Bu İçeriği Paylaş
8 Haziran 2018 Cuma

KÜRTLERİ DEVLETİ BURASI, BAŞKA KAPIYA GİDİN

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Kürtleri Devleti Burası, Başka Kapıya Gidin’ konuşmasını ele alarak “Devletin en yüksek kademesindeki isimlerin, böyle b


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Kürtleri Devleti Burası, Başka Kapıya Gidin’ konuşmasını ele aldı.

“Siyasal Yol Haritaları yazılarımın devamı olarak algılanabilecek şimdiki yazımın başlığı Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a aittir” diye belirten Palabıyık, “Sayın Başbakanımız, Hakkâri konuşmasında, özellikle AB ve ABD’ye vurgu yaparak Kürtler ile alakalı ifade edilecek cümlelere adeta bir set çekmiş ve Diyarbakır’da Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmasına paralel bir biçimde, Kürt halkını benimseyici ve kapsayıcı ifadeler kullanmıştır. Devletin en yüksek kademesindeki isimlerin, böyle bir söyleme sahip çıkması ve dile getirmesi, Kürt halkı adına oldukça önemli ve pozitif bir gelişmedir” dedi.

“KÜRT HALKI İLE ALAKALI YÜKSEK SAYI VE ORANDA POZİTİF İFADELER KULLANMIŞ VE SEÇİMLERDE KARŞILIĞINI POZİTİF ALMIŞTIR”

“Bazı kesimler, seçim dönemlerinde bu tür ifadelerin kullanıldığı üzerine spekülasyonlar üretirken, yapmış olduğumuz araştırmalar gösterdi ki, aslında hem Cumhurbaşkanımızın hem de Başbakanımızın Kürtler ile alakalı ifadelerinin öncesi mevcutmuş” diye ifade eden Palabıyık, şunları söyledi: “Hem Cumhurbaşkanımız hem de Başbakanımız özellikle bölge ziyaretlerinde Kürt halkı ile alakalı yüksek sayı ve oranda pozitif ifadeler kullanmış ve seçimlerde karşılığını pozitif almıştır. Kürt halkının ihmal edildiği dönemlerde ise araya başka dinamikler dahil olmaya çalışmış ve 7 Haziran seçimleri gibi negatif ortamların hazırlanması sebep olmuşlardır.

“YILDIRIM’IN, HAKKARİ’DEKİ SÖZLERİNİ DURUNCA İÇİMİZ OLDUKÇA RAHATLADI”

Bir noktayı yeniden vurgulamaya ihtiyaç vardır ki, Kürt halkı ihmal edilmeye pek gelmemektedir. Özellikle Aleviler gibi sahip oldukları güvercin tedirginliği nedeniyle, devletin bazı refleksleri karşısında ani tepki gösterebilmişlerdir. Kürtlerin ve Alevilerin sahip oldukları bu güvercin tedirginlikleri, Cumhuriyet’in kuruluş yılları ile yakından alakalıdır. Bu konuya değinmek epey zamanımızı alacağı ve yerimiz kısıtlı olduğu için başka bir süreçte değinmeyi uygun görüyoruz. Fakat, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın, Hakkari’deki sözlerini durunca içimiz oldukça rahatladı.

“24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİ BU SONUÇLARLA DÜŞÜNEBİLİRİZ”

Kürtlerin, Türkiye’nin ayrılmaz bir parçası olduğuna dair yapılan vurgu önemli bir kelebek etkisi yaratacaktır. Elbette ki, ülkemizdeki bütün etnik ve kültürel unsurlar, bizler için önemli zenginlik kaynaklarıdır. Ama yapılmayan hesaplaşmalar yüzünden büyüye gelen sorunlar, zaman zaman karşımıza sancılı problemler olarak çıkarılmıştır. Bunun önüne geçmek için geçen yazılarımızda sunduğumuz minimal çözüm önerileri ve Sayın Başbakanımızın bölgede sevilen biri olması hasebiyle, bölgedeki sunumlara ve konuşmalara iştirak etmesi, sorunların anlaşılmasına ve çözülmesine ciddi oranda katkı sağlayacaktır. Sokağın nabzına göre konuşacak olursak, özellikle bölgede Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım birinci, Selahattin Demirtaş ikinci ve Muharrem İnce’de üçüncü sıralamaya sahiptir. 24 Haziran seçimlerini bu sonuçlarla düşünebiliriz. Geriye hesaplara etki edebilecek tek bir sorun kalıyor ki, bu önemli sorunu bir sonraki yazımızda tartışacağız. Sorunun adı Halkların Demokratik Partisi… Devam edeceğiz…”

 
Bu içerik 210 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi