Bu İçeriği Paylaş
10 Mart 2018 Cumartesi

MUŞ TURİZM ALANINDA DEĞERLENDİRİLMELİ

Muş’u yıllardır yurt içinde ve yurt dışında fotoğraf sergileri ve sunumlarla tanıtan Fotoğraf Sanatçısı Adem Kapan’ın girişimleri ile Fotoğraf Mektebi grubunda yer alan 35 fotoğraf sanatçısı Muş’ta 3 gün boyunca tarihi, kültürel ve yaşam alanında çal


Muş’u yıllardır yurt içinde ve yurt dışında fotoğraf sergileri ve sunumlarla tanıtan Fotoğraf Sanatçısı Adem Kapan’ın girişimleri ile Fotoğraf Mektebi grubunda yer alan 35 fotoğraf sanatçısı Muş’ta 3 gün boyunca tarihi, kültürel ve yaşam alanında çalışma yaptı. Kapan, Muş’un turizm açısından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi

Muşlu Fotoğraf Sanatçısı Adem Kapan’ın girişimleri İzmir’de faaliyet gösteren Fotoğraf Mektebi üyelerinden oluşan 35 kişilik ekip Muş’a geldi. Muş’ta üç gün boyunca gezi düzenleyen fotoğrafçılar, tarihi, kültürel ve yaşam alanında binlerce kare fotoğraf çekti. Okay Türkan ve Serdar Güven’in liderliğini yaptığı Fotoğraf Mektebi ekibi, Muş’a daha fazla bir ekiple çıkarma yapacakları belirtildi.

“KAPAN, MUŞ’U TANITMAYA VE TURİZMİNE KATKIDA BULUNUYOR”

Fotoğraf Mektebi ekibinde yer alan 35 kişiye Muş’u anlatan Fotoğraf Sanatçısı Adem Kapan, kentin doğal ve kültürel zenginliklerini hakkında bilgi verdi. Kapan, ayrıca İzmir, Çanakkale ve Antalya’dan gelen 35 kişilik fotoğraf grubu 3 gün boyunca Muş’un köylerini ve ilçelerini gezdirdi. 3 gün boyunca kentin tarihi ve doğal güzelliklerini fotoğraflama imkanı sağladılar ve Muş’a ve insanlarının sıcaklığına hayran kaldılar.

“BU TÜR FAALİYETLER İLİN TURİZMİNE CİDDİ KATKISI VAR”

3 gün boyunca Muş’ta kalan fotoğrafçıların ilin ekonomisine ve turizmine ciddi bir katkı sağladığını belirten Kapan, fotoğrafçıların çektikleri eserleri ile Muş’u daha iyi anlatacaklarını söyledi. Özellikle yetkililerin bu tür faaliyetlere destek vermesi gerektiğini ifade eden Kapan, “Bu faaliyet sayesinde ilimizde ekonomik alanda da canlılık olduğuna inanıyoruz. Çünkü otelcisi, lokantacısı, minibüsçüsü esnafın yüzü güldü. Ayrıca Çengili okuluna kırtasiye ve giyim yardımında bulunarak çocukların yüzlerini güldürdüler. Muş’taki yetkililerin bu konuda ilgili olmalarını bekliyoruz ve bu konuda kendilerine çağrıda bulunuyoruz. Üç gün boyunca Türkiye’nin seçkin fotoğrafçı sanatçıları arasında yer alan ekibe en azından hoş geldiniz denilebilir ve beraber bir çay ikram edilebilirdi. Biz bu konuda daha önce yetkililerimizden randevu de talep ettik ancak ne yazık ki ilgisiz kaldık. Bu ilimiz için gerçekten çok önemli. Çünkü başka illerde bu tür ekipler çiçeklerle karşılanırken Muş’ta büyük bir boşluk oluştu. Önemli olan gönülleri kazanmak olduğuna inanıyoruz. Bu ekip Muş’u fotoğraf kareleri ile açacakları sergilerle insanlarda merak uyandıracak bilinen yanlışları düzeltecekler” dedi.

“PROJELER NE YAZIK Kİ HAYALİ VE İLİMİZE BİR KATKISI OLMUYOR”

Muş’ta verilen birçok projenin hayali olduğunu ve Muş’a bir katkısının olmadığını aktaran Kapan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aynı iklimi yaşayan Kars ilinde bu yıl on binlerce turistin gitti. Buz tutan Çıldır Gölüne her yıl on binlerce fotoğrafçının doğu ekspresiyle gittiğini ve Kars Valisi ve Belediye Başkanının gelen misafirleri çiçeklerle karşıladığını hepimiz gördük ve şahit olduk.

Hamurpet Gölünde bu yapılırsa daha çok turist geleceğini hepimiz daha iyi biliyoruz. Yakın zamanda yine etkinliklerimiz başlayacak. Lale zamanı Muş’a çok sayıda turist getirmeyi düşünüyoruz. Bütün çalışmaları tek başımıza yapıyoruz ve destek verilirse Muş’a binlerce kişiyi getirmeyi düşünüyoruz.”

“MUŞ TÜRKİYE’NİN EN GÜVENİLİR ŞEHRİDİR”

Yetkililerin destek vermesi ile her yıl binlerce fotoğraf sanatçısını Muş’a getireceklerini vurgulayan Kapan, “Hem ilimizin tanıtımına katkı sağlayacak hemde ekonomi yönünden Muş’a çok faydası olacak, esnafın yüzü gülecek. Muş doğal ve tarihi yönden çok zengin bir memlekettir. Ama anlatılamamış maalesef. Kendi çabalarımızla her yıl Muş’a yüzlerce yerli ve yabancı turistleri getiriyoruz ve giden insanlar gittikleri yerde Muş’u anlatıp yeni insanların gelmesine vesile oluyorlar. Gelen insanların Muş’un doğası tarihi ve insanına hayran kalarak geri dönüyorlar.

Bu amaçla yetkililere çok iş düşüyor ve bana yardımcı olurlarsa her yıl on binlerce insanı Muş getireceğimizi söylüyoruz. Muş hava, kara ve tren yoluyla kolay ulaşılabilecek bir şehir ve Türkiye deki en güvenilir şehirdir” şeklinde konuştu.

 
Bu içerik 1305 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YARIDA KESTİ AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YA.. İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Muş'un Hasköy ilçesinde partisi..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARAYA GELDİ PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARA.. Ramazan Bayramı nedeniyle Atatürk Çocuk Parkı'nda bayramlaşma töreni düzenlendi..
0 yorum GÜNCEL - 17.6.2018
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATAN.. AK Parti Muş Milletvekili ve vekil adayı Mehmet Emin Şimşek Muş’un ilçelerinde v..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
Üye Bilgi