Bu İçeriği Paylaş
8 Mart 2018 Perşembe

VALİ’DEN “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” KUTLAMA MESAJI

Muş Valisi Aziz Yıldırım 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla kutlama mesajı yayınladı. Vali Yıldırım mesajında 15 Temmuz’un kahraman kadınlarına vurgu yaptı


Yazılı basın açıklamasında bulunan Vali Yıldırım, şu ifadeleri kullandı; “Hayatımızda ve gönlümüzde her zaman müstesna bir yere sahip, gerek aile gerek toplum yapımızın temel direği kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü en kalbi duygularla kutluyorum. Bizi biz yapan, kültürel değerlerimizi nesilden nesile taşıyan ve koruyuculuğunu yapan kadınlarımız; sonsuz sevgi, hoşgörü ve vefakârlıklarıyla toplumumuzun her daim var olmasında ve yükselmesinde önemli bir rol üstlenmektedirler.

Kimi zaman şehitlerimizin geride bıraktığı bağrı yanık bir ana, kimi zaman sadık bir eş, kimi zaman bir abla, kimi zaman kız kardeştir kadınlarımız. Sevginin, şefkatin, fedakârlığın ve cefakârlığın timsali; kutsalımızda vatanın, bayrağın emsalidir onlar. Kadınlarımız, Anadolu’nun yurt edinilmesinde Hayme Ana, o yurdun savunmasında Nene Hatun’dur. 15 Temmuz gecesi kamyonuyla meydanlara koşan Şerife Boz’dur. Ülkemizin Kurtuluş mücadelesinde, Cumhuriyetimizin kuruluşunda ve son olarak hain, alçak darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi Anadolu kadınının oynadığı rol hafızalarımızdan silinmeyecektir.

Yüce rabbimiz kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de, kadının gerek toplumda gerekse aile müessesesindeki yeri ve önemini bizlere açık ve net bir şekilde bildirmiştir. Ayrıca Sevgili Peygamberimiz ’de  “Cennet Annelerin ayakları altındadır”, “Kadınlar size Allah’ın (cc) emanetidir.” diye buyurmuşlardır. Bu emanete sahip çıkmak, kadınlarımızın yaşadığı ve yaşaması muhtemel her türlü sıkıntıyı gidermek, devletimizin ve hükümetimizin en öncelikli hedeflerinden birisidir. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız olmak üzere devletimizin gerek merkezi, gerek yerel tüm birimleri, kadınlarımıza daha iyi bir hayat standardı sunmak için yoğun bir çalışma sergilemektedir. Kadınlarımızın karşılaştığı sorunların, esasen tüm toplumun meselesi olduğu, dolayısıyla çözümlerinde ortak bir anlayışla üretilebileceği unutulmamalıdır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çağdaşlaşma felsefesinde modern cumhuriyetimiz birçok gelişmiş batı demokrasisinden daha önce kadınlarımıza siyasi haklar tanımıştır. Tanınan haklarla kadınların siyasi, sosyal ve ekonomik hayata, bilim ve sanat hareketlerine aktif bir şekilde katılmaları hedeflenmiştir. Bu vesileyle temel haklar ve yükümlülükler açısından erkek ile kadın arasında herhangi bir farklılığa ve ayrımcılığa yer olmaması gerektiğini hatırlatıyor ve başta şehit annelerimiz olmak üzere tüm kadınlarımıza en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 
Bu içerik 41 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi