Bu İçeriği Paylaş
21 Şubat 2018 Çarşamba

BİLGİ KİRLİLİĞİNDEN DOĞAN; İFTİRA VE DEDİKODULAR

Yazar: 
Yunus Emre Gökarslan 

Yazar Hakkında: 
Günaydın Muş Gazetesi Haber Editörü email: yunusmsn@msn.com


Hemen hemen 2000 yılından itibaren gündemde olan Muş Şeker Fabrikasının özelleşmesi iddiaları, bugünlerde netlik kazanıyor. Hükümet, işletmenin özelleşmesi durumda ortaya çıkan yaklaşık 30-40 Milyon TL’lik zararı gidermeye çalışıyor. Bunun için ise Muş dahil 14 ilin Şeker Fabrikalarının sadece ‘işletmesini’ 5 yıllık bir deneme süreci ile özelleştirmeye gidiyor.

Kardeşlerim; Muş Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi iddiaları üzerine sosyal medyada hemen hemen herkesin yorumlarını hep birlikte gördük, okuduk. Kimisi devlet zarar ediyor, özelleştirilsin diyor, bazıları da Muş Şeker Fabrikası ilimizin onurudur, özelleştirilmesin diyor. Bunları söylerken de doğal olarak sebeplerini uzun uzun yazıyorlar.

Şimdi bu durumda kendilerine birde günah keçisi arıyorlar. İşin çözümünden çok, yıpratma politikası devreye giriyor. Öyle bir algı oluşturuyorlar ki, kendileri bile ‘aslı astarı olmayan asparagas’ yazılarına inanıyorlar. Yapabilecekleri tek şey yazı yazmak olan, konuşan ya da ortam bulursa basın açıklaması yapmanın dışında elinden başka bir şey gelmeyen bazı hemşerilerimiz, ilin yöneticilerini acımasızca iftira ve haksızlıklarla eleştiriyorlar. En çokta bundan nasibini ilimiz Milletvekili Mehmet Emin Şimşek alıyor.

Arkadaşlar; Sayın Şimşek ile bu konuyu defalarca görüştük, son gelişmeler hakkında sürekli bilgiler almaya çalıştık. Kendisi de bizler gibi Muş Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesini istemiyor, özelleşmemesi içinde inanın, ilgili kurumlarla her zaman görüşmeler gerçekleştiriyor, çaba sarf ediyor. Yukarıda da belirttiğim gibi 2000’li yıllarda başlayan bir süreç bu zamana kadar geliyor. Sanki fabrikayı Milletvekili satıyormuş gibi dedikodular çıkaranlara fırsat vermemeliyiz. Bu sadece milletvekili için değil, kim olursa olsun bu şekilde davranmalıyız.

TAŞINMAZLAR SATILMACAK, 5 YILLIK DENEME SÜRECİ OLACAK VE ÇİFTÇİLER İLE İŞÇİLER MAĞDUR EDİLMEYECEK

Fabrikanın özelleşmesi hakkında bildiklerinizin tamamını unutun, çünkü yazının başında da belirttiğim gibi ortada haddinden fazla ‘bilgi kirliliği’ var. İşin muhatabından, yetkilisinden bilgileri alalım. Bu konuda açıklamalarda bulunan Milletvekili Şimşek, “Özelleştirme sürecinde fabrikalarda bulunan hiçbir taşınmaz satılmayacak, sadece işletmeler özelleşecektir. 5 yıllık bir deneme süreci olarak belirlenen bu süreçte özelleştirme kapsamındaki hiçbir pancar çiftçisi, mevsimlik işçiler ve fabrika çalışanları asla mağdur edilmeyecek, herhangi bir sorunla karşılaşmayacaktır..” diyor.

Peki sizin duyduklarınız nedir? Fabrika arazi ve binaları ile satılacak, işçilerin büyük bir kısmı işten atılacak, çiftçilerin büyük bir kısmı mağdur olacak, Fabrika Muş’un başına yıkılacak, fabrika satılırsa Muş’ta deprem olacak, herkes ölecek… Son birkaç cümlemde abarttığımın farkındayım ama şuan kahvelerde ve sokaklarda konuşulan maalesef bunlardan ibarettir.

 Kıymetli ağabeylerim; kimse Muş’un düşmanı değildir. Hepimiz Muşluyuz, hepimiz Muş’un menfaatlerini düşünürüz. Kimimiz Ankara’da, kimimiz Muş’ta, kimimiz gurbette... Toplumsal bir mesele olan Muş Şeker Fabrikası’nın özelleşmesi iddiaları hususunda bir birimizi suçlayarak değil, istişareler yaparak bu sürece katkı sunabiliriz. Biraz sağduyu, biraz dürüstlük, biraz samimiyet lütfen. Mesele memleket, hep birlikte, hep beraber. 


* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi