Bu İçeriği Paylaş
22 Şubat 2018 Perşembe

VARTO'DA ALABALIK SAĞIMI BAŞLADI

Varto’da 2060 rakımlı dağın yamacına kurulan alabalık tesisinde, yavru alabalık üretimi için sağım işlemi yapıldı


Varto ilçesinde dağ yamacına kurulan tesiste yavru alabalık üretimi için sağım işlemine başlandı. İlçeye bağlı Beşikkaya köyündeki alabalık tesisinde yılda 30 milyon gök kuşağı, 7 milyon kırmızı benekli alabalık üretiliyor. Balık sağım işlemine katılan Varto Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Nuri Çetin, tesisin bazı eksikliklerinin olduğunu ve verilen desteklerle tamamlanarak ülke ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi. Müteşebbisin yeni bir tesis daha açmak istediğini ifade eden Çetin, “Burada üç dört gurup teröristin kaldığı alanlardı. 37 milyon kapasiteli tesisimiz doğru dürüst faaliyet gösteremiyordu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine alabalık veren tesislerden bir tanesi. Bu yıl tesisimiz daha bir güzellik yapıyor. Yaklaşık 5 milyona yakın kırmızı benekli alabalık üretimi yapacak. Yavrular çıkmış inşallah üç dört ay sonra piyasaya sunulacaktır. Bizde her türlü desteği veriyoruz. Daha önceden bazı ufak tefek eksiklikleri vardı. Kendisine destek olduk. Tesisimiz ülke ekonomisine katkı sunuyor. Müteşebbisimiz yeni bir balık üretim tesisi kurmayı düşünüyor. Bu konuda gerek katkı olsun, gerek vergi muafiyeti olsun, gerekli kalkınma ajanslarından da diğer birimlerimiz olsun kendisine gerekli yardımı sağlayacağız” dedi.

“YILLIK KAPASİTESİ TOPLAMDA 37 MİLYON ADETTİR”

Alabalık üreticisi Abdurrahman Baltaş ise her yıl Şubat ve Mart ayında alabalık sağımı yaptıklarını söyledi. Tesis ve üretim kapasiteleri hakkında bilgi veren Baltaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıllık kapasitesi toplamda 37 milyon adettir. 30 milyonu gök kuşağı alabalığıdır. 7 milyonu ise Karadeniz anacıdır. Yani kırmızı beneklidir. Bizim büyük havuzlarımız var. Bunları 8 metre uzunluğunda 4 metre genişliğinde 10 tane havuzumuz var. Anaçlarımızı havuzların içerisine koyuyoruz. Dişileri ayrı erkekleri ayrı bırakıyoruz. Sağım sırasına geldiği zamanda bunları tekrar ayrı ayrı havuzlara koyuyoruz. Siber plas havuzlarımız var o havuzlara koyuyoruz. Elemanlarımız onları sağıyorlar. Sağdıktan sonra dişileri sonra erkeğin spermi ile karıştırıyoruz. İki üç dakika kaldıktan sonra dolaplara koyuyoruz. Bu dolapların içerisinde 45 gün kaldıktan sonra bunlar canlanıyor. Canlandıktan sonra siber plas havuzlara koyuyoruz” dedi.

“YUMURTALARI YIKAYIP ÖZEL DOLAPLARA KOYUYORUZ”

Tesiste 8 metre uzunluğunda 4 metre genişliğinde 10 havuzda anaç balıkların muhafaza edildiğini kaydeden Baltaş, “Sağım zamanı gelen anaç balıklardan önce dişi olanı sağıyoruz, daha sonra erkek anaç balıkların spermasını sağıyoruz. Dişi balıklardan sağdığımız yumurtalar ile erkek balıkların spermasını karıştırıyoruz. 3 dakika döllenmesini bekledikten sonra yumurtaları yıkayıp özel dolaplara koyuyoruz. Dolaplarda 45 gün bekletilen yumurtalar canlanmaya başlıyor. Yumurtadan çıkan balıkları büyütmek için küçük havuzlarda besliyoruz. Ardından alabalık çiftliklerine nakil yaparak orada bir yıl büyümelerini sağlıyoruz. Bir yılın sonunda balıklarımız sofraya hazır hale geliyor” şeklinde konuştu.

Varto Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Binbaşı İsmail Terzi ile il müdürlüğünde görevli su ürünleri mühendisi Fatih Turan, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Muhammed Lütfi Turgut Beşik kaya köyündeki tesisleri inceledikten sonra ilçeye gitmek için tesisten ayrıldılar.

 
Bu içerik 122 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi