Bu İçeriği Paylaş
7 Aralık 2017 Perşembe

KUDÜS: ONURUMUZ, İZZETİMİZ, ŞEREFİMİZ…

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, ‘Kudüs’ konusunu ele alarak detaylı analizlerde bulundu.


‘Kudüs: Onurumuz, İzzetimiz, Şerefimiz…’ diye ifade eden Yrd. Doç. Dr. Palabıyık, “Peygamberimiz (s.a.v.) doğmadan önce gerçekleşen Ebabil Kuşları vakasında, peygamberimizin dedesi Abdülmuttalib,  Ebrehe’den develerini isterken şu cümleyi kurmuştu: “Ben develerin sahibiyim, Kâbe’nin Sahibi ise Allah’tır (c.c.). Orayı Allah kendisi koruyacaktır”. Birgün sonra Ebrehe Kâbe’ye saldırmayı denediği anda ise Ebabil Kuşları, onu ve ordusunu geldiğine bin pişman etmiş, Allah onları sadece bir kuş sürüsü ile durdurmuştu. Bu vakayı öğrendiğimiz Kuran’ı Kerim ise bu olayı bize binlerce asır sonra haber vermiştir” dedi.

“MÜSLÜMANLARIN TAMAH ETMEMESİ GEREKEN ŞERLERİN ÇOĞU, KANIMIZA KADAR İŞLEMİŞTİR”

Allah’ın mabedine düzenlenmeye çalışan her taarruzda şüphesiz ki Allah kendisine inananlara destek olacağını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Palabıyık, şunları söyledi: “Bu desteğin sözü de kutsal kitabımızda açıkça beyan edilmiştir. Lakin bu beyanda önemli bir ayrıntı mevcuttur: Samimiyet. Biz, Müslümanların özellikle son yıllarda içine düştüğü vaziyet şimdilerde çok can yakıcı ve üzücü hale gelmiştir. İftiralarla başlayan süreçler, itaat ettirme arzusu, dünyevi niyetler ve bunlar gibi Müslümanların tamah etmemesi gereken şerlerin çoğu, kanımıza kadar işlemiştir. Suriye’de yaşananlardan bir türlü çıkaramadığımız ders, şimdi de Kudüs sınavı ile karşımıza konulmaya çalışılıyor. O halde olaya nasıl bakacağız yahut nasıl değerlendireceğiz?

Öncelikle Allah’ın ipine sıkı sarılmak ve bilinçli bir Müslüman olmak gerekiyor. Bunun şarları kutsal kitabımızda açıkça ifade edilmiş, bizim burada söyleyecek sözümüz yoktur. Çünkü Allah (c.c.) son sözü söylemiştir. Bilinçli bir Müslüman, Kudüs kararının arkasında yatan sebeplerden başlamalıdır. Şöyle ki, ABD’nin Suudilerle birlikte başlattığı senaryo şimdi işleme konulmuştur.

“TRUMP, HALA ABD İÇİNDE BAŞKAN OLARAK CİDDİ PROBLEMLER YAŞAMAKTA”

Katar krizi ile başlayan süreç sonrası Suud prenslerinin etkisiz hale getirilmesi, Lübnan lideri Hariri’nin istifa açıklaması ve sonrasında diğer Arap devletlerinin Suudlar ile yan yana olması, İsrail için atılacak adımların habercisi sayılabilir. İkinci olarak ise Trump’ın, ABD içinde yaşadığı derin siyasi krizin sonunu getirmek için hedef saptırmaya çalıştığı yeni bir senaryo ile dünyanın karşısına çıkma çabasıdır. Trump, hala ABD içinde başkan olarak ciddi problemler yaşamakta ve derin ABD ile uzlaşamamaktadır. Dünyanın en sorunlu meselelerinden biri olan Kudüs ile alakalı atacağı adımla birlikte, “ben güçlüyüm” mesajını vermeyi ve böylece ABD halkını da yanına almayı düşünmektedir. Siyasetin doğası gereği atılan bu adım, dış meselelerle birlikte ülke içini dizayn etme amacı taşımaktadır.

ABD böyle istiyor diye, olması gerekenin ABD’nin istediği gibi olması tabi ki de gerekmiyor ama ABD’den sonra diğer devletlerin Kudüs içinde elçilik inşa etmeleri ve Filistin halkının yaşayabileceği sorunlar daha şimdiden önemli ve negatif sonuçlara sebep olacaktır. Hamas’ın 3. İntifada çağrısına katılacak olan Müslümanların ve diğer cihatçı yapılanmaların, ABD ve İsrail’e karşı verecekleri mücadeleler, yeni bir savaşın başlamasına da sebep olabilir. Tabi bunların hepsi olası senaryolar, neyin ne olacağını Allah’tan başka kimse bilemez. Ama bizlerin bu süreçte bir şeyler yapması, gayretimizi gören Rabbimizin bize yardımını da hızlandıracaktır. Elbette Hak ile batıl arasında geçmişten beri süregelen mücadele hala devam etmektedir ama Sultan Abdülhamit’in dediği gibi “batılın kazandığını daha görmedik”.

“KUDÜS, AÇIKÇA MÜSLÜMANLAR İÇİN HERŞEYDİR”

Kudüs, Müslümanların yumuşak karnıdır, izzetidir, şerefidir, onurudur açıkçası her şeyidir. Kudüs ile alakalı bir şeyler yapmak yahut söylemek için Müslümanların muhakkak görüşü alınmalı ve değerlendirme buna göre yapılmalıdır. İşte bizlere düşen görev, Kudüs ile alakalı atılabilecek herhangi bir adımın yahut alınacak herhangi bir kararın, Müslümanların onayı olmadan hayata geçirilemeyecek olmasını bütün dünyaya ispatlamak olmalıdır. Beşeri olarak uygulanan kurallar yahut alınan kararların, bizler nezdindeki geçerliliği ancak Allah nezdindeki geçerlilik ile eşit olduğu müddetçe doğrudur. Sınırlar Allah tarafından net ve aşılamayacak biçimde zaten çizilmiştir, hesaplarımızı dünyaya göre yaparsak dünyada başımıza ne gelirse gelsin itiraz etmeye ne hakkımız ne de gücümüz olacaktır. Lakin yapılanların Allah rızasına yönelik olması bizlerin ebedi kurtuluşuna da vesile olabilir.”

“DİRENİŞE ÇAĞIRIYORUM”

Kudüs ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Palabıyık, bugün tüm halkı Belediye Meydanına davet ederek “Bu rızaya yönelik olarak Allah için, Muş ilinden ve dışından, imkânları yeterli olan bütün Müslümanları bugün saat 13.00’da belediye meydanındaki direnişe çağırıyorum. Bizler arasından yahut başka bir yerden edilecek duaların semaya yükselmesinden gelecek rahmet inşallah hepimizi kuşatacaktır ve birçokları susarken bizler hep birlikte Müslüman izzetiyle haykıracağız: Zalimler için yaşasın cehennem, Zalimler için yaşasın cehennem, Zalimler için yaşasın cehennem!!!” ifadelerini kullandı.

 
Bu içerik 647 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
AFRİN’İN KAHRAMANLARI MUŞ’A DÖNDÜ AFRİN’İN KAHRAMANLARI MUŞ’A DÖNDÜ.. Muş Valisi Aziz Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetlerinin öncülüğünde sınır ötesinde ..
0 yorum GÜNCEL - 22.5.2018
VALİ YILDIRIM KÖY ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR VALİ YILDIRIM KÖY ZİYARETLERİNİ SÜR.. Muş Valisi Aziz Yıldırım, Ramazan ayından itibaren beldelere ve köylere ziyaretl..
0 yorum GÜNCEL - 22.5.2018
İLKOKUL MEZUNU KÖYDE 8 KİTAP YAZDI İLKOKUL MEZUNU KÖYDE 8 KİTAP YAZDI.. Hasköy İlçesine bağlı Gökyazı Köyünde ilkokul mezunu Cezayir Yıldız (64), 10 yıl..
0 yorum YAŞAM - 22.5.2018
Üye Bilgi