GİRİŞİMCİ KADINLARIN BAŞARISI
Malazgirt´te üç kadın, devletten aldıkları hibeyle eski işletmelerini modernize ederek üretimi sürdürme fırsatı buldu
Tarih: 20.9.2017 12:17:33/ 255okunma / 0yorum

Malazgirt ilçesinde Süphan Dağı eteğinde kurdukları besi çiftliğinde karşılaştıkları sorunlar nedeniyle iflasın eşiğine gelen girişimci üç kadın, devletten aldıkları hibeyle işletmeyi modernize ederek üretimi sürdürme fırsatı buldu. İlçede 6 yıl önce kurdukları çiftlikte karşılaştıkları sorunlar nedeniyle zor günler geçiren girişimci kadınlar Nursel ve Firdevs Öztürk ile Müzeyyen Teker, hazırladıkları projeyle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) hibe desteği aldı.

“BÖLGEDEKİ ET KOMBİNALARINA SATARAK GELİR ELDE EDİYOR”

Hibeyle besi çiftliğini daha modern hale dönüştüren kadınlar, yetiştirdikleri hayvanları, bölgedeki et kombinalarına satarak gelir elde ediyor. Girişimci kadınlardan Nursel Öztürk, 3 kadın olarak kendi imkanlarıyla besi çiftliği kurduklarını anlattı. Çiftliği kurduklarında arazi, hayvan ve finans sorunu yaşadıklarını ifade eden Öztürk, şöyle konuştu: “Artık sorunlardan bunalıp tam pes etme noktasına gelmiştik. TKDK'ya başvurduk ve projemiz kabul edildi. 700 bin lira hibe aldık. Hibe bize 'can suyu' oldu. İşletmemizi modernize etme imkanı bulduk. Makine ekipmanlarımız oldu. Modern koşullarda hayvancılık yapmaya başladık. Daha önce ahırımız modern değildi. Son dereceli ilkel koşullarda hayvancılık yapıyorduk.”

“DOĞAYLA UYUMLU BİR HAYVANCILIK VE ZİRAAT YAPMAK İSTİYORUZ”

Çiftliği daha da büyütmeyi hedeflediklerini dile getiren Öztürk, doğayla uyumlu bir hayvancılık ve ziraat yapmak istediklerini belirtti. Bu işin çok meşakkatli olduğunu anlatan Öztürk, “Hayvancılığı severek yapıyoruz. Çiftliğimizde işçilerimiz de var ama en büyük emeği bizler harcıyoruz. Buradaki kadınlara örnek olmak istiyoruz. Bir işe ne kadar emek harcarsanız o kadar karşılığını alırsınız. Tarım ve hayvancılık hayatımızın vazgeçilmezidir” dedi.

“HEDEFİMİZE YAKLAŞIYORUZ”

Müzeyyen Teker de TKDK'nın katkısıyla işlerinde başarı kazandıklarını kaydederek, “İmkanlarımızla işletmeyi çalıştırdığımızda çok zorlanıyorduk ama şimdi daha rahatız. İstediğimiz hedefe yaklaşıyoruz. İlk başladığımızda 60 hayvanımız vardı şimdi ise 120 hayvanımız var” diye konuştu. Firdevs Öztürk ise kadınların, kendilerine pozitif yaklaşımda bulunan TKDK'ya başvurarak yatırım yapabileceğini söyledi.

TKDK Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur, "Yatırımcı küçük çapta ilkel koşullarda kurduğu çiftliğini, verdiğimiz destekle Avrupa standartlarına uygun modern bir işletme haline getirdi” dedi. Verdikleri hibeyle kadınların güzel yatırımlar gerçekleştirdiğini dile getiren Uygur, kendilerine başvuran tüm kadınlara, projeleri sunum anlamında nasıl hazırlamaları gerektiğini, iletişim uzmanları ve yatırımcılarla anlattıklarını bildirdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Döviz kurlarındaki artıştan dolayı müteahhitlerin yaşadığı sorunlara değinen Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, fiyat farkının ödenmesi kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi sıkıntılardan kurtulmasına vesile olacağını kaydetti.
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
MTSO´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Enflasyonla Mücadele Programına tam destek verdi. Ülkenin içinden geçtiği durumun önemli olduğunu ve herkesin aynı hassasiyetle davranması gerektiğini belirten Koç, üyelerle birlikte el ele vererek bu zorlu süreçten çıkacaklarını kaydetti.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI´NDAN VALİLİKLERE STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT TALİMATI
İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle bu konuda gerekenin yapılması talimatı verildi.
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
MUŞ TEKSTİLDE DÜNYAYA AÇILDI
Muş´ta Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle kurulan tekstil firması, ürünlerini Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Japonya, Çin, Hindistan ve Pakistan´a ihraç ediyor.
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
TSO BAŞKANI KOÇ, BANKA MÜDÜRLERİ İLE BULUŞTU
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, nefes kredisiyle ilgili olarak banka müdürleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Banka müdürlerinin nefes kredisi konusunda hassasiyet göstermesi ve başvuruda bulunan üyelerin işlemlerini kısa sürede tamamlaması için ortaklaşa çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASI
Konutta indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un katılımıyla gerçekleştirilen toplantı kapsamında başladı. Kampanyada faiz oranı yüzde 0.98´e çekildi. 31 Ekim´e kadar sürecek kampanyaya 100 bin konut dahil
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İŞ KURANA 50 BİN TL HİBE, 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
İş kurana ve işini büyütmek isteyene devletten 150 bin liraya kadar destek var. Desteğin 50 bin lirası karşılıksız yani hibe, 100 bin lirası ise faizsiz kredi olarak veriliyor.
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
İŞ KURAN GENCE 8 BİN 402 LİRA
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından genç girişimcilere verilecek olan prim teşviklerinin ayrıntıları belli oldu.
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
KOSGEB´DEN YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürü Kenan Mergen, ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun çözümü için uygulamaya geçirdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni girişimcilik dest
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş Durumu

Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu