖRENEKLER (1)
Araştırmacı-Yazar Hüsamettin Turan Muşta Gelenek Ve Görenekler ile ilgili yazısının ilkini yayınladı
KAPAN, UÇUŞ NOKTASI DERGİSİNDE MUŞ´U ANLATTI
KAPAN, UÇUŞ NOKTASI DERGİSİNDE MUŞ´U ANLATTI
Fotoğraf sanatçısı Adem Kapan, Türk Hava Meydanlarının Uçuş Noktası Magazin dergisinde fotoğraflarla Malazgirt Şenlikleri´ni anlattı
KAPAN, MUŞ´U FOTOĞRAFLARLA TANITIYOR
KAPAN, MUŞ´U FOTOĞRAFLARLA TANITIYOR
Sürekli yurt içinde ve yurt dışında fotoğraf sergileri açan Adem Kapan, Muş Fotoğraf Evi açarak Muş´u tanıtmaya devam ediyor
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Hangi meyve oldu da dalın da kaldı? Öyleyse ölmekten korkma, ham olmaktan kork.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu