Bu İçeriği Paylaş
9 Mart 2018 Cuma

YEŞİLAY CEMİYETİ MUŞ ŞUBESİ MŞÜ’DE STANT AÇTI

Toplumu bağımlılıklardan uzak durma ve kurtulma konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan Yeşilay Cemiyeti Muş Şubesi ve Genç Yeşilay, Muş Alparslan Üniversitesi’nde stant açtı


Yeşilay Cemiyeti Muş Şubesi ve Genç Yeşilay, 1-7 Mart Yeşilay Haftası dolayısıyla külliyedeki Aliya İzzetbegoviç Meydanında bir stant açtı. Madde bağımlığı başta olmak üzere her çeşit zararlı alışkanlığa son vermeyi ve bu konuda yaşam boyu sürecek bir bilinci yaygınlaştırmayı amaçlayan Yeşilay standına öğrencilerimiz büyük ilgi gösterdi.

“YEŞİLAY’IN FAALİYETLERİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRMELER YAPTIK”

Yeşilaycıların, öğrencilerin teknoloji bağımlılığı başta olmak üzere çeşitli bağımlılık türleri ve sağlıklı yaşam hakkındaki sorularını cevaplayarak Yeşilay’ın faaliyetlerine ilişkin bilgilendirme yaptığı stant hakkında değerlendirmeler yapan Yeşilay Cemiyeti Muş Şube Başkanı Halil Sabak, şunları söyledi: “1-7 Mart Yeşilay Haftası dolayısıyla çeşitli etkinliklerimiz oluyor. Bu stant ile de üniversiteli genç kardeşlerimize Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı, TBM’yi ve Yeşilay Danışma Merkezi, YEDAM’ı tanıtıyoruz.

Üniversitemizdeki vize sınavlarından sonra, 2-3-4 Nisanda, belirli sayıda genç kardeşimizi İstanbul’daki genel merkezimize götürerek TBM Akran Eğitimi Sertifika Programına dâhil edeceğiz. Programı uygun olursa Rektör hocamızı ve bazı hocalarımızı da davet edeceğimiz, Yeşilay tarafından bağımlılıklardan uzak, sağlıklı yaşamı misyon edinen, söz ve eylemleriyle bu mücadeleye destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara verilen ve bu yıl 5. kez düzenlenen Zümrüdüanka Ödülleri Törenine de nasipse 10 genç kardeşimizle katılacağız.”

YEŞİLAYCI RALLİ PİLOTU ÇETİNKAYA, BAĞIMLILIK KONUSUNDA SEMİNER VERDİ

Yeşilay haftası dolayısıyla Muş’a gelen Ralli Pilotu Burcu Çetinkaya, “Gençlik, Bağımlılık ve Gönüllük” temalı bir seminer verdi. Ralli Pilotu Burcu Çetinkaya, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gençlik Komisyonu- Bağımlılık Formatörü İsmail Memiş’in moderatörlüğündeki seminerde, hayat tecrübelerinden yola çıkarak alışkanlıklarla mücadele konusundaki görüşlerini paylaştı. Ralli merakının 1993 yılında başladığını söyleyen Çetinkaya, şöyle konuştu: “O zaman bir ralli izlemeye gitmiştim. Babam otomotiv sektöründe çalışıyordu. Rallide gördüğüm ve ben etkileyen şey, doğaydı. Doğayı her zaman çok sevdim. Doğanın içinde otomobil ve insan unsurunun birlikte olması, takım ruhu, pilotun ve copilotun takım halinde çalışmasından çok etkilenmiştim. Tabii 1993 yılında hayalini kuruduğum şeyin gerçek olmaya başlaması 2005 yılını buldu. Yani hayallerimin gerçekleşmesi için yaklaşık olarak 12 sene sabretmek durumunda kaldım. Buradan da çok önemli bir ders çıkardım hayata dair. Bir şeyin hayalini kuruyorsam ve hemen olmuyorsa, yılmıyorum. Diyorum ki önceki hayalim 12 sene sonra olmuştu. Bu hayalim de kim bilir belki 20, belki 15 sene sonra gerçekleşecek. Hayırlıysa, hayalini kurduğum hayat için mücadele ediyorsam, neden olmasın diyorum."

“BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR HAYAT ÇOK DAHA GÜZEL”

Hiç sigara kullanıcısı olmayan biri olarak öğrencilerin karşısına çıkmak istediğini ifade eden Çetinkaya, "Sekiz sene günde bir buçuk paket sigara içmiştim ama şunu söyleyebilirim en azından 15 senedir bir nefes bile sigara almadım. Özlemiyorum, hayatımdan tamamen çıkardım.” dedi. Çetinkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bağımsızlığı; bu tip sigara olsun, başka konular olsun, bağımlı ve bağımsız hayat arasındaki farkı bizzat kendim yaşadım ve bunu böyle kısa bir süre zarfında değil çok uzun yıllar içinde de yaşamaya devam ettim, ediyorum. Bağımsız ve özgür hayat çok daha güzel. O yüzden neye bağımlılık potansiyelim varsa, buna günümüzde cep telefonu da dâhil, hemen aklıma bir zamanlar bir şeylere bağımlı olduğum günler geliyor ve erken müdahale ile bağımlılıktan kurtulmaya çalışıyorum.

Teknoloji de şu an benim için tehlike arz eden bir konu. Orada şöyle bir durum var; hani sigara zararlı herkes biliyor ve kabul ediyor ama teknolojide 'bu benim işim, bununla ilgili haber takip ediyorum; kendi etkinliklerimi duyuruyorum' gibi bahanelerim de olabiliyor. Tam olarak zararlı kapsamına girmediği yerler de var; ayrımı yapmak o anlamda daha zor. Fakat kabul edelim ki bu da bir bağımlılık ve ben bununla da teknoloji orucu tutarak mücadele etmeye çalıştım. Çok şükür başarılı oldum, ondan da kurtulmuş gibi oldum.”

 
Bu içerik 128 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi