Bu İçeriği Paylaş
5 Şubat 2018 Pazartesi

MECLİS, KUM OCAKLARINI GÜNDEME GETİRDİ

2018 yılı Şubat ayı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi, Muratgören köyü mevkiinde ki kum ocaklarını gündeme getirerek görevlendirdiği komisyon raporlarını görüştü


Muş İl Genel Meclisi, 2018 yılı Şubat ayı toplantılarını sürdürüyor. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıya DBP ve AK Partili üyeler katıldı. Açılış, yoklama ve önceki toplantı tutanak ve özetlerinin okunup onayı ile devam eden toplantıda Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 18.01.2018 tarih ve 616 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Merkez İlçesi, Muratgören Köyü, Kaşkaldak mevkiinde yer alan Karacan Nak. Harf. İnş. Tar. ve Hayv. Dış Tic.San.Ltd.Şti’ne ait 01 ruhsat numaralı ve 3337428 erişim numaralı I (a) Grubu Maden (kum-çakıl) Ocağının ruhsat süresinin uzatılması için başvuruda bulunulmuş olup, I. Grup (a) bendi maden İşletme ruhsat süresini uzatma taleplerinde, İşletme ruhsat bedelinin beş katından fazla olmamak üzere büyükşehir belediyesi olan illerde valilik, diğer illerde ise il özel idaresi tarafından belirlenen uzatma bedeli alınır.” Hükmü yer almaktadır. İşletme ruhsat bedeli 2017 yılı için 16.443 TL’nin 5 (beş) katı tutarı olan 82.215 TL’den fazla olmamak üzere bir bedel belirlenmesi ile ilgili, İmar ve Bayındırlık ve Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunarak, görüşülmesi oldu.

Gündem maddesi üzerine İmar ve Bayındırlık ve Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun açıklanması istendi. Açıklanan raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 08.01.2018 tarih ve 08 sayılı kararına istinaden,  İlimiz Merkez İlçesi, Muratgören Köyü, Kaşkaldak mevkiinde yer alan Karacan Nak. Harf. İnş. Tar. ve Hayv. Dış Tic. San. Ltd. Şti’ne ait 01 ruhsat numaralı ve 3337428 erişim numaralı I (a) Grubu Maden (kum-çakıl) Ocağının ruhsat süresinin uzatılması için başvuruda bulunulmuş olup, I. Grup (a) bendi maden İşletme ruhsat süresini uzatma taleplerinde, İşletme ruhsat bedelinin beş katından fazla olmamak üzere büyükşehir belediyesi olan illerde valilik, diğer illerde ise il özel idaresi tarafından belirlenen uzatma bedeli alınır.” Hükmü yer almaktadır. İşletme ruhsat bedeli 2017 yılı için 16.443 TL’nin 5 (beş) katı tutarı olan 82.215 TL’den fazla olmamak üzere bir bedel belirlenmesi ile ilgili gerekli inceleme ve araştırmanın yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, Maden Kanununun I (a) Grubu Madenlerle İlgili Uygulama Yönetmeliğinin “Ruhsatlandırma” başlıklı 6. Maddesinde; “Özel mülkiyet içerisinde bulunan I (a) Grubu maden sahaları ihale edilmez. Mülkiyet sahibinin kendi mülkiyeti üzerinde ruhsat talep etmesi halinde bir bedel alınmaz.” hükmü bulunmaktadır. Söz konusu ruhsat daha önce bu yönetmelik kapsamında düzenlenmiş olup, 18.02.2015 tarihinde 6592 sayılı değişik 3213 sayılı Maden Kanunu 24. Madde Değişik üçüncü fıkrasında; “I. Grup (a) bendi madenlerin işletme ruhsat süresi beş yıldır. Diğer grup madenlerin işletme ruhsat süresi, on yıldan az olmamak üzere projesine göre belirlenir. I. Grup (a) bendi ve diğer gruplardaki maden işletme ruhsatlarının süresi, sürenin bitiminden önce yeni bir projeyle uzatma talebinin olması ve uygun bulunması hâlinde uzatılabilir. I. Grup (a) bendi maden işletme ruhsat süresini uzatma taleplerinde, işletme ruhsat bedelinin beş katından fazla olmamak üzere büyükşehir belediyesi olan illerde valilik, diğer illerde ise il özel idaresi tarafından belirlenen uzatma bedeli alınır.” hükmü bulunmaktadır.

Yukarıda anılan kanunda 2015 tarihinde Maden Kanununda değişikliğe gidildiğinden maden ruhsat süre uzatımlarında uzatma bedeli alınacağı ve bu bedelinde işletme ruhsat bedelinin beş katından fazla olmayacak şekilde belirleneceği belirtilmektedir. Bu nedenle 40.000 m2’lik alana sahip eski ruhsat için alınan kurum görüşlerinden Muş İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 14.536 m2’lik kısmına uygun görüş bildirildiğinden kalan bu kısım için idaremiz ruhsat düzenleyecektir. Yine kalan 14.536 m2’lik alan içerisinde kırma yıkama eleme tesisi, idari bina ve stok alanları yer almaktadır. İl Genel Meclisince belirlenecek olan Uzatma Bedeli yukarıda belirtilen hususların göz önüne alınıp 2018 yılı için belirlenen güncel İşletme Ruhsat süresi uzatma bedeli 18.822 TL olup, süre uzatma bedelinin 3 katı olarak belirlenmesi Komisyonumuzca uygun görülmüştür. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz” denildi. Komisyon raporu oy birliğiyle onaylandı. Diğer gündem maddeleri ise Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 18.01.2018 tarih ve 616 sayılı yazıları ile uygun görülen, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün 2018 Yılı Yatırım Programı ile ilgili, Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri ile Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunarak, görüşülmesi.

Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 18.01.2018 tarih ve 616 sayılı yazıları ile uygun görülen, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün 2018 Yılı Yatırım Programı Teklifi hazırlanmış olup, Yatırım Programının değerlendirilmesi ile ilgili, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri ile İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunarak, görüşülmesi. Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 18.01.2018 tarih ve 616 sayılı yazıları ile uygun görülen, 2017 yılı içerisinde İlimiz merkezde kaç kişinin doğal gaz abonmanlığına geçmiş olduğu ve doğal gazın hava kirliliğine karşı etkisinin olup olmadığıyla ilgili, gerekli araştırmaların yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, görüşülmesi. Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 18.01.2018 tarih ve 616 sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş Alparslan Üniversitesinde öğrenci kapasitesinde, geçmiş yıllara göre artış olup olmadığı, öğrencilerin barınma, ulaşım ve ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığı konularında, gerekli araştırmaların yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, görüşülmesi. 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 42.Maddesinin (d) bendi uyarınca; makine parkında bulunan, 2018 yılı makine ekipman kira bedel artış oranının belirlenmesi için, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10.Maddesinin “o” bendi uyarınca karara bağlanmak üzere Destek Hizmetleri Müdürlüğünün 15.01.2018 tarih ve 226 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi. Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 24.01.2018 tarih ve 853 sayılı yazıları ile uygun görülmeyen, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız Mütevelli Heyet üyeliğine 5263 Sayılı Kanunun 19. maddesinde belirtilen amaçlara yönelik faaliyette bulunan Sivil Toplum Kuruluşları yöneticilerinin görevlendirilmesi ancak, Korkut İlçesinde amaca yönelik sivil toplum kuruluşu bulunmadığından Vakfımız Mütevelli Heyet Üyeliğine 2018 yılında görevlendirilmek üzere iki kişinin İl Genel Meclisince belirlenerek karara bağlanması ile ilgili konunun yeniden görüşülmesi” oldu. 

 
Bu içerik 198 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi