Bu İçeriği Paylaş
27 Ekim 2017 Cuma

“O ÇOCUKLAR DAĞA GİTMESİN”

Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Muş programını ve açıklamalarını kaleme aldı


İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun Muş’a gelişi ile birlikte vermiş olduğu röportajda ifade ettiği bu cümle, bölgenin gerçeklerini birebir karşılamaktadır. Yıllardır PKK sorunu ile mücadele eden bölgemizin en büyük sorunlarından biri, bölge gençlerinin dağa çıkması ve bunun karşısında bölge halkının mücadelesinin yine PKK’lılar tarafından tehdit edilmesidir. Tehditin boyutları ne olursa olsun verilen mücadeleden vazgeçmeyen bölge halkı, son zamanlarda PKK’nın buralarda etkin olamamasının en büyük sebeplerinden biridir. Öğretmenler, akademisyenler yahut diğer vatandaşların bu mücadele ortak olması da yine aynı sorunun ortadan kaldırılmasın açısından önemli işlev görmüştür. Özellikle geçmiş yıllarda verilen mücadelelerin katkısı daha fazladır.

Bölge gençlerinin ergenlik dönemlerinde merak saldığı dağ havası, onlara heyecan verici geldiği için, lise ve üniversite dönemlerinde temkinli olmak gereklidir. Bizler, üniversitelerde görev yaparken bir yandan da dağ sempatisi taşıyan çocuklarla epey mücadelede bulunduk. Ellerinden peri, avesta ve doz yayınlarından çıkan kitaplarla dolaşan üniversite gençliğini kazanmak için defalarca görüşmeler yaptık. Çok şükür birçoğunu kazandık ve devlete/topluma/aileye yararlı vatandaşlar haline getirdik. Bu mücadelelerde zaman zaman aldığımız tehditler bizleri ürkütmedi, aksine daha da perçinledi. Çünkü gençlerin ölmesini ve öldürmeye çalışmasını önlemek bizim temel amaçlarımız arasındaydı. Özellikle BDP üzerine çalıştığım doktora çalışmamdan sonra, PKK’nın nelerden beslendiğini öğrendiğimde yaptığım ilk pratik, PKK’nın işine yarayan argümanları birer birer çürütmek oldu. Özellikle Öcalan’ın kitapları, PKK’nın ideolojik zeminini oluşturduğu için fikirlerin yanlış olduğunun anlatılması önemli bir pay tuttu. Böylece gençlere doğru yolu göstermek ve onları kazanmak birincil amaçlarımız arasında yer almıştır. İçişleri bakanı Sn Süleyman Soylu’nun ifadeleri de bu bağlamda oldukça önemlidir. Gençlerin dağa çıkmasını önlemek birincil vazifemiz olmalı ve bölgeden dağa çıkan her genç için kendimizi sorumlu tutmalıyız. Ancak böylelikle PKK’nın elde ettiği güç azaltılabilir ve gençler kurtarılabilir. Devletin bu süreçte, akademisyenlere destek olması ve elinden geleni yapması da işin en can alıcı kısmıdır. Devlet, kurumlarıyla birlikte işlevsel bir süreci devam ettirmeli, eksiltmemeli ve sürdürülebilir hale gelmesi için elinden geleni yapmalıdır. Çözüm süreciyle birlikte alanı az çok tanıyan akademisyenlerin, yeniden oluşabilecek süreçte aktif görev alması elzemdir. Sn bakanımızın ifade ettiği gibi, her vatandaşı bu konuda sorumluluk hissetmesi ve bu sorumluluğu yerine getirmek için çabalaması, her genç için hayati önem taşımaktadır.

Özellikle gençlerin ailelerini ziyaret etmek, onlarla tanışmak ve sorunun ne olduğunu anlamak çözüm için ilk stratejidir. Genellikle göç eden ailelerin çocukları arasından seçilen bu gençler, yalnız yada sahipsiz kaldıkları için kolaylıkla örgüt tarafından kandırılabilmektedirler. Örgütün, değişen koşullarla birlikte değişen taktikleri karşısında devletin de yöntem değiştirmesi ve sosyal açıdan farklı metodoloji ile hareket etmesi gerekmektedir. Son dönemlerde AK Parti’nin yapmaya çalıştığı pratikler ancak böyle açıklanabilir. AK Parti, terör ile mücadelede elinden geleni yapmakla birlikte sosyal açıdan da yeni pratikler geliştirmiştir. Bu pratikler sayesinde devletin gülen yüzü çocuklara ve gençlere gösterilmiştir. Lakin sürecin devam etmesi için geçen yazılarımda da ifade ettiğim gibi bölge akademisyenlerine destek sağlanmalı ve yol açılmalıdır. Böylece inşallah Sn bakanımızın ifade ettiği gibi “o çocuklar dağa gitmeyecektir”.

 
Bu içerik 1157 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi