Bu İçeriği Paylaş
27 Mart 2018 Salı

HASKÖYLÜ ÖĞRENCİLER 3 SAATTE AFRİN'İ ANLATAN BESTE YAPTILAR

Muş'un Hasköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Afrin'de Kur'an-ı Kerim'e tuzaklanan EYP'nin infilak etmesi sonucu şehit düşen Mehmetçikten etkilenerek Afrin kahramanları için türkü besteledi


Hasköy Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinden yatılı olarak eğitim gören öğrenciler, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye'nin Afrin kentinden PKK, PYD, YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlatılan 'Zeytin Dalı Hareka'tına katılan Mehmetçiklere destek olmak amacıyla türkü bestelediler. Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan Uzman Çavuş Orhan Sürmen'in bombayla tuzaklanan Kur'an-ı Kerim'i yerden kaldırmak isterken şehit düşmesinden etkilenen öğrenciler 3 saatte yazdıkları besteyle Afrin'de yaşananları anlattı. Duygu yüklü besteyi okul bahçesinde seslendiren öğrenciler, duygulara tercümanlık ettiler.

Yazdıkları beste hakkında açıklamalarda bulunan 10. sınıf öğrencisi Büşra Demir, "Cuma akşamı oturuyorduk aklımıza şehitler geldi. Onlarla ilgili konuşuyorduk Allah yar ve yardımcıları olsun diye. Konuşurken biran aklımıza onlara destek vermek geldi. Kız halimizle onlara bir şey yapamıyoruz bari onlara destek olarak şiir, şarkı yazalım dedik. Biz de buradan onlara destek olmak için bu şarkıyı yazdık. Allah yar ve yardımcıları olsun, onları başımızdan eksik etmesin." dedi.

Amaçlarının Afrin'deki Mehmetçiklere destek olmak olduğunu ifade eden öğrencilerden Esin Aslan da, "Öncelikle bunu yapma amacımız Afrin'de şehit olan Mehmetçiklere destek çıkmak istedik. Biz bu şarkıyı yazarken odaca 6-7 kişi hepimiz bir şey söyledi. Bir şey yazdık, sildik. Bu yaklaşık 2,5-3 saatimizi aldı. Bunu yaptığımızda da öğretmenlerimiz bize destek çıktılar. Bizim arkamızda durdular 'güveniyoruz' diye. Bizde bunu çekmeye karar verdik." ifadelerini kullandı.

Afrin'de şehit olan Uzman Çavuş Orhan Sürmen'in bombayla tuzaklanan Kur'an-ı Kerim'i yerden kaldırmasından bahsettiklerini hatırlatan Aslan, "Mehmetçiğin Kur'an-ı Kerim'i kaldırırken patlamasından bahsediyorduk. Sonra aklımıza yavaş yavaş fikir geldi, bir ilham geldi yazmaya başladık. Ondan sonra arkadaşlarımızdan fikirler geldi arkadaşlarımızdan. Onlar yazdı biz söyledik, biz yazdık onlar söyledi. En son 2,5-3 saat içinde bu besteyi oluşturduk. 7 kişilik bir grupla bunu oluşturduk. Sınıfımız 22 kişilik bir sınıf hep birlikte söyleyelim dedik." diye konuştu.

Öğrencilerine okul idaresi olarak destek olduklarını ifade eden Yaşlı Bakım Öğretmeni Ayşe Çelik ise, "Öğrencilerim Afrin'deki Mehmetçiklere destek olmak amacıyla böyle bir şey yapmaya karar vermişler. Kendi aralarında konuşurken durumdan çok etkilenmişler. Kendileri bayan oldukları için nasıl destek çıkabiliriz? Diye düşünmüşler. Konuşurken böyle bir şeye karar vermişler. Mehmetçik için türkü yazmışlar. Fikirlerini bizimle paylaştılar. Okul idaremizin de bilgisiyle bunu hazırladık. Yardımcı olmaya çalıştık onlara. Onlarında şevkini kırmamak açısından, onlardaki bu vatan sevgisini gördükten sonra yardımcı olabileceğimizi düşündük. Öğrencilerimizin Mehmetçiğe olan düşkünlüğü, vatana olan sevgisi sayesinde, onlarda bu azim başarı olduktan sonra vatan olarak daha iyi yerlere gelebileceğimizi düşünüyorum." şeklinde konuştu.

 
Bu içerik 114 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YARIDA KESTİ AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YA.. İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Muş'un Hasköy ilçesinde partisi..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARAYA GELDİ PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARA.. Ramazan Bayramı nedeniyle Atatürk Çocuk Parkı'nda bayramlaşma töreni düzenlendi..
0 yorum GÜNCEL - 17.6.2018
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATAN.. AK Parti Muş Milletvekili ve vekil adayı Mehmet Emin Şimşek Muş’un ilçelerinde v..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
Üye Bilgi